Editörler : oto-danisman-expert
21 Mart 2011 22:10

Kara kuvvetlerinde Uzman erbaş atamaları neye göre yapılır?

Keyfiyete göre yapılır..

Neden?

-Doğudaki birliklerde subay astsubay 3 yıl uzman erbaşlar 4 yıl görev yapar.Ama sınır karakollarında subay astsubay 2 yıl(1 yıl indirimli) kalırken uzman erbaş gene 4 yıl kalır!

-Üst komutanlığın keyfiyetine göre atama yıllarında uzman erbaşların aleyhine olacak şekilde değişiklik yapılır.Bu hiç bir zaman lehte olmamıştır.

mesela..

-Ben ankarada görev yapmaktayım garnizon himzet süresi 6 yıl olmasına rağmen komutanlıktan gelen emirle bu yıl tayin istemek zorundayız tabiki bu tayin doğuya çıkacaktır!

-Bugün bazı uzman erbaş arkadaşların tayinleri belli oldu nasıl oldu demeyin bizde şaşırdık.Meğerse ağrı patnostaki birlik hakkariye kaydırılıyormuş ve arkadaşlar 14 nisanda katılacaklar.Ama işin ilginç yanı bu apar topar atamada hiç subay astsubay ismi yok en azından benim bulunduğum birlikte!

-Bizim ne zaman nasıl tayin olacağımız ise tam bir muamma.

-Kısacası uzman erbaşlarla kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyorlar.Sanki onların bir hayatı bir ailesi yokmuş gibi istedikleri zaman istedikleri yere sürüyorlar..

-Kara kuvvetleri asla düzelmez taaki son uzman erbaş görevinden ayrılıncaya kadar!!!

Tow_milan
Genel Müdür
22 Mart 2011 23:18

malesef benim birliğimdende 1 uzman erbaşımızın tayini belli oldu hakkari şemdinli , nisan 14 de yeni birliğinde göreve başlaması gerekiyor şoku atlatması için bile yeterli süre yok. okula giden çocugu olmaması tek tesellisi,gidecegi yerde 4 yıl kalmasıda ayrı bir olay ama uzman erbaş tayinleri malumunuz sözün bittiği yer....

23 Mart 2011 00:02

ya okula gidecek çocuğu olan ne olacak..

mesela birisi benim yakın arkadaşım çocuğu 4 yaşında gittiği yere ailesini götüremeyecek 4 yıl kalacak çocuk 8 yaşında babasını tekrar görecek.

-Bir iki yıla kalmaz oda bırakacak mesleği..

taret732
Aday Memur
23 Mart 2011 10:18

sakıncalı piyade açtığın konunun uzman erbaş olmakla hiç bir alakası yok. bu zamana kadar uzman erbaşlarla, sb/astsb atamaları çok nadiren aynı anda açıklandı. bu tayinlerin devamı gelecek merak etme.

Tow_milan
Genel Müdür
23 Mart 2011 13:11

3 ayda bir 15+yol izni olur bırakmak çözüm değil diye düşünüyorum.

ayrıca sayın taret bugüne kadar uzman -subay astsubay tayinleri 2 hafta arayla açıklanırdı son -2 yıldırda aynı gün açıklanmaya başlamıştı bu seneki durum istisnai bir durum diye duyumlar alıyoruz bu olayda tayin olan subay astsubay larda mevcut. agrı patnostaki birlikle alakalı bir durum ileride göreceğiz hep birlikte.

taret732
Aday Memur
23 Mart 2011 18:52

evet sanırım konu cevabını buldu. tayin olan tüm arkadaşlarıma yeni görev yerlerinin hayırlı olmasını dilerim.

23 Mart 2011 23:57

taret sen yorumumu dikkatli okumadın galiba..

Ben uzman erbaşların tayini geç açıklanıyor demedim.Dikkat çekmek istediğim şeyleri yazdım ama sen farklı bi yöne çekmişsin..

-Garnizon hizmet süresi 6 yıl iken bir emirle (uzman erbaşlar için) 5 yıla indiriliyor ve hiç planda yokken tayinci oluveriyoruz bana bunun uzmanlıkla alakası varmı yokmu açıklarmısın?

Bu subay astsubaylar içinde geçerlimi?

-Diğer konu doğudaki ve karakollardaki hizmet süresi dengesizliği!

Bu tamamen uzman erbaş olmakla yakından alakalı ...

vatan namusdur
Aday Memur
03 Nisan 2011 22:30

sakıncalı piyade rumuzlu arkadaşım, senin sadece uzman erbaşların tayin edildiğini söylediğin birliğe, 14 nisanda katılmak üzere subay ve astsubay tayinleri de yapılmıştır. Önce olayın ne olduğunu araştırın.

Siz bu mesleğe girerken; subayın, astsubayın ve uzman erbaşlığın, erbaş ve erliğin ne olduğunu bilerek giriyorsunuz. Yasal haklarınız uzman erbaş kanunu ve yönetmeliklerde belirtilmiştir. Haklarınızı açın ve okuyun.

Atamalar hiç bir zaman keyfiyete göre değil, idarenin ihtiyacına göre yapılır. Sizler bir idareye bağlı olarak çalışıyorsunuz. İdareyle sözleşme yapıyorsunuz. O zaman sözleşme metnini iyi okuyun. Böyle subay, astsubay, uzman ayrımı yaparak bir yere varamazsınız.

Sizleri zorla tutan yok. Sözleşmenizi feshedersiniz, olur biter. Subay-astsubay gibi 15 yıl mecburi hizmetiniz mi var?

04 Nisan 2011 22:39

vatan namustur ..

tam bir idareci ağzıyla durumu özetlemiş gibi görünüyorsun.

Ama salında herkes durumun sizin söylediğiniz gibi olmadığını bilir!

-Bizler bu mesleğe gönüllü başvurduk tabiki ama ne vaatlerle ne tozpembe hayallere kapıldık.

-sonuç ne peki koca bir sıfır 0!

-Sözleşmelerimizde doğuda kaç yıl batıda kaç yıl kalacağımız yazmıyor.Bir kaç cümle topu topu açıklanan bişey yok zaten..

-Evet bir şeyde doğru söylemişsiniz 14 nisanda katılacağı belli olan uzman erbaşlardan bir gün sonra yani benim bu başlığı açtığım günün sonrası subay astsubayında tayinleri açıklandı aynı bölge için.

-Ama bu subay astsubaylardan tayini kesin veya muhtemel olanlara bu tayin çıktı.Uzman erbaşlar için bu geçerli değil..batıda 1 yıl daha kalma hakkımız varken bir emirle bu değişiyor.

Her neyse sen zaten işine gelmiyorsa bırak demişsin..

Sen şimdiye kadar kaç uzmen erbaş mesleğinden ayrıldı biliyormusun?Her yıl kaç uzman erbaş ayrılıyor biliyormusun?

ama haklısın işte sonuçta ..bizede çekip gitmek düşer..

bende öyle yapacam allahın izniyle alın ordunuzu hayrını görün..

benim gibi koyu bir Atatürkçüyü bile soğuttunuz ordudan ..

yazıklar olsun..

"maksu"
Yasaklı
15 Nisan 2011 21:37

sakincali_piyade*

hala hükümet aleyhinde konu başlıkları açıyorsun, genelkurmay bu konuda sizleri uyardığı halde !!!! dikkat et....

17 Nisan 2011 00:16

maksu saçmalama ne alakası var hükümet aleyhinde konuşmayla saptırma her şeyi.işine gelmeyen durum var ise açıkça söyle.

Tow_milan
Genel Müdür
17 Nisan 2011 15:05

algıda farklılık bu olsa gerek , sayın maksu sakıncalı piyadenin yazısının neresinde hükumet aleyhtarı açıklama gördünüz lütfen yazarmısınız ?

hetjh
Aday Memur
17 Nisan 2011 17:44

VATAN NAMUSTUR

Çok aciz ve zavallısın.orduyu kendisinin sanan zavallı.

19 Nisan 2011 20:33

maksu..

bu başlıkta ben kendi kurumumu eleştirirken hükümeti eleştirmektenmi geri kalacağım..

hiç aklın alıyormu..

ayrıca bu konuda uyarılmadım ...

tiizz emir tebliğ edileee..

.....

tow milan editörüm

maksu siyasi forumdaki yorumlarımdan rahatsız olmuşa benziyor :)

vatan namusdur
Aday Memur
06 Mayıs 2011 22:30

Ordu benim değil, yüce Türk Milleti'nindir. Türk vatandaşı olan herkesin yasalar önünde eşitliği vardır. Sorunu olan vatandaş, idareye veya mahkemeye başvurarak hakkını arayabilir. Ancak hiç kimse uzman çavuş tayinlerinin keyfiyetle yapıldığını iddia edemez. Değil uzman çavuş tayinleri, diğer tayinler de keyfiyete göre değil, idarenin ihtiyacına göre yapılır. Yazdığımız kelimelere biraz dikkat edelim. Benim istediğim sadece budur.

karayel_2005
Şube Müdürü
07 Mayıs 2011 17:52

suyuda birilerin sayasinde içiyoruz değilmi?tabii içmemize müsade ederlerse.VATAN namustur belkide en ilgili yerin makamsın her halde su içmemize izin veriyormusun.Çekip gidin dediğnize göre bayağı(türk milletinde de)kudretin ve yetkin var galiba.

40-uzman
Yasaklı
07 Mayıs 2011 20:28

sakıncalı piyade aynen katılıyorum sana uzun süredir buforuma ara vermiştim ama .......

beytepeli1984
Daire Başkanı
07 Mayıs 2011 22:03

sitti

kardeş hg nerelerdesin özlettin kendini ;))

15 Mayıs 2011 12:32

vatan namustur rumuzun güzel ama eminim rumuzunun niteliklerini taşımıyorsundur.

16 Mayıs 2011 14:51

-Maalesef kara kuvvetlerinde uzman çavuş atamalarında belli bir sistem yok.

-Bazı arkadaşlar 1 kez doğu görüyor bazıları 2 kez..

benim gibi bazılarıda 3 kez ..

-eklemeden edemeyeceğim uzman çavuş atamalarında önemsenmediği için çok fazla torpil yapılmaktadır.

çok saçmasapan bir durum..

vatan namusdur
Aday Memur
03 Temmuz 2011 22:21

Ben rumuzumun özelliklerini taşıyan onurlu bir şahısım. Eğer ki o özellikleri taşımasam, kendime rumuz olarak seçmem. Her zaman sahip olduğum rumuza layık bir Türk vatandaşı oldum, olmaya da devam edeceğim. Beni tanıyanlar rumuzuma ne kadar layık bir Türk olduğumu çok iyi bilirler.

Toplam 24 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi