Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : a_durmazhopalihuzur657
25 Ekim 2010 17:44  

mantık hatası ve genelleme arasındakı fark nedir?

bir turlu ayırt edemıyorum yardımcı olursanız sevınırm :)

25 Ekim 2010 17:49

ing_34

kimse yok mu?

25 Ekim 2010 17:56

Dumanyack

Hocam Mantık hatası iki kavramı karıştırıp (aynı zannedip) ölçmeye bu iki kavramı ölçerken benzer eğilimler göstererek ölçmesi.

Genelleme hatası ise BİR öğrenci, öğretmenin gözünde değerli ise,dereceleme ölçeğini kullanırken olumlu olarak derecelemeye özen göstermesidir.Buna zaten Halo (hareleme )etkisi de denir.Birde bunun tersi var,olumsuz bir izlenim yaratmışsa öğrenci diğer özelliklerinide olumsuz değerlendirmeye EĞİLİM göstermesidir.Bunada Horn etkisi deniyor.

Kişilel Yanlılık etkisinde ise TÜM ÖĞRENCİLERE aynı eğilimleri göstermesi.Ya Bonkör,ya cimri yada ortada bir yerde dereceleme yapacak şekilde EĞİLİM göstermesidir.

25 Ekim 2010 18:00

ing_34

sagolun hocam.bı soruda, ogretmen calıskan ogrencılerı zekı olarak nıtelendırıyor. burda ben hareleme demıstım ama mantık hatasıymıs,bu mu dogru o zaman?

25 Ekim 2010 18:00

wessam

tşkler bende öğrenmiş oldum.

25 Ekim 2010 18:15

ing_34

sesimi duyan yok mu =)

25 Ekim 2010 18:46

Dumanyack

Mantık hatası:Dereceleyecek kişinin bireye ait benzer nitelikleri aynı derecelere koyma eğilimidir.Örneğin;öğrenci başarılı(çalışkan) ise onun zeki olduğuna inanılır ve ölçek bu mantıkla işaretlenir.Oysa öğrenci konuları ezberlediği için de başarılı olmuş olabilir.

Senin örneğinde mantık hatası old.nu anlamına geliyor.

eğer Akademik başarından dolayı diğer özelliklerinide gerçekte olduğundan daha olumlu dereceleme EĞİLİMİ göstermeye çalışıyor olsaydı genelleme olurdu.

25 Ekim 2010 19:26

ing_34

tmm anladım,cok tesekkurler hocam

30 Haziran 2012 13:10

fdddfd

dumanyack ne cevap be ikiside aynı anlaşılıyor kardeşim ya. fem de ihtiyaçta birbirine karıştırmış bu iki kavramı nasıl ayıyaracaz. mantık da sadece kavramların mı yanlış anlaşılması var nedir yani..

24 Şubat 2014 20:06

halluination

NEDİR MANTIK HATASI ? BİR DE ANLAM HATASI NEDİR?

24 Şubat 2014 20:07

halluination

BİLEN DUYAN VARSA ÖRNEKLERİYLE AÇIKLAYABİLİR Mİ MANTIK HATASI VE ANLAM HATASINI

08 Nisan 2014 19:34

içi geçmiş zaman

4. Yorum Osymnin gecen seneki sordugu sorunun cevabi.

08 Nisan 2014 20:02

fzkciii

-mantık hatasında; derecelenen kişinin SADECE BENZER ÖZELLİKLERİ

AYNI DERECEYE konur

Ali sınavda başarılı oldu o halde zekidir.

-genelleme hatasında; BİREYİN TEK BİR ÖZELLİĞİNDEN HAREKETLE DİĞER

TÜM ÖZELLİKLERİNİN ( BENZEYEN YA DA BENZEMEYEN ) AYNI DERECEYE KONMASI

derslerinde başarılı olan Aysel i liderlik özelliği olan bir öğrenci olarak değerlendirmek

-anlam hatası; derecelendirilecek özelliğin iyi anlaşılamamış olmasından kaynaklanıyor.birkaç anlama gelen ya da farklı yorum oluşturabilecek ifadeler neden oluyor

08 Nisan 2014 20:18

halluination

-mantık hatasında; derecelenen kişinin SADECE BENZER ÖZELLİKLERİ

AYNI DERECEYE konur

Ali sınavda başarılı oldu o halde zekidir.

-genelleme hatasında; BİREYİN TEK BİR ÖZELLİĞİNDEN HAREKETLE DİĞER

TÜM ÖZELLİKLERİNİN ( BENZEYEN YA DA BENZEMEYEN ) AYNI DERECEYE KONMASI

derslerinde başarılı olan Aysel i liderlik özelliği olan bir öğrenci olarak değerlendirmek

-anlam hatası; derecelendirilecek özelliğin iyi anlaşılamamış olmasından kaynaklanıyor.birkaç anlama gelen ya da farklı yorum oluşturabilecek ifadeler neden oluyor

fzkciii, 6 ay önce - Alıntıya git

yediiklim konu anlatım kopyala yapıştır yapmışssın hocam onu bende okudum da örnek yok diye sormuştum yinede saol

08 Nisan 2014 20:22

fzkciii

çalıştığım kaynak yediiklim olduğundan doğaldır

09 Nisan 2014 10:34

hacielduro

klasik fizikci işte...

Toplam 15 mesaj