Editörler : crops35

aynurserkan
Yasaklı
23 Kasım 2010 15:54

bizde onu dıyoruz arkadasım teşviki sanayinin devletcilikle yakından uzaktan alakası yok ama ekol dıye bir sıte var onu dınleyenler işte alıyo orda sarısın bı bayan var o alırız dıyo bende yarıldım gülmekten kapadım sonraa siteyi

klavye86
Aday Memur
23 Kasım 2010 15:54

arkadaşlar buğün bir soru gözüme takıldı soru şöyle

aşagıdaki yenilik hareketlerinden hangizi devletçilik ilkesi doğrultuzunda yapılmamıştır ?

A) teşvik-i sanayi kanunu

B) ziraat bankasının açılması

C) demir yollarının millileştirilmesi

D) M.T.A'nın kurulması

E) şeker faprikasının açılması

bunların hepside bu doğrultuda yapılmamışmıdır ?

aynurserkan
Yasaklı
23 Kasım 2010 15:57

aşagıdaki yenilik hareketlerinden hangizi devletçilik ilkesi doğrultuzunda yapılmamıştır ?

A) teşvik-i sanayi kanunu liberalizm için yapılmış

B) ziraat bankasının açılması osmanlı zamanında açıldı zaten bu

C) demir yollarının millileştirilmesi devletcilik ve milliyetciliktir

D) M.T.A'nın kurulması devletciliktir

E) şeker faprikasının açılması alpullu şeker fabrıkasıysa özel sektör kudru devletcilikle alaksı yokkk

hayatbanagüzel
Genel Müdür
23 Kasım 2010 16:12

aynurserkan bunu http://www.as-add.com/Dosya/tarih/cumhuriyet/2292-eker-fabrikalar.html siteden aldım bir bak istersen.algılayamadım yani devletin ağırlığı var diyor ama nasıl düşünmeliyiz sence.

Türkiye'de şeker sanayinin kurulmasında devlet ve özel teşebbüsün birbirine eşzamanlı yürüyen çabaları görülür. Alpullu yüzde 22 hissesi şahıslara ait olmakla birlikte devlet eliyle kurulmuş ve kuruluşundan yaklaşık dört yıl sonra bu üç şahıs hisselerini devlete satmışlardır

herjai
Daire Başkanı
23 Kasım 2010 16:16

A) teşvik-i sanayi kanunu

B) ziraat bankasının açılması

C) demir yollarının millileştirilmesi

D) M.T.A'nın kurulması

E) şeker faprikasının açılması

ArkadaşLar ßu Sorunun Cvßı A seçenegidir. DevletçiLik iLkesi Devletin Patron Konumunda Olmasıdır. Teşviki Sanayi Kanunu ÖzeL sektör ile iLgili ßir kanundur.

yedikaranfilim
Şube Müdürü
23 Kasım 2010 16:47

ziraat bankası osmanlı zamanında açılmış olabilir ama neticede o zaman devlet osmanlıydı ve devletin eliyle gerçekleştirildi.

cvp şüphesiz teşvik i sanayi

ayrıca e seçeneği hem özel teşebbüs hemde devlet desteği vardır.

yedikaranfilim
Şube Müdürü
23 Kasım 2010 17:02

soru 1))

ermeniler

yahudiler

rumlar

bunlardan hangileri lozanda azınlık olarak kabul edilmiştir.

soru2)

doğu anadolu

doğu karadeniz

doğu akdeniz

hangi cemiyetler erzurum kongresinde birleştirildi??

soru3)

gediz

kızılırmak

ceyhan

fırat

dicle

susurluk

göksu

asi

meriç

bu akarsuların debisi yıl içinde değişirmi. değişip değişmemesi neye bağlı

yedikaranfilim
Şube Müdürü
23 Kasım 2010 17:09

milletler cemiyetiyle çözümlenen sorunlar hangileriiii.

hayatbanagüzel
Genel Müdür
23 Kasım 2010 17:13

MUSUL

NÜFUS MÜBADELESİ

BOĞAZLAR

HATAY SORUNU

MİLLETLER CEM GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

masum_prenses
Genel Müdür
23 Kasım 2010 17:19

zaten artık anlamadığım bir soruyu sormayacağım ya da sorularla ilgili fikirlerimi söylemicem baksana millet hırlıyo,25.soru yanlış dedim diye beni dövecekler nerdeyse hayret bişey ya,doğru düzgün konuşmaktan aciz olunmuş,hep bi laf çarptırmalar,imalar,millet sataşacak yer arar olmuş bence en iyisi sınav arefesinde bu foruma girmemek yoksa insanda sinir sistemi diye bişey kalmıyor...

hayatbanagüzel
Genel Müdür
23 Kasım 2010 17:25

hayırdır ne oldu ya?

yedikaranfilim
Şube Müdürü
23 Kasım 2010 17:33

sanırım aynurserkana kızmış:)

senin için iyi olacaksa gelme bencede. önce kendini düşün.

masum_prenses
Genel Müdür
23 Kasım 2010 17:56

yooo hayır aynur serkana kızmadım niye kızayım ki ona gayet güzel insana yaraşır şekilde açıklamalar yapıp bizleride aydınlatmış aksine teşekkür ederim kendisine ayrıca buradaki insan gibi açıklama yapan herkeze de teşekkür ederim hepimiz az çok soruyla ilgili bilgilerimiz paylaştık medeniyet çerçevesinde ancak bu medeniyetin dışına çıkan hatta bayağa bi uzağında olana benim lafım...

masum_prenses
Genel Müdür
23 Kasım 2010 17:58

haklısın yedikaranfilim bence de öyle kimse için canımı sıkamam burada benim sınavım daha önemli bir kaç şey fazladan çalışırım ya da tekrar ederim daha iyi... :)

yedikaranfilim
Şube Müdürü
23 Kasım 2010 18:05

başkası içinde kendini cezalandırma bea. inan bi ara bende öyleydim. ama allah aşkına o tipler sence dikkate değer mi ki onun dikkate alıp kendimi kısıtlıcam. önemseme yoluna bak. ay lav yu filan :)))

Topik
Memur
23 Kasım 2010 19:13

istanbulda bulunan patrikhanenin uhrevi konular dışındaki yetkileri elinden alınmıştır...

cevap: tevhidi tedrisat olmayacak mı arkadaşlar? medeni kanun ile diyor cevap anahtarında

aynurserkan
Yasaklı
23 Kasım 2010 19:25

ebrar kesinlikle senle alakalı bı durum değil yada diğer arkadaslada alakalı bi durum değil sadece genel olarak söledim o cumleyı dikkat ederseniz kendimide kattım bende bazen cok agrasif davranıyorum

arkadasım baktım ona ama alpullu şeker fabrikası kesinlikle ve kesinlikle devletcilikle alaksı yoktur en azından kpss bunu böle kabul edıyor yani özel sektör olarak kabul edıyor su ayrımı bılın yeter 1929 oncesi yapılan hiç bişeyde devletcilik uygulaması yoktur yada yanlış demiyeyim devletci ekonomik modeli yoktur

24 Kasım 2010 00:43

ziraat bankası osmanlı döneminden kalan bi bankadır.. cumhuriyet döneminde ilk açılan banka atatürk ve arkadaşlarının kısıtlı sermayesi ile açılan İŞ bankasıdır. ziraat bankası cevabı doğru olur bence..

24 Kasım 2010 00:58

topik kardeş

medeni kanun.... kadınla erkek eşitliği, dini nikahın devlet eliyle yapılan resmi nikah SONRASINDA tarafların isteği doğrultusunda yapılabileceği, dini eğitimin m.e. bakanlığı tarafından yapılabileceği....... kanundur... patrikhane de ortadoks vatandaşların dini ile ilgili olduğu için ve patrikanenin yetkisi medeni kanundaki maddelerle kısıtlandığı için cevap medeni kanun doğru olur... bence tabiki.. cevap veriyorum diye bazıları kızmasın bu forum da sıcaklık yükselmiş biraz :))

karabasann
Aday Memur
24 Kasım 2010 01:02

arkadaşlar hazır konusu açılmışken devletçilik doğrultusunda açılan yerler yapılan işler nelerdir?

Toplam 113 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi