Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler :
10 Şubat 2011 11:23  

vaizelik yeterliliği hakkında!!!

s.a arkadaşlar. vaizelik yeterliliği alan arkadaşlar acaba mülakat sınavları hakkında bilgi verebilirler mi??? 2009 kkkö yeterliliğim var. lisans mezunuyum ve kkö ve vaizelik arasında kararsızım . bilgi verirseniz çok memnun olacağım. Allah ilgilenenlerden razı olsun

10 Şubat 2011 18:36

insirah

belgeniz varsa ve puanınız yüksekse vaizeliğe girin bence. daha avantajlı diye düşünüyorum. vaizelerin alımları kuran kursu öğreticilerinden daha kolay gibi geldi bana artı sadece lisans mezunlarıyla yarışıyorsunuz bu da bi avantaj tabi. arapçaya ağırlık verin çalışırken. mülakatta asıl belirleyici arapça bilgisi imiş. ben de kararsızım biraz arapça çalışıp girmek istiyorum bakalım hayırlısı

11 Şubat 2011 16:54

kisasa_kisas_

gncl

11 Şubat 2011 18:47

esilaruvi

dıyanette görev alıp almamanıza göre degısır durum bence.... malum vaızelık sınavları kkö sınavları kadar kolay degıl benım çogu arkadasım alamadı vaızelık yeterlılık eger kazanamazsam vaızelık sınavlarını benım 2010 kpss lısans puanım 2011 2012 kkö alımlarına yeter dıyosanız vaızelık sınavına gırın yook yetmez veya sonra lazım olur dıyosanız kkö yeterlılıge gırın

15 Şubat 2011 12:52

***narçiçeği***

cevab veren arkadaşlardan allah razı olsun. benim kpss 2010 puanım 75, ve 2009 yeterlilik puanm 86. inşallah hakımda hayırlı olan kararı verebilirim. vaizelik mülakatlarından ve arapçadan korkuyorum:((

15 Şubat 2011 13:06

gülyürekli

vaizeliğin çalışma şartları eskisi gibi değil,daha da ağırlaştı.sürekli mücadele isteyen bir iş,hep savaşacaksnız.idealist olanlar ve mesleği çok sevecek olanlar tercih etsin.

sınavını kazanmak öyle kolay değil,kkö. ilahiyat belgene bile yeterlililik verilirken,vaizelik de herkes lisans olduğu çin,ince eleyip,sık dokuyorlar.

tabi sonuçta nasibi olan yine giriyor.düşünyorsanız,teferruatlı nelere çalışacağınızı araştırın.hadis,tefsir usul bilgisi ve kaynak kitapları ezberleyin.kuran meali verebilin,arapça elihtiyar okuyun.klasik ve güncel ilmihal bilginizi gzden geçirin.

15 Şubat 2011 14:04

***narçiçeği***

teşekkür ederim gül yürekli kardeşim

15 Şubat 2011 21:21

gülizz34

narçiceği arkadaşım kendinizi geliştirmek ve sürekli hareket halinde olmayı seviyorsanız vaizliği tercih edin derim çok yorucu ama bir okadar zevkli (eğer çalışan vaizeseniz helede aile bürosu varsa)Sınava gelince K.Kerim öncelik ezberlerden yasin, tebarake,amme,rahman,fetih hucurat,amme cüzü yani ezberdede epey zorluyorlar ben sınava girerken herkes isyan etmişti hafız gibi soruyosunuz diye.Okuduğunuz ayetin meali vermelisnz.El-İhtiyar anlamını vermelisnz.Dini bilgiler kapsamlı soruluyor.Birde kendinize güven çok önemli bazen tepkinizi ölçmek için kasdi sorularda oluyor.Başarılar

25 Şubat 2011 01:40

famelika

arkadaşlar bu sene vaize yeterliliğinin zor olacağını duydum vaizlerde haseki şartı aranıyor ya vaizelikte bu istenmediği için en azından belli seviyeyi aşan sorular hazırlanıyomuş ki mülakatta bir daha uğraşmasınlar.dolayısıyla kkö ve vaizelik yeterliliği konusunda kararımı halen netleştiremedim. kpss 62 olduğu için kkö alımına çağrılamam diye düşünüyorum vaizeliktede sınav soruları zormuş hala karar verip başvuramadım bu konuda tavsiyesi olan var mı

25 Şubat 2011 23:34

***narçiçeği***

ben kararımı verdim. kkö ye gireceğim inşallah. vaize olmayı ve bu mesleği gerçekten çok seviyorum. mücadeleyi severim ama bunun için çalışmam gerekiyor. şu an formasyon alıyorum ve vaizelik mülakatlarına çalışcak vaktim pek yok. yeterli olacağını sanmıyorum daha doğrusu. kkö yetreliliğini de riske atamıyorum. o yüzden en iyisi önce kkö olmaya çalışıp ondan sonra vaize olmak için çaba sarfetmek. hayırlısı olur inşallah herkes için

02 Mart 2011 17:28

incihafız

vaizlik mesleği hakkında mesainin bulunduğunuz müftülükle alakalı oldugunu işittim.yani haftanın 2 günü çalışabıldıgınz gibi 5 günüde çalışabılıyorsunz.son zamanlarda alınan yüklü kkö alımlarından sonra vaizlik mesleğindeki açığı düşünerek kkö yeterliğine sahip olanların vaızlık sınavında başarı göstermeye çalışmalarının daha akıllıca oldugunu düşünüyorum.sonuçta sınavı zor olsada kazanılırsa atanması kolay hemde gurbet ellere düşmeden memleketınıze atanma şansınız yuksek.kkö yeterliliği ise kolay ama atanması zor kpss yüzünden.

şimdi benimde merak ettiğim vaizlik yazılı sınavlara hangi kaynaklardan çalışmak faydalı olur girip kazanmış arkadaşlardan veya malumatı olanlardan yanıt beklıyorum

02 Mart 2011 20:10

gülyürekli

narçiçeği kardeşim bence riske atmamakla doğru yapmışsın.diğeri için nasıl olsa yine fırsat olur.sen önce kkö al.öbüründe risk oluyor ve ortada kalıyorsun.kkö zaten alırsın,sonra güvenin daha çok olur,nasıl olsa işim var deyip vaizeliğe rahatça girersin.zamanla olur.

07 Mart 2011 00:19

***narçiçeği***

inci hafız ve gülyürekli kardeşime ve ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim . hakkımızda hayırlısı olur inşşallah. gülyürekli kardeşim içimi rahatlattın sağolasın

23 Mart 2011 15:55

zeynepsena 60

bir sonraki vaizelik yeterlilik sınavına girmek istiyorum.vaize olan arkadaşlarıma soruyorum.hangi kitaplara çalışayım.diyanetin 2 ciltlik ilmihal kitabı var onlar yeterlimidir.iyi derece arapça bilmek şartmıdır.kazanmak için ne yapayım.şimdşden teşekkür ederim allah razı olsun.

23 Mart 2011 19:58

mormenekse25

sa arkadaşlar vaizelik mülakatının ne zaman yapılacağı hakkında bilgisi olan var mı?

Toplam 14 mesaj
ANKET
Sizce Cumhurbaşkanı kim olmalı?

Grup Vizyon