Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : burak363
28 Aralık 2010 22:40  

Kapalı
Yeni Atanan Öğretmen Neler Yapma(ma)lı...

Tecrübeli arkadaşlar, lütfen tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

Birde lisede saygısızlık yapan öğrencilerle, çok şımaran sınıflarla neler yapmalıyız?

Okulda kimlerle iyi geçinmeliyiz (Yönetim vb.)

Aday öğretmenlerin hakları nelerdir?

Birde benim atandığım yerde memurluk dersleri il merkezinde hafta sonları yapılacakmış, gelip-gitmekte zorunlu olacakmış:( Keşke böyle olmasaydı:(

Tüm yeni atanan öğretmen meslektaşlarıma başarılar.

28 Aralık 2010 22:51

yağızca
Kapalı

kimse yok mu:)?

28 Aralık 2010 22:55

Mathematician

diğer öğretmenlerden tavsiye al, ama her aldığın tavsiyeyi uygulama, önce kafanda bir olayları tart. onlar ne söylüyor, ama ne yapıyor incele.

öğrencilere dayak falan atma, hakaret etme, not ile korkut.

olmadı mı ver disipline.

adaylık kalkınca sendikaya girme.

28 Aralık 2010 22:58

Mathematician

okulda herkes ile iyi geçin, ama olmuyorsada iyi olacam diye zorlamaya gerek yok. idareye karşı seni doldurmak isteyen diğer öğretmenlere prim verme. öğretmenlere karşı seni kışkırtan idarecilere çok yüz verme.

görevini yap, işin bitince çık git.

29 Aralık 2010 16:02

the tudors

okullarda öğretmenler arası gruplaşma olmakta..kımseye evet sendenım mesajını vermeyın hocam..eğer sıze yapılan haksızlık yoksa ıdareyle karşı karşıya gelmeyın..sendıka hıç anmıyorum bıle..

velilerle samımı olmadan gereklı bağı kurun..sınıfa zırt pırt gelmesınler..öğrencılerınıze hatta velılere ılk haftalarda tatlı sert davranın..kimin ne olduğu daha net bellı oluyor..okulda sorumluluk alıp çalışkan yapınızla (varsa) fark yaratın..fakat bunu yaparken çalışkanlık ve yalakalık çizgısıne dikkat edın..çok şey öğretirim dıyen tecrubelı öğretmenlerımızın hava atma ya da ezme polıtıkasına kurban etmeyın kendınızı..beş parmağın beşi bır değil ama..yılanın başı küçükken ezılır dıyen zıhnıyetle bıle karşılaştım..kısacası kararlı,tatlı sert ve her esprıye atlamayan bırı olun..farkı görün..

30 Aralık 2010 10:21

gazi_liyiz

the tudors cok guzelsoylemiş gerçeten cok güzel...

yapabilirsenz hocam ne mutlu umarım ii insanlarla karsılaşmıssınızdır...

04 Ocak 2011 22:48

yağızca
Kapalı

Saygıdeğer hocalarım herbirinize verdiğiniz cevaplar için teşekkürler:)

Sadece sendika ve örgütlenme konusunda yazdıklarınıza katılmıyorum. Çünkü şu güne gelene kadar öğretmenlerin özlük haklarına dair tüm kazanımları, özellikle kadrolu öğretmenliğin özlük haklarının korunması konusunda sendikaların rolünü yadsıyarak düşünmek bana mantıklı gelmedi.

Bu sinik ruh hali bana, hep kendini bir kenara çeken, kendini yaşananlardan azade görmeyi marifet sayan insan imajını veriyor. Bu imajla ömrümü tamamlamak, deyim yerindeyse suspus düşüncesiz, ifadesiz, eylemsiz bir insan olarak bu dünyadan göç etmek istemiyorum. Seçeceğim sendika, birilerinin hoşuna gitmiyor olur(olabilir, olacaktır), bana zorluklar çıkaracak olabilir vb;

Ama ben bir insanım. Düşüncelerimle, hayata bakışımla varım. Bunları sakınarak yaşamak bana zul gelir. Böyle sinik bir ruh halini kabul etmek mümkün değil. Köy enstitülerinden bugüne Hasan Ali Yücel'den tutun, Burdurun köylerinden tüm ülkeye ışık saçan Fakir Baykurtlara düşününce bu ülkede adı bugüne kalan öğretmenleri; bu ülkeye öğretmen olmak, bu ülkenin her karışına akılla, bilimle tuğla koymak, mücadele etmek anlamına da geliyor.

Taraf olmaktan çekiniyorsanız, o sizin bileceğiniz bir iş tabi ki. Fakat ne şiş yansın ne kebap diyerekte, haklarımız korunmuyor. Okumuş insanlar bence sendikadan ve örgütlenmeden korkmamalılar. Bu bizden önce yıllarca mücadele vermiş, mesleğimizi bugüne taşımış öğretmenlerimizin kazanımlarına da sahip çıkmak anlamına geliyor.

Sağlıkla kalın.

05 Ocak 2011 00:28

Mathematician

henüz mesleğe yeni başladığın için öğretmen sendikalarının ne kadar boş olduğunun farkında değilsin... ya da boş sözlere kanacak kadar safsın. Akıl istedin verdik, sendikalardan uzak dur.

ayrıca sendikaya girmek taraf olmak demek değildir. öğretmen sendikalarına girmek demek bölünmek demektir. çünkü tamamı siyasidir ve öğretmenleri ideolojik olarak bölmekten ve birbirlerine düşürmekten başka hiçbir işe yaramıyorlar.

05 Ocak 2011 19:33

the tudors

ne yapmışsın sen hocam..sendıkasız olanların sus pus köşede oturan armut piş ağzıma düş olduğunu falan?? çok faydalı sandığın sendıka; kendı menfaatıne çalışan bıyer olmayaydı şimdiye kadroluyduk..usttekı arkadaşa katılıyorum ben..kar amacı gıden şirket gıbı gunumuzdekı sendıkalar..bence siz önce okul ortamını bı tartın sonra sendıkaya gırın..sendıka sıyası partı gıbı seçilmez..

09 Ocak 2011 18:11

ahmt87

bence yeni atanan öğretmen başkalarının söylediklerini pek dikkate almamalı (tabi bu söyledğim hariç :) ) en iyisi her şeyi kendisinin öğrenmesi. düşe kalka tabir-i caizse. ben öyle yaptım ve gün geçtikçe her şey iyiye gidiyor.

Toplam 9 mesaj