Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : ergunReverse
24 Mart 2011 18:42  

banka promosyonlar

bankalardan alınan promosyonlar helal mi sizce

24 Mart 2011 19:39

darılmaca yok

aşağıdaki linkteki başlıklarda bu konu daha önce de tartışılmış faydalanabilirsiniz ayrıca bir de alıntı...

http://forum.memurlar.net/search.aspx?search=promosyon&onlytitles=on&method=and&zone=39&d1=01%2F01%2F2010&d2=24%2F03%2F2011

soru: Bankaların memur ve çalışanlara verdiği promosyonları almak caiz midir? Çalıştığım kurum bir bankayla anlaştı. Dört yıl süresince maaşlarımızı o bankadan çekmemiz şartıyla, kurumumuza on beş milyar lira promosyon veriyor. Kurum da personele dağıtıyor...

cevap: Faizcilik yaparak para kazanan bankalara mecbur olmadıkça para yatırmak caiz değildir. Çünkü bu bankalar, mesela maaşlarınız onlara yatırıldığında, orada kaldığı sürece, sizin paralarınızla faizcilik yapar ve bundan para kazanırlar. Promosyon adıyla size verdikleri de bu faiz gelirinin küçük bir kısmıdır. Bu sebeple haram-helal kaygısı taşıyan Müslümanların maaşlarını, faizcilik yapmayan bankalara yatırmaları gerekir.

Bilindiği gibi İslam faizin azını ve çoğunu ve bu arada faizli işlem ve akitleri haram kılmıştır.

Bir grup memurun veya çalışanın maaşları faizci bir bankaya yatırıldığı zaman bu banka o parayı -çekilmediği sürece- sisteme sokmakta ve faizli işlemler yaparak para kazanmaktadır. Kazanılan faiz gelirinin bir kısmı bankaya kalmakta, bir kısmını da banka kurumlara ve memurlara vermektedir.

Bu arada çalışanların ayaklarını bankalara alıştırmayı da hedeflemek söz konusudur.

Maaşlar faiz sistemiyle çalışan bankalardan alındığı takdirde iki sakınca doğuyor:

1. Bankaya paranızla faizcilik yapma imkanı vermiş oluyorsunuz.

2. Gelirinin çok büyük bir bölümü faizden olan bir kurumdan hediye kabul etmiş oluyorsunuz. Aslında bu hediyenin de oraya yatırılan maaşlarınızın faizle işletilmesinden elde edildiğini yukarıda ifade etmiştim.

Bu durumda ne yapalım?

Mümkünse maaşlarımızı faizli işlem yapmayan katılım bankalarına yatırıp oradan çekelim.

Bunun mümkün olmadığı yerlerde ve şartlarda ise, verilen promosyonları alalım, ama -yoksul değilsek- bunu yoksullara verelim.

alıntı.

24 Mart 2011 23:39

Munchi
Kapalı

Almayın kabul etmeyin promosyonu ...+ Bankanın adının gectigi helal olan birseyin olması da sözkonusu degil

25 Mart 2011 01:08

Fakri
Yasaklı

O para helaldir. Afiyetle yiyin...

İslamı anlamaya çalışalım lütfen.

Öncelikle kuran da faiz haram demiyor. Riba haramdır diyor. Riba faiz değildir. ama faiz de bir riba türüdür. Riba emeksiz kazanılan tüm kazançtır.

Örneğin kira geliri gibi...

Kuranın ribaya karşı tavrı açıktır. riba kurumlarının var olduğu bir ortamda ribaya bulaşmamış bir gelir elde etmek söz konusu değildir. Faizsiz bankacılık yapanlarda riba içindedirler bu biline...

Çünkü kuran size yeteninden ötesini açıkca infak edin demekte. Ap açık ayete karşın para biriktirip faizli veya faizsiz riba kurumlarına yatıranlar kuranın salattan sonra en çok tekrarladığı infak hükmüne aykırı davranarak yasakladığı ribayı yapmış olurlar.

Sonuçta: memurun aldığı promosyona kalıncaya kadar bir çok riba kurumu içinde semaye edinenleri sorgulamak gerekir...

selamlarımla...

25 Mart 2011 11:57

Munchi
Kapalı

Emeksiz kazanılan her para haramdır Senin dedigin gibi olursa şans oyunları , milli piyangoda helal olur Dinimiz emeksiz kazanılan parayı yasaklamıstır Bankalar Faiz geliri dısında bir geliri olmadıgına göre Size verdigi promosyonda Faiz den elde ettigi kazanctır O zaman Hem emeksiz kazanc oldugu için hemde faiz oldugu icin 2 türlüde Haramdır

Yani kurandan örnek vermeye çalışmıssın ama Hem batırmıssın kusura bakmada Kurandan da bir haber oldugun gayet açık...

25 Mart 2011 14:49

sbaşar35

arkadaşlar eski bir bankacıyım. ilk orda işe başlamıştım. şimdi ayrıldım.(çok şükür) çalıştığım bankaya bulunduğum yerdeki cami imamlarıda para yatırırdı. hemde vadeli olarak üstelik çatır çatır faiz pazarlığı yaparlardı. birgün dayanamadım sordum hocam hani faiz haramdı neden siz örnek olacağınıza böyle vadeli hesaba para yatırıyorsunuz?

cevap çok ilginç gelmişti bana..

vergisi verilen her gelir helaldir. burda yatırdığım paradan da devlete vermem gereken vergiyi alıyorsunuz değil mi o yüzden kalan kısmı bana helaldir...

yorumsuz....

26 Mart 2011 15:57

ARABAM MAZOTLU

bankaya gider paranı fazie yatırırsın kar amacı güdersin tefecilik yaparsın ne bilem repo tahvil koyarsın poarann 1 ken 2 olur vs vs bunla rharam banka yaptığı iş karşılığında bir bedel vermekte bunun neresi haram başka işlerle ilgilenin

28 Mart 2011 01:32

umut sarıkaya
Yasaklı

hocam işin içine para girdi mi değişir hepsi :)hoca verir talkını kendi yer salkımı :)

29 Mart 2011 14:04

tekin_42

her konuda yorum yapılıyor,söz konusu para olunca kimse yorum yapmıyor veya yorum yapmaktan imtina ediyor.yoksa verilen promosyonlar harcandımı :)

meraktan dolayı soruyorum yorum yapmak için değil; hediye denmiş promosyona. paradan hiç hediye olur mu ?

30 Mart 2011 00:29

Munchi
Kapalı

Evet Para söz konusu olunca Yaklasımlar degisiyor İnsanoğlu işte kendi menfatine aykırı bir durum oldugunda tutumu degisiyor Burda Caiz degil yenmez diyenlerin kac tanesinin cüzdanında kredi kartı yok merak ediyorum dogrusu

Toplam 9 mesaj
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?