Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : cilginturk71sabah melikesi
14 Temmuz 2006 15:17  

Psikolojik Filmler

arkadaşlar tavsiye edebileceğiniz psikolojik filmler varsa paylaşabilirmisiniz. teşekkürler...

14 Temmuz 2006 15:28

kaşşiiff

kimlik "idendity"

kelebek etkisi

17 Temmuz 2006 17:05

apex99

karşı pencere

17 Temmuz 2006 17:24

narses

kelebek etkisi

17 Temmuz 2006 22:18

leyda

"sil baştan" yeni bi film; jim carrey oynuyor. onun adını görünce önce küçümsedim gitmek istemedim. iyi ki gitmişim. "eğlenceli psikolojik film" diye bi terim varsa işte bu film aynen böyle bi film.

bi de "öldüren kelimeler" var.. o da fena sayılmaz.

"konuş onunla" yı da tavsiye ederim.

31 Temmuz 2006 02:19

Lynch

kayıp otoban

ya da

mulholland çıkmazı

bu filmler fazlasıyla psiloljik,umarım çözebilirsin.

31 Temmuz 2006 09:39

polak
Yasaklı

KELEBEK ETKİSİ MÜKEMMEL BİR FİLM AMA PSİKOLOJİK OLDUĞU TARTIŞILIR..ANCAK EN SEVDİĞİM İLK 5 FİLM ARASINDADIR.MULHOLLAND ÇIKMAZI KARMAŞIK YAPISIYLA PSİKOLOJİK TÜRE DAHA YAKIN OLAN GÜZEL BİR FİLM.

31 Temmuz 2006 09:41

polak
Yasaklı

KARMAŞADAN HOŞLANIYORSAN DONNİE DARKO YU DA ŞİDDETLE TAVSİYE EDEBİLİRİM..3 YILDIR ÇÖZEMEDİM FİLMİ..HEHEE AMA İZLERKEN ZEVK ALMIŞTIM.AYRICA İZLEMEDİYSEN TESTERE DE SON DÖNEMİN GÖZDE FİLMLERİ ARASINDADIR..

04 Ağustos 2006 17:33

rozalin06

içimdeki deniz (2004 en iyi yabancı film oscar ) ve deney filmlerini izlemenizi tavsiye edrim. ikiside insan psıkolojısını çok güzel işlemiş

04 Ağustos 2006 21:49

kaanalperalp
Kapalı

Can Dostum

08 Ağustos 2006 12:00

fulyaya

'Mulholland Çıkmazı' nı anlamadım bi türlü!!!Sil Baştan çok güzel bir filmdi. Fight Club da güzeldi.

14 Ağustos 2006 15:27

Dehlizz

Ben Sil Baştan' ı daha iyi bekliyordum.

14 Ağustos 2006 17:45

S_A_R_T_R_E

Karşı Pencere, Konuş Onunla ve Kelebek Etkisi'ni nasıl psikolojik filmlere dahil edersiniz?

Başlığı açan arkadaş, Türk Sineması'nda bahsettiğiniz tarzın en başarılı örneği Ömer Kavur'un "Anayurt Oteli"dir. Zeki Demir Kubuz'un "Yazgı" adı filmi de iyidir. Bunun dışında rahmetli Haluk Kurtoğlu'un baş rolde oynadığı "Reis Bey" de bu kategoriye girer.

Yabancı sinemada bu tarzın ilahı Andrey Tarkovski'dir.(Onun filmleri daha çok Parapsikolojidir, metafizikle karışır.)

Yönetmeni hatırlamıyorum ama "Saatler" diye bir film de vardı

15 Ağustos 2006 13:59

zerdali...

saatler filminin de psikolofik gerilimle pek bir ilişkisi olduğunu sanmıyorum. çok iyi bir film ama onu geçelim.

15 Ağustos 2006 15:49

S_A_R_T_R_E

Zerdali, "Saatler"i ABD'li sinema eleştirmenleri yılın en iyi psikolojik filmleri kategorisinde değerlendirmişti.

Zaten Virgina Woolf'u okumuş olanlar filmi izlememişlerse bile hangi kategoride olduğunu tahmnin edeceklerdir. Rica ediyorum sizden görüş isteyen arkadaşları emin olmadığınız konularda kişisel beğenilerinizle yanıltmayın.

15 Ağustos 2006 15:53

Didem_312

Bence de Saatler filmi psikolojik filmler arasındadır.

Bir de Gece Yolculuğu diye bir Türk filmi vardı. Ünlü psikolog Carl Gustave Jung'un bir teorisinden hareketle çekilmiş çok derin bir filmdi. Onu tavsiye ederim.

16 Ağustos 2006 17:23

zerdali...

sartre'a

saatler filmi psikolojik gerilim olmaktan ziyade varoluşsal bunalımların ve şokların yaşandığı hayatların karmaşasından ibarettir.burada hayatlar iç içe geçer. virginia woolf'un mrs.dalloway (calarissa) ve şair üzerinden kurguladığı hayatların trajedisinden ibarettir. siz sanatta edebiyatta ve sinemada iki çarpı ikinin dört ettiğini sanıyorsanız üzülerek belirteyim ki -ne yazık ki- yada -iyi ki- o kadar basit ve kesin değil. asıl yanıltmayı siz yağıyorsunuz. sinema eleştirisi bir kaç kAlburüstü sinema eleştirmeninin özelinde ve denetiminde değil. bir de şunu belirteyim ki; saatler filmini izledikten sonra kişi kendi içinde bir karmaşa yaşar. bu karmaşa puzzleda eksik taşı bulmak kadar hayatidir. ama hadi şunu da söyleyeyim; bu sorgulama çok az insanın tekelindedir. sokaktaki insanın böyle bir karmaşa yaşama ve dahası filmdeki hayatları doğru anlama ihtimali çok azdır.şimdi halen "saatler" e neden psikolojik gerilim demediğimi merak ediyorsan şunu da ekleyeyim; "bir film psikolojik gerilim öğeleri taşıyorsa ve hatta yoğun taşıyorsa" bu film illaki psikolojik gerilim filmidir demek doğru olmaz. sinema eleştirsinde böyle yazmayabilir.bu beni çok da bağlamaz.sen de kendi pencereni mutlak sayarak benim eleştirim hakkında yanıltıcı diyemezsin. eğer kişi yolda değilse yoldan çıkma ihtimali de yoktur. burada bir ihtimal varsa o da yola dönme ihtimalidir.

bu arada rumuz olarak sartre adını kullanmanı bir cüret belirtisi saysam da yakışıksız buluyorum. ağır gelmiyor mu sana???

16 Ağustos 2006 17:37

faust_06
Kapalı

irreversible

old boy

kişiliğinizi bozmak istiyorsanız tavsiye olunur....

16 Ağustos 2006 23:04

kaşşiiff

psikolojik filmin tanımı nedir bu durumda onu belirleyelim,- hangisi girer hangisi girmez ortaya çıkar.

insanın olaylar karşısında nasıl tepkiler verdiğin gösteren filmlerse hemen her türlü sokabiliriz içine!!

17 Ağustos 2006 18:10

zerdali...

kaşifin önerisini kayda değer buluyorum.tanımlama yapmak ile yapmamak arasında bir seçim yapalım.

1-düşünmeye zahmet etmeyelim ve bırakalım hangi filmin,kitabın vs. izlenmeye-okunmaya değer olduğunu ve bunun hangi kategoriye gireceğine adını çoğu zaman ezberimizde bulamadığımız profesyonel eleştirmenler belirlesin.biz de bir yükten kurtulup papağan gibi bunları etrafımıza pazarlayalım.(papağanı hakaret olarak söylemedim.öyle bir niyetim yok.ciddiyim.)

2.bunun tersini yapıp herkesin gittiği tarafın tersine gitmeye ve aklın da tersine gitmeye cüret edip herşeyi çözümleyelim ve olaylara, olgulara yaklaşırken inanç perdesini yırtıp atalım.(burada da eleştirmenlerin gereksiz olduğunu ve söylediklerine itibar edilmemesi gerektiğini söylemiyorum.)

ben açıkçası ikincisini tercih ediyorum. çoğu kişiye yanlış gelebilir.olsun. ben de -en kötüsünden- yanlış yapma hakkımı kullanıyorum.ve berkeley amcanın izinde olan arkadaşlara bol zikirli günler diliyorum..

herkese selamlar (clarissa'ya özel selamlar)

17 Ağustos 2006 21:19

S_A_R_T_R_E

Zerdali

arkadaşım senin sorunun ya da takıntın mı var? Birincisi, benim rumuzumdan sana ne? İki, bir konudaki eksikliğinin belirtilmesi seni neden bu kadar rahatsız ediyor? Ve üçüncüsü, elbette bir filmin eleştirisi okunduğunda forum köşelerinde kendilerini sinema gurusu sananların değil, yıllarını bu işe vermiş olan profesyonel eleştirmenlerin görüşü dikkate alınır.

Kaldı ki ben, filmi, eleştirmenler öyle dedi diye psikolojik olarak nitelemedim. Bu benim kendi kanaatimdi ama bazen çok bilmişleri ikna etmek için işin otoritesi olan isimlerden bahsetmek gerekiyor.

Bu arada Michael Cunningham da filme uyarlanan kitabıyla ilgili "Üç kadının PSİKOLOJİSİNİ bir erkek gözüyle inandırıcı bir şekilde yansıtmak kitabıma olan ilgiyi artırmış olabilir..." diyor. (Milliyet Sanat/ Haziran 2003)

Ama sanırım sen kitabı da yazarından daha iyi analiz ettiğin için(!) bunun psikoloik olmadığı kanaatine varmışsın.

Şimdiye kadar kimseyle polemiğe girmemiştim. Bu da ilk oldu. Tekrar söylüyorum: Bu filmin girdiği kategoriyi anlayamamışsın. Ve lütfen insanları yanıltma. Cevap verecek sen de özelden at. İnsanlar burda iki kişinin polemiğiyle uğraşmasın. Onlara fikir ve doğru tavsiyeler lazım.

Toplam 82 mesaj
ANKET
MEB'in politika üretebilmesi için, öğretmen atamalarının taşraya devredilmesini ister misiniz?