Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : ergunMütekabiliyet
12 Ekim 2010 14:09  

Kusursuz İmkansızlık

A, 01.01.2008 tarihinde yapmış oldukları söz. ile teknesini Bye satmış. Söz. göre B, satım parasını peşin olarak ödeyecek A ise tekneyi 08.01.2008 tarihinde teslim edecektir. 03.01.2008 tarihinde çıkan yangın sonucu tekne batmış- Aşağıdakilerden hangisi doğru?

Cevap şu denmiş kitapta= A tekneyi teslim borcu sona erer ancak Bnin ödediği satım bedelini iade etmesi gerekir

Bense şu şıkkı işaretlemiştim=A tekneyi teslim borcu sona erer teknenin yanmasında kusuru yoksa satım bedelini iade etmez

olayda satım söz yokmu hasar ve yarar alıcıda değilmi niye kitap iade gerekir demiş bilen varmı ya ben bişeyleri eksik biliyorum yada bu kitap kafa karıştırıyor

yardımcı olanlara şimdiden tşkr

12 Ekim 2010 14:27

e-hakim

Parça borçlarında sözleşmenin kurulması ile yarar ve hasar alıcıya geçer.

Satım sözleşmesi kurulmuş çünkü mal ve semen konusunda anlaşılmış. Sözleşmenin kurulmuş sayılması için mutlaka malın teslimi ya da paranın ödenmesi gerekmez.

Bu durumda hasara alıcı katlanacağı için bedeli iade etmemesi gerekir.

Ancak satıcı lehine bir sebeple teslim geciktirilmiş ise hasar satıcıda kalır. Soruda bir eksiklik var bence.

12 Ekim 2010 14:40

e-hakim

Satıcının parayı peşin almasını, teslimin satıcı lehine geciktirildiği şeklinde yorumlarsak hasar satıcıda olur ve semeni iadesi gerekir.

12 Ekim 2010 14:51

av_kadir

burada teknenin yanmasında kusur kimde o önemli eğer tekne satıcının kusuruyla yandıysa semeni iade etmelidir. Satıcının kusuru yoksa kusursuz sonraki imkansızlık nedeniyle satıcı semeni iade borcu altında olmaz VE hasar alıcıya geçer.

12 Ekim 2010 15:09

yakışıklı muris

sağolun arkadaşlar cvplar için soru hatalı sanırım benim kafamıda karıştırmıştı zaten hayır sorunun arkasına açıklamalı cvp koymasalar burada sormazdım bide açıklama koymuşlar o açıklamada yanlış kusursuz imkansızlıktan dolayı paranın iadesi gerekmemeli bence de malum hukuk bir deniz ve bizler herşeyi bilemeyiz bilsek bile unutabiliriz

12 Ekim 2010 16:15

""WoLVeR""
Kapalı

Parça borcu..Sözleşme kurulmuş..Sonradan kusursuz imkansızlık meydana gelmiş..Bu durumda (alım-satım ve trampa sözleşmelerinde) hasar ve yarar alıcıya geçer..İadesi gerekmez...Lakin aksini kararlaştırmışlarsa iadesi olur..

ÖSYM nin dediği önemli.Benzer bir soruda iadesi gerekir diye cevap vermiş..Hangi sınav olduğunu hatırlamıyorum ama sanırsam themis de var...Kolay gelsin...

Toplam 5 mesaj