Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
Editörler : cihan2706fatih06incir.receli
22 Ekim 2010 23:46  


Doğum İzni

arkadaşlar bugün bişey duydum.doğumdan önce kullanmadığımız doğum izinleri doumdan sonraya aktarılamıyormuş.doğru mu bu haber?lütfen cevap yazın.

23 Ekim 2010 10:52

marjinalizm

hayır hocam aktarıyosun ancak doğumdan 3 hafta önce izne ayrılmaz zorundayız oyüzden en fazla 5 haftasını aktarabilicez.

şöyle olursa aktaramıyoruz: eğer tahmini doğum tarihinden daha erken doğum yaptıysanız ozaman kullanmadığınız izinleri aktaramazsınız.

23 Ekim 2010 12:33

deniz_d@hotmail.com

peki doğum yaz tatiline gelirse zaten tatil.tatil sonrasına aktarabilirmiyiz

23 Ekim 2010 12:52

kıloldumabi
Yasaklı

KEsinlikle yanlış bir bilgi.

Doğumdan önceki 8 hafta için yasal olarak izin alma hakkınız var. Ancak bu 8 haftalık izni siz isterseniz doktor onayı ile doğumdan 3 hafta öncesine kadar çalışmak istiyorum derseniz kullanmadığınız 5 haftalık izin doğumdan sonraki 8 haftalık izin sürenize eklenir böylece: doğumdan önce 3 hafta doğumdan sonra 13 hafta olarak toplamda yönetmeliğin dediği gibi 16 haftalık yasal izninizi kullanmış olursunuz.

Saygılarımla.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PERSONELİ İZİN YÖNERGESİ

Mazeret İzinleri

Madde 17- Memurlara, yıllık izinlerini kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun değişik 104 üncü maddesine göre aşağıda belirtilen hallere bağlı olarak mazeret izni verilir.

a) Verilmesi zorunlu olan mazeret izinleri

1) (Değişik: 21.07.2004/25529 RG) Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir. Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır.

23 Ekim 2010 14:42

benj_55
Yasaklı

oldukça basit ve çok cevaplanmış bir soru, asıl cevaplanması gerekenler; doğumun erken olması halinde kullanılamayan veya hastalık raporu alınırsa veya yaz tatiline rastlarsa ki bu soruyu deniz_d@hotmail de sormuş, asıl bunlar cevaplanması gereken sorulardır, evet kıloldum abi bekliyoruz...

23 Ekim 2010 14:52

fatih8001

doğum öncesi izinler yaz tatiline ve yarıyıl tatiline denk gelirse doğum sonrasına aktarılamıyor bildiğim kadarıyla

23 Ekim 2010 14:59

benj_55
Yasaklı

kaynak?

ve diğer sorulara cevap sayın müdür bey?

23 Ekim 2010 16:22

Evridiki

Hakikaten bunu neye dayanarak söylediniz fatih8001 ?

23 Ekim 2010 16:38

emin1199

doğum izni toplam 16 haftadır. bu 16 haftanın 8 haftasını doğum öncesi, 8 haftasını doğum sonrası içindir. Ancak doğumdan önceki son 3 haftaya kadar yani gebeliğin 32. haftasında doktordan 37. haftaya kadar çalışmasında sakınca yoktur şeklinde alınan rapor ile idareye dilekçe ile başvurulması halinde bu 5 hafta (32-37. haftalar arası)çalışılarak, doğum sonrası 8+5=13 hafta izin kullanılabilir.32. haftadan itibaren alınan raporlar geçerli değildir ve doğum izninden düşerler. eğer son 3 haftaya kadar çalışma isteğiyle 37.haftaya kadar çalışmışsanız,ancak doğum 38. haftada olmuş ise bu durumda yine doğum sonrasına ancak 13 hafta izin kullanılabilir. çünkü bu durumla karşılaşılma ihtimaline karşı idare 32. haftadan itibaren zaten size izin vermiştir.

Tüm bu bilgiler izin yönetmeliği esas alınarak verilmiştir.

23 Ekim 2010 16:55

benj_55
Yasaklı

kastettiğim mesele, eğer öğretmen bu şekilde rapor aldıktan sonra, yani çalışabileceğine dair rapor, bundan sonra bir hastalık durumunda çalışamayacağı için alacağı raporlar doğum sonrası izne aktarılabilir mi? ayrıca diğer sorularıma cevap aranıyor, ama cevabı istediğim kişiden!

23 Ekim 2010 18:50

benj_55
Yasaklı

pekala madem cevaplayamadın, öyleyse iş bana düşüyor.

Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı 01/12/2004 tarih ve

B.02.1.DPB.0.12.01/22423 sayılı yazısı ile Bakanlığımıza verdikleri görüşte (A) bendinde(doğum yapan memur)

belirtilen mazeret izinleri hakkında açıklamada bulunmuştur. Bu çerçevede, doğum öncesi

mazeret izninin 8 hafta olarak belirlenen toplam sürenin 3 haftaya kadar işyerinde

çalışabileceği tabip raporu ile onaylanan ve 5 haftalık süre içerisinde yıllık izne ayrılan veya

hastalık izni kullanan personelin, doğum öncesi söz konusu raporda belirtilen süreleri

çalışarak geçirmediği düşüncesinden hareketle doğum sonrası mazeret iznine sadece doğum

öncesi mazeret izni içerisinde çalışarak geçirdiği sürelerin eklenmesi, yıllık izinde ve

hastalık izinde geçen sürelerin 5 haftalık süreden düşülmesi gerektiği,

Doğumun beklenen tarihten önce veya sonra gerçekleşmesi halinde kullanılmayan

veya fazla kullanılan sürelerin doğum sonrası mazeret izni süresinden ayrı düşünülmesi ve

doğum sonrasına eklenmesi gereken süreler hesaplanırken ?memurun çalıştığı

sürelerin?dikkate alınması gerektiğinden hareketle, doğum öncesi 8 haftalık mazeret iznini

kullanmakta iken doğum yapan personelin kullanmadığı süresinin doğum sonu mazeret

iznine eklenmemesi, ayrıca doğumun gecikmesi halinde geciken sürenin doğum sonrası

mazeret iznine eklenecek süreden düşülmemesi gerektiği belirtilmiştir.

23 Ekim 2010 19:57

marjinalizm

peki doğum iznini alırken kendimizin olması şartmı? ben mesela 15 tatilden sonraki hafta hemen ayrılmak istiyorum. ee 15 tatilde memlekette olucam bu durumda gelip izin mi alıcam yoksa vekaletle hallolurmu?

25 Ekim 2010 16:13

benj_55
Yasaklı

marjinalizm, 15 tatile gitmeden doğum iznine ayrıl, tatil sonrasına bırakman bir şeyi değiştirmez, çünkü 15 tatil yıllık izinden sayıldığı için ve de yıllık izinler,hastalık izinleri çalışılarak geçirilmediği için doğum sonrası eklenecek süreye dahil edilmeyecektir,yani o süreler düşecek.

26 Ekim 2010 13:12

çiçek_

merhaba arkadaşlar;Benim de bununla ilgili sorum olacak.Benim doğum iznim 7 kasımda bitiyor.yaz tatilinde kullanmadığım 5 haftalık süreyi doktorum rapora ekledi.Müdürüme sorduğumda bir problem olmaz dedi.Yani yaz tatilinde kullanmadğım süreleri raporlu geçirebileceğimi söyledi.İL milli Eğitim sorun çıkarır mı bu durumda?Ne yapmam gerekiyor?Teşekkürler cvplarınız için.

26 Ekim 2010 13:28

fatih8001

benj_55 hocamında dediği gibi yaz tatili yıllık izinlerinden sayıldığı için ve yıllık izinler,hastalık izinleri çalışılarak geçirilmedi için bi nevi fiilen çalışılmadığı için o tarihlere gelen izinler doğum sonrasına aktarılmaz hocam

29 Ekim 2010 15:23

_ing_

benj_55 hocam doğru mu anladım,15 tatil doğum iznine eklenıyor mu?

yanı bnm doğum iznimin 2 haftalık kısmı 15 tatılde geçiyor ve normalde 10 mayısta bıtıyor diyelım.buna 15 gun daha eklenıp ıznım 25 mayısa mı uzatılmış oluyor?ilk kez duydum da böyle birşey bilgi verirsenız çok sevınırım.

29 Ekim 2010 15:34

Evridiki

Hayır, eklenmez. Dogum izninde geçirdiğiniz süreden sayılır.

Yani 10 Mayıs'ta dogum izniniz biter...

29 Ekim 2010 16:01

benj_55
Yasaklı

tersini anlamışsınız, eğer doğum iznine ayrılmadan son 3 haftaya kadar çalışırsanız bu çalışma süresinin bir kısmı o 15 günlük süreye denk gelirse o süre çalışılarak geçirilmediği için sonradan da doğum iznine aktaralamıyor, dolayısıyla doğum izninizin bir süresi 15 tatile denk geliyorsa herhangi bir ekleme olmayacak.

03 Kasım 2010 09:38

_ing_

teşekkür ederım.Bir sorum daha var yazığınız yönetmeliği okuyunca aklıma takıldı.

32. haftada 37. haftaya kadar çalışabilir raporu aldım ve diyelim ki 35. haftada grip olup 1 hafta rapor aldım.Bu 1 hafta doğum sonrasına aktardığım 8+5 haftadan 1 hafta düşüleceği anlamına mı geliyor?

03 Kasım 2010 18:46

benj_55
Yasaklı

evet

04 Kasım 2010 12:30

e.ena

doğum izninin uzaılması ile ilgili bi söylenti vardı bilgisi olan var mı? çok saçma 2 aylık bebek nasıl bırakılır bi de köye git gel yapıyorum..Doktorlara yalvarıyorum heyet raporu diye.bişeyler yapmalı...

Toplam 43 mesaj
ANKET
Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa, kimin Başbakan olmasını isterdiniz?





Grup Vizyon