Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : portakallı ördek
07 Şubat 2011 18:30

ucube2

Açıkcası ben ödemeyi düşünmüyorum zaten kamu çalışanıyım düğün yapıcam bir sürü masrafım varken maaşımın yarısını da oraya yatıramama az değil 864 TL. sanki bir hayırları oldu şimdiye kadar ki benim param üzerinden siyaset yapsınlar

07 Şubat 2011 21:29

InsMuh35

Daha önce TMMOB veya İMO tarafından aidat borcu için icra takibi yapılması gibi bir olaya ben şahit olmadım. Çalıştığım yerlerde benden yaşça epey büyük meslektaş mesai arkadaşlarım ve amirlerim oldu, onların hiçbirinden de böyle birşey duymadım.

Tebligat aldığını söyleyen arkadaşlara gelen ileti öğrendiğim kadarıyla posta kutusuna atılıp gidilen bir adi mektupmuş. Bu aslında icra tebligatı değil, sadece bir ?uyarı mektubu?. İcra takibi başlatmadan önce yapılan ve borçluya borcunu ödemesi için 30 gün süre tanıyan icra tebligatı farklıdır, mutlaka imza karşılığı yapılır. Onunla karıştırmamak lazım bu gönderilen adi mektubu.

Öğrendiğim kadarıyla İMO?nun 80.000?den fazla üyesi varmış. En iyi ihtimalle 50.000 veya daha fazla üyenin odaya en az birkaç senelik aidat borcu vardır. Bu kadar insan hakkında icra takibi başlatabilecekler mi, göreceğiz. İcra takibi başlatsalar bile ilgili icra dairesine 7 gün içinde itiraz hakkınız var. Yani icra takibinin başlaması maaşınıza veya malınıza haciz koyulacağı anlamına gelmiyor. Mücadele esas orada başlıyor.

Bir diğer husus da şu ki, bazı arkadaşlara 72 aylık aidat borcu uyarısı gelmiş. Borçlar Kanuna göre aidat borçları için geçerli zamanaşımı süresi 5 yıl yani 60 ay. Bu süreden daha eski aidat borçlarınızı sizden yasal yolla tahsil etmeleri zaten mümkün değil. Ama bu mektubu alan yüzlerce insan ?icralık olmayalım? düşüncesiyle gidip borcunu ödeyecek, 72 veya 84 bakmayacak. Onlar da bunu istiyor zaten. Yerseniz.

07 Şubat 2011 22:08

ucube2

Dediklerine ben de katılıyorum InsMuh35 bir de benim de 72 aylık birikmiş borcum var arkadaşım sormuş 2011 borcunu da hesaba katmışlar veremezler o kadar insanı icraya

08 Şubat 2011 12:02

daily_motion

gncl

08 Şubat 2011 12:36

mühendis2127

sinav sonucu açiklanmiş siteye giremiyorum ben

10 Şubat 2011 09:18

looserguy
Yasaklı

arkdaşlar o birikmiş aidatları öttüre öttüre zıplata zıplataalacaklr sizden

6235 sayılı kanunun 30. maddesi derki

"Her türlü oda aidatı ile diğer para cezalarını tebliğ gününden itibaren otuz gün içinde mensup oldukları odaya ödemeyenler hakkında icra ve iflâs Kanunu hükümlerine göre takibat yapılır"

yani boşa zıplamaylım öpecekler bizi banada tebligat yollamışlar.

oy zamanı gidin karşı tarafta km varsa oy verin yoksa kıçımızdaki donu bile alırlar.

10 Şubat 2011 09:43

kamilemmi

adam tef li beyler dağılın..

10 Şubat 2011 10:13

schwannoma

@looserguy

hoplatılmak zıplamak konusunda çok isteklisin. seni tutmayalım sen başla şimdiden

11 Şubat 2011 09:28

Dericeket
Yasaklı

Aynen katılıyorum ve bu başlığa destek veriyorum.Meslek odaları hiçbir işe yaramıyor.Ne bana ne çevreme bir faydası olmadı şimdiye kadar.Sadece aidat aldılar.

11 Şubat 2011 11:44

daily_motion

Baslıgı guncel tutalım...

Atamalardan sonra bişeyler yapalım...

11 Şubat 2011 15:17

körfezim

mühendislik odaları ne işemi yarıyor.senin benim aidatlarım ile ne kadar illegal sol provakasyonları gösterileri mitingleri yürüyüşleri pankartları vs.. düzenlemek.başkada hiç bir işe yaramamak,bilginize vede ilginize.

13 Şubat 2011 20:45

702348

Torba kanun bu borçları kapsıyormu?

13 Şubat 2011 22:11

Bilm-i Yorum

+1

13 Şubat 2011 22:43

met_environmental

Arkadaşlar kamuda çalışırsak bu odaya kayıt olmak zorun değiliz diye biliyorum.Doğru mu biliyorum acaba?..Bana da 1 yıllık borç ıvır zıvırı geldi.Üstteki arkadaşın da dediği gibi mühendislik terimini kullanan odanın siyasi işlere(isterse benim tarafım olsun hiç fark etmez) girmesi hiç doğru değil...

13 Şubat 2011 23:06

axoyy

gncl

14 Şubat 2011 01:17

engineerk

ticari ve siyasi kaygılarından başka hiçbir şeyi düşünmeyen bu kurumdan inşallah yakın zamanda kurtulacağım..devlette işe başlar başlamaz ilk yapacağım şey kaydımı silmek olacak...

14 Şubat 2011 10:58

ucube2

İşin garibi de ben ilk üyeliğimin dolduğu ilk yıl 2 veya 3 kez gittim aman borcum olmasın diye ama bir türlü almak istemediler acelesi yokmuş :) yanlış hatırlamıyorsam 60 Tl. civarındaydı şimdi 144 Tl. en azından bunu düzeltmeleri lazımdı faiz alıyorsan faiz alıcam de niye kösüyorsun o kadar parayı

14 Şubat 2011 14:19

mevluc

arkadaslar ben yenı atananlardanım odadan istifa etmem için ne lazım

14 Şubat 2011 15:39

InsMuh35

Kendiniz odadan bilgi alsanız daha doğru olur ama oda üyeliğinden çıkmak için gerekli evraklar geçmiş sayfalarda mevcut. En önemlisi şu ki geçmiş aidat borcunuzu almadan üyelikten çıkartmıyorlar.

Ben odaya hiç uğramadım senelerdir ama gelip giden arkadaşlar "Odadakilere selam versek aidat istiyorlar" diyorlardı. Tabii şubeye göre değişebilir. Ben "Acelesi yok" diyene rastlamadım muhatap olduğum şubede.

Bu gönderilen mektupda da 2011 yılının TAMAMINI şimdiden peşin olarak istiyorlar.

14 Şubat 2011 20:58

gulbergsen

torba yasasında oda borçlarınında yapılandırılması var ama ayrıntısı yok bilgi sahibi olan var mı acaba?

Toplam 172 mesaj