Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : ergunReverse
03 Mart 2011 16:23  

Hz.Ali'ye neden Allah'ın aslanı deniyor?

Hz.Muhammed miraca yükseldiği zaman ilk olarak karşısına bi aslan çıkar ve aslan kendisine birşey vermediği takdirde onu geçirmeyeceğini söyler.O da parmağından yüzüğünü çıkarıp aslanın ağzına atar.Miractan döndüğünde birgün yolu Hz.Ali'nin evine düşer.O vakit orda kırklar meclisi toplanmıştır.Hz.Muhammed namaz kılarken onlara imamlık eder fakat gözüne birşey ilişir.Miractayken aslanın ağzına attığı yüzük Hz.Ali nin parmağındadır ve kendisine "Serine erdim ama sırrına eremedim Ya Ali!" der.

---------------------------------------------------------------------

Bir genç,bir kıza yüreğini kaptırmış.Gözleri sadece onu görmekte dudakları sadece onu anmakta ama gelgelim ki bu kız valinin kızıymış.Genç dayanamamış en sonunda valinin yanına çıkmış kızını istemiş.Vali gençle dalga geçmek için:

-Sana kızımı bir şartla veririm.Ali'nin kellesini bana getireceksin.

Ali ki Allah'ın kılıcı,Ali ki heybeti cihana değer,Ali ki güçlülerin güçlüsü,Ali ki halife...

Ama genç aşkını bastıramamış.Kılıcını kuşandığı gibi günlerce süren yolculuğundan sonra Ali'nin diyarına varmış.Yoldan geçen birisini durdurup Hz. Aliyi nerden bulurum diye sormuş.

-İşte şu ağacın gölgesinde Dinleniyor.

Genç ağacın yamacına yaklaşmış,Belinden kılıcını çıkarmış,Tam Ali'nin kellesini alacakmış ki kılıç elinden düşmüş.Ali sesten uyanmış hemen kılıcı yerden almış ve sormuş:

-Delikanlı neden beni öldürmek istedin?

Genç gayet sıcakkanlı bir şekilde:

-Bir kıza sevdalandım,Babasına gittim istedim.Babası ancak senin kelleni götürürsem kızını verecekmiş

Hz.Ali elindeki kılıcı gencin eline vermiş:

-HADİ DAHA NE DURUYORSUN.EĞER BAŞIM İKİ GÖNÜL ARASINA GİRMİŞSE,BU KELLE BU GÖVDEYE HARAMDIR.....