Editörler : Pangaea

muhendisgenc34
Daire Başkanı
14 Kasım 2014 02:24

Bora abi senin kardrsinde mi eemci o da mı devlette calısıyor

bora18, 9 yıl önce

kardeşime emo'dan icra gelmiş, aidatı ödemedi diye

calvinj
Aday Memur
15 Kasım 2014 23:03

Maalesef memur olmadıkça sildiremiyorsun kaydını,Ben dilekçe yazdım.tahatütlü gönderdim.İstifamı kabul etmediler.gerekçe istedim.saçma sapan şeyler yazıp gönderdiler.1 tane kanuna dayanarak silmiyorlar.Ama kararlıyım ödemeyeceğim.Haciz gelecek umrumda değil.Para koklatmam bu simsarlara

nada linda, 9 yıl önce

Niye memur olunca oda üyeliği kalkıyor mu?

memindefne
Aday Memur
27 Kasım 2014 23:38

zamane deli dumrulları...!!

ascona
Memur
28 Kasım 2014 00:34

++++

nada linda
Memur
08 Aralık 2014 22:43

Onların hepsi birer şeytan zaten memur olmasam sildiremeyecekmişim kendilerinden de nasıl eminler.. Anlamıyorum bu nasıl bir onurdur hiç haketmedikleri paraları zorla alıyorlar! Bizim paralarımızı kokteyllerde yiyorlar. Bana her allahın günü şarap şöyleşisi var buyrun gelin maili atıyorlar. Eğlenmeye baksanıza!! Ha birde utanmadan gönüllü çalışyoruz hiç maaş almıyoruz diyorlar öğrendiğim kadaryla fiyatı söylemeyeyim devlette çalışan mühendisten çok daha fazla maaş alıyorlar bilginize..

Ben kendilerine hem yazılı hem de sözlü hiçbir işe yaramadıklarını söylemiştim herkesin hakkkını araması gerek..

calvinj, 9 yıl önce

Maalesef memur olmadıkça sildiremiyorsun kaydını,Ben dilekçe yazdım.tahatütlü gönderdim.İstifamı kabul etmediler.gerekçe istedim.saçma sapan şeyler yazıp gönderdiler.1 tane kanuna dayanarak silmiyorlar.Ama kararlıyım ödemeyeceğim.Haciz gelecek umrumda değil.Para koklatmam bu simsarlara

yun1ksu
Kapalı
08 Aralık 2014 22:50

sonuç belgesini falan mı götürmemiz lazım devlette çalıştığımızı belgelemek için

10 Aralık 2014 21:03

emoya üye oldugumuza bin pisman etti. Böyle üyelerini icra ile tehdit eden oda olabilir mi...

palio78
Aday Memur
03 Mart 2015 21:37

Arkadaşlar ben de bi tanıdığımın ricası üzerine seçim zamanı oy için gemi mühendisleri odasına kaydolmuştum hatta evrakları bile tanıdığım kişi ayarladı lakin yönetim 2 defa değişti ve şuan halen bir üniversitede öğrt gör olarak çalışmama rağmen saçma sapan yönetmeliklerle istifamı yönetim kurulunda reddediyorlar ve bana da yakın zamanda bir icra gelecek gibi.bunun acaba bir yolu yordamı yok mu dur,ben adamlara devlette çalıştığımı da ispat ediyorum ama çıkamıyorum,başından buna benzer bir durum geçen var mı acaba?

04 Mart 2015 11:53

Artık devletten ve birçok yönden gelir kesintisine uğrayan odalar para toplama peşine düştü.

meendis33, 13 yıl önce

ben de 5 senedir aidatımı ödemedim.zaten devlette çalışınca bi işe yaramıyormuş.arkadaşım babasının 25 sene boyunca aidat ödemediğini ve emekli olduğunu kimsenin de arayıp istemediğini söyledi.ben neden 5 senelik aidatımı boşuna ödeyeyim ki?

eskimuhendis
Yasaklı
04 Mart 2015 17:05

Arkadaşlar SMM faaliyetinde bulunmayacaksanız kesinlikle üye olmayın. Mezun oldunuz üzerinden 10 yıl geçti, SMM çalışmaya karar verdiniz. Gittiniz odaya 5 yıllık geriye dönük aidat isteyecektir oda sizden. İtiraz edin, durumu tespit ettirip dava açın. Odayla alakalı bir faaliyet yürütmediyseniz o zamana kadar sizden aidat alamazlar. Ben Elektronik mühendisiyim. Şimdiye kadar hiçbir firmada resmiyette mühendis ünvanıyla çalışmadım. Tamamen kendi bilgi,beceri ve tecrübelerim sayesinde tutundum piyasada. Ne odadan ne üniversitemden hiçbir fayda görmedim. Ne aidatı ödeyeceğim. Komünistçilik oynayıp sarı kırmızı paçavralarla meydana inenler benim odam değildir. O dinazorlar yokolacaklarının farkına vardı şimdi çıldırıyorlar sinirden, insanlara icra gönderiyorlar. Bu insanların ödeme gücü varmıdır, işi varmıdır, kaç para maaşa çalışıyor diye düşünen yok. Bunlar hiçbir zaman odanın sorunu olmamıştı zaten. Yıllardır sağ hükümetlerle didişmek için bizlere zarar verdiler. Bunları görün artık. Ödemeyin, hükümetle karşı karşıyalar zaten bitecekler artık.

bora18
Kapalı
04 Mart 2015 17:18

Hükümete karşı olmaları bir suç değil. Bu ülkenin yarısından çoğu karşı zaten. Mesele şu, siyaseti mesleki sorunların önüne geçirdiler. Yani meslektaşların sorunları ile ilgilenmeyip tamamen siyasetle uğraştılar. Bugün baktığımızda hiçbir yere de varmadıklarını görüyoruz. Nükleer santrale karşıyız diye eylem yapıyorlar, ama bir bakıyorsun binlerce mühendis kobilerde asgari ücretin az üstüne çalışıyor. Bu konuda kıllarını kıpırdatmıyorlar.

Ya da hakkari'ye bile mühendislik fakültesi açılarak meslek kıymetten düşürülüyor, bu konuda eylem yapmıyorlar.

Boş işlerle uğraşıyorlar. Bir de aidat topluyorlar.

Bu adamlara bir kere yakanı kaptırırsan bir daha kurtulamıyorsun. Odadan ayrılmanı kabul etmiyorlar. Parayı ödemezsen icraya veriyorlar.

O yüzden siz siz olun, smm belgesine falan ihtiyacınız yoksa sakın üye olmayın

eskimuhendis, 9 yıl önce

Arkadaşlar SMM faaliyetinde bulunmayacaksanız kesinlikle üye olmayın. Mezun oldunuz üzerinden 10 yıl geçti, SMM çalışmaya karar verdiniz. Gittiniz odaya 5 yıllık geriye dönük aidat isteyecektir oda sizden. İtiraz edin, durumu tespit ettirip dava açın. Odayla alakalı bir faaliyet yürütmediyseniz o zamana kadar sizden aidat alamazlar. Ben Elektronik mühendisiyim. Şimdiye kadar hiçbir firmada resmiyette mühendis ünvanıyla çalışmadım. Tamamen kendi bilgi,beceri ve tecrübelerim sayesinde tutundum piyasada. Ne odadan ne üniversitemden hiçbir fayda görmedim. Ne aidatı ödeyeceğim. Komünistçilik oynayıp sarı kırmızı paçavralarla meydana inenler benim odam değildir. O dinazorlar yokolacaklarının farkına vardı şimdi çıldırıyorlar sinirden, insanlara icra gönderiyorlar. Bu insanların ödeme gücü varmıdır, işi varmıdır, kaç para maaşa çalışıyor diye düşünen yok. Bunlar hiçbir zaman odanın sorunu olmamıştı zaten. Yıllardır sağ hükümetlerle didişmek için bizlere zarar verdiler. Bunları görün artık. Ödemeyin, hükümetle karşı karşıyalar zaten bitecekler artık.

voltaren44
Memur
04 Mart 2015 17:58

Tamam arkadaş odanın eksik bir çok yönü var bende kabul ediyorum ancak , yerine ALTERNATİF sunan var mı ? yok , gidip katılan var mı yok , mesleğimiz perişan durumda çalışma şartları , maaş,sosyal haklar yerlerde , bazı arkadaşlar fabrikada çalışıp ,lpg,doğalgaz belgelerini kiralatıp ,üstüne dışarı proje çizip para kazanıyorlar kısacası 3-4 mühendisin yapacağı işi 1 kişi yapıyor ,ama gün gelip de aynı terazi sizi tarttığı zaman kimse ağlamasın , özel sektörde memnun olan kaç arkadaşımız var ,ya da her yıl on binlerce mezun varken 50 yaşına kadar çalışabileceğini düşünen var mı ? , kpss den ümidi olan var mı arkadaşlar son olarak 47 bin Öğretmen daha atanacak toplamda 100 bin öğretmen alınacak , devlette en fazla ihtiyaç duyulan teknik personeli kimse umursamıyor açıktan alımlar almış başını gidiyor ,kurumlar birer birer merkezi atamadan çıkıyor ... vs.vs. hal ortada ALTERNATİF üretin bizde destek olalım ,Mühendislik için bıçak kemiğe çoktan dayandı ...

eskimuhendis
Yasaklı
05 Mart 2015 17:19

Meslek odası siyasilere karşı olamaz, yandaş da olamaz kısacası siyasi taraf olamaz. Meslek odaları STK değil, düşünce kuruluşu değil sadece meslek örgütü. Mesleğimizin durumunu kötüye götüren hangi kanunu engelleyebildi TMMOB. Ancak kuru gürültü, rakı masalarında boş laflar. Odaya üye arkadaşlara tavsiyem oda seçimlerinde 40 yaşın üstünde hiçbir adaya oy atmayın. O dinazorları tekrar seçmeyin. Ayrıca herhangi bir siyasi görüşü açıktan yaşayan bir adaya da oy atmayın. İşi mühendislik olan insanları seçmeye çalışın. Alın size alternatif. Mühendislik doğru yönetilebilse, odalar hükümetlerle doğru çalışabilse emin olun hepimiz özel sektörde de, kamuda da rahatlarız. Etrafınıza bir bakın kaç fabrikada kaç mühendis çalışıyor. İnanın doğru çalışmalar yapılsa inanılmaz bir istihdam ortaya çıkar özel sektörde. Ama odalarımız hala rakı masalarında nükleeri, zorunlu din dersini, başörtüsünü tartıştığı sürece daha çok sürünür mühendislik.

voltaren44
Memur
05 Mart 2015 18:00

Odanın siyasetle uğraşmaması konusunda ve hükümetle iş birliği içinde çalışması gerektiğinde de hem fikiriz ancak gel gelelim , odanın hükümetin yalakası gibi davranan sendikalar veya STK lar gibi olamasına da karşıyım ,işte bağımsızlık ta tam bu noktada başlıyor , vatandaşın aleyhine olan her türlü uygulamaya odanın karşı çıkmasını doğru buluyorum , ayrıca atölyesi bile olmayan illere mühendislik fakültesi açan , mühendisin sigortasını asgariden yatıran işverene ses çıkarmayan ,şantiyede işçinin burnu kanasa, suçun mühendise yıkılmasına ses çıkarmayan hükümet , bunlara karşı çıkan TMOBB dur ,lütfen açılan davaları takip ediniz , ayrıca asıl siyaset ,üniversitelerde dönmektedir, doğru çalışmalar yapılsa demişsiniz , fabrikada mühendis 3 kişilik iş yapacak tek kişilik maaş alacak , mesaisi olmayacak ,65 yaşına kadar hangi fabrika mühendis çalıştırır ,kaldı ki mevcut fabrikaları yıkıp avm yapanlar ortadadır ,özel sektörde kaç tane kurumsal firmamız var vs vs ,bu kadar sorunu oda yaratmadı ki oda çözsün sevgili meslektaşım ...

eskimuhendis, 9 yıl önce

Meslek odası siyasilere karşı olamaz, yandaş da olamaz kısacası siyasi taraf olamaz. Meslek odaları STK değil, düşünce kuruluşu değil sadece meslek örgütü. Mesleğimizin durumunu kötüye götüren hangi kanunu engelleyebildi TMMOB. Ancak kuru gürültü, rakı masalarında boş laflar. Odaya üye arkadaşlara tavsiyem oda seçimlerinde 40 yaşın üstünde hiçbir adaya oy atmayın. O dinazorları tekrar seçmeyin. Ayrıca herhangi bir siyasi görüşü açıktan yaşayan bir adaya da oy atmayın. İşi mühendislik olan insanları seçmeye çalışın. Alın size alternatif. Mühendislik doğru yönetilebilse, odalar hükümetlerle doğru çalışabilse emin olun hepimiz özel sektörde de, kamuda da rahatlarız. Etrafınıza bir bakın kaç fabrikada kaç mühendis çalışıyor. İnanın doğru çalışmalar yapılsa inanılmaz bir istihdam ortaya çıkar özel sektörde. Ama odalarımız hala rakı masalarında nükleeri, zorunlu din dersini, başörtüsünü tartıştığı sürece daha çok sürünür mühendislik.

eskimuhendis
Yasaklı
06 Mart 2015 15:17

Oda sorun çözmeyecekte ne yapacak, Nazım Hikmet anma günleri mi düzenleyecek. Marjinal fraksiyonlarla birlikte gösterilere mi katılacak. Sorunun kaynağı kim ve ne olursa olsun oda çözecek, işleri bu. Siyasilere yalakalık yapmasınada gerek yok, düşman olmasınada. Sadece görevini yerine getirmesi kafi. Siyasi kararlar sonucu oluşmuş sosyal olaylarda oda tüzel olarak taraf olmamalıdır. Odanın üyeleri arasında her görüşten insan var. Oda bir siyasi görüşe taraf olacak yetkiye sahip değildir, üyeleri odayı siyasi konulara taraf olması için yetkilendirmemiştir. Kaldı ki siyasi görüşler dikkate alınarak oda seçimi yapılsa tahminimce mevcut iktidara destek veren sayısı Türkiye genelinde olduğu gibi oda içerisinde de yüksek çıkacaktır. Tabi bazı dinazorlar ve onların çırakları koltuğu bırakmadığı için ayrıca çok gürültü yaptıkları için kalabalık sanılmaktalar. Kesinlikle kalabalık değiller, hatta azınlıktalar. Onları odadan defedersek TMMOB u yeniden yapılandırmaya başlayabiliriz. Hükümetlerle temiz bir sayfa açarak sorunlarımızı kin ve düşmanlık olmadan dile getirip çözüm üretebiliriz. Hiçbir oda Türkiye Cumhuriyeti Devletinden güçlü değil, devleti yönetende hükümet. Oda hangi hükümet iktidarda olursa olsun görevi hükümetlerle uyum içerisinde olup üyelerinin haklarını korumak, mesleğin kalitesini ve itibarını yüceltmek, mühendisliğin ülkemize katkısının artmasında düzenleyici görevini ifa etmekle yükümlüdür.

bora18, 9 yıl önce

Hükümete karşı olmaları bir suç değil. Bu ülkenin yarısından çoğu karşı zaten. Mesele şu, siyaseti mesleki sorunların önüne geçirdiler. Yani meslektaşların sorunları ile ilgilenmeyip tamamen siyasetle uğraştılar. Bugün baktığımızda hiçbir yere de varmadıklarını görüyoruz. Nükleer santrale karşıyız diye eylem yapıyorlar, ama bir bakıyorsun binlerce mühendis kobilerde asgari ücretin az üstüne çalışıyor. Bu konuda kıllarını kıpırdatmıyorlar.

Ya da hakkari'ye bile mühendislik fakültesi açılarak meslek kıymetten düşürülüyor, bu konuda eylem yapmıyorlar.

Boş işlerle uğraşıyorlar. Bir de aidat topluyorlar.

Bu adamlara bir kere yakanı kaptırırsan bir daha kurtulamıyorsun. Odadan ayrılmanı kabul etmiyorlar. Parayı ödemezsen icraya veriyorlar.

O yüzden siz siz olun, smm belgesine falan ihtiyacınız yoksa sakın üye olmayın

eskimuhendis
Yasaklı
06 Mart 2015 15:18

Oda sorun çözmeyecekte ne yapacak, Nazım Hikmet anma günleri mi düzenleyecek. Marjinal fraksiyonlarla birlikte gösterilere mi katılacak. Sorunun kaynağı kim ve ne olursa olsun oda çözecek, işleri bu. Siyasilere yalakalık yapmasınada gerek yok, düşman olmasınada. Sadece görevini yerine getirmesi kafi. Siyasi kararlar sonucu oluşmuş sosyal olaylarda oda tüzel olarak taraf olmamalıdır. Odanın üyeleri arasında her görüşten insan var. Oda bir siyasi görüşe taraf olacak yetkiye sahip değildir, üyeleri odayı siyasi konulara taraf olması için yetkilendirmemiştir. Kaldı ki siyasi görüşler dikkate alınarak oda seçimi yapılsa tahminimce mevcut iktidara destek veren sayısı Türkiye genelinde olduğu gibi oda içerisinde de yüksek çıkacaktır. Tabi bazı dinazorlar ve onların çırakları koltuğu bırakmadığı için ayrıca çok gürültü yaptıkları için kalabalık sanılmaktalar. Kesinlikle kalabalık değiller, hatta azınlıktalar. Onları odadan defedersek TMMOB u yeniden yapılandırmaya başlayabiliriz. Hükümetlerle temiz bir sayfa açarak sorunlarımızı kin ve düşmanlık olmadan dile getirip çözüm üretebiliriz. Hiçbir oda Türkiye Cumhuriyeti Devletinden güçlü değil, devleti yönetende hükümet. Oda hangi hükümet iktidarda olursa olsun görevi hükümetlerle uyum içerisinde olup üyelerinin haklarını korumak, mesleğin kalitesini ve itibarını yüceltmek, mühendisliğin ülkemize katkısının artmasında düzenleyici görevini ifa etmekle yükümlüdür.

voltaren44, 9 yıl önce

Odanın siyasetle uğraşmaması konusunda ve hükümetle iş birliği içinde çalışması gerektiğinde de hem fikiriz ancak gel gelelim , odanın hükümetin yalakası gibi davranan sendikalar veya STK lar gibi olamasına da karşıyım ,işte bağımsızlık ta tam bu noktada başlıyor , vatandaşın aleyhine olan her türlü uygulamaya odanın karşı çıkmasını doğru buluyorum , ayrıca atölyesi bile olmayan illere mühendislik fakültesi açan , mühendisin sigortasını asgariden yatıran işverene ses çıkarmayan ,şantiyede işçinin burnu kanasa, suçun mühendise yıkılmasına ses çıkarmayan hükümet , bunlara karşı çıkan TMOBB dur ,lütfen açılan davaları takip ediniz , ayrıca asıl siyaset ,üniversitelerde dönmektedir, doğru çalışmalar yapılsa demişsiniz , fabrikada mühendis 3 kişilik iş yapacak tek kişilik maaş alacak , mesaisi olmayacak ,65 yaşına kadar hangi fabrika mühendis çalıştırır ,kaldı ki mevcut fabrikaları yıkıp avm yapanlar ortadadır ,özel sektörde kaç tane kurumsal firmamız var vs vs ,bu kadar sorunu oda yaratmadı ki oda çözsün sevgili meslektaşım ...

Makinatocu
Şube Müdürü
08 Mart 2015 23:49

Odaya üye olmayın arkadaş sakın nerde bi yürüyüş olur hükümet aleyhine yürüyüş olur birleşme olur mail geliyor lanet olsun gittim genel sekreterle görüştüm dedim ki ben ayrılmak istiyorum ,adam bana nasıl yani sen mak mühlük yapmayacak mısın her zaman lazım olacak bu oda sana falan dedi .Ben de dedim hiçbir işime yaramadı ki bir eğitim aldım sadece dedim yine yemedi yokuşa dürdü başka bir işe girdiğin zaman (mak mühlük yapmadığın) o zaman bi belge getir ayıralım dedi.Baktım uzattıkça uzatıyor ben mak mühlük yapmayacam babam hasta ona bakmakla mükellefim dedim hiç mi yapmayacan dedi he dedim hiç yapmayacam atın beni bu kurumdan.Dilekçe yaz dedi sevinerek eve döndüm eve yazı geldi söylediklerini yazıya dökmüş dingil yine yollamış.Diyeceğim o ki bu oadaların iş bulduğu da yok çok büyük katıkısı da ama nerde bi direniş olur toplantı olur mail alırsınız sakın bulaşmayın ben hala yakamı kurtaramadım girdiğim güne lanet olsun.

d740
Aday Memur
01 Nisan 2015 16:23

memurlar.net editörlerinin bu konuda bir çalışma yapmasını bekliyorum. Konu gündeme gelmeli.

Bir meslek odasının kendisinden hizmet almadığınız yıllar için geçmişe dönük borç çıkarması kabul edilemez.

Bir meslek odasından ayrılmak istiyorsanız o mesleği icra etmeyeceğinize dair taahhüt istemesi kabul edilemez.

Bir meslek odası o mesleğin icrasını tekeline alamaz. Bir meslek odası üyelerini salt gelir kaynağı olarak göremez.

....

Akılla mantıkla izahı mümkün değil bunların. 5. dünya ülkesi mi burası?

morninglory
Aday Memur
02 Nisan 2015 12:24

Haczetmeyi iyi biliyorlar. İstifa ediyorum deyince "edemessin" ,pişkin pişkin "istersen mahkemeye ver."diyorlar. Bu nasil hukuk devleti, beni nasil uyelikte kalmaya zorlayabilirler? Acil çözüm gereken bir konu ama kimsenin ilgilendigi yok. BİMERe yazdim, bana kanunu yolladilar. Zaten kanunu goruyorum bana çozum sunun. Yasanin acil değişmesi gerek.

bora18
Kapalı
02 Nisan 2015 12:40

Sol görüşte bir oda. Bazen marksist leninist kavramlar da kullanıyorlar. Mesleğe ve meslektaşlara faydaları neredeyse sıfır.

Siyasetle uğraşma demiyoruz ama meslektaşlarının sorunlarıyla da ilgilen. Asgari ücretle çalışan mühendisler var.

2 tane matematik sorusu çözerek mühendis olunabiliyor.

Özel sektörde mühendisler it gibi çalışıyorlar.

Bu tip sorunlarla uğraşacaklarına, saçma şeylerin peşinden koşuyorlar. Dahası da üyeliğini sildiremiyorsun

Toplam 245 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi