Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
Editörler : uludaburak363
21 Ocak 2011 20:00  


İlköğretimde sürekli devamsız öğrencilerin notları nasıl verilir?

ben bir ilköğretim okulunda branş öğretmeniyim.e-okulda ve sınıf defterinde gözüken sürekliözürsüz devamsızlık yapan öğrencilere ilköğretim kurumlar yönetmiliğinin 38. maddesine dayanarak bu öğrencilere sıfır(0) notu girdim.okuldaki müdür yardımcısı benim gibi sürekli özürsüz devamsızlık yapan öğrenlerin sınav notlarına sıfır giren öğretmenlere bu öğrencilerin notlarının silinmesi gerektiği aksi taktirde bu öğretmenlerin bu öğrencilerinden sınava girmiş sayıldığı için sınavdan sıfır(0) alacaklarını bu öğrencilere ait sınav evraklarının idareye getirilmesi aksi taktirde tüm sorumluluğun öğretmenlere ait olacağını yazmış.bende idareye gittim branş öğretmeni olduğumu hangi öğrencinin süreklli devamsızlık yaptığının kontrol etmem mümkün olmadığını zaten öğrencinin sınav tarihinde sınava girip girmediği gerek e-okul gerek sınıf defterinde belli olduğunu istiyorlarsa tutanakla bu öğrencilerin sınava girmediğine dair tutanak tutup idareye verebileceğimi söyledim.ama okul idaresi sıfır verdiğim bu öğrencilerin notlarını silmek gerektiğini söylediler.bende sınav tarihleri geçtği için bunu mümkün olmayacağını söyledim.okul idareside kendi şifreleriyle bana e- okula açtılar sürekli devamsız öğrencileri söylediler bende bu öğrencilerinnotlarını sildim.konuyla ilgili devamsız olan öğrenciler notlarının silinmesiyle ilgili imzaları olan yazınında bir fotokopisini yanıma aldım.şimdi ben mi idare mi haklı?

21 Ocak 2011 20:02

ufogörmüs_masumköylü

doğrusu da o hocam okula hiç gelmeyen öğrenciye not verilmez ki,boş bırakılır

21 Ocak 2011 20:03

furkişim

hocam aynı durumu biz de yaşadık bugün.bizde sınava girmediler diye boş bıraktık.Ançak bugün idare hepsine "0" verdi.Bu yıl teftiş geçireceğiz belli olacak durum.

21 Ocak 2011 20:07

isikayhan
Kapalı

eğer 0 puanı girseniz, e-okula ona karne çıkarır ve dönem notu 1 olarak çıkar

aslında sürekli devamsız öğrencilerin idare tarafından e-okul'da aktif öğrenci olmaktan çıkarılıp, böylece not girişine imkan verimemesi gerekir

21 Ocak 2011 20:11

ufogörmüs_masumköylü

ısıkayhan hocam haklısın geçen dönemlerde çıkarılıyordu ama bu yıldan itibvaren çıkaramıyorsun,çıkarabilmen için öğrencinin okuldan ayrılması gerekiyor...

yani ya öğrenim yaşı dışına çıkacak,ya özel eğitim alıyor olacak v.s

21 Ocak 2011 20:20

ibrahimxx
Kapalı

Hocam bununla ilgili geçen yıl okullara yazı geldi. Sürekli devamsız öğrenciniz varsa not bölümleri boş bıraklır. Öğrenci eğer bir kez sınava girmişse o öğrencinin notlarının ortalamaya dahil edilmesi için diğer bölümlere 0 yazılır..

21 Ocak 2011 20:37

isikayhan
Kapalı

evet eskiden "Ayrılma İşlemleri" ksımından devamsız öğrenciler işaretlenebiliyordu, şimdi orası değişmiş

şimdi ise "Sürekli Devamsızlık Bilgileri" diye bir kısım eklenmiş, orası işaretlenince öğrenci nasıl görünüyor acaba?

21 Ocak 2011 20:54

hopali
Editor

Sürekli Devamsız Öğrenciler Veli Kararı Olsa Çıkartılabilir, Ancak İlerleyen Zamanlarda Okula Gelirse Sıkıntı Çıkabilir, Tekrar Aktif Hale Getirilebiliyor Ama İlerleyen Zamanda Geldiyse Zaten Başlı Başına Sıkıntılı Biridir;)

İlçemizde Geçen Yıl Bu Durum Yaşandı, Sıfır Verildi, Soruşturma Açıldı, Doğrusu Arkadaşların Dediği Gibi Boş Bırakılmasıdır, Bu Şekilde Karne Çıkmaz.

Yaş Haddini Geçen Olursa da Öğrenci İşleri Ayrılma İşlemlerinden Okuldan Ayırabilirsiniz...

21 Ocak 2011 21:00

ufogörmüs_masumköylü

hocam sürekli devamsızlık bilgilerinde öğrencinin neden sürekli devamsızlık yaptığını belirten bilgileri yazıyorsun,ailevi veyahut ekonomik veyahut geleneksel ama öğrenci gene listeden düşmüyor

21 Ocak 2011 22:02

isikayhan
Kapalı

ben yeni halini bilmediğim için üstte öyle yazdım

şu durumda hiç gelmeyene hiç not girmemek en doğrusu

21 Ocak 2011 22:52

Z.Sadi_KULA

Sürekli devamsızlık yapma nedenleri nelerdir?

Eğer okula kaydı yapılmış fakat kayıt alanında bulunmadıkları için gelmiyorsa, adresinde bulunmuyorsa, herhangi bir okul tarafından da nakli istenmemişse bu durum üst yazı ile İlçe MEM e bildirilir. Herhangi bir not girilmez. Yıl sonunda devamsızlıktan sınıf tekrarına bırakılır ( hiç okula gelmemişse )

Eğer ilköğretime devam edemez raporu varsa ( raporun örneği okulda olacak ) öğrenciye herhangi bir not verilmez. Bulunduğu yerde durumuna uygun bir kuruma yönlendirilmesi de yapılamıyorsa Yıl sonu işlemlerinde ŞÖK e kalacaktır. ŞÖK te de sınıf geçirilir. 8 i bitirdiğinde de diploması verilir.

22 Ocak 2011 20:57

reddevist

1 gün bile gelirse 0 verilir. hiç gelmemişse boş bırakılır

22 Ocak 2011 21:51

masumvatandas
Yasaklı

Evet hiç gelmeyen öğrenciye hiç bir not verilmez ..

Ancak;ara sıra gelen öğrenci yazılı sınavına girmemişise yönetmeliğe göre 0 değil boş bırakıyorsun ama yine yönetmliğe göre ortalamayı o olarak kabul edip ona göre yapıyor..Halbuki e okul buna göre yapmıyor ,boş bıraktığın an o boşluğu e okul hesaba katmıyor..

BU KONUDA SORUŞTURMA AÇILIYORSA BAKANLIK KENDİNE AÇMASI LAZIM ..HİÇ BİR İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜDE BU KONUDA BAKANLIĞA GÖRÜŞ SORMUYOR

22 Ocak 2011 21:57

isikayhan
Kapalı

sınava mazaeretsiz girmeyen veya ödevini yapmayana e-okul'da 0 (sıfır) girileceğine dair açıklama 2008 yılından beri var:

http://e-okul.meb.gov.tr/Dokumanlar/e-Okul-SSS.pdf

sayfa 16

Açıklamalar:

1) Tüm alanların doldurulması zorunlu değildir. Girilen değer sayısına

göre puan hesaplanmaktadır.

2) Geçerli özrü olmadan sınava katılmayan veya proje ve performans

(Değişik ibare: 20.08.2007/ 26619 RG) görevini teslim etmeyen

öğrencilerin durumları puanla değerlendirilmez. Ancak aritmetik

ortalama alınırken sayıya dâhil edilir (Yön. 38. Maddesi) denilmektedir.

Bu durumda olan öğrenciler için e-Okul sisteminde puan alanına (0) sıfır

girilecektir.

3) Geçerli özrü olduğu için; sınava katılamayan proje ve performans

görevini teslim etmeyen öğrenciler için e-Okul sisteminde puan alanı boş

bırakılacaktır. Herhangi bir sayı yazılmayacaktır.

22 Ocak 2011 22:07

benj_55
Yasaklı

ilköğretimde devam zorunluluğu var, bu zorunluluğu sağlayacak olanlar da; Okul yönetimleri, millî eğitim müdürlükleri, müfettişler, muhtarlar ve mülkî amirlerdir.

buna göre okuluna devam eden ama sınava girmeyen öğrencilerin velilerine durum okul yönetimince bildirilir. Veli, öğrencinin katılamama gerekçesini en geç beş iş günü içinde okul yönetimine yazılı olarak bildirir. Okul yönetimince özrü uygun görülen öğrenciler sınava alınır, özrü uygun görülmeyenler sınava alınmaz.

şimdi bundan sonra yönetmelikte çelişen bir ifade var,o da şu;" öğrencilerin durumları puanla değerlendirilmez. Ancak aritmetik ortalama alınırken sayıya dâhil edilir." fakat bu durum e-okulla ilgili sorular kısmında bakanlığa sorulmuş ve böyle öğrenciye sıfır yazılacak denilmiş, yani bu öğrenciye sıfır verilecek fakat veliye durum bildirildikten sonra özrü kabul edilmezse.

22 Ocak 2011 22:07

atahoca

ufogörmüş.., hopali, ibrahimxx, ZSadi.. ve reddevist Hocalarımın dediği işlemler yapılmalı. Yalnız muhtara vs. kurumlara yazı gödermekte fayda var.

Biz daha önce bu şekilde uygulama yaptık.

22 Ocak 2011 22:09

masumvatandas
Yasaklı

Hocam bu ,ilköğretim kurumları yönetmeliğinde geçiyorda ben mi eskisine bakıyorum

22 Ocak 2011 22:34

isikayhan
Kapalı

sanırım bana sordunuz

yönetmelikte değil e-okul ile ilgli sıkça sorulan sorular belgesinde yazıyor

önceki sayfada linkini de verdim zaten

22 Ocak 2011 22:42

masumvatandas
Yasaklı

sanırım e okul sıkça sorulan sorulardaki mevzular yönetmeliğe yansıması gerekir ..

23 Ocak 2011 10:04

isikayhan
Kapalı

evet bu 0 (sıfır) mevzusu e-okul'a uygun olacak bir şekilde yönetmeliğe yansıtılmalı

23 Ocak 2011 10:09

ahmedi210

sizinde benim gibi kafası karışık.

Toplam 54 mesaj
ANKET
Sizce Cumhurbaşkanı kim olmalı?











Grup Vizyon