Editörler : supporters.
03 Ocak 2011 15:49

Adli Yargıda İdare Soruları Neden Var?

Arkadaşlar bu sene ilk defa sınava girdim,sınava çalışırken hep merak ettiğim bir hususu size sormak istiyorum.İdari yargı ile adli yargı bizim hukuk sistemimizde birbirinden ayrı iki yargı kolu olduğuna göre ve bunların ayrı iki sınavı olduğuna göre idare ve idari yargı sorularının adli yargı sınavında sorulmasının sebebi ne?Adli yargı hakimi görev sırasında idare mahkemelerine verilmeyeceğine,hayatı boyunca bu konularla uğraşmayacağına göre sınavda niçin bu alandan 20 soru sorulur.Sorulsa bile adli hakimin görevde iken mutlaka kullanmak zorunda olduğu medeni usul ve ceza usul gibi derslerle hayatında hiç kullanmayacağı idari usul dersi nasıl aynı öneme sahip olur.üstelik bu sene sınavda en belirleyici sorular bu alandan çıktı.Açıklarsanız sevinirim

korhan_xx
Daire Başkanı
03 Ocak 2011 16:28

aslında olmasında bir sakınca yok,yargı kolları arasında bir uyuşmazlık oldgu zaman bunları ayırt edebilecek teknik bilginin sınanması bence doğru,ancak çok defa yazdıgım gibi aynı şeyi ifade edeceğim,idari yargı sınavında sorulması gereken bilgilerin adli yargı sınavında sorulması bence kafa karıştırıcı.adam idari hakim olacak ileride ama ona sormuyorsn gerekli ayrıntılı mevzuatı,ama adli hakim adayına ayrıntılı belediye mevzuatı,özelleştirme kanunu,kabahatler kanunu,doktirinde tartışmalı olan çtihat bilgileri vss soruyorsn,bu anlamsız gercekten,sınav gününden bu yana düşünüyorum bunu ...

metinpo69
Aday Memur
03 Ocak 2011 16:42

Ben de zaten soru dağılımına ve belirleyici olmasına itiraz ediyorum,yoksa dediğin gibi idare sorularının sınavda olması gerekir ancak 20 tane ve bu sınavda olduğu gibi en zor sorulardan oluşması can sıkıcı bir durum.örneğin benim alan bilgisinde ilk 8 dersten yanlışım 7 tane,idare ve idari usulde ise toplam 12 tane.Şimdi ben adli yargı kısmı için başarılıyım hatta idare ve id.usulü değerlendirme dışı bırakırsak 1.bile olabilirim ancak toplamda baraj korkusu yaşıyorum ve idare soruları ile ileride karşılaşma durumu olmadığı için bu derslere çalışamıyorum.

korhan_xx
Daire Başkanı
03 Ocak 2011 16:50

benimde durmum seninle aynı,neredeyse,bende idareye gelene kadar cok iyi ama idare hukukunda mahvoldum:)yalnız normal düzeyde sorulmuş olsa bunu konuşmayacktık aslında,ben şahsen sevdgğim ve çalşmaktan zevk aldıgım bir derseten böyle sıkıntıları yaşadıgım için üüzntülüym aslında,

fafada
Aday Memur
03 Ekim 2014 22:05

İdari yargı sınavında ceza muhakemesi yok. Adli yargıda da idari yargılama hukuku kaldırılıp yerine uygulama alanı geniş olan iş hukuku getirilmeli.

hepmüddeiumumiyiz
Aday Memur
08 Ekim 2014 16:17

acayip mantıklı.

fafada, 10 yıl önce

İdari yargı sınavında ceza muhakemesi yok. Adli yargıda da idari yargılama hukuku kaldırılıp yerine uygulama alanı geniş olan iş hukuku getirilmeli.

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi