Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : cihan27incir.receli
03 Kasım 2010 00:08  

Pansiyonlu okullarda nöbetçi belletici öğretmene 2 saat ek ders

Pansiyonumuzda 26 erkek öğrenci bulunmaktadır. Hafta içi her gün bir nöbetçi belletici ve ayrıca bir tane de belletici görevlendirilmektedir. (Haftasonları sadece nöbetçi belletici görevlendiriliyor ve 6 saat ek ders alıyor.)Nöbetçi belletici 24 saat görev yapmasına rağmen 2 saat ek ders, belletici ise 19.00 - 22.00 arasında görev yapmasına rağmen 4 ek ders ücret almaktadır. Etütleri belletici yaptığı için nöbetçi belleticiye 2 saat ek ders yazıyorum diye açılama yapıyor idarecilerimiz.

Ek ders yönetmeliği

Belleticilik görevi

MADDE 13- (1) Yatılı ve pansiyonlu okullarda öğrencilerin yeme, yatma, dinlenme, eğitim-öğretim ve benzeri hizmetlerinin yürütülmesinde belletici olarak görevlendirilen öğretmenlere her belleticilik görevi için 4 saat ek ders ücreti ödenir. Bunlardan 24 saat süreyle nöbet tutanlara ilave olarak 2 saat daha ek ders ücreti ödenir.

Bu madde bize uygulanan şekilde yorumlanabilir mi ?

Bir de stajer öğretmen pansiyonda görev almak zorunda mıdır?

Şimdiden teşekkürler

03 Kasım 2010 00:18

mitolokya

Hafta içi 1 tane nöbetçi belletici görevlendirebilir çünkü sayı 51 öğrencinin altında ek ders ücreti de 4 saat ödenir bir sonraki gün öğretmen okulda derse girdiği için (pansiyonda 24 saat tamamlanmadığı için)Hafta sonları ise nöbetçi belletici sayısı yine değişmez fakat 24 saat nöbet tutulduğu için ek ders 6 saat olur.

Hafta sonu ve hafta içi hem nöbetçi belletici hem de belletici görevlendirmesi yapılıyorsa okulunuzdaki idareci açıp bi yönetmelikleri okusun önce,durum şikayet edilse hali harap olur.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI OKUL PANSİYONLARI YÖNETMELİĞİ madde 10 fıkra 2 ye bakarsanız kaç belletici kalması gerektiğini görürsünüz.

Ancak idarenizin belletici görevlendirme ve ek ders ödeme sistemi tamamen yanlış,yukarıda anlattığım gibi olacak.

Stajer öğretmen normalde tek başına nöbet görevi tutamaz kanuna aykırı rehber öğretmeninin denetiminde tutar.Ama okulda öğretmen yetersizliği varsa tutturulabilinir.

09 Kasım 2010 10:19

hknmkt

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler,

'Günde 6 saat ücret verdiğim için 2 kişi görevlendirebilirim' diye bir açıklama geldi idarecimizden.

Yönetmelikte 'stajer öğretmen pansiyonda nöbet tutmak zorundadır' diye madde var mı? Ben bulamadım ama idarecimiz tutmak zorunda olduğumu söylüyor.

iyi günler

09 Kasım 2010 12:27

yönetici61

Pansiyonlu okullarda belletmenlerin görevleri ne zaman başlayacağı, ne zaman biteceği kesin olarak belirtilmediğinden bazı idareler iç yönerge deyip işi geçiştirmektedirler. Bence hata yönetmeliktedir, idarecide değil. İdareci İç Yönergede böyle düzenlenmiş deyip geçiştirir şekil A da olduğu gibi. Belletmen yada nöbetçi belleticinin görevleri belirlenirken görevlerin ne zaman başlayacağı, ne zaman biteceği şüpheye mahal vermeksizin açık ve net bir şekilde ifade edilmelidir. Aksi halde değişik uygulamalar kaçınılmazdır.

09 Kasım 2010 19:04

mitolokya

Sayın Yönetici61 : İç yönerge sadece nöbetin kaçta başlayıp kaçta biteceğini belirtir.Nöbetleri kaç personelin tutacağı yönetmelikte açıkca belirtilmiştir.Arkadaşın okulunda nöbetçi sayısında sorun var,26 öğrencisi olan bir pansiyonda kesinlikle 2 kişi nöbet tutamaz.

Stajer durumundaki arkadaşların idari kadro ile fazla ters düşmemelerini öneririm,öğretmen sayısında sıkıntı yoksa satajer olduğun için nöbet tutmak istemediğine dair bir dilekçe yazarsın okuluna ,ama öğretmen sıkıntısı varsa ve nöbetçi bulmakta sıkıntı çıkıyorsa bence sende fazla yüklenme.

14 Kasım 2010 01:31

mesyav

arkadaş belletmenlik aman allahım Allah yardımcınız olsun ben zor kaçtım 6 ay durabildim çok zor be

15 Kasım 2010 16:18

hknmkt

Arkadaşım biz zorluğunu geçtik, bir de idare tarafından yapılan haksız muamele var...

Son olarak, bu konuda il milli eğitimden veya bakanlıktan bilgi edinme adı altında görüş istesem nasıl olur sizce ??

15 Kasım 2010 17:57

kelebekler76

arkadaşım sen kendin de yönetmeliği açıp okusan net olarak görürsün 26 öğrenciye 2 nöbetçi olmaz

yönergeler yönetmeliklerin detaylı biçimidir

yönetmelikte nöbet 24 saat yazar yönergede saat 8 de başlar 8 de biter gibi detay yazılır

ya da

öğrenci sayısına göre (bu da kız erkek öğrenci toplamıdır ayrı ayrı hesaplanmaz) belirlenir..mesela benim okulumda 70 kız 67 erkek öğrenci var..her gün 1 bayan 2 erkek öğretmen görevliyiz...2 erkek arkadaş da birlikte nöbet tutmuyor mesela biz de biri 24 saat kalıp 6 saat ücret alıyor diğeri etüt bitimine kadar kalıp 4 saat ücret alıyor...

idarecilerin keyfi uygulamaları yönetmeliğe bu kadar aykırı olamaz

bence bilgi edinmeye yazarsanız alacağınız cevap PANSİYONLU OKULLAR YÖNETMELİĞİNİ İNCELEYİNİZ olacaktır..bu yüzden en kısa zamanda ilçe mem ya da il mem e durumu bildiriniz...

25 Kasım 2010 00:33

pdrc

mrblar.ben batmanda rehber öğretmenım.şdarecimizin elinde hicbir belge olmaksızın bana pansiyonda belleticilik yapamayacagımı soyluyor.bu konuyu batman rehberlik araştırma merkezine bildirdim.onlarda tutabiliceğimi soylediler.lutfen bu konuda yardımcı olun.tesekkurler...

26 Kasım 2010 00:19

hknmkt

Bizim okulda rehber öğretmen kendi isteği ile pansiyonda nöbet tutuyor. Valilik onayı da alındı. Rehber öğretmen pansiyonlarda nöbet tutamaz diye mahkeme kararı olduğunu duymuştum. Nerede olduğundan emin değilim.

03 Aralık 2010 11:46

ornix78

Hocam rehber öğretmen pansiyonlu okullarda nöbet tutamaz.Direk bakanlık müfettişlerinin lafıdır.Eğer teftiş olursa idarenizin başı ağrıyabilir.Saygılar...

Toplam 10 mesaj
ANKET
Her il'de bir üniversite açılmasını;