Editörler : Lanet
«91011121314151617181920»

sgk55
Aday Memur
10 Şubat 2011 16:13

Arkadaşlar birincisi; sağlık giderlerini artık MEB ödemiyor. 15 Ocak 2010 tarihinden itibaren hepimiz SGK lı olduk. İkincisi; Sağlık Uygulama Tebliği'nde normal doğum ücreti 400 TL + Kdv, sezeryan doğum ücreti ise 450 TL + Kdv dir. Özel oda ücreti ise (otelcilik hizmeti)günlük yatak ücreti olan 30 TL nin 3 katı yani 90TL + Kdv dir. Üçüncüsü; hastane eğer A sınıfı ise normal doğum için 302,40 TL + (97,20 TL x yatılan gün sayısı), sezeryan için 340,20 TL + (97,20 TL x yatılan gün sayısı) tutarında ilave ücret talebinde bulunabilir. Buna göre 400 TL isteyen hastanenin talebi makul görülmektedir. Bir gerçek varki oda şu; Kurumumuz fazla alınan ilave ücretlerine ait şikayetler ile ilgili olarak ilgili hastaneye ceza vermekte ama hastaya herhangi bir ödeme yapmamaktadır. En azından şu ana kadarki sözleşmelerde bunun aksine bir madde yok.

manhattan24
Kapalı
10 Şubat 2011 16:36

Arkadaşlar şimdi orayı aradım dediğiniz gibi dilekçe verin diyorlar.

Dilekçeyi versem benim cebimden çıkan yine değişmeyecek. Ayrıca onca insan bilmeden bu fiyatları ödüyor olcak göz göre göre hastane fazla fazla alıyor.

Hastane de hasta yatış kısmına söyledim , yönetim ile görüşün diyor. Kestirip atıyor

ne yapacam ya ?

7.his
Müsteşar
10 Şubat 2011 16:56

Eğer vereceğin para alınması gereknin üstündeyse, hastaneyi de beğeniyorsan önce işini gördür, sonra da sizi şikayet edecem alımanız gereknin üstünü iade edin diye ehdit edeceksin başka çareniz yok, yok SGK size para ödemez, üstelik sgk 55'in dediği gibi rakam da makul gibi görünmekte, devlete gitsen de adam gibi baktıramıyosun hastana, taaa 1-2 aya gün veriyorlar, burda olmaz şu özel hastanede yapayım diyor senin ameliyatını.

Ama şunu unutmayın ki sistem artık eskisi gibi değil, en azından Ankara bu konuda çok hassas, kesinlikle cezai müeyyideyle karşılaşıyor özel sağlık hizmeti sunucuları. İlk etapta önemli olan sağlık, sonra para...saygılar...

manhattan24
Kapalı
10 Şubat 2011 17:06

Tabi 950 dese de mecbur yaptıracağım , ben beklesem çocuğum beklemicek artık :))

950 ödersem kesin fazla ödemiş oluyorum dimi arkadaşlar

üstelik sincan şubesi A sınıfındayken , ben B sınıfındaki şubesine 500 Tl fazla ödicem. Bunu ödedikten sonra kendilerine söylicem ama pek takmadılar telefon da ilettmeme rağmen.

Gidin yönetimle konuşun diyorlar.

boreas06
Şube Müdürü
11 Şubat 2011 14:55

SGK55 bu dediğin ücretler hakkında bilgilere hangi linkten ulaşılabilir ? sağlık uygulaamaları tebliğinde aynen bu şekilde yazıyor mu ?

orhan527
Şef
11 Şubat 2011 16:22

arkadaşlar sgk personeline 1 gol daha attı.sgk denetmenliğine sadece kurumdaki kontrol memurları geçecekmiş.kontrol memurlarının çoğu yükselme sınavıyla geldiler.bizde en az onlar kadar mevzuatı biliyoruz.ama nedense memurları sınava sokmadılar.yazıklar olsun bu kuruma.yükselecek başka kadroda kalmadı zaten.adamın varsa direk müdürlüğe atanırsın zaten bu kurumda.yalakalar kurumu oldu

sgk55
Aday Memur
11 Şubat 2011 16:43

Boreas 06 fiyatları SUT eki EK-9 listesinden, kuralları ise SUT'un 3.3.1 ve 3.3.4 maddelerinden alarak yazdım. Ayrıca hastane puanlandırması da; A sınıfı %70, B sınıfı % 60, C sınıfı %50, D sınıfı %40, E sınıfı %30 şeklindedir.

boreas06
Şube Müdürü
11 Şubat 2011 17:49

ek 9 listesindeki hangi satır

Dış gebelik operasyonu birim fiyatı bu var 455,70

bu mu ki ? çok saol sgk55 valla inceliyorum olayı.

sgk55
Aday Memur
11 Şubat 2011 20:58

P619920 Normal doğum 400 TL

P615930 Sezeryan 450 TL

Bu rakamlara KDV dahil değil.

manhattan24
Kapalı
11 Şubat 2011 22:24

2026 P619910 Müdahaleli doğum Servikal prostaglandinler hariç. P619920, P619930 ile birlikte faturalanamaz. D * 674,54

2027 P619920 Normal doğum Servikal prostaglandinler hariç, epizyotomi dahil. P619910, P619930 ile birlikte faturalanamaz. E * 674,54

Arkadaşlar ek 9 listesinde 674,54 TL Yazıyor

400 veya 450 nasıl oluyor, ek 9 listesinde bu fiyatlar yazıyor.

Ayrıca doğum ücreti 2000-3000 TL olan hastanelerde var onlar ın nasıl böyle imkanı var ?

sgk55
Aday Memur
12 Şubat 2011 14:07

manhattan24 verdiğin rakamlar işlem puanları. Onları 0,593 katsayısı ile çarparsan verdiğim rakamları bulursun. 2-3 bin tl alan hastaneler bunu bilinçli olarak alıyor. Çünkü alacakları ceza ciroları ve her fatura dönemi için bir üst sınırı var. Yani Kurum bir nevi bu duruma göz yumuyor. Düzenli şekilde böyle yüksek şekilde fark alabilen bir hastanenin ödeyeceği ceza devede kulak kalabiliyor.

manhattan24
Kapalı
12 Şubat 2011 16:29

Ceza yada almıyorlar bir şekilde güvendikleri var.

0.593 katsayısı nedir

inanın doğumdan sonra oranın yönetimiyle pazarlık içine gircem

dicem böyle böyle bunları o yüzden detay soruyorum sgk 55 . çok saol.

belki sezaryan olcak benden 1450 tl para talep etcekler.

aynı hastanenin sincan şubesinde 750 tl iken.

7.his
Müsteşar
12 Şubat 2011 16:57

Kontrol memurları için denetmen olmak bulunmaz nimet, normalda KPSS A 'ya gireceksin, belli puan türünden yeterli belli puan al, sonra mükalakat gir, referanas bul falan meşşakatli yol, ama bu yasa kontrol memurları için bulunmaz nimet oldu. Bu arada müfettişler bütün iş yükünü kontrol memurlarına yıkmasaydı bu kadro hayatta açılmazdı, kontrol memurları, sgk müfettişlerine ayrıca teşekkür borçludur.

Manahtan kardeş beğendiğin hastanede doğumu yaptıracaksın fazla şansın yok, bu yerler özel hastane olmakla birlikte bir ticarethanedir, yani kamu yararından çok kar amacı güderler, o yüzden devlet hastanelerini tercih etmiyorsan özele de biraz para vereceksin artık...

sgk55
Aday Memur
12 Şubat 2011 16:57

0,593 işlem puanları için verilen çarpan katsayısıdır. Bunu SUT metninde bulabilirsin. İş güvenme hikayesi değil. Ne kadar alırsan al sözleşmeye göre alacağın cezanın bir üst sınırı var. Dolayısıyla ondan bu kadar rahat davranıyorlar. Pazarlığı doğumdan önce yapmalısın. İşlem bittikten sonra çözüm alabileceğini sanmıyorum. Ama verdiğim rakamlardan yüksek alırlarsa sen sgk sağlık merkezlerine dilekçe ile başvur. Onlar ceza verir ama sana para iadesi yapmazlar. İstersen sonrasında mahkemeye başvurabilirsin.

korkmaz69
Aday Memur
12 Şubat 2011 18:24

kurumda görev alan arkadaşlara bir sorum olacak.. son 3-4 senedir kurumda büyük değişimler yaşanmakta. bu büyük değişimde kurum çalışanlarının menfaatine yapılmış bir değişiklik varmı? maddi yada manevi olarak yapılan iyileştirme görüryormusunuz? şu çıkarılacak torba yasada dahil, bu yönde bir çalışma varmı?

sgk123
Kapalı
12 Şubat 2011 22:17

OSYAL GÜVENLİK DENETMENLİĞİ OLUŞTURULDU

YAŞ ŞARTI 30 OLARAK BELİRLENDİ

MADDE 167- 16/5/2006 tarihli ve 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanununun 31 inci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

?Sosyal Güvenlik Denetmenliği ve Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı

MADDE 31- Kurum taşra teşkilatında Sosyal Güvenlik Denetmeni ve Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcısı istihdam edilir.

Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığına atanabilmek için 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde sayılan şartlara ek olarak aşağıdaki şartlar aranır:

a) En az dört yıllık eğitim veren yüksek öğretim kurumlarının hukuk, siyasal bilgiler, iktisadî ve idarî bilimler, iktisat, işletme, matematik, istatistik, aktüerya, bankacılık, sigortacılık, işletme mühendisliği, endüstri mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, sosyal hizmetler ve sağlık idaresi/yönetimi fakülte, yüksekokul veya bölümlerinden ya da bunlara denkliği yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak.

b) Yapılacak yarışma sınavında başarılı olmak.

c) Sınavın yapıldığı gün itibarıyla 30 yaşından gün almamış olmak.

Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığına atananlar, en az üç yıl çalışmak ve olumlu sicil almak kaydıyla yapılacak Denetmenlik yeterlik sınavına girmeye hak kazanırlar. Denetmenlik yeterlik sınavında başarılı olanlar Sosyal Güvenlik Denetmeni kadrolarına atanır. Sınavda başarılı olamayanlar bir yıl içinde ikinci kez sınava tâbi tutulur. Bu sınavda da başarı gösteremeyenler Kurum taşra teşkilatında durumlarına uygun başka kadrolara atanır.

Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılarının mesleğe alınmaları, yetiştirilmeleri, yarışma ve yeterlilik sınavlarının şekil ve uygulama esasları ile Sosyal Güvenlik Denetmenleri ve Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılarının görev, yetki ve sorumlulukları ile çalışma usul ve esasları yönetmelikle düzenlenir.

Sosyal Güvenlik Denetmenleri sosyal güvenlik mevzuatının uygulanmasına ilişkin tespit, denetim ve taramalarda görevlendirilirler ve görevleriyle ilgili kayıt ve belgeleri inceleme yetkisine sahiptir.

Sosyal Güvenlik Denetmenleri ve Denetmen Yardımcıları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin ?Ortak Hükümler? bölümünün (A) fıkrasının (11) numaralı bendine göre derece yükselmesinden, 152 nci maddesinin ?II-Tazminatlar? bölümünün ?(A) Özel Hizmet Tazminatı? bendinin (i) alt bendinde yer alan özel hizmet tazminatından, ?(F) Denetim Tazminatı? bendinde yer alan denetim tazminatından ve (I) sayılı Ek Gösterge Cetvelinin ?I-Genel İdare Hizmetleri Sınıfı? bölümünün (h) bendinde yer alan ek göstergeden aynı usul ve esaslarla yararlanır.?

KONTROL MEMURLARI, HİZMET SÜRESİ SINIRI OLMAKSIZIN, AÇILACAK YETERLİK SINAVINA BAŞVURABİLECEK

ATANAMAYAN KONTROL MEMURLARIN KADROLARI ŞAHSE BAĞLI HALE GELECEK

30 YAŞ SINIRI, KONTROL MEMURLARINDA ARANMAYACAK

sgk123
Kapalı
12 Şubat 2011 22:19

gene 30 yaş sınırı ve gene kurum içi yükselmenın önü kapatıldı

kontrol memuru kadrolarıda kaldırıldı(şahsi)

aktifmen
Şef
13 Şubat 2011 01:52

168.maddeyide ben vereyim bari

Madde 168- 5502 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

?Personele dair geçiş hükümleri

GEÇİCİ MADDE 8- Bu maddenin yürürlük tarihi itibarıyla,

a) Kurum Sosyal Güvenlik Kontrol Memuru kadrolarında çalışanlardan altı ay içinde açılacak yeterlik sınavında başarılı olanlar Sosyal Güvenlik Denetmeni kadrolarına atanırlar. Bunların Soysal Güvenlik Kontrol Memurluğunda geçen süreleri Sosyal Güvenlik Denetmenliğinde geçmiş sayılır.

b) (a) bendi gereği Sosyal Güvenlik Denetmeni kadrolarına atanamayan Sosyal Güvenlik Kontrol Memuru kadrolarında çalışanlar, bu Kanuna ekli ihdas edilen şahsa bağlı Sosyal Güvenlik Kontrol Memuru kadrolarına atanmış sayılırlar. Bunların herhangi bir şekilde bu kadrolardan ayrılmaları halinde, şahsa bağlı olarak ihdas edilen Sosyal Güvenlik Kontrol Memuru kadroları kendiliğinden iptal edilmiş olur.

Bu maddeye göre yapılacak yeterlik sınavlarının usul ve esasları Kurumca belirlenir.?

aktifmen
Şef
13 Şubat 2011 01:55

tORBA YASANIN TAMAMI GENEL KURULDA KABUL EDİLMİŞTİR.SOSYAL GÜVENLİK KONTROL MEMURLARINI İLGİLENDİREN MADDELER AŞAGIDADIR;

Madde 167 : 16/5/2006 tarihli ve 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanununun 31 inci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

?Sosyal Güvenlik Denetmenliği ve Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı

MADDE 31- Kurum taşra teşkilatında Sosyal Güvenlik Denetmeni ve Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcısı istihdam edilir.

Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığına atanabilmek için 657 sayılı Devlet Memurları

Kanununun 48 inci maddesinde sayılan şartlara ek olarak aşağıdaki şartlar aranır:

a) En az dört yıllık eğitim veren yüksek öğretim kurumlarının hukuk, siyasal bilgiler, iktisadî ve idarî bilimler, iktisat, işletme, matematik, istatistik, aktüerya, bankacılık, sigortacılık, işletme mühendisliği, endüstri mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, sosyal hizmetler ve sağlık idaresi/yönetimi fakülte, yüksekokul veya bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak.

b) Yapılacak yarışma sınavında başarılı olmak.

c) Sınavın yapıldığı gün itibarıyla 30 yaşından gün almamış olmak.

Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığına atananlar, en az üç yıl çalışmak ve olumlu sicil almak kaydıyla yapılacak Denetmenlik yeterlik sınavına girmeye hak kazanırlar. Denetmenlik yeterlik sınavında başarılı olanlar Sosyal Güvenlik Denetmeni kadrolarına atanır. Sınavda başarılı olamayanlar bir yıl içinde ikinci kez sınava tâbi tutulur. Bu sınavda da başarı gösteremeyenler Kurum taşra teşkilatında durumlarına uygun başka kadrolara atanır.

Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılarının mesleğe alınmaları, yetiştirilmeleri, yarışma ve yeterlilik sınavlarının şekil ve uygulama esasları ile Sosyal Güvenlik Denetmenleri ve Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılarının görev, yetki ve sorumlulukları ile çalışma usul ve esasları yönetmelikle düzenlenir.Sosyal Güvenlik Denetmenleri sosyal güvenlik mevzuatının uygulanmasına ilişkin tespit,denetim ve taramalarda görevlendirilirler ve görevleriyle ilgili kayıt ve belgeleri inceleme yetkisine sahiptir.

Sosyal Güvenlik Denetmenleri ve Denetmen Yardımcıları, 657 sayılı Devlet Memurları

Kanununun 36 ncı maddesinin ?Ortak Hükümler? bölümünün (A) fıkrasının (11) numaralı bendine göre derece yükselmesinden, 152 nci maddesinin ?II-Tazminatlar? bölümünün ?(A) Özel Hizmet Tazminatı? bendinin (i) alt bendinde yer alan özel hizmet tazminatından, ?(F) Denetim Tazminatı?bendinde yer alan denetim tazminatından ve (I) sayılı Ek Gösterge Cetvelinin ?I-Genel İdare Hizmetleri Sınıfı? bölümünün (h) bendinde yer alan ek göstergeden aynı usul ve esaslarla yararlanır.?

Madde 168- 5502 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

?Personele dair geçiş hükümleri

GEÇİCİ MADDE 8- Bu maddenin yürürlük tarihi itibarıyla,

a) Kurum Sosyal Güvenlik Kontrol Memuru kadrolarında çalışanlardan altı ay içinde açılacak

yeterlik sınavında başarılı olanlar Sosyal Güvenlik Denetmeni kadrolarına atanırlar. Bunların Soysal Güvenlik Kontrol Memurluğunda geçen süreleri Sosyal Güvenlik Denetmenliğinde geçmiş sayılır.

b) (a) bendi gereği Sosyal Güvenlik Denetmeni kadrolarına atanamayan Sosyal Güvenlik Kontrol Memuru kadrolarında çalışanlar, bu Kanuna ekli ihdas edilen şahsa bağlı Sosyal Güvenlik Kontrol Memuru kadrolarına atanmış sayılırlar. Bunların herhangi bir şekilde bu kadrolardan ayrılmaları halinde, şahsa bağlı olarak ihdas edilen Sosyal Güvenlik Kontrol Memuru kadroları kendiliğinden iptal edilmiş olur.

Bu maddeye göre yapılacak yeterlik sınavlarının usul ve esasları Kurumca belirlenir.?

7.his
Müsteşar
13 Şubat 2011 15:25

Yani şu an Kurumda görev yapan kontrol memurları 30 yaş sınırına mı takılacaklar?

Toplam 3513 mesaj
«91011121314151617181920»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi