Editörler : E.Kayı Han

kader115
Şube Müdürü
25 Ağustos 2011 13:24

kim o biri caferi hak mezheptir mi dedi?ben buna güler geçerim:)detaylı araştırdım

hepsini tenzih ediyorum öğretmenim ve caferi veliyle yaşadığım bi

olaydan bahsetmek istiyorum..

kocaelinde çalışırken azeri komşularım vardı gayet güzel insanlardı diyorum ya kimse üstüne alınmasın lafta müslümanlar.. dinden bi haberLER beyleri hanımları lafa gelince ahkam keserler dinden bahsederler.beylerde namaz yok oruç yok çoğu alkol kullanır:( kadınları genç kızları tesettür yok olabildiğince açık ibadet onlara gelmemiş anlaşılan..

bi yaşlılar camiye gider bide cuma günlaeri cenaze aşura haftası olduğunda toplanırlar

hocalarına ahunt mu akuntmu ne denir?iranda yetişirler adamlar para babası cemaatten para toplarlar maaş alırlar, parayla kuran okurlar,soru sorarsın düzgün ilmi bilgileri yoktur kafalarına göre yorum yaparlar 5vakit farz namazları cem ederk 3vakitte kılarlar ne anlayışsa anlamdım:Sezanları farklıdır. efendimizn(s.a.v) ismini 1kere hz.Alinin bin kere sonra burdaki Abbas Aydın gibi sen ehlibeyt nedri bilmezsin sevmezsin şöyledir böyledir diye boş cahilce konuşur..kimsenin mezhebine söyleyecek lafım yok demiş ya biri her koyun kendi bacağından asılır öyle dini konuda çok bilgilide değilim bu yaşadığım olay beni caferilerden nefret ettirdi malesef üzülerek söylüyorum:((

gelelim olayı anlatmaya abbas bey istanbuldaysanız kesin nam yapmışlardır UTAR soyisimli ahuntlar çocuğu öğrencimdi karsın bi köyünden gelmiş karısına çoluk çocukuna işkence :(ist.yerleşmiş bu afedersiniz(ş.siz)eşini çocuklarını yüzüstü bırakmış nafaka yok bişey yok çocuklarda psikoloji altüst anne perişan:( elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık terapiler vs.tam gelişme varken bu adi adam bigün ders arasında geldi müdür bey çağırtmış çocuğu bir geliş geldi anlatamam o anı yaşayan bilir:((çocuk bağıra bağıra okul koridorunda baygınlık geçirdi öğretmenim nolur beni bu adama vermeyin beni götürcek bana şunları yapcak apar topar adam okuldan zorla çıkartıldı öfff hatırlmak istemiyorum yaşadıklarımı tekrar :(((((((((

velhasıl kelam kardeşlerim olay böyle gelişti bana diceksiniz ki tek taraflı dinlemişsiniz babayıda dinleseydiniz diye ama inanın adam imammış yüzünde tek nur dahi yok pisliğin hangi dine hangi imana sığar bu yaptıkları güzel insanların parasını al ye iç apartmanlar arabalar sonrada bunları yap..

sonrada burdaki kıt beyinliler imamlar diyanetin parasını yiyormuşta onlarınkini cemaat veriyormuşta alın görün işte dini size parayla satan insanların ne mal olduklarını bu sadece bi örnek...

isteyen kızsın ama bu yaşananlar hiç kolay değildi emin olun daha kim bilir neleriye karşılaşıcaz hayatta ama din kardeşlerimizi birbirne düşürmeyelim herkes ne yapması gerektiğini bilir ahirette hesap gününde kameralar sergilenir..ŞANLIURFA VİRANŞEHİRDEN SAYGILAR..

abbas aydın
Aday Memur
25 Ağustos 2011 23:25

kader 115

senin gözün dünmüş kinden, hasetten. nasıl bir ruh halinde olduğun yazdıklarından anlaşılıyor zaten.sen bu ön yargıyla köreltmişsin kalbini.

Senin gibi dünyaya at gözlükleriyle bakan mezhepçi zihniyetleri müslümanlar dışlayıp attıkları gün ne kavga kalır ne gürültü. ya sanane mezhebinden şusundan busundan..

yazıkya böyle insanlar varmış hala.zihniyete bak. yuuhh.

bortechine
Aday Memur
25 Ağustos 2011 23:29

bu mantıkla gidersen yakında bütün insanlığa düman olursun kader.her mezhepten yanlış insanlar var, napacan o zaman bütün mezheplere düşmanmı kesilecen, :D:D:D şaka gibi bu devirde varmı böyleleri hala. allah akıl fikir versin

abbas aydın
Aday Memur
25 Ağustos 2011 23:32

bortechine

bende okuyunca şok oldum, kör zihniyet işte.

seninde dediğin gibi allah akıl fikir versin.

sevgi özel
Daire Başkanı
26 Ağustos 2011 02:48

şilik-caferilik siyasi olaylar sonucu oluşmuştur.doğru yol tektir o da peygamberimizin yolu ehl-isünnet yoludur.aleviliğin şiiliğin kolları siyasi oluşumdur.fıkhi oluşum değil ama maalesef ibadet ve fıkhi konularda iaman konularında sünnetten ve farzlardan uzaklaşıyorlar.o zaman islam içerisinde olduklarını iddia etmesinler.amacım kimsenin dinini imanını sorgulama değil o işler allaha aittir ancak ihtilaflar kan dökmeye varabiliyor islam coğrafyası huzur bulmuyor ve siyonist-hıristiyan dünyasını8n eline koz vriliyor.adı üstünde camii(toplanma yeri)ayrılık yeri değil sünnisi mi olur?oluyorsa da bu tutum islamdan değildir.bu kadar sene ehli sünnetin yolunu uygulayanlar aptal mı cahil mi ama alevilerin ve kollarının islam dostu olmadıkları belli ve şeytana aldanıyorlar.sonra şiiler aleviler bize kızıyorlar am a kendileri halifeleri sahabeyi küfürle zalim olmakla suçluyorlar oniki imam anlayışı,hz alinin hululü meselesi zaten islamın iman esaslarına aykırı çoğu inanaç da hıristiyan ve yahudilerden gelen israiliyyattan kaynaklanma.şilerin yoğun oldukları bölgelerde huzur var mı?huzursuzluğu sünniler mi çıkarıyorlar?bugünkü iran humeyninin çizgisindeki ümmetçi iran değildir.neosasani-safevi dönemin,in siyasetini zihniyetini güden irandır.türkiyeye dost olduklarını da hiç sanmıyorum.geçmişte şiiler ve diğer batıl mezhepler alevilik-bektaşilik adı altında dailerini(casuslarını) anadoluya göndermiş ve bozgunculuk yapıp nifak tohumları ekmişlerdir.osmanlının ve selçuklunun nimetlerinden faydalanmak isteyen birçok gayrimüslim alevilik adı altında ama islamın temel şartlarını uygulamadan yaşamışlardır.tunceli-tokat yöresindeki alevileri araştırın çoğunun anne-babasının adı eski ermenice ve eski rumcanın değişmiş şekilleridir.yine sabetayistler-siyonistler alevilik bektaşilik mevlevilik ve cerrahilik tarikatlarına girerek hem bu tarikatlardaki islamı anlayışları bozmuşlar tahrif etmşler hem aramıza düşmanlık ayrılık getirmişler hem de çirkin-islam karşıtı faaliyetlerini gizlemişlerdir.yani tarikatları ve mezhepleri truva atı olarak kullanmışlardır.kimseye kinimiz düşmanlığımız yok ancak ikide bir sünnileri suçlayıp durmayın ve geçmişinizi iyi bilin ve kimse ikiyüzlü davranmasın.biz hz. hüseyinin katledilmesine karşıyız sevinmiyoruz ama bedenimize de işkence etmiyoruz.hz ali 4. halife olmuş olabilir ama halife olmuş sonuçta kimsenin halifelik hakkı gasbedilmemiştir.peygamberimiz de kimseyi vasi-halife bırakan bir söz söylememiştir.hz. ebubekiri seçen sahabedir.kaldı ki 2 halife şehit edildi biz siyaseten ayrıldık mı hz.ömer ve osman katledildi diye.emevilerin o zamanki anlayışı bugün arapların vahhabilik anlayışıyla aynıdır onların görüşleri yaptıkları bütün ehlisünnet ümmetini bağlamaz.tc de yaşıyorsanız da kurallara uyacaksınız.

kader115
Şube Müdürü
26 Ağustos 2011 08:55

abbas aydın ve börtecine farkındaysanız şahit olduğum olaya yorum yapmayı değilde eleştirime saldırı yapmaya çalışmışsınız çok şükür aklım fikrim yerinde ... başta istisnaları tenzih ederim demiştim zorunuzamı gitti içinizden böyle şahsiyetlerin çıkması anlamadım madem çok düzgün şahıslarsa beni güzel sözlerle telkin edip islam ahlakı içerisinde nasihatlarınızı esirgemezdiniz.kültür seviyeniz ve islam ahlakınız bu şekilde demekki..sizlere yazıklar olsun..

sizin içinizde bulunduğunuz durumu ne de güzel özetlemişim değil mi:)

sonrada geçip burda ehlibeytmiş sünnetmiş alemlere rahmet olarak gönderilimiş efendimizi hiçe sayıp ya Ali ya hüseyn bırakın bu ayakları dinden bi habersiniz kabullenin bunları ayrıca mezheperlede işim olmaz benim inandığım tek doğru üzerine giderim hamdolsun

kendinizi kandırmayın kardeşler yarın ahiret günü geldiğinde hesap çetindir.. bizim dinimiz kendine eziyeti yasaklamıştır herdaim sizin gibi zincire vurup kerbelayı hissedin nasıl susuz kalmışlar nasıl eziyet etmişler diyip bi olay üzerine odaklanın demez..

sevgi özel hanıma ayrıca teşekkür ederim paylaşımından dolayı geçmişnizi iyi arştırın bırakın din düşmanlığınıda özünüze dönüp islamiyeti hakkıyla yaşamaya çalışın yok aleviymiş yok sünni yok caferi böyle bi ayrımım yok benim elhamdülillah müslümanım diyen bütün insanlar din kardeşimizdir bizim ama araya nifak tohumları serpipte bırakın mezhebe uymayı islamiyet elden gider .bizler bilinçli kul, ümmet isek bunlara değil sebep olmak sebep olanların yolundan dahi gidersek mevlamın rzasına kalmış akıbetimiz..

(kimse kimseden üstün değildir üstünlük takva iledir) der efendimiz mübarek KADİR gecesi cümlemize hayırlar getirsin ülkemize oynanan oyunlara sebep olanları KAHHAR isminle kahretsin cümleten kandiliniz mübarek olsun...

kml83
Başbakan Müsteşarı
26 Ağustos 2011 11:23

kamil, kader 115'in yorumunu beğendi:))

kml83
Başbakan Müsteşarı
26 Ağustos 2011 11:26

mekzun85

seni alnından bir kez daha öpüyorum sevgili kardeşim.çok yaşa sen.taa geçen seneden beri anlamıştım senin ehl-i beyt'e karşı doğru bilgi ve davanışlarını.

abbas aydın
Aday Memur
26 Ağustos 2011 19:52

kader115

kültürlü görmeseydim yerdimde malesef öyle değilsiniz. mezhepçilikle, sağa sola saldırıp benim mezhebim seninkini döver zihniyetiyle mi kültürlü olacan :D:D:D

sen ve senin gibilere lafım : allah c.c. sizleri hidayet etsin, kalbinize kin yerine sevgi dolsun.

sinifcii
Şube Müdürü
26 Ağustos 2011 22:04

caminin caferisi sünnisi alevisi şusu busu olmaz camiler MÜSLÜMANLARINDIR

ALLAH'ın evinin yeryüzündeki şubeleridir

siz kimsinizki size ait olmayanı caferi sünni vs diye sınıflandırıyorsunuz

akıllı tahta
Yasaklı
26 Ağustos 2011 22:43

şu adreste caferi lideri selahattin özgündüz konuşuyor diyanetin sunni imam atama olayına hoca haklı olarak bayağı kızıyor.

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1417775171693

kader115 sunni imam olup çocuklarını kızını bırakıp giden densiz ilahiyat mezunu iamamlarda var.çocuğunu karısını bırakıp gitmiş evlenmiş başka birisiyle.bu kadar zeki edepli kızıno ve yine edepli annesini yüz üstü bırakmış.iyi kide bırakmış böyle adamdan ne hayır gelir.

sunni imamlardan alkol alan bara giden motorsiklet süren tuhaf kişiliklerde var.bu bireyselikleri seçip tüm büyük bir sunni din adamlarını karalamak nasıl ki mantıksızlıktan öte saçmadır.

caferiler kendi parasıyla camii yaptırır.imamınıda kendi atar.iran da yetişen imamları var.taklid mercileri var. ayetullah ı uzmaları var.

bilgi edinmeden bilinç altındaki karanlık kin ve nefretinizi kusmayınız.

akıllı tahta
Yasaklı
26 Ağustos 2011 22:49

bu gün türbelere bez bağlayan şeyhinin abdest suyunu içen telli baba türbesine gidip al sana bir göbek ver bana bir bebek diyen falcı mantığı her türlü hurafeye batmış sunni camianın çoğunluk halk tabakasına bakıp sunniler de ne cahidir canım veya ne hurafecidir diyor mu kimse. demez .dememeli.

halk uzun süreler içinde kültürünüde katmış şamanizmdende bazı şeyler almış dinin içinede katmış yaşıyor ne diyeceğiz peki bunlara.

akıllı tahta
Yasaklı
26 Ağustos 2011 22:54

cübbeli ahmet hoca dışında alim dinlemeyen Ruhul furkan adında tefsir harici tefsir karıştırmamış mahmut efendi dışında müceddid bilmeyen

islamı fatih çarşambada sarık şalvarla dolaşıp elinede bri zikirmatik alıp 100 defa bilmem ne okursan şu olur 500 defa şu gün şunu okusan bu olur dan ibaret sayan tipler türedi:)

bunlar kendi dışındaki her kese kafir der:)

vahabii suudluların tekfirci mantığı:)

bahtsız55
Aday Memur
26 Ağustos 2011 23:07

bence mezhepler çok abartılıp fanatikleşiyor insanlar , Kuran tektir rehberimizde odur. hak mezhep tabirini de doğru bulmuyorum diğerlerini ötekileştirmek islam ın özüne aykırıdır benim gibi değilsen yanlışsın diye düşünmek ne encil bir davranış

kml83
Başbakan Müsteşarı
26 Ağustos 2011 23:09

son yorumuna katılıyorum akıllı tahta.

akıllı tahta kullandın mı.nasıl güzel mi:))

akıllı tahta
Yasaklı
26 Ağustos 2011 23:23

valla kusura bakmasınlar ama türkiyedeki sunni islam arabileşmiştir.araplarda ki eşari mezhebi itikad mezhebine göre sanki itikad ediyorlar.benim bildiğim sunni camia itkad mezhebinde maturididir.imam maturidi ikitkadında der ki eğer kitap vahiy gelmesede insan aklıyla doğruyu bulabilir Allahı bulabilir. o yüzden maturidilikte vahiy gelmemiş insanda sorumludur.aklını çalıştıracak Allahı bulacak.eşariler yok efendim akıl değil nakildir vahiydir.vahiy olmadan akıl doğruyu bulamaz islam gitmemiş belde ve kişilerde sorumlu değildir.

aklı bu kadar geri plana iten arablara bakın petrol zengini ilim irvfan fakiri.

hiç bir icat yoktur.bindiği uçak petrol ile alınmış abd boeingdit veya airbus.

sürdüğü araba kullandığı ilaç ordudaki techizatı yabancıdır.zenginlik içinde fakirlik yaşar halk tabakasıda.

zira vahabii krallar ancak aklı geriye iterek koyun gibi kolay yönetilebilir bir halk icat etmiştir. islamıda ypzlaştırıp pasif derviş tadında bir toplum üretmiştir.

ancak şialar dan molla sadra ibni sina gbi büyük filozoflar çıkmış akıl ile neakli birleştirmiştir.

bakın irana atom bombası yaptı belkide.kaç uydusu var uzayda ne füzeler türetti. bizim uydularda fransız yapımı.

sadece adında türk var türksat:)

sat da türkce değil ya ingilizce uydunun kısaltması:)satellite

bilimde geri kalmış bir sunni islam coğrafyası .

gazali ile iyice sunni camia aklı gerilere itmiş rüya sezgi bilmem ne ile elde edilen bilgi hakikattır diğer akli bilgiye güvenilmez demişlerdir.

iran alimi molla sadra akıl ile vahiy birleştirmiş sentezlemiş ikisini birlikte ele almış ilk ve tek kişidir.iran da bu yüzden ileri

bizim sunni camia niye geri. çünkü vahiu sezgi tek gerçek bilgi kaynağı akıl ise aciz güdük bilgisine güvenilmezdir.

akıl karanlıktadır vahiy ile aydınlanır mantığındadır.

akletmiyorlar mı düşünmüyorlar mı der oysa kuranı mecid.

akıl allahın bize verdiği en büyük nimet.boş yere verilmiş değil.

aklı olmayanın dinide yoktur.akıl ile vahiy anlam kazanır.

deli olan kimse dinen sorumlu değildir ha.

mübarek olsun sunni camia kardeşlerimiz:)

akıllı tahta
Yasaklı
26 Ağustos 2011 23:32

sorsan bunlara itikadi mezhep nedir bilmezler:) eşari maturidi farkı söyle desen bir fark sayamaz:)) mezheb i bile yanlşı yazar meshep der:)

sonrada dört hak meshep var der diretir:) şia nedir caferilik nedir 12 imam nedir bilmesini yadırgamıyorum.kendi dini malumatından yoksun diğer kişilerin itikadını ne bilsin:)

hanefilliği itikadi mezhep sayar ya:) fıkıh mezhebidir yani amellerle ilgili mezheptir abdets nasıl alınır namaz da eller bağlanacak mı filan yada kadın eli değdimi abdets bozulur mu:)

nohuttan büyük gıda boğazda kaçtımı oruç bozulur mu:)

gökten bir dolu tanesi ağzıma düştü orucum gitti mi:)

hava aldım genzime kaçtı orucum gitti mi türü soruların cevabıdır fıkıh:))

asıl itikadi mezheplere bakın:)) kimsede maturidiliği saymaz veya eşariliği:))

abbas aydın
Aday Memur
27 Ağustos 2011 12:57

gönül isterdiki islamda mezhep olmasın. tüm müslümanlar aynı şekilde ibadet etsin,ama şuan için böyle birşey mümkün değil herkes hak bildiğini uygulayacak.

bortechine
Aday Memur
27 Ağustos 2011 13:03

abbasaydın

dediğine katılıyorum. kraldan çok kralcılar var. onlar yüzünden zaten çıkıyor mezhep tartışmaları. kendi dini inancından olup hiçbir dini vazifesini yapmayan birini, başka dini inancı olupta dindar birinden daha üstün görenler bile var

patthem
Kapalı
27 Ağustos 2011 13:03

caferielr aleviyse...cami diye nitelendirdikleride cem evimi ???

Toplam 145 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi