Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
Editörler : cihan27incir.receli
17 Haziran 2006 21:00  


İL İÇİ YER DEĞİŞTİRMELERDE MEHİL MÜDDETİ KAÇ GÜNDÜR?

konu ile ilgili farklı söylentiler var.fakat net bir bilgi yok.bilgisi olanlar kaynak göstererek açıklarlarsa çok sevinirim.

şimdiden teşekkürler..

ilişik keilen gün, yeni görev yerinde başlanması gerektiği ile ilgili duyum aldım.büyük şehirlerde bir esneklik yok mudur,öyle olması gerekiyorsa?

17 Haziran 2006 21:37

ilker349

İl içi yer değiştirme bir kurumdan diğerine atandınız. Şayet bu iki kurum aynı belediye sınırları içerisinde ise ilişik kestiğiniz günün akşam 17 kadar yani aynı gün göreve başlamnız gerekiyor. Değilse belediyeler farklı ise 15 gün mehil süreniz var hocam. Aşağıda bununla ilgili 657 nin maddesini yapıştırıyorum. Bu benim başıma geldi çok iyi biliyorum.

Atamalarda Görev Yerine Hareket ve İşe Başlama Süresi:

Madde 62- (Değişik: 23.12.1972- KHK 2/1 md.) İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle;

a) Aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü,

b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini,

izleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar. Savaş ve olağanüstü hallerde bu süre Bakanlar Kurulu Kararı ile kısaltılabilir.

Yukarıdaki süreler;

1- Kanuni izinlerin kullanılması veya geçici bir görevin yapılması sırasında başka bir göreve atanan memurlar için iznin veya geçici görevin bitimi,

2- Hesaplarını, yerlerine gelenlere devir zorunda bulunan sayman ve sayman mutemetleri için devrin sona ermesi,

3- Eski görevlerine devamları kurumlarınca yazılı olarak tebliğ edilenler için yerlerine atanan memurların gelmesi veya yeni görev yerlerine hareketlerinin kurumlarınca tebliği,

tarihinde başlar.

(Değişik: 12.2.1982- 2595/4 md.) Yer değiştirme suretiyle yapılan atamalarda memurlara atama emirleri tebliğ edilince yollukları, ödeme emri aranmaksızın, saymanlıklarca derhal ödenir. Memurun izinli ve raporlu olması tebligata engel olmamakla beraber (a) ve (b) bentlerindeki süreler izin ve rapor müddetinin bitmesinde başlar.

Bu maddede geçen "yer" deyiminin kapsamı İçişleri ve Maliye Bakanlıklarınca birlikte belirtilir.

** aynı gün = ilişik kesilen tarih...

17 Haziran 2006 21:40

ilker349

Pardon dip not yanlış olmuş **Aynı yer = Belediye sınırları içerisinde demektir. Buna daha önce ben takılıp, bir müdürüme sorarak öğrenmiştim ve kendi sorunumu çözmüştüm.

17 Haziran 2006 22:04

"desire"

sayın hocam;

istanbuldayım çalıştığım ilçeden farklı bir ilçeye tayinim çıktı.bu durumda anladığım 15 gün mehil müddetim mi var?

teşekkürler..

17 Haziran 2006 23:25

ilker349

Evet ama aksini idea edenler var...

17 Haziran 2006 23:27

selcukbey

AYNI GÜN İÇNDE BAŞLAMAN GEREKİR...

18 Haziran 2006 00:38

AYDIN09

Aynı belediye sınırları içinde değilse 15 günlük süre vardır.

Yoksa MEB her öğretmene bir helikopter vermesi gerekir.

Konya'nın bir ilçesi Eskişehir'e diğer ilçesi Mersin'e sınır.Aradaki uzaklık 378 km.Sabah personel naklini müdür düzenleyerek imzalayacak.Sonra şube müdürü ,ilçe milli eğitim müdürü ve mal müdürü imzalayacak.Bunları hemen bulacaksın diye bir şart yok.Şans meselesi.Birde köyde görev yapıyorsan gerisini sen düşün.Daha sonrada 378 km yol gidip aynı gün göreve başlayacaksın.Bu hıza helikopter dahi az gelir.

18 Haziran 2006 01:45

ida1767

Büyükşehirlerde aynı belediye demek, metropol sınırlarını kapsayan büyükşehir belediyesi midir, yoksa her ilçenin ayrı kendi belediyesi midir?

18 Haziran 2006 12:54

ilker349

Aynı gün diyemler denen benim gibi dayanaklarını göstermiyorlar. Ben de merakla bekliyorum. Neye göre aynı gün diyorsunuz.atama yönetmeliğinde tebligat görevden ayrılış başlama işlemleri 657 nin 62 ve 63 . maddelerine göre yapılır diyor. Buna göre belediye sınırları içersinde ise aynı gün değilse 15 gün süresi var.

18 Haziran 2006 18:06

kuruh
Yasaklı

ilker hocam ,

Büyükşehir belediyesi sınırları içinde bir başka okula atanan öğretmenler aynı belediye sınırları içinde değerlendirir.Örneğin İzmirde bornovadan narlıdereye aynı gün içinde başlamak zorundasınız.Ama bornovadan metropol dışı ilçe olan kiraz'a 15 gün mehil süreniz var.Arkadaşları yanlış yönlendirmeyelim.İnsanların memurluktan açığa alınmasına yol açabilirsiniz.Sizin yazdığınız aynı belediye sınırları içinde ifadesi büyükşehir sınırları düşünülerek yazılmamıştır.Büyükşehirlerdeki atamalarda esas olan büyükşehir belediyesidir.Diğerleri sadece sınırları belirleyen tali belediyelerdir.

18 Haziran 2006 18:09

kuruh
Yasaklı

desire,

Atandığınız ilçe büyükşehir sınırları içindeyse yani metropol içindeyse KESİNLİKLE aynı gün başlamak zorundasınız.Benden uyarması.İsterseniz İlçe Milli Eğitiminize sorun.

18 Haziran 2006 18:11

kuruh
Yasaklı

AYDIN09,

Sizin verdiğiniz örnekteki kişinin 15 gün mehil süresi vardır.Zira atandığı yer metropol sınırları dışında aynı ilin farklı bir bir ilçesidir.

18 Haziran 2006 19:09

ilker349

Arkadaşlar bende aynı şeyleri söylüyorum. Eğer büyükşehir belediyesini ayırt edilemiyorsa ben ne yapayım. Ama sitede farklı ilçelere bile aynı gün yazanlar var. siz biraz onları uyarın.Tabiki büyükşehirde aynı gün göreve başlayacak.Ben hiçbir zaman belediyeler aynı ise ki büyükşehirde buna girer,15 inde başlayacak demedim.

18 Haziran 2006 20:29

"desire"

peki arkadaşlar, istanbulda büyükşehir sınırları dışında kalan ilçeler hangileri? bu konu ile ilgili bilgisi olan var mı?

18 Haziran 2006 22:32

ilker349

Bunun kolayı var.Atandığın okul müdürüne eski okulunla aynı bölgede olup olmadığını sorarsan onlar daha iyi bilirler.

18 Haziran 2006 23:04

byby

şile, silivri ve çatalca (emin değilim ama adalar) sanıyorum.

19 Haziran 2006 07:52

"desire"

ilker hocam;

siz benim bu konuyu hiç araştırmadan buradan öğrenmeye çalıştığımı mı sanıyorsunuz. okul müdürlerine de şube müdürlerine de sordum. aynı gün diyorlar. ama yer adı vermeden belirteyim ki;

ardaki mesafe o kadar çok ki, aynı gün içinde başlamanın imkanı yok. bu durumda olanlardan fikir almak, yaşanmış örnekleri duymak amacım..

byby hocam;

büyükşehir belediyesi kanununda yapılan son değişikliğe göre, istanbul ve kocaeli de tüm ilçeler büyükşehir il sınırları içinde kabul ediliyor. dediğiniz ilçeler de metropol içi gibi gözüküyor yani.

fakat gözümden kaçan bir ayrıntı varsa, ve bu bana 15 günlük mehil müddeti hakkı kazandırıyorsa, onu bilmek istiyorum.

teşekkürler..

19 Haziran 2006 09:35

Kadirr
Kapalı

Bende de aynı sorun var.Şube müdürü hemen aynı gün başlarsın dedi.Ama yeni görev yerim belediyelik bir köy.Belediye başkanı,belediye otobusleri var.Buna rağmen İlişiği kestiğin zaman başlaman gerek dedi.Başlamazsan soruşturma açarım dedi.15 gün iznim var mı.Ne dersiniz

19 Haziran 2006 09:42

Ekim_izmir

Arkadaşlar neyi tartışıyorsunuz anlamıyorum. Metropol ilçeler dışında ise mehil müddeti var. Ama metropol içine yok bu kadar basit.

5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanuna göre 50 km içinde kalan şehir ve köy nüfusu metropola dahil sayılıyor artık.

19 Haziran 2006 10:54

"desire"

istanbulda tüm ilçeler metropol içi yazıyor büyükşehir kanununda.

belediye olayı yok.

ama buna rağmen, bir ayrıntı varsa onu öğrenmek istiyorum.

19 Haziran 2006 15:32

ilker349

O zaman neyi merak ediyorsun git bir günde başla biz mi gelelim seni başlatalım.Mesafe uzak ise yapacak bir şey yok.Faks çekebilirsin ertesi günde sen gidersin.Karşıdakilerin anlayışına bağlı.Kaldi ki bu mesafe içinde iki gün sonra girsen okul müdürün o günün tarihinden ve sayısından bir tane sana boş giden gelen evrak yeri ayırsa da olur.Bütün bunlar müdürün insiyatifinde.

Toplam 31 mesaj
ANKET
MEB'in politika üretebilmesi için, öğretmen atamalarının taşraya devredilmesini ister misiniz?