Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
Editörler : Cüneyt Barışoglu
15 Şubat 2011 09:26  


Asker Yoklama Kaçakları Neden Yakalanamıyor?

Asker yoklama kaçakları polisin GBT kayıtlarında görünmediği için emniyet teşkilatı personeli hiç bir girişimde bulunamıyor. Bu nedenlede asker kaçaklarının yakalanması konusunda çaresiz kalıyor. Polisin elini, kolunu bağlayan bu uygulama ile ortalık yoklama kaçağı asker adaylarıyla doldu. Adresi, iş yeri bilindiği halde ,ihbar yapılmış olsa dahi ne polis, nede askeri personel hiç bir şekilde yoklama kaçağını yakalayıp askere gönderemiyor.

Bu yasal düzenleme asker kaçakları için kurtuluş yolu mu oldu? Vatani görevlerini seve seve isteyerek yapan gençlerimize bu uygulama haksızlık olmuyor mu? Onlara yazık değil mi?

Yoklama kaçağını bildireceksin, ama devletin hiç bir emniyet ve askeri gücü gidip o şahsı yakalayamayacak, üstelik yeri belli olsa bile. Bu durumda askerlikten kaçabildiğin kadar kaç, sana kimse bir şey sormaz ve yakalamaz mantığı mı hakim olacak?

Olmaz böyle bir adaletsizlik. Peki bu yoklama kaçaklarını kim yakalayarak adalete teslim edecek? bir yetkili çıkıp da bana bunu açıklasın. On binlerce ana baba evladı askerlik görevini yerine getirirken kötü niyetli insanların yasal boşluklardan yararlanarak bu kutsal görevden kaçmaları hangi hakkaniyet ve hukuk anlayışı ile bağdaşır. Bu kadar da olmaz.

KÖŞE YAZARI ÜNAL BENLİALPER