Editörler : F16 Gökçen
10 Aralık 2010 21:25

Kastamonu'da ne yapılır ve ne yenir?

Evet Kastamonu hakkında bilgilerimizi paylaşalım.

Bu Akşam Aklıma Kastamonu düştü

Dile benden ne dilersin dese idi kocaman dev sanırım Kastamonu diyecektim.

ne alaka diyemiyorum zira herşeyin bir sebibi vardır. umarım bu sebepde de hayır vardır....*)

iren17
Başbakan Müsteşarı
10 Aralık 2010 21:43

bu şehre girerken İlk izleniminiz ne idi?,

neler yediniz,

nereleri gördünüz.

ençok neyinden etkilendiniz ?

Yada şöyle diyelim; Kastamonu dendiğinde ilk aklınıza ne geliyor ?

tsumut71
Kapalı
11 Aralık 2010 05:04

iren17, kastamonuya gittim.

safranboluya giderken, kastamonuya gitmeden olmazdı değil mi?

kastamonu merkezde kısa bir tur atma şansımız oldu.gözlemlediğim kadarıyla şehrin merkezinde büyük bir cadde var, dar sokaklı küçük şirin bir şehir kastamonu.

vakit az olunca kimseye sorup soruşturmadan tabeladaki 'kahverengi' tarihi ve turistik yer işaretlerine göre gezdik:) ismini unuttum tarihi bir cami vardı, oraya gittik.

birde dar sokaklardan geçe geçe çıkılan kastamonu kalesini gördük.isfendiyar bey (candaroğulları dönemi) tarafından yaptırılmıştı sanırım.kalenin dibinde hediyelik eşya satan insanlar vardı.hava çok sıcak 42 derece idi.güneş çok fena yakıyordu.kalenin üzerinden kastamonu şehri manzarasını izlemek keyifliydi...

saygılar

kudret çabuk
Yasaklı
11 Aralık 2010 12:59

2 kez gittim ve her tarafını gezdim..beğendim.. özellikle dinmiz yolunda kendini adamış alimlerimizi ziyaret ettim, künefe yedim.kaleye çıkıp kastamonuyu seyrettim çok güzeldi..

iren17
Başbakan Müsteşarı
11 Aralık 2010 17:52

sevgili tsumut71 ve kudret çabuk vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

Benim Kastamonu dendiğinde ilk aklıma.

Atatürk ilk olarak bir yurt gezisinde Kastamonu?da halkın karşısına şapka giyerek çıkıp, toplumun ilk tepkilerini ölçtüğü yer olarak bilirim.

Kastın ne bana moni ?sözü gelir

sonra sarımsağı

sonra yufkacıları, taş fırın ekmekleri :)

İstiklal Savası kahramanı Şehit Şerife Bacı

rhythm
Şef
13 Aralık 2010 21:24

Bartın-Amasra

Kastamonu-safranbolu..

en çok görmek istediğim 2 yer..ben de merak ediyorum,ne yenir ne içilir..neler yapılır..

aalex
Yasaklı
14 Aralık 2010 13:08

kastamonuyu bır kez gezım..merkezı kucuk bı yer..kaleye cıkınca en cok garıbıme gıden sehrın agacsız olan yuksek kesımlerının mezarlıklarla dolu olmasıydı...

kastamonudan ılgaz gıden yol ve ılgaz dagı manzaraları cok guzeldı..

aysekocyigit01
Kapalı
22 Aralık 2010 13:09

tsumut71 e ek olarak

şehrin ortasındaki caddeden dere geçmektedir.

tarihi caminin adı Nasrullah camisidir. hatta ordaki çeşmeden su içildiğinde ya 7 yıl orda yaşanacağına yada 7 yıl sonra tekrar şehre gelineceğine dair söylentiler var:)

Atatürk şapkayı ilk kez 25 ağustos 1925 te kastamonuda giymiş. ayrıca ineboludan kastamonuya istilal yolu denen bir yol vardır.

saat kulesi kastamonu kalesi ve ortada deresi mevcuttur:)

iren17
Başbakan Müsteşarı
22 Aralık 2010 15:44

sevgili ayşe, çook teşekkür ederiz katkıların için. Vermiş olduğun bilgiler emin ol çok değerli, varlığınızın değeri tartışılamaz bile

sevgilerimle.

iren17

aysekocyigit01
Kapalı
23 Aralık 2010 09:03

teşekkür ederim bende kastamonuyu yeni yeni keşfediyorum.

Nasrullah camii yakınlarında tarih münire sultan medresesi vardır. ağaçtan hediyelik eşyalar kastaonuya özgü el sanatları bağlama işi batik tarzı örtüler ebru filan bu medresede bulunur. girip de çıkılamayacak bir mekan insanı cezbediyor. orda esnafla iki satır sohbet etmeden edemezsiniz.

kuleye çıkarken bakırcılar çarşısı ve içinde çay bahçesinin olduğu oturup saat kulesinin şehrin manzarasının izlenebileceği Yakupağa medresesi de vardır.

ozkan055
Aday Memur
23 Aralık 2010 10:25

OKLU CAMİYE GİTMENİZİ ÖNERİRİM

aysekocyigit01
Kapalı
23 Aralık 2010 13:56

5 aydır burda yaşıyorum oklu camiyi hiç duymadım.

emremusa
Genel Müdür
26 Aralık 2010 17:02

ayse il sağlık müdürlüğünün karsısnda kahverengi mınare var.oklu minare o işte. il sağlık mudurluğu gazipaşanın yanında.camının adı isfendıyar camii

emremusa
Genel Müdür
26 Aralık 2010 17:05

kastamonumuzun en kıymetli yerleri

1.küre dağları

2.ılgaz dağları

3.sahil şeridi

4.konakları

5.kuyu kebabı-etli ekmeği-pastırması-helvası-sarımsağı.

6.camıleri,hanları

7.hiçbir sehirde bulamıcanız cay bahceleri

aysekocyigit01
Kapalı
30 Aralık 2010 16:39

evet yaa çekme helvayı unutmuşum. çok güzeldir.

"tatil arkadaşı"
Aday Memur
06 Şubat 2011 16:50

Hiç gitmedim gidilesi olmasını gerektirecek neler var onu da bilmiyorum. pek resim yok içeriğin zenginleşmesi gerek diye düşünüyorum

aysekocyigit01
Kapalı
07 Şubat 2011 09:02

tatil arkadaşı yazmışız oraya o kadar bilgiyi ama daha yeniyiz zamanla geliştireceğiz:)

blackstorm
Müsteşar Yardımcısı
07 Şubat 2011 17:04

ılgaz dağını çok merak ediyorum inşallah bu yaz gideceğim

ahirim06
Başbakan Müsteşarı
08 Şubat 2011 17:34

evet Kastın ne moni güzel yer iki defa gittim

gezme imkanım oldu.

güzel bir suyu vardı bundan içerseniz buraya 7 yıl sonra tekrar gelirsiniz dediler ama 10 yıldan fazla oldu gitmedim.

ahirim06
Başbakan Müsteşarı
08 Şubat 2011 17:41

Şöyle bir geçmişe rivayetlere kadar uzanarak kaleden başlayalım ; Burası, kentteki Bizans varlığını hatırlatan tek yapı. Bizans tekfurunun güzel kızı Moni, kaleyi kuşatan Türk askerlerinin komutanını, kale burçlarından görür ve aşık olur. Türkler, Bizans tekfurunun direnişi karşısında, kuşatmadan vazgeçmek üzeredirler. Bir gece, Moni dadısını kalenin anahtarıyla birlikte, Türk beyinin çadırına gönderir. Dadı, beye, Moni' nin ona aşık olduğunu söyler, kuşatmayı bırakıp gitmemesini ister ve ona kalenin anahtarını verir. Kısa bir zaman içinde, Türkler yeniden saldırıya geçmiş, tekfursa kızının ihanetini öğrenmiştir. Baba, kızını, kırk arkadaşıyla birlikte, kaleden aşağı attırır. Bu sırada tekfur, acı içinde, Kastın neydi Moni? diye bağırıyordur...

aysekocyigit01
Kapalı
11 Şubat 2011 10:03

ahirim06 tabuyu yıkmışsın:) ama kastamonuyu şimdi de gezmende fayda var eskiye göre muhakkak güzel olmuştur.

Toplam 63 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi