Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
Editörler : hamzakck
02 Ocak 2011 00:22  


Okutmanlıktan istifa edip meb'e geçilebilir mi?

Selam Arkadaşlar, daha önce hiç bir yerde memuriyet yapmamış birisi okutmanlık kadrosuna alınırsa ve daha sonra milli eğitimde görev yapmak isterse okutmanlık sözleşme bitim tarihini beklemek zorundamıdır, yoksa istifa edip meb'e başvuru yapabilir mi, muvafakat gibi şeyler burda da gerekli mi, net bi yanıt bulamadım, bilen varsa yardımcı olabilir mi rica etsem..

02 Ocak 2011 21:58

teach-english

bilen yok mu acaba?

02 Ocak 2011 22:04

dilci arda

okutmanlıkta belli bi süre çalışınca direkt geçilibiliyor diye biliyorum ben, sınavsız falan

02 Ocak 2011 22:05

civil servant

Bildiğim kadarıyla okutmanlıkta 3 yıl çalıştıktan sonra kurumlararası geçişle mebe geçilebiliyor kpss puanı olmasa bile. Eğer bundan önce geçmek istersen ya istifa edersin ya da çalıştığın üniversiteyi (daha doğrusu müdürlüğü veya bölüm başkanlığını) ikna edip muvafakat alırsın (tabi verirlerse) ve kpss puanınla başvurursun mebe. Bunlar benim bildiklerim, yanlış biliyor da olabilirim. Bi yerden başka bi yere geçmek için sözleşmenin bitmesini beklemene gerek yok, ben beklemedim mesela muvafakatla bi üniden başka birine geçtim, sonuçta imzaladığımız bi sözleşme ve yaptırımı yok. Muvafakat konusuna gelince eğer alabilirsen istifa etmemiş sayılırsın ve bazı hakların korunmuş olur.(yıllık iznin sıfırlamaz, yolluk alabilirsin) ama istifa etmek de kötü bişey değil, bazıları istifa hakkının sınırlı sayıda olduğunu söylüyor ama bu konuda bi netlik yok...

02 Ocak 2011 22:55

teach-english

çok teşekkürler cevap verdiğiniz için,

civil cervant arkadaşım yani diyelim muvafakat alamadım ama gecmek istiyorum, meb muvafakat almadan seni alamayız demiyor değil mi?

03 Ocak 2011 18:46

mikzer

bir üniversitenin personel daire başkanlığı sayfasından kopya yapıştır yapıyorum:

Soru: Bir Üniversitede Öğretim Elemanı (Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi Vb.) Olarak Görev Yapan Bir Kişi Kamu Kurumlarındaki Mezuniyetiyle İlgili Bir Kadroya (Mühendis, Mimar Vb.) Sınavsız Geçebilirmi ?

Devlet Memurlarının Görevde Yüksekle Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin Ek 1. maddesinde diğer personel kanunlarına tabi olanların 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi görevlere atanmalarında ihraz ettikleri unvanlar, aynı unvanın olmaması halinde öğrenim durumu ve ihraz ettiği unvanla birlikte atanacağı unvan ve Devlet Personel Başkanlığının olumlu görüşü dikkate alınır hükmüne yer verilmiştir.

Devlet Personel Başkanlığı, azami adaylık süresi kadar (yani iki yıl) 217 Sayılı K.H.K. kapsamındaki kurumlarda (Üniversitelerde bu K.H.K. kapsamındaki kurumlardandır) çalışanların, 657 Sayılı Kanun kapsamındaki memur kadrolarına geçebileceklerini belirtiştir. Bu hüküm gereğince, Üniversitelerde en az iki yıl görev yapmış akademik personel, öğrenim durumuna uygun unvandaki bir kadroya sınavsız olarak kurumun takdiriyle atanır.

04 Ocak 2011 01:39

civil servant

@ teach-english

Meb öyle bişey diyemez, halen çalıştığın kurumdan muvafakat alamazsan başka bi yere geçmek için tek yol istifa etmektir zaten, istifayı basar ve mebe atandıysan gider başlarsın...

04 Ocak 2011 11:22

nznk

mebden istifa edip üniye geçmiş birisi olarak hele birde alanınız ingilizceyse sakın öyle bir şey yapmayın derim. en kötü ünide bile çalışma şartlarımız daha iyi. muvafakiyet çok zor kimse uğraşmıyor en kolay yolu istifa. kolay gelsin. zor kararlar bunlar.

04 Ocak 2011 18:14

teach-english

cok cok teşekkür ederim, inşaallah gönlünüze göre yerlere yerleşirsiniz..

21 Ekim 2011 21:54

gicikkiz

2 yillik okutmanliktan sonra meb e basvurup atananlar daha sonra tekrar okutmanlik icin basvurabiliyorlar mi? Belli bir zorunlu hizmet suresi var mi yoksa meb de?

21 Ekim 2011 23:06

alpertunga84

meb önce muvaffakiyet veya istifa belgesini istiyor.ondan sonra atama modulünü açıyor.risklı yani..

21 Ekim 2011 23:34

gicikkiz

okutmanlıktan meb'e atandığında daha sonra tekrar okutmanlığa atanmak için MEB'de 1 yıl çalışma zorunluluğu gibi birşey duymuştum da demek ki yok öyle birşey, tabii istifanı verirsen.

22 Ekim 2011 01:38

mavihan

Noldu ne yaptın merak ediyorum. mebe geçmeyibaşardın mı? başardıysa nasıl?

teach english yaşıyosan cevap ver :)

11 Aralık 2011 12:54

nescum

Arkadaşlar merhaba

Ben şu an Odtü'de İngiliz Edeb. yüksek lisans yapıyorum.

Gazi Üniversitesi'nde İngilizce okutmanlığa başvurmayı düşünüyorum.

Okutmaqnlıkla ilgili hiçbir şey bilmiyorum. Diyelim kabul edildim, ben yüksek lisansıma devam edebilirim değil mi? Bu en önemli kısmı...

Bir de asıl hedefim akademik, ilerde Odtü'de araştırma görevlisi kadrosu açılırsa okutmanlıktan anında istifa edip araştırma görevliliğine geçebilir miyim?

Okutmanlıkta sözleşme imzalanıyor mu, imzalanıyorsa kaç senelik, vb konularda yardımcı olabilirsiniz çok sevinirim

11 Aralık 2011 17:12

Almuma

Nescum okutmanken yüksek lisansa devam edebilmen okulun politikasına kalmı bir şey. Genelde ses çıkarmazlar ama okutmanların tek zorunluluğu derslere girmek olduğundan dolayı derslerin aksıyor ayağı da yapabilirler anlayacağın. Okutmanlıktan istifa edip daha sonra araş gör geçebilirsin sorun olmaz.

11 Aralık 2011 23:52

nescum

Teşekkür ederim yardımınız için

30 Eylül 2013 20:54

PrideandPrejudice
Kapalı

bayadır yazılmıyor ama merak ettgım konular var

2yılı asmıs bır okutman meb e gecmek ıcın tercıh yapmadan once mı muavaffkyt alıcak yada ıstıfa edıcek?

bır dıgerı zorunlu hızmete tabı olur mu? dıyelımkı kurumlar arasndan Van a atandı hemn es durumundan vs tayın hakkı olur mu yoksa bellı bır sure sınırlaması mı var

30 Eylül 2013 21:34

hamzakck
Editor

2 yıllık süre asaletin tasdik olması demek, ilk atamada tayin isteyebilir

30 Eylül 2013 21:54

Güneş Frtınası

Bildiğim kadarıyla okutmanlıkta 3 yıl çalıştıktan sonra kurumlararası geçişle mebe geçilebiliyor kpss puanı olmasa bile. Eğer bundan önce geçmek istersen ya istifa edersin ya da çalıştığın üniversiteyi (daha doğrusu müdürlüğü veya bölüm başkanlığını) ikna edip muvafakat alırsın (tabi verirlerse) ve kpss puanınla başvurursun mebe. Bunlar benim bildiklerim, yanlış biliyor da olabilirim. Bi yerden başka bi yere geçmek için sözleşmenin bitmesini beklemene gerek yok, ben beklemedim mesela muvafakatla bi üniden başka birine geçtim, sonuçta imzaladığımız bi sözleşme ve yaptırımı yok. Muvafakat konusuna gelince eğer alabilirsen istifa etmemiş sayılırsın ve bazı hakların korunmuş olur.(yıllık iznin sıfırlamaz, yolluk alabilirsin) ama istifa etmek de kötü bişey değil, bazıları istifa hakkının sınırlı sayıda olduğunu söylüyor ama bu konuda bi netlik yok...


civil servant, 4 yıl önce - Alıntıya git

657 sayılı devlet memurları kanunda bir memur en fazla iki defa istifa edebilir diyor. Söylenti değil gerçek.

30 Eylül 2013 22:33

hamzakck
Editor

657 sayılı devlet memurları kanunda bir memur en fazla iki defa istifa edebilir diyor. Söylenti değil gerçek.


Güneş Frtınası, 10 ay önce - Alıntıya git

okutmanlar memur statüsünde değildir (657 değil 2547ye tabidir), bu yüzden istifa sınırı onlar için geçerli değildir.

01 Ekim 2013 22:37

PrideandPrejudice
Kapalı

yanı kurumlar arası degıl ılk atamayla mı meb e gecmek zorundayım tekrar kpss ye mı gırmem gerekıyor

Toplam 28 mesaj