Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
Editörler : FoRNoX
22 Şubat 2011 18:59  


OYAK hakkında herşey.!

Merhaba Sevgili Arkadaşlar;

Bugün Oyak paylaşım konusu yine hakaret içerikli mesajlar ile dolup taştı.

Malasef sayfalar dolusu hakaret içerikli mesajlar yazılmış.

Bir kaç sayfadaki mesajları sildim.

Açık konuşmak gerekirse son sayfadaki hakaret içerikli mesajları silerken yanlışlıkla konuyu silmişim.

Silinen konuyu geri getirme imkanımız var.

Fakat düşündümde paylaşım ve bilgi alış verişinden başka her amaç için kullandığınız o konunun silinmesi doğru bir karar olmuş.

Bu yüzden hem uyarı niteliğinde hemde bundan sonraki paylaşımlarınız için yeni bir konu açmak istedim.

Yapı olarak insanlara ceza verme ve onların düşüncelerini paylaşmalarını kısıtlayıp forumdan uzaklaştırma taraftarı değilim.

Lakin müsamaha göstermiyeceğim tek şey vardır oda hakaret ve küfür.

Her kim olursa olsun,ne şartlar altında olursa olsun hakaret ve küfür etmenin mazereti ve mantıklı bir açıklaması olamaz.

Lütfen ama lütfen bundan sonraki yorumlarınızda bu uyarımı dikkate alarak paylaşımlarda bulunun.

Anlayışınız için şimdiden herkese teşekkür ederim.

22 Şubat 2011 19:20

tacettinkiremit

Evet malesef bazı arkadaşlarımız çabuk tahrik olarak bazan hoş olmayan sözler sarfediyorlar.Bu forum hepimizin paylaşımda buluduğu biryer.Lutfen tahriklere kapılıp kendimize yakışmayan sözler sarfetmeyelim.Benim sayfam sürekli açık olduğu için tartışmaları eşim veya çocuğum gördüğünde yazılanlardan dolayı ben mahçup oluyorum.

22 Şubat 2011 20:00

onuralppp
Kapalı

arkadaslar samanyolu tv yi seyrettinizmi seyretmeyen arkadaslar nette bakabilirler oyak malıye bakanlığınca inceleme altına alınmış

22 Şubat 2011 20:02

onuralppp
Kapalı

Bir Oyak çalışanının Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Maliye Bakanlığı'na yazdığı imzalı şikayet mektubunda şirketin başını her iki kurumla da derde sokacak iddialar var.

Mektubunda, "OYAK mensuplarına ve borsa yatırımcılarına daha az kar dağıtmak için şirketler arasında kar transferleri yapılıyor" diyen çalışan, şirketinin bu yolla halka açık şirketleri bilinçli olarak zarar ettirip karları borsaya kote olmayan şirketlere aktardığını ve borsa yatırımcısı ve OYAK mensuplarını zarara soktuğunu öne sürdü. Mektuptaki iddialara göre işlemler sonucu OYAK mensuplarına yıllık 50 Milyon, halka açık şirketlere ise yaklaşık 30 Milyon TL daha az kar payı ödendi.

SPK İNCELİYOR

İhbar mektubunun kendilerine ulaştığını doğrulayan SPK kaynakları ise, konuyu incelemeye aldı. Oyak Grubu'na ait çimento şirketlerinin satın alımlarının mercek altına alınarak iddiaların doğruluğu araştırılmaya başlandı. OYAK Grubu bünyesinde 30'dan fazla şirket faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerden Erdemir, Adana Çimento, Mardin Çimento, Ünye Çimento, Aslan Çimento, Tukaş ve Hektaş İMKB'de işlem görüyor.

22 Şubat 2011 20:24

tacettinkiremit

Basına Yansıyan Bir Haber kopyalanarak yapıştırılmıştır:

Bir Oyak çalışanının SPK ve Maliye Bakanlığı'na yazdığı şikâyet mektubu, grubun incelemeye alınmasına yol açtı. Mektupta dudak uçuklatan çarpıcı ifadelere yer verildi

Bir Oyak çalışanının Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Maliye Bakanlığı'na yazdığı imzalı şikayet mektubunda şirketin başını her iki kurumla da derde sokacak iddialar var. Mektubunda, "OYAK mensuplarına ve borsa yatırımcılarına daha az kar dağıtmak için şirketler arasında kar transferleri yapılıyor" diyen çalışan, şirketinin bu yolla halka açık şirketleri bilinçli olarak zarar ettirip karları borsaya kote olmayan şirketlere aktardığını ve borsa yatırımcısı ve OYAK mensuplarını zarara soktuğunu öne sürdü. Mektuptaki iddialara göre işlemler sonucu OYAK mensuplarına yıllık 50 Milyon, halka açık şirketlere ise yaklaşık 30 Milyon TL daha az kar payı ödendi.

SPK İNCELİYOR

İhbar mektubunun kendilerine ulaştığını doğrulayan SPK kaynakları ise, konuyu incelemeye aldı. Oyak Grubu'na ait çimento şirketlerinin satın alımlarının mercek altına alınarak iddiaların doğruluğu araştırılmaya başlandı. OYAK Grubu bünyesinde 30'dan fazla şirket faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerden Erdemir, Adana Çimento, Mardin Çimento, Ünye Çimento, Aslan Çimento, Tukaş ve Hektaş İMKB'de işlem görüyor.

"TALİMAT YÖNETİMDEN"

İddiaya göre Oyak grubu bünyesindeki tüm şirketler her türlü mal, hizmet, hammadde, güvenlik, pazarlama ve finansman gibi ihtiyaçlarını yine Oyak bünyesinde faaliyet gösteren diğer firmalar üzerinden veya bu şirketler komisyonculuğu ile "yüksek fiyatlardan" satın alıyor. Böylece borsaya açık şirketler, grup firmalarına ödenen yüksek komisyonlarla zarar ettiriliyor. İhbar mektubunda OYAK yönetimi tarafından, gruba ait şirketlere tüm tedarik işlemlerinin grup firmalar aracılığıyla yapılması yönünde talimat verildiği belirtiliyor. Oyak çalışanı bu işlerin, OYAK mensupları ve borsadaki hissedarlara daha az kar dağıtmak için bilinçli şekilde planlandığı ve uygulandığını da ileri sürüyor.

Mektuptaki somut örnekler

KOMİSYON GİDER OLDU: OYAK'a bağlı çimento şirketleri kağıt torbaları piyasadan belirli fiyatlarla alırlarken şimdi bu alımları OYKA adlı grup şirketi üzerinden yapmaları isteniyor. Kağıt torba alımı yapılan şirketler değişmezken ve bu işleri şirketler kendileri yaparken OYKA'ya ödenen yüzde 3 oranındaki komisyon doğrudan gider yazılarak şirketlerin kârları azaltılıyor.

KÖMÜRDE DE KOMİSYON: Çimento şirketleri kömürü iç ve dış piyasadan pazarlık yaparak aracısız ve ucuz fiyata satın alırken şimdilerde OYTAŞ iç ve dış ticaret firması bu sürece aracı tayin edilmiş ve maliyetler artmış durumda.

22 Şubat 2011 20:26

snapshot

ya arkadaşlar sayfaya hiçimi bamıyorsunuz aynı haber defalarca kopyalanıyor

22 Şubat 2011 21:59

derinaydin

OKYANUS görünmüyor ortalıklarda yok.Bugün önemli haberler vermişti erdemir hakkında..

22 Şubat 2011 22:41

whitewolf74

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2011/02/22/spk_oyaki_mercek_altina_aldi

23 Şubat 2011 09:53

gencay00

oyak ın elemanları birlik birlik dolaşıyor doğu-batı demeden satmadık tebliğlerini yapmak için özel adam yollamışlar.neden bu denli bir yola başvurdular anlamıyorum içimden bir his bu işte bir pis koku var.hiç bir kurum özel olarak satmadık diye adam yollar mı kıtalara...

23 Şubat 2011 15:42

marmarisli___

OKYANUS0622

Yazmayacaksanız özelden mesaj atmanız mümkünmü en azından paylaşımı özelden sürdürebiliriz.Beni eklerseniz size ulaşabilirim.

23 Şubat 2011 15:55

tacettinkiremit

Sayın Mutlu33;

Eğer linkleri birleştirecekseniz ben size 5 dakika içinde linkleri hazırlayayım.

23 Şubat 2011 16:03

snapshot

OKYANUSA ne oldu bilen varmı?

23 Şubat 2011 16:09

tacettinkiremit
23 Şubat 2011 16:57

MuTLu33

Sayın tacettinkiremit;

Verdiğiniz linkler için çok teşekkür ederim.

Bir link hariç (Konu ile alakalı değildi)hepsini birleştirdim.

23 Şubat 2011 17:53

uzak97

arkadaşlar eğer oyak kapatılır bir şekilde OYAKTAN TESUDA kaynak aktarımı yapılırsa siz ozaman izleyin neler olabileceğini bence böyle bir durum yaşanmadan devlet bu duruma el koymalı yoksa olacaklar çok vahim olabilir bu arada bizlerde bu konuda takipçi olacağız oyaktan gerekli bilgileri almak için hesap sormalıyız ben % 11 -15 verdim demekle bitmemesi lazım oyağa ne kadar kaynak aktarıldı oyak şirketlerinden ne kadar kar edildi ne kadar yatırım yapıldı öğrenmek gerekir diye düşünüyorum tamam devlet denetleyemiyor olabilir ozaman bir oyağın gerçek sahipleri birleşerek özel denetleyici şirketler var o şirketlerle anlaşarak oyak kurumunu (adı kurum gerçi şirketle topluluğu)hak sahibi olarak denetletebiliriz bunuda hukukculara danışarak yapabiliriz o kadar üyeyiz orada neler olup bitiyor belli değil öğrenmek en tabi hakkımız üyeler kendi aralarında birleşip 2 tl verse bu denetleyici şirketi adımıza görevlendirebiliriz ben bu fikirdeyim arkadaşlar yok öyle verdim sennin hakkın bu deme devri geçti diye düşünüyorum.

23 Şubat 2011 19:42

seyyah26

Arkadaşlar OYAK a bir mail attım ve kesintilerin 20 katı oranında verilen borç para verme hizmetinin üyelerinin birikmiş parasının % 25 i oranına çıkarılmasını, vade sürelerinin bankalar gibi uzun tutulmasını, bu sayede bankalardan kredi çekemeyen, hacizli olan ekonomik darbağozda olan personelin elinin rahatlacağını belirttim. Erdemir İsdemir vb. para vermeyecekler bari kendi paramızı kendimize borç versinler. Değerlendirelim ihtiyacımız olmasa bile ihtiyacımız olan arkadaşlarımızı düşünerek maillerle destek verelim derim..

23 Şubat 2011 20:13

detailed
Yasaklı

Oyak ile ilgili ilginç bir haber...

http://www.stratejikboyut.com/haber/

oyakla-ilgili-bir-skandal-daha...--50619.html

Doğruluğu teyide muhtaç olmakla beraber, gelişmiş ülkelerde az rastlanan bir yapılanma...

Saygılarımla.

23 Şubat 2011 20:56

KLCOZG

mutlu bey teşekkürler konu iyice karışmış....

23 Şubat 2011 21:41

cerit71

Oyak basında çıkan habere ilişkin (SPK ve Maliye tarafından inceleme başlatılması) bir açıklama yapmış.

http://www.oyak.com.tr/TR/uyeler/duyurular/medyada-cikan-bazi-haberler-hakkinda-aciklama.html

23 Şubat 2011 21:45

derinaydin

işte o haber.

Medyada Çıkan Bazı Haberler Hakkında Açıklama

Tarih : 23 Şubat 2011

AÇIKLAMA

22.02.2011 ve 23.02.2011 tarihli Sabah, Takvim ve Zaman gazeteleri ile bir kısım internet sitelerinde Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK), bir şikâyet mektubu üzerine OYAK'ı mercek altına aldığı yönünde haberler yayınlanmıştır.

Gazete haberlerinde, Sermaye Piyasası Kurulu'na ve Maliye Bakanlığı'na gönderildiği belirtilen "şikâyet mektubu" hakkında ve OYAK Grubu'na dahil halka açık iştirakler genelinde iddia edildiği üzere SPK tarafından yapılmakta olan bir inceleme çalışması bilgimiz dahilinde bulunmamaktadır. Bilebildiğimiz tek husus, Sermaye Piyasası Kurulu'nun bir İştirakimiz ile ilgili olarak bazı bilgi ve belgeler isteyen talebi bulunduğu ve ilgili İştirakimizin bunlara gerekli cevapları vermiş olduğudur. Bütün bu hususlar 2010 yılı bahar ayları içerisinde cereyan etmiş olup, bizim bilgimiz içerisinde daha sonra herhangi bir gelişme olmamış veya bildirim yapılmamıştır.

Nitekim Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı, Sn. V. Akgiray 22.02.2011'de REUTERS'e yaptığı açıklamada, tek başına OYAK'a özgü bir durumun bulunmadığına işaret etmekte ve "SPK bu denetimleri sadece OYAK Grubu'na değil onlarca şirkete yapıyor" diyerek, bu konuda OYAK Grubunun ön plana çıkartılmasının doğru olmadığını vurgulamaktadır.

OYAK'ın bütün halka açık iştirakleri serbest piyasa koşullarında faaliyet gösteren, mevzuat çerçevesinde Sermaye Piyasası Kurulu'nun her türlü denetimine tâbi bulunan, ayrıca Dünyanın dört büyük bağımsız denetim firmalarınca da denetlenen ve kurumsal yönetim ilkelerine uygun çalışan şirketlerdir. Haberlere konu edilen ve gazetelerde yer alan şikâyet mektubunda ileri sürüldüğü belirtilen hususlar maksatlı ve muhtemelen OYAK Grubundan ayrılan bir çalışanın içinde bulunduğu durumun etkisiyle ortaya attığı iddialar niteliğindedir. Bu durumun; eğer varsa, bir ihbar mektubu üzerine Sermaye Piyasası Kurulu'nun başlattığı söylenilen incelemesi sonucunda da görüleceğinden şüphemiz yoktur.

Var olduğu iddia edilen bir mektup ve dolayısıyla yapıldığı ileri sürülen Sermaye Piyasası Kurulu'nun incelemesinin; "yargısız infaz" şeklinde haber konusu yapılarak kamuya yansıtılmasının Kurumumuzu, iştiraklerimizi ve halka açık şirketlerimizin milyonlarca hissedarını zarara uğratıcı etkileri sebebiyle, sorumlular hakkındaki her türlü yasal hakkımız saklıdır.

23 Şubat 2011 21:50

derinaydin

Sabah, zaman, takvim,stratejik boyut sadece belli bir medya grubu uğraşıyor bu haberle. dikkatinizi çekerim TSK, OYAK...???

Toplam 863 mesaj
12345678910111213»