Editörler : supporters.

sempatikmemur80
Müsteşar Yardımcısı
23 Haziran 2012 11:59

vergi diliminin düşürmesi sebebiyle de iyi bir uygulamadır ki birçok kişinin sırf bu sebepten girdiğini biliyorum.

sınırı tam bilmiyorum ama diyelimki yıllık 20 bin üstü. buna yatırılan para toplamdan düştüğü için yıllık toplamınızı düşecek şekilde bu sisteme girince vergiden de baya kar ediyorsunuz.

ama son çıkan kanuna göre bu uygulama kalkacak yani şimdiye kadar iyiydi artık değil...

getirisinin az olduğuna da katılıyorum gerçekten çok az.

uzun vadede dokunmadan durabilirsem sanırım tek karım bu olacak.

"denge"
Müsteşar Yardımcısı
01 Temmuz 2012 10:53

BES ile ilgili kanun değişikliği oldu. yeni uygulamalar olacak.

en önemli değişiklik ise devlet katkısı oldu. Devlet Katkısı'ndan sistemde bulunan herkes yararlanabilecek, 01.01.2013 tarihinden itibaren Bireysel Emeklilik hesabına yatırılan her katkı payı için %25 oranında devlet katkısı eklenecek.

bu süper oldu. :)

4iori
Memur
02 Temmuz 2012 08:42

Birçok arkadaşımız sistemden şikayetçi konumunda ancak belirtildiği gibi uzun vadeli bir yatırım aracı 10 seneden önce sistemden çıkarsanız herhangi bir getirisi olmaz.

yok ben yandım siz yanmayın bizi soyuyorlar diyen arkadaşlar elinize sözleşme metni verilmedi mi ? Girdiğiniz bes planından haberiniz yok mu ? yada okuma yazmanız yok mu gayet açık bir şekilde sistemin çalışma prensibi anlatılıyor.5 yıldan önce çıkarsan % 15 5 -10 yıl arasında çıkarsan % 5 gibi...... ( sadece örnek)

Başka önemli bir noktada sempatik arkadaşımızın bahsettiği gibi ben kenarıya para atamıyorum diyen kişilerin özellikle tercih etmesi gerekli. Malum ülkemizde memur borçlanmadan bir şey sahibi olamıyor. Ayrıca vergi iadesi ile hesaplanınca gayet te karlı bir yatırım. % 15 geri iade alıyoruz az bi oran değil. Hiçbir yatırım aracı ayda % 15 kar getirisi ile çalışmıyor herhalde.

03 Eylül 2012 20:38

sistemden çıkmak istiyorum anadolu hayattayım 2400 lıra bırıkmısım var nasıl cıkabılırım kesıntı ne kadar olur aradım ama bırsey demedıler yenı sıstemden dolayı guncelleme yapıyoruz kesıntı yuzde 30 olur dıyorlar

memedtufan
Şube Müdürü
30 Kasım 2012 21:58

şimdi baktım : Giriş tarihim Eylül 2005, toplam yatan para : 26,076.00 86 ay prim ödemişim. Toplam birikim miktarı : 35,287.47 Yüzde 35 kazanmışım. şu anki prim ödemem 473 lira. Girmeyi düşünen arkadaşlara bir fikir verir diye yazdım

gökkayaöz
Şube Müdürü
09 Aralık 2012 15:10

iyi kazanmıssın fonların neki?

memedtufan, 11 yıl önce

şimdi baktım : Giriş tarihim Eylül 2005, toplam yatan para : 26,076.00 86 ay prim ödemişim. Toplam birikim miktarı : 35,287.47 Yüzde 35 kazanmışım. şu anki prim ödemem 473 lira. Girmeyi düşünen arkadaşlara bir fikir verir diye yazdım

memedtufan
Şube Müdürü
09 Aralık 2012 20:54

BEF05 Kamu Borç Araçları 840,9 . çok az bi emanet likit kamu var.

gökkayaöz
Şube Müdürü
10 Aralık 2012 09:40

aynı şekil bende kamu borçlanma araçları fonundayım

dibs yapsak daha iyi olmazmı?

bu aralar o kafamda

senin şirkette nasıl bilmiyorum ama benimkinde kesintisi daha düşük

yüzbinde 2,5

memedtufan, 11 yıl önce

BEF05 Kamu Borç Araçları 840,9 . çok az bi emanet likit kamu var.

srknbdm
Aday Memur
28 Aralık 2012 06:16

sağlıkçı olan arkadaşlara saydes i öneririm. sağlıkçılar adına kurulmuş bir biriktirme sandığı olmakla beraber. sağlıkta birliktelik adına atılmış bir adımdır. 2010 yılından itibaren faaliyet gösteren saydes şimdiden ankara ve adanada misafirhaneler kurmuş olup diğer illerdede tesis çalışmaları yapmaktadır.

http://www.saydes.net/

spartacüs22
Aday Memur
05 Kasım 2013 18:58

ben ettim siz etmeyin tarih ve saati yazıyorum 05.11.2013 18:51 bügüne kadar hep avantajlarına bakmışım salakmıyım neyin hiç devavantajı var mı yokmu diye sorgulamadı beynim. hem kendim için hem annem için bireysel emeklilik yaptırdım.şu ana kadar 800 tl tahsilat yaplmış benden tek kuruşunu geri ödemiyorlar. sabahtandır dezavantajlarını araştırıyorum. ali tezel yazılarını okudum be daha nicesini aylık 100 tl yi on yıl boyunca odersem toplamda 12 bin lira para ödeyecem benim10 yıl sonra toplam birikim 23 bin tl falan olacak onun 18 bin lirasını 760 tl taksitle 2 yılda tüketmiş olacam. kararınız siz verin 10 yılda 12 liradan kaç para kazanabiirsiniz. daha 23 yaşındayım ama kesinlikle en az 50 lira kazanırım diye düşüyuorum ona buna da bağlı değilim. her yıl aralık ayında sigara alsan yılbaşında sonra satsan daha fazla kaznırsın yazıklar olsun böyle sisteme. ali tezelin yazınlarinı okuyun

nazlikelebek
Daire Başkanı
28 Kasım 2013 13:47

Merhaba bilginize ihtiyacım var ; Garanti Emeklilik ESNEK EYF 50 ve LİKİT KARMA EYF 50 paylaşımla 20

çiiiçeeeek
Müsteşar Yardımcısı
10 Eylül 2014 19:13

Yaklasik 20gun once isbankasi bireysel emekliligi odemeye basladim burda yazilanlardan sonra cikmak istiyorum cayma hakkimin oldugunu soyledi bir arkadasim dogru mu ? Sizce gercekten cikmali miyim

Atila1
Kapalı
17 Kasım 2014 22:10

bes bir aldatmacadır. eskiden vergi avantaJı vardı adı değişti.emeklilk oldu. kesinlikle emeklilik yoktur. biriktirdiğin para yaş dolumu ile taksitle ödeme. para bitince bay bay. sigorta şirketine sorun ölene kadar ödeme varmı diye yok böyle birşey. hepsi zarar yazıyor faiz internet 10.20 devlet tahvili ve bono 7-8 devlet keriz değil o parayı boşuna vermez

Atila1
Kapalı
17 Kasım 2014 22:14

40 aydır zarar yazan emtia. türk aklı ve müslümanın kumarı

goksel50, 13 yıl önce

Yani yatırımdan bahsediyorsak altın herzaman alınır. Şimdi yüksek fiyatta alır 2-3 sonra bozarım diyorsanız tabi zararlı olur ancak bunun adıda yatırım olmaz :)

cako.01
Aday Memur
25 Kasım 2014 23:24

Atila1 devlet tabiki karsılıksız yapmıyor bu işlemi.. dış borcu kestiğinden dolayı katılımcılardan iç borç yaparak bu parayı kullanıyor. yani dışarıya ödeyecegi faizi katılımcısına ödemiş oluyor, ayıca devlet bu katkıyı sağlamasa bile sistem katılımcıyı tasarrufa yönlendiriyor bunun neresi saçmalık? arkadaşlar ben bu işi yapıyorum her türlü sorularınıza cevap vermek isterim.

EmeklilikRehber
Aday Memur
02 Ocak 2015 10:23

Bireysel Emeklilik detayları için www.emeklilikrehberi.com sitesini inceleyebilirsiniz.

Toplam 236 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi