Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : permanganat42
23 Haziran 2006 01:44  

Bir Öğretmenin, Öğrencisine Mektubu

Lise Öğretmenimin banayazdığı ve diğer arkadaşlarımla da paylaşmamı istediği mektubu, Sevgili Hocam Hayrani Ay'ın affına sığınarak burada, sizlerle paylaşmak istedim. Bene hitaben yazıldığı için değil (kimse yanlış anlamasın lütfen), bir öğretmenin dilinden dökülen, okurken gözlerimin nemlenmesine neden olan bu mektubu paylaşmadan edemedim sizlerle... Ne mutlu ki böyle öğretmenlere sahipmişim, ben şimdi bu değerli hocamın sayesinde resim öğretmeniyim ve onun bana gösterdiği yoldan gitmeye çalışıyorum.....

Herkese selamlar.. saygılar..

|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

Sevgili (rakursi);

Bana son gönderdiğin yazıda, küçük bir çerçeve ile ifade etmeye çalıştığın hayat hikayene, kendi yorumlarımı da katarak, seni ve içinde bulunduğun sıkıntıları, mutlulukları ve ideallerini anlamaya çalıştım... Anladım ki Sen, hala yirmibeş yıl öncesinden tanıdığım altın kalpli, özü güzel sözü güzel, yaratılışı güzel (........')sın...Sen hala yirmbeş yıl öncesinde benim kısmen keşfettiğim, fakat büyük bir kısmı hala keşfedilmemiş, bu yüzden sıkıntı çeken, bu yüzden bulunduğu dar ortamlara uymakta zorlanan saklı bir hazinesin...Sen bu halinle, büyük denizcilerin rüyasına giren keşfedilmemiş bir kıta gibisin... Büyük bir kaşifin seni keşfedeceği günü sabırsızlıkla beklemelisin...Veya, o günü beklemeyip kendi kendini keşfetmelisin !... Allah, hiç bir güzelliği sonsuza kadar saklamak için yaratmamıştır... Sakın yanlış anlama !... Bu sözleri sırf övgü olsun diye sadece senin için söylemiyorum... Senin gibi daha yüzlerce, binlerce ve sayısını ancak Rabbimin bildiği, herbiri yaratıldığı günden beri, açacağı günü bekleyen hilkat çiçekleri için söylüyorum...

Sevgili (.......), Bazı çiçekler vardır ki, yedi senede bir açar... açtıkları zaman diğer çiçekleri gölgede bırakacak kadar güzeldirler... Diğer çiçeklerin, bunları görecek kadar ne gözleri vardır ne de ömürleri... Hak etmeyenler onların kokusunu bile hissedemezler... Ne var ki, bu çiçekler, saksılarda ve bakımlı bahçelerde değil, bataklıkların karanlık ve çileli ortamında, ıssız ve susuz çöllerde açar...( Nilüfer ve kaktüs çiçekleri gibi...) Açtıkları zaman, bulundukları ortamı cennet bahçelerinden bir bahçeye çevirirler... Onların açtıkları yerde bataklıklar kurur, Çöller vaha olur... Bazı insanlar da vardır ki, yüz yılda bir gelirler ve kendi zamanlarının yüz yıl sonrasının idrakı içinde yaşarlar, öldükten sonra dahi, geçmişten geleceğe ışık saçarlar...Sonsuza kadar, karanlık beyinler bu ilahi ışıklarla aydınlanır... Zamanın insanları onların bu halini anlayamazlar, onlara deli derler... Mansur'a da deli dediler, Galile'ye de deli dediler, varsın desinler... Delileri Allah bile sorumlu tutmazken, onlar, deli dedikleri bu insanları utanmadan ve Allah' tan korkmadan birde cezalandırdılar... İlahi adaletin tecellisine bak ki, akıllılar ( ! ) hepsi unutuldu... Deliler ( ! ) hala yaşıyor... Ne yapalım !.. Sonsuzluğa giden bu yolda, her kuş Kaf Dağı' nı aşamazmış... Aşıpta, Anka Kuşu' na ulaşamazmış... Ulaşanlarda Mutluluktan hemen ölür, ortada ANKA' dan başka kuş kalmazmış... El baki, Hüvel Baki...Ey yüce Allah' ım !.. Bu, Anka Kuşu Masalı ( ! ) da , ne kadar zor bir masalmış... Biz bu masalı ( ! ), bin senedir dinliyoruz fakat hala anlayamıyoruz... Nasıl anlayalım ki, masallar anlaşılmak için değildir... Tatlı tatlı hayaller içinde çocukları uyutmak içindir... Bir zamanlar hikmet ve irfan ehlinin anlattığı hakikatlar masal olmuş... Cehalet karanlığında uydurulan efsaneler de hakikat zannediliyor... Demekki Sevgili (.....)uğum, uyumak ve uyutmak için değil, anlamak ve anlatmak için, daha çoook masal ( ! ) okumamız ve okutmamız lazım...

Çok sevgil ve çok değerli öğrencim (......), Biz size ve sizin gibi değerli diğer öğrencilerimize aslında hiç bir şey öğretmedik... Zaten, istesek de öğretemezdik... Bakma sen adımızın öğretmen olduğuna... Sizler, gerçek öğretici ve terbiye edici, Alemlerin rabbi tarafından yazılmış güzel bir mektup iken, Biz sizi sadece okumaya çalıştık...O, günlerde meslekte yeni ve tecrübesiz olduğumuz için sizi tam okuyamadık ve tam anlayamadık... Elli yıllık hayat tecrübem ve otuz yıllık meslek tecrübem ile aynı mektubu tekrar okuduğumda, şimdi sizi daha iyi anlıyorum...

Her parmağında enaz on marifet bulunan sanatkar (......), Sizin gibi inançlı sanatkarlar Allah'ın, sonsuz güzellikler yaratan, gerçek sanatkarlığına ve bu güzel sıfatlarına ayinedarlık yaptığınız için, çok mutluluk duymalısınız...Çünkü, bu ilahi güzellikleri, görmeyen gözlere gösterir, İşitmeyen kulaklara işittirir ve karanlık gönülleri aydınlatmaya çalışırsınız... Unutma !.. Bu ilahi aynayı ne kadar fazla parlatırsan, o kadar güzel yansıtırsın... Ne mutlu sana ki hem aydınlatır hem aydınlanırsın...

Sevgili (......), daha yazacak çok şey var fakat...Gardiyan, ''ziyaret zamanı bitti'' diyor... Bir sonraki ziyaret saatinde görüşmek dileğiyle şimdilik hoşça kal...

Bu mektubu, size ve sizin şahsınızda tüm sevdiklerinize ve bize ulaşmak isteyipte ulaşamayan sevgili öğrencilerime armağan ediyorum...Sizi ve bizi bilen tüm sevdiklerinle paylaşabilirsin... Unutma !.. Mutluluklar paylaştıkça çoğalır...Sıkıntılar paylaştıkça azalır...

Hepinizi Yunus' ça selamlıyorum ;

Biz bu ellerden gider olduk,

Kalanlara selam olsun...

Bilmeyen ne bilsin bizi,

Bilenlere selam olsun...

Allah'ın selamı rahmeti ve bereketi üzerinize devamlı ve ziyade olsun... Sevgili Öğrencilerim...

--

Hayrani AY / Emekli Resim Öğretmeni

||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

23 Haziran 2006 01:57

Limak

Eline, gönlüne sağlık rakursi hocam...

Bende çok duygulandım. Sayın Hayrani AY öğretmenin öğrencisi olma lütfunu yaşamışlardan birisi olarak ne kadar şanslı bir öğrenci olduğumu bir kez daha anlamama vesile olan hocamın ellerinden öper ve hiç merak etmesin ondan aldığımız bayrağı onlardan aldığımız feyzle yaradanımızın lutfettiği ölçüde taşımaya devam edeceğiz....

İnşallah sizde onun gibi yetenekleri keşfetme noktasında aynı basireti gösterirsiniz....

Öğretmenliği kendisine şiar edinmiş ve bir peygamber mesleği şuuru içerisinde idrak etmeye çalışan "öğretmen"lere selam ve saygılarımı sunuyorum..

Çok duytgulandığım için yazdıklarımda sürçi lisan varsa affola.....

23 Haziran 2006 13:07

rakursi

Diline, gönlüne sağlık Limak

23 Haziran 2006 14:32

rakursi

............

Ben, seni bilmez idim...

Şimdi artık bilir oldum...

Baktım varlık aynasına...

Dost yüzünü görür oldum...

Dün beni, Ahmet Akkaya da aradı... Benim yirmibeş sene önce dikdiğim sevgi çiçeklerim... Birer birer açmaya başladınız... Bana mutlulukların en güzelini yaşattınız... Fakat, bir o kadar da üzdünüz beni... Sizleri susuz bıraktığım için... Çoğunuz açamadı... Nerede benim diğer çiçeklerim... Affedin beni, sizi kurumaya terkettim... Ben, bu mutlulukları haketmedim...

Dünya, sizi sevenlerle dolsun.... Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize devamlı ve ziyade olsun... Sevgili çiçeklerim...

-----------------

Hayrani AY

23 Haziran 2006 15:16

bayram_bayram

Ben Mahmut Toprak'ın sınıf arkadaşıyım. İ.Bayram

Mahmut Toprak'a ve Hocam Hayrani AY'a sevgileriimi gönderiyorum...

23 Haziran 2006 17:42

rakursi

Bayram_bayram:))

Sevgiler sana :)

23 Haziran 2006 19:10

Ali İhsan TÜKEL
Kapalı

hocam okuyunca bir tuaf oldum,ne mutluki böyle hoca(üstad)lar sizin gibi öğretmenlerin yetişmesine vesile olmuş....paylaşımınız için sonsuz teşekkürler,elinin ve gözünün emeğine sağlık...saygı ve sevgilerimle.

23 Haziran 2006 20:44

desturr

Sayın rakursi hocam;

Bir öğretmenin dilinden dökülen,güzel ve onore edici sözleri duyunca sizin adınıza çok sevindim.Ahde vefa örneğini burada sizin de bizlerle paylaşarak göstermeniz,öğretmeniniz için onur verici..

Rakursi hocam,sizin meziyetinizi gören Hayrani AY öğretmeninizi de tebrik ederim.İnsanı,insani vasıfları ile de görebilen öğretmenlerin var olduğunu göstermesi açısından takdire şayan bir tesbit olmuş.Rakursi hocam sizde var olanı sizi anlayarak yazması beni de duygulandırdı,anlaşılmak insanın en büyük zenginliğidir.Bu zenginliğinizin devamını diler,burada sizden her zaman nasiplendiğimi de unutmamanızı dilerim.Arkadaşın olmakla bir kez daha gurur duydum.

Saygılarımla Rakursi hocam...

23 Haziran 2006 20:55

roviss

Bu nasıl bir anlayışdır :s Kullandığı kelimeleri görünce öğretmenlik mesleğinde bir çiçeği kurumaktan kurtarmak için içine düştüğüm acziyetler geldi aklıma.

Ve en önemlisi ; öğrencisine sanatkâr gözüyle bakabilmek...Daha çok ekmek yemem lazım benim! Paylaştığın için teşekkürler hocam. Her ne kadar genç olsam da müsadenle ben de bu mektubu kendi öğrencilerimle paylaşmak istiyorum.

~Saygılar~

23 Haziran 2006 21:47

alvaro

Ne güzel bir hocadır; 'hayranı' çoktur onun.

Ay tepende doğarsa, resim çocuk oyunun.

23 Haziran 2006 23:15

ali karadayı

Yılsonu yorgunluğuna birebir gelen bir mektup.. Öğretmenlik bu, gerisi hikaye... Sağolun rakursi ve hayrani ay hocalarım...

23 Haziran 2006 23:18

Ali İhsan TÜKEL
Kapalı

ali karadayı hocam sen nirelerdesin mirim,özlettin kendiniz..!

23 Haziran 2006 23:27

ali karadayı

Ali İhsan hocam, artık eskisi gibi her gün girmek içimden gelmiyor.. Bazen 2-3-4 gün gelmediğim oluyor. "İnteraktif Şiir" başlığım vardı, o mecburi tutuyordu gelmeyi, yeni başlıklar açılınca onu bıraktım.. Arkadaşlar da orada olmamı pek istemediler. Esasen mart ayındaki vukuatlardan dolayı kaybettiğimiz arkadaşlar olmayınca olmuyor burası.

Neyse.. siz de olmasanız buranın hali nicolur bilemiyorum.

23 Haziran 2006 23:34

Ali İhsan TÜKEL
Kapalı

üzüldüm doğrusu,siz yinede kopmayın üstadım...:(((

24 Haziran 2006 00:17

Limak

Rakurşi hocam, ortak hocamız Hayrani AY'ın nelere vesile olduğunu görüyormusun? Onun yazdığı mektup sayesinde forumda adını görmeyi özlediğim kişileri bir arada görme şansı buldum.. Geçenlerde bende telefonla kendisiyle görüştüğümde neredeyse karşılıklı ağlayacaktık...

Bizlere öğretmenliği sevdiren ve hala öğretmenlik vasıflarını gönüllerinde taptaze barındırabilen böyle hocaları Allah başımızdan eksik etmesin...

Sayın Ali Karadayı, rakurşi,Ali İhsan Tükel ve destur hocam sizi tekrar aynı karede görmek güzel bir nostalji sanki...

Saygılarımla..

24 Haziran 2006 00:24

Ali İhsan TÜKEL
Kapalı

teveccühünüz Limak hocam...:)çokca hasbıhal ettik , her konuda...bir zamanlar (daha akarcalı bile editör değilken)...rakursi,desturr,ali karadayı ve daha niceleri bir ekoldü,forum ozaman böyle ayrılmamıştı...eskiden bir başkaydı çekişmeler...yer yerinden oynardı...şimdi ne yalan söyliyeyim softlaştık,eğitim bölümüne girip tansiyonumu çıkarmak yerine "diğer paylaşımlar"da nostalji yaşıyoruz...eskidik galiba,aslında gitme vaktide geldi ama dostlar bırakmıyor...:)

saygı bizden efendim.

24 Haziran 2006 00:31

Limak

Sakın ha... hocam lütfen bizlerinde burada kalma ve yazmaya çalışma sebeplerinin tamamını ortadan kaldırmayın...

25 Haziran 2006 04:34

süvari75

Ya, Rakursi Hocam, sen ne bahtiyar birisin...

var mı böyle birşey... var mı bir insanda bu derinlik...bu güzellik...kelimeler bu kadar mı güzel dans eder...

öğretmenlik gibi ağır bir yükün hakkını verebilmek için, roviss'in dediği gibi, bizim yiyecek çok ekmeğimiz var.

Sizlere ne kadar gıbta ettim anlatamam...

Hayrani Ay hocamın gıyabında ellerinden öpüyorum... Kendisiyle tanışmayı çok isterdim... Yakınlarda olduğunu bilsem kalkıp giderim...

Paylaşım için çok teşekkürler rakursi... Ben biliyorum, Forumun işe yaradığı zamanlar da var...

Saygılar...

Not: Ali İhsan Hocam, sakın ha...

Ben buralarda arada bir ıslık çalıyorsam, ıslığı bilen birileri bulurum ümidiyledir... (saygılar...)

25 Haziran 2006 15:02

veritas

arkadaşlar bir gönen öğretmen lisesi nostaljisi mi yaşanıyor bu başlık altında? hayrani ay benim de hocamdı.

26 Haziran 2006 01:56

çuvaldız

hangi duygu yükü öğretmenin güzel ağırlığına dayanır

26 Haziran 2006 11:51

Bay_X_

Muhteşem daha ne denilebilirki. Öğretmenlik budur işte sapıklıkla itham edip hırsızlıkla suçlayanlara sesleniyorum. Bu mektubu haber edinde toplumun saygısı biraz olsun artsın.

Toplam 54 mesaj
ANKET
MEB'in politika üretebilmesi için, öğretmen atamalarının taşraya devredilmesini ister misiniz?