Editörler : ayşegül bgm
03 Şubat 2011 02:11

M.Turgay Karakoç Sözleşmeli çalışanların soru ve sorunlarını cevaplıyor

İş Hayatında Sorun Yaşayan Sözleşmeli Arkadaşlar Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz..

Sorunlarınıza beraber çözüm bulmak adına , tüm sorunlarınıza buradan sizlere elimden geldiğince yardım edeceğim...

İyi Çalışmalar...

t.sekreter32 lise
Aday Memur
03 Şubat 2011 09:00

ilk olarak sözleşmeli olduğum için memur yerine konmuyorum mesai arkadaşlarım tarafından sürekli sözleşmelisin sen biz memuruz cümlesine maruz kalıyorum, rahatsız olsam rapor almayı düşünüyorum desem sen sözleşmelisin sözleşmen feshedilir diye sürekli bir baskı altındayım, ama bunları takmıyorum. Mesai arkadaşlarımın bir tanesi hizmetli kadrosunda il onayı ile memur ve ben onun yerine geçerim korkusuyla iş öğretmiyorlar, biz yazıyı yazalım sen dosyaya koy sen fotokopi çek gibi sürekli ayakçı muamelesi görüyorum yapmasam da adım yapmadı oluyor burda yabancıyım o yüzden de sesimi çıkaramıyorum hepsi karşımda birlik oluyor herşeyi idare ediyorum bi şekilde ama en çok sinirimi bozan sözleşmelisin sen, öyle yapamazsın böyle yapamazsın bizim bi şikayetimizle işinden attırırız gibi abuk subuk konuşmalar sözleşmelilik kötü bir meslek gurubu damga yemiş insan ve biz de bunlardan biriyiz onların gözünde

söz.sag
Memur
03 Şubat 2011 11:39

işten atılma falan asla olmaz öle bişey yok hemde kendini ezdirme benim 8. yılım neler gördük neler

murat 550
Şube Müdürü
03 Şubat 2011 11:48

mturgay hayırdır sen personel daire başkanımısın yoksa bakanmı nesin sen

nisan_47
Memur
03 Şubat 2011 12:27

4/b eşittir sorun ,sorun eşittir 4/b ... biri 4/b li olmanın güzel yanlarını göstersın. (ki yok). 657 lılerle aramızdaki dağlar kadar farkı kım kapatacak kı... sorunlarımız bitmez ki haklarımız olmadığı sürece... sen 4/b lisin sen SUS!!!!

Sağlık-TİG
Kapalı
03 Şubat 2011 12:36

bende bu ayrımcılığa zamanında çok maruz kaldım bütün ayak işlerini yaptırmaya kalktılar ama bir şeyi unutmuşlardı karşılarında ben vardım.. sorumlu tabip dahil kimseye eyvallah etmedim. hepsine ağzının payını verdim. bir defasında bana sorumlu tabip beğenen çalışır beğenmeyen çeker gider gibi bir cümle sarfetti.. ben de kendisine ben sen atamadınki kovuyorsun buradayım bir yerde gitmiyorum dedim ve çıtı bile çıkmadı. eğer kendine öz güvenin tam ise kimseden korkmazsın asla. ama şimdi 6 ay önce becayiş yaptığım hastaneeyim burada pek ayrımcılık yok, yapanlarada hadlerini bildirdim zaten doktorlar dahil. saygılar

HASAN SOYTURK
Yasaklı
03 Şubat 2011 13:15

benim de sorum olacak

biz aynı kurumda 4 kişi hizmetliyiz. 2 kişi kadro 2 kişi 4/B li. 4 ümüzde evli çocukluyuz.

Kadro hizmetli aldığı ocak 2011 maaş - 1.480 TL.

Biz 2 arkadaş 4/B linin ocak 2011 maaşı - 1.215 TL.

sorum

- hani aile yardım parası 2011 de verilecekti. ne oldu. ocak 2011 de alamadık. Şubat 15 geldi. geri dönük alabilirmiyiz. bu 109 TL aile yardım parası ne oldu

mturgay
Genel Müdür
03 Şubat 2011 21:02

SAYIN t.sekreter32 lise,

Çalıştığınız kurumda memur yerine konulup konulmamaktan çok insan yerine koymak-konulmak önemlidir. Diğer taraftan 4/B liler de 657 sayılı Devlet Memurlar Kanununa tabi olup 657 nin 4b maddesine göre çalıştırılmaktadırlar.

Ve 4B lilerin görevden çıkarılmaları da 657 sayılı kadrolu memurların işten çıkarılması ile aynı prosedurlar izlenerek işten çıkarılabilirler. 4Bli sözleşmeli personelin hangi hallerde ve hangi cezalardan sonra işten atılacakları yılbaşında imzalanan HİZMET Sözleşmenizde yer almaktadır.

-----------------------------------------

SAYIN hasan soytürk,

Bahsettiğiniz eş-çocuk yardımı eşi çalışmayan ve 1 çocuğu olana ortalama 115 tl dir. Bu yardım parası şu anda TBMM de görüşülmekte olan torba yasa içerisinde olup, 10-15 gün içerisinde yasalaşması beklenmektedir. Bu yardımın geriye dönük verilip verilmeyeceği kanun çıktıktan sonra değerlendirilecektir.

İyi Çalışmalar...

M.TURGAY KARAKOÇ

mbahar
Aday Memur
03 Şubat 2011 21:45

tam olarak göreviniz nedir bilmiyorum ama bu konuda sanırım bilgilisiniz..bi soruda ben sormak istiyorum..4-blilerin rapor sıkıntısı gerçekten kalktı mı 30 günü aşan raporlarda sözleşme feshi söz konusu mu acaba?

halilc
Genel Müdür
04 Şubat 2011 00:05

google sağlık sözsen teşkilat sekreteri diyor "M.TURGAY KARAKOÇ"

için.

04 Şubat 2011 00:26

artık soruda sormazsınız korkunuzdan

mturgay
Genel Müdür
04 Şubat 2011 00:28

SAYIN mbahar,

4/B'li Sözleşmeli personelin 1yılda 30 günden fazla rapor alamaz maddesini DANIŞTAY yürütmeyi durdurmuştur. 1 yılda alacağı hastalık raporu 45 gündür. 45 günden sonrası için KADROLU memurlarda oldugu gibi heyet raporu alabilmektedir. Heyet raporu aldıgında kadrolu memura uygulanan prosedür aynen uygulanması gerekmektedir.Uygulamada hata yapan kurumlar için dava yolu açıktır. Sonuçlanmış davalar mevcuttur.

--------------------------------

SAYIN halilc,

Daha önce bazı sendikalarda temsilcilik ve yöneticilik yapmış olmakla beraber,

şu anda HİÇBİR SENDİKADA TEMSİLCİ YADA YÖNETİCİ DEĞİLİM. Sadece bir sendikaya üyeliğim bulunmaktadır.

Saygılarımla...

M. TURGAY KARAKOÇ

ağır_yaralı
Aday Memur
04 Şubat 2011 02:44

acil serviste vardiya usulu çalışılmıyor. Eleman yetersizliği varmış. ne yapmak lazım?

ikinci mesele ise mesai saatleri ile ilgili.. acil serviste bile mesaiyi saat 5 te bitiriyorlar. öğle arası 1 saat izin kullandırmıyorlar. buna ne yapmak lazım?

hatice gök
Memur
04 Şubat 2011 11:47

merhaba benim sorum maaş promosyonları ile ilgili ben 2009 martta işe başladım hastanem önce promosyon vereceğiz dediler dilekçe istediler verdik.ama bankada dağıtılacak para yokmuş ayrılan para da hastana ihtiyaçları için harcanmış öyle söyledi harcamayı yapan arkadaş şimdi becayiş yaptım burdada promosyon dağıtılalı 5 ay olmuş bana yine promosyon veremeyeceklerini söylediler biz paranın hepsini dağıttık sonradan gelenlerede vermeme kararı aldık dedi müdür komisyon olarak benim yapabileceğim bi şey yokmu ben 6 yıl çalışıp bir kez bile promosyon almayacakmıyım haksızlık değilmi bu

hatice gök
Memur
04 Şubat 2011 11:50

bi şey daha soracağım ben becayiş yaptım ama yolluk alamadım benimle becayiş yapan arkadaşım aldı. mahkeme kararını saymanlığa gösterdim bu olmaz genelge lazım dediler ödenir demiyormuş ödenmez ibaresi durdurulmuştur diyormuş sendika aracılığıyla mahkemeye verdim 130 lirada avukat parası verdim. mahkeme ne kadar sürer kaç ay sonra alabilirim yolluğumu acaba bilgisi oolan lütfen yazsın.

mbahar
Aday Memur
04 Şubat 2011 12:15

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.aile hekimliği hakkında bilgi sahibi misiniz acaba?çünkü biz 4/bli lerin mağduriyetini arttırdığına inanan arkadaşlarım var. ben henüz bir hekimle anlaşma yapmadım ama yapmayı düşünüyorum.hekimle anlamanın feshi ve sonrasında bi takım sıkıntılar aşandığı doğrumudur?bu sıkıntılar nedir derseniz çalışırken kadrolunun aynı performansa rağmen daha fazla maaş alması,hekimden ayrırlıp tsm ye geçmek isteyince 1-2 ay boşta bırakılma.tsm ye dönüşte en kötü yerlere geçici görevlere verilme vs bunalar sadece benim duyduklarım.sırf bu yüzden korkudan anlaşamayan veya anlaşmasını bian önce fesh eden arkadaşlarım var..

ayzet35
Aday Memur
04 Şubat 2011 16:14

Değerli Arkadaşlar, bir konuda acil olarak yorumunuza ihtiyacım var...

Eşim şuanda 4/B li hemşire olarak çalışıyor. Nasip olursa Haziran-Temmuz gibi Doğum iznine ayrılacak (8+8 hafta). Biz bu süre sonunda 1 yıllık ücretsiz izin hakkımızı kullanmak üzere ''Sözleşmenin Doğum Nedeniyle Feshi'' yoluna başvuracağız...

Sorum şu: Şimdi biz bu bir yıllık ücretsiz izin süresi içinde aynı kuruma geri dönebiliyoruz. Ancak ayrıldığımız kuruma geri dönmek yerine, tekrar yapılacak olan 4/B li personel alımlarına yeni KPSS puanımız ile başvurabilir miyiz? Doğum nedeniyle yaptığımız istifa ''istifa sonrası 1 yıl bekleme istisnaları'' arasında sayılarak 1 yıl bekleme şartından muaf olacak ve 1 yılı beklemeden tercihte bulunabilecek miyiz???

İLGİLİ YÖNETMELİK MADDESİ:

(4) Doğum ve askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilenler hariç olmak üzere; hizmet sözleşmelerini kendi istekleri ile feshedenler, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmeden Bakanlığa ait sözleşmeli personel pozisyonlarına yeniden atanamazlar. Bu sürenin sonunda yeniden hizmete alınma, 181 sayılı Sağlık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname?nin ek 3 üncü maddesi hükümlerine tabidir.

Şimdi yukarıdaki yönetmelik maddesine göre bu durum sadece ayrılmış olduğumuz Kuruma ''yeniden hizmete alınma'' süreci için mi geçerli, yoksa yeniden KPSS puanıyla tercih yapmayı ve atanmayı da kapsar mı?

nefru
Aday Memur
04 Şubat 2011 18:51

Turgay Bey, bir sorum olacak.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim,

24 saat nöbet 3 gün boşluk olarak çalışan biri,

Nöbetci olduğu gün 1 günlük rapor alır ise;

Raporu bitiitkten sonra listede boş olduğu gün mesaiye çağrılabilir mi.

Yani nöbetci olduğu gün çalışamayıp ertesi gün nöbet listesinde adı geçmese bile çağrılabilir mi

mturgay
Genel Müdür
04 Şubat 2011 21:21

SAYIN ağır yaralı,

Kurumunuzun çalışma sisteminden kurum amiri sorumludur, personel yetersizliği varsa (yada bunu bahane ederek) aylık mesai saatini dolduracak şekilde mesaileri düzenleme yetkisi vardır.

Günlük mesai olarak çalışma sistemi ise ; Öğle arası vermeden çalışılırsa 8.00-16.00, 1 saat öğle arası veren kurumlarda ise 8.00-17.00 olarak belirlenmiştir. Bunu ben değil genelge söylüyor. Bu konuda problem yaşayanlar dilekçe ile kurumunuza başvurmalı yada üye olduğunuz sendika aracılığı ile çözmüme kavuşturabilirsiniz(sendikanın yeteneğine bağlı). Aksini uygulayan kurum amiri suç işlemektedir. Savcılığa suç duyurusunda bile bulunabilirsiniz.

---------------------------------------------------------------

SAYIN Hatice gök,

Promosyon konusu Başbakanlık Genelgeleri ile açıklığa kavuşturulmuş olup, bir kuruma sonradan gelen bir kamu görevlisi için promosyon vermek zorundadır. Dilekçe ile kurumunuza müracaat edin olumsuz cvp gelmesi halinde dava açmalısınız(kazanma ihtimaliniz %100) ,kazanılmış davalar var.

Diğer sorunuz yolluk konusunda ise danıştayın yürütmeyi durdurma kararı olup, tüm sözleşmeliler yolluk alabilmektedirler. Davanız ortalama 6 ay sürecektir ve olumlu karar çıkacaktır.

------------------------------------------------------------

SAYIN mbahar,

Aile hekimliğine geçmenizle tsm de kalmanız arasında fazlaca bir ücret farklılığı yoktur (hastanede çalışanlarla farklılık gösterebilir). Aile hekiminzle sözleşme imzalayıp 6 ay sonra vaz geçip tsm ye yada görev yerinize dönmek istediğinizde eski kadronuza geri dönebilirsiniz. Son çıkan 4-b yönergesinde bu konu açıklığa kavuştu. 1-2 ay bekleme durumu yoktur, sadece aile hekimliğinden ayrılacağınızı 1 ay öncesinden bildirmeniz durumu var.

Ayrıca tsm ye dönen personele geçici görev verme gibi bir lüksleri de olamaz, geçici görev 4b li personele aile hekimi yanına 1 yılda en fazla 3 ay verilir. Diğer kurumlara yada köylerdeki sağlık evlerine geçici görev YAPILMASI KESİNLİKLE SUÇTUR. Çünkü 4b li ve 4924 lü personel geçici görevlendirme sadece 1 ay EĞİTİM AMACIYLA YAPILABİLİR o da eğitim araştırma hastanelerine yapılır. Aksi hallerde dilekçe ile duruma itiraz ve şikayet etmelisiniz. Görevi kötüye kullanma suçu işlemiş olurlar.

Saygılarımla...

İyi Çalışmalar...

M. TURGAY KARAKOÇ

mturgay
Genel Müdür
04 Şubat 2011 21:32

SAYIN ayzet35,

Kendi sorunuzun cevabını yazınızda vermişsiniz; Doğum izninden sonra 1 yıla kadar ücretsiz izin kullanabilirsiniz. Bu sebeple sözleşmenizi fesh ettiğinizi kurumunuza dilekçe ile bildireceksiniz. 1 yılın sonunda tekrar tercih yapabilirsiniz, kanunda bahsedildiği gibi.

Ayrıca eş durumundan tayini yapılmayan 4B li personele de 1 yıl geçmesine gerek kalmadan yeniden tercih yapma hakkı tanındı. Bu yola da başvurabilirsiniz.

--------------------------------------------------------------

SAYIN nefru,

Yataklı tedavi kurumları işl.yönetmeliğine göre kurum amiri personel eksikliği sebebiyle personeli mesaiye çağırabilir. Personel çağrıya icabet etmek zorundadır.

Rapor aldığı gün için bir personel onun eksikliğini dolduracağı için nöbet çizelgesine uygun olarak, 48 saat nöbet tutturmamak kaydı ile boş olan bir günde rapor aldığınız gün yerine sizi çağırabilir.

Saygılarımla...

M.TURGAY KARAKOÇ

minarebiliş
Müsteşar
04 Şubat 2011 21:53

Bir soru da benden gelsin,

bizim personel şube müdürümüz sizler (4/b liler) aile hekimliğine geçici görevlendirmeleri( 1 yılda 3 aydan fazla) itiraz ederseniz bizde bakanlığa dilekçe yazar tsm da fazla eleman var olduğunu sizi sağlık evlere iptal ihdasınızı yapmanızı öneririz...

bu durumda ne yapabiliriz ?

Toplam 438 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi