Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
Editörler : idealist84Komik.Retikulum
26 Şubat 2011 17:29  


Torba Yasa Özürlü Personel İle İlgili Bölümler

ÖZÜRLÜ SINAV MERKEZİ YAPILACAK

657 sayılı kanunda yapılan ilk değişiklik, bugüne kadar yapılamayan bir uygulamaya ilişkindir. Bugüne kadar her kamu kurumu özürlü sınavını kendisi yapmakta idi. Yapılan yeni düzenlemeye göre bu sınav artık merkezi yapılacak, yerleştirme de merkezi yapılacaktır. Bu şekilde, özürlülerin il il, sınav sınav dolaşması uygulaması bitecektir.

Ayrıca daha önce yüzde 3'ün hesaplanmasında taşra teşkilatı dahil kadro sayısı esas alınamktaydı. Yeni düzenlemede, yurt dışı kadroları, dolu kadro hesaplamasının dışında tutulmuştur. buna göre, kamu kurumları yurt dışında özürlü personel çalıştırmak zorunda olmayacaktır.

MADDE 99- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 50 nci maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkraları yürürlükten kaldırılmış, 53 üncü maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

?Özürlü personel çalıştırma yükümlülüğü:

MADDE 53- Kurum ve kuruluşlar bu Kanuna göre çalıştırdıkları personele ait kadrolarda %3 oranında özürlü çalıştırmak zorundadır. %3?ün hesaplanmasında ilgili kurum veya kuruluşun (yurtdışı teşkilat hariç) toplam dolu kadro sayısı dikkate alınır.

Özürlüler için sınavlar, ilk defa Devlet memuru olarak atanacaklar için açılan sınavlardan ayrı zamanlı olarak, özürlü kontenjanı açığı bulunduğu sürece özür grupları ve eğitim durumları itibarıyla sınav sorusu hazırlanmak ve ulaşılabilirliklerini sağlamak suretiyle merkezi olarak yapılır veya yaptırılır.

Özürlü personel çalıştırma yükümlüğünün yerine getirilmesinin takip ve denetimi ile özürlülerin Devlet memurluğuna yerleştirilmesinden Devlet Personel Başkanlığı sorumludur. Özürlü açığı bulunan kamu kurum ve kuruluşları bir sonraki yıl için alım yapacakları özürlülere ilişkin taleplerini her yılın Ekim ayının sonuna kadar Devlet Personel Başkanlığına bildirmek zorundadır. Devlet Personel Başkanlığı kurum ve kuruluşların bildirimi üzerine, özürlü kontenjanlarına yerleştirme yapabilir veya yaptırabilir.

Özürlülerin memurluğa alınma şartlarına, merkezi sınav ve yerleştirmenin yapılmasına, eğitim durumu ve özür grupları dikkate alınarak kura usulü ile yapılacak yerleştirmelere, özürlülerin görevlerini yürütmelerinde hangi yardımcı araç ve gereçlerin kurumlarınca temin edileceğine, kamu kurum ve kuruluşlarınca özürlü personel istihdamı ile ilgili istatistiksel verilerin bildirilmesine ilişkin usul ve esaslar ile diğer hususlar Özürlüler İdaresi Başkanlığının görüşü alınarak Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanacak yönetmelikle düzenlenir.?

ÖZÜRLÜLERİN ÇALIŞMA SAAT VE SÜRELERİ KURUMLARCA BELİRLENEBİLECEK

BAZI HİZMETLERDEKİ MEMURLAR ESNEK ÇALIŞMA SAATİNE GÖRE ÇALIŞABİLECEK

1- Tasarının 104. maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 100. maddesi yeniden düzenlenmektedir. Yeni düzenleme ile engellilerin çalışma sürelerinin başlama ve bitiş saatleri ile öğle dinlenme süreleri farklı belirlenebilecektir.

2- Hali hazırdaki bir çok uygulamada, bazı hizmetler için rutin mesai saatlerinin uygulanmasına gerek bulunmamaktadır. Denetim hizmetleri, bilgi işlemdeki bir kısım hizmetler bu türdendir. Yapılan düzenleme ile buna imkan sağlanmaktadır.

MADDE 104- 657 sayılı Kanunun 100 üncü maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

?Ancak özürlüler için; özür durumu, hizmet gerekleri, iklim ve ulaşım şartları göz önünde bulundurulmak suretiyle günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatleri ile öğle dinlenme süreleri merkezde üst yönetici, taşrada mülki amirlerce farklı belirlenebilir.

Memurların yürüttükleri hizmetin özelliklerine göre, bu madde uyarınca tespit edilen çalışma saat ve süreleri ile görev yerlerine bağlı olmaksızın çalışabilmeleri mümkündür. Bu hususa ilişkin usûl ve esaslar, Devlet Personel Başkanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenir.?

24 SAAT ESASINA TABİ HİZMETLERDE, ÇALIŞMA SAATLERİNİ KURUM BELİRLEYECEK

HAMİLE VE DOĞUM YAPAN MEMUR İLE ÖZÜRLÜYE NÖBET VE GECE VARDİYASI MUAFİYETİ

1- Mevcut düzenlemede, 24 saat esasına tabi hizmetlerde, çalışma saat süreleri Devlet Personel Başkanlığının muvafakatı alındıktan sonra kurumlar tarafından düzenlenmekteydi. Yapılan yeni düzenlemede, Devlet Personel Başkanlığı aradan çekilmektedir. Buna göre, örneğin Emniyet Genel Müdürlüğünde çalışma saat ve sürelerini EGM kendisi tespit edecektir. Eğer yapılan tespitin kamu yararına uygun olmadığı düşünülüyorsa yargı yoluna gidilecektir.

2- Kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi hâlinde, hamileliğin yirmidördüncü haftasından önce ve her hâlde hamileliğin yirmidördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki bir yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyecek. Özürlü memurlara da isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyecek.

MADDE 105- 657 sayılı Kanunun 101 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

?MADDE 101- Günün yirmidört saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan Devlet memurlarının çalışma saat ve şekilleri kurumlarınca düzenlenir.

Ancak, kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi hâlinde hamileliğin yirmidördüncü haftasından önce ve her hâlde hamileliğin yirmidördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki bir yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez. Özürlü memurlara da isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.?

27 Şubat 2011 09:59

000yeniçeri000

tüm engelli arkadaşlarımıza hayırlar getirmesi dileğiyle...

28 Şubat 2011 11:55

yunus_gaziantp
Kapalı

burdaki yazı özürlü personel için olan bölüm degil.torba yasanın hepsi var içinde.konuyu sabitleyen editör efendide hiç bakmadan öyle göz ucuyla baştaki özürlü yazısını görmüş ve konuyu sabitlemiş...

konuyu açan arkadaşa sözüm yok

28 Şubat 2011 11:58

mehmet2034

arkadaş genel bilgi için yazdım

09 Mart 2011 12:41

ziraatciemel

arkadaslar bende bır sey sormak ıstıyorum bılen arkadaslar cvp yazarsa sevınırım. bır kurumda muhendıs olarak (özürlü kadrosunda ziraat mühendisi olarak)görev yapmaktayım bu ozurlu memur alım sınavı ıle yerlestım 6 ay oldu baslayalı işe esım ıse baska bır sehırde jandarma komutanlıgında ast. onun yanına tayın ıstıyorum ama olamadıgını duydum sadece gecıcı gorev hakkı varmış ama ıl muduru muvafakat vermelıymış maalesef mudur bey vermıyor. bu konuda bılgısı olan arkdslar yardımcı olursa çok sevınırım

20 Mart 2011 13:28

faad

merkezi sınav yaılması maddesi dışında diğerleri amirin insiyatifinde ve bir kolaylığı yok mesela ben özürlü hizmetliyim meb de 7 aylık aday olmama rağmen kalorifer yakıyorum kalorifercilik belgemde yok gerisini takdirinize bırakıyorum

22 Mart 2011 16:44

Gürkan 1453
Kapalı

Bende MEB'de engelli memur olarak görevime başladım. Ama bu torba tasarısında en önemli eksikliklerden biride normal memurlar gibi tayin olması. Acaba bu mudur? pozitif ayrımcılık. Benim iki tane çocuğum var onlardan ayrıyım şuan, ve adaylığımız kalksada Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli olduğum için müdürün insiyatifine bırakılmış durumdayız. Yani adaylığımız kalktı tayin isteme resmi olarak var ama olacağı belli değil ve hiçte umutlu değilim. Herşey öğretmenler için. Bunun için psikolojik açıdan çok rahatsızım. konu hakkında bilgisi olan paylaşsın.

27 Mart 2011 15:24

teyona25

ARKADAŞLAR 2010 TAŞRA MEB SINAVINDAN 76 ALDIM LİSE DÜZEYİNDE O PUANLA TEKRAR ATANMA OLURMU BİLGİNİZ VARMI SONUÇTA KAZANILMIŞ BİR HAK VAR O HAK KULLANILMADAN KTEKRAR ALIM YAPILMASI DOĞRU DEĞL BENCE TŞK KER...BİDE NORMAL KPSS SINAVI 2 YIL GEÇERLİ BU MEB SINAVI KAÇ YIL GEÇERLİ OLUYOR ACABA...BEN DAHA YENİ ENGELLİ OLDUĞUM İÇİB BİLGİM YOK BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM...

06 Nisan 2011 19:44

mehmet2034

arkadaşlar ben sağlık bakanlığı sınavını kazandım en son soruya cevap vercem hayır arkadaş o puan sadece o sınavda kaldı ama sen umutsuz olma inşallah yeni sınavlarda atanırsın merak etme arekadaş başıma da geldi ve sonunda muradıma erdim darısı diğer arkadaşların başına ...

12 Eylül 2012 22:51

hacettaha

arkadaşlar benım annem yüzde 70 ozrlu raporu var ve annem babam kanunen boşanmış durumda ben emnıyette polis olara gorev yapıyorum anneme bakacak kımse yok benım çalışma saatlerımde ve sartlarımda bır değişiklik olurmu bu konu hakkında bılgı verırsenız sevınnrımmm nasıl bır yol izlemelıyım

Toplam 9 mesaj
ANKET
MEB'in politika üretebilmesi için, öğretmen atamalarının taşraya devredilmesini ister misiniz?