Editörler : supporters.
«34567891011121314»

lacivert25
Aday Memur
15 Temmuz 2013 18:22

Eğer ki çekilişte grubun yarısına teslimat yapsalardı senin basit matematiğin doğru olurdu.

kerasus.28
Şube Müdürü
15 Temmuz 2013 19:33

doğru olurdu derken? ben hayali bişey yazmadım. eminevim yetkililerinin verdikleri bilgiye istinaden kabaca bi hesaplama yaptım. dolayısıyla zaten doğru yani.

lacivert25, 11 yıl önce

Eğer ki çekilişte grubun yarısına teslimat yapsalardı senin basit matematiğin doğru olurdu.

lacivert25
Aday Memur
16 Temmuz 2013 16:18

Bu cevap yeterli sandım ama açıklama yapayım. Atıyorum rakamları; 100 kişilik grupta ilk çekilişte 50 kişiye ev çıksaydı dediğiniz hesap doğru olurdu. Lakin yarı yarıya bir teslimat olmadığı için fazla alınan - (eksi) kira yardımı yağtığınız vakit hesabınız tutmaz.

kerasus.28
Şube Müdürü
16 Temmuz 2013 16:27

anlama probleminmi var arkadaş senin? şöyle olsaydı doğru olurdu gibi belli bir şarta bağlayamazsın. çünkü bana çılarılan ödeme planları ve hesaplar eşliğinde yorum yaptım. ha eğer bunda bir yanlışlık görüyorsan eminevim yertkilileriyle görüşmelisin.

klavye başında esip gürlüyorsun kimseye laf ettirmiyorsun, fakat biri soru sorduğunda cevap dahi veremiyorsun.

dediğim gibi, yine ikili tartışmaya döndürme başlığı. eğer hesabın yanlış olduğunu düşünüyorsan git emineivim yetkililerinden hesap sor yanlış bilgi veriyorsunuz diye.

lacivert25, 11 yıl önce

Bu cevap yeterli sandım ama açıklama yapayım. Atıyorum rakamları; 100 kişilik grupta ilk çekilişte 50 kişiye ev çıksaydı dediğiniz hesap doğru olurdu. Lakin yarı yarıya bir teslimat olmadığı için fazla alınan - (eksi) kira yardımı yağtığınız vakit hesabınız tutmaz.

lacivert25
Aday Memur
17 Temmuz 2013 14:15

Hocam ne kişisel kavgası? 3. açıklamayı yapıyorum örnekler ile. Dediğiniz rakamlar doğru lakin arada cebe kalan hesabınız yanlış. Şöyle ki;

Grup elli kişi 10 kişiye ev çıktı. Onlar ayda 200 fazla verse 2000 TL yapar, 2000/40= 50 TL yapar yani geri kalan 40 kişinin ödemesi 50 TL düşer.

Senin hesabın ise şöyle: 25*200= 5000, 25*50= 1250 , 5000-1250= 3750

Sen bu aradaki 3750 nerde diyorsun, laf altından cebe atıyorlar diyorsun.

(Rakamları tamamen salladım, anlatmak istediğimi umarım anlaşılmıştır)

kerasus.28
Şube Müdürü
17 Temmuz 2013 18:41

bak bu şekilde daha açıklayıcı olmuş. şöyle olursa doğru çıkar diyince, benim tahmini bişeyler yazmışım gibi anlaşılıyor.

peki o halde şöyle soralım, ilk aylar için konuşursak yaptığınız hesap doğru. yani ben 200 fazla öderken öbür tarafta sadece 50 eksik ödemesi normal. hatta evini almayan kişinin her ay artarak eksik ödemeside normal. mesela bir ay 50 eksik öderken diğer aylarda 60-70-75 gibi eksik ödemeye devam ediyor. peki ozaman son aylara doğru büyük çoğunluğu evini almış olduğuna göre, 200 yerine daha düşük miktarda fazla ödemesi gerekmezmi? mesela 50 lira fazla ödesin kira yardımı olarak. çünkü mesela 50 kişiden 40 ı evini almış olduğuna göre yapılan kira yardımının kişi başına düşen miktarı düşmesi gerekmez mi?

lacivert25
Aday Memur
17 Temmuz 2013 19:34

Evi çıkanın ödemesi sabitlenirken. Çıkmayanın her ay düşmesinin sebebi budur. Yani evi çıkmayan her ay 50 sabit az ödemiyor. Bu ay 50 sonraki ay 55 gibi zaman geçtikçe ödeme düşüyor. Bu düzenleme her çekilişte yapılmıyor ve bilgisayar program hesabı ile her ay düşen ödeme şeklinde hesaplanıyor. Kuruşu kuruşuna alınan, veriliyor mu bilmiyorum ama benim anlatmak istediğim umarım anlaşılmıştır.

kerasus.28
Şube Müdürü
18 Temmuz 2013 11:05

Evet ama sorumun cevabı bu değil. Cevap olmadığı gibi, birde benim yazdığım cümleyi bana açıklamasını yapmışsın :) örneğin, ben "hatta evini almayan kişinin her ay artarak eksik ödemeside normal. mesela bir ay 50 eksik öderken diğer aylarda 60-70-75 gibi eksik ödemeye devam ediyor." demişim. sen bana bu durumu açıklamışsın :)

oysa benim asıl sorduğum şey şu cümlelerdi, "peki ozaman son aylara doğru büyük çoğunluğu evini almış olduğuna göre, 200 yerine daha düşük miktarda fazla ödemesi gerekmezmi? mesela 50 lira fazla ödesin kira yardımı olarak. çünkü mesela 50 kişiden 40 ı evini almış olduğuna göre yapılan kira yardımının kişi başına düşen miktarı düşmesi gerekmez mi?"

kısacası ilk aylarda büyük çoğunluğu evlerini almamışlar ve ben 200 tl kira yardımı yapıyorum. daha doğrusu evini alanlar arasında bana düşen miktar 200 tl. ama sonra çoğu kişi evini almış ve hepsi evini aldığına göre, herkes 200 er lira kira yardımı yapsa ortada çok ciddi bir miktar birikiyor ve kira yardımı alacak kişi sayısı ise çok az. bu durumda kişi başı 200 yerine çok daha düşük miktarlarda kira yardımı yapması gerekmez mi?

lacivert25
Aday Memur
18 Temmuz 2013 14:02

Olayı kısır döngüye sokuyorsun hocam. Senin dediğin gibi olması için her çekilişte ödemelerin düşmesi gerekiyor. Ayrıca her ay teslimat olmuyor. Ona rağmen ödemeler düşüyor. Yani evi alanlardan fazla para alınmadığı halde çıkmayanların ki her ay düşüyor. Bunun sebebide ileride evi alacaklardan gelecek fazla parayı hesaba katmaları oluyor diye düşünüyorum. Yoksa ödemelerin her çekilişten sonra düşmesi gerekirdi.

kerasus.28
Şube Müdürü
19 Temmuz 2013 09:13

kısır döngü ile ne ilgisi var? mantığımla uyuşmayan kafamda soru işareti kalan konuları paylaşıyorum.(ki daha birçok konu var soru işareti olarak kalan). bu başlık zaten bunun için değilmi? ha varsa cevabın buyur açıkla. yoksada her mesaja tek tek cevap vermek zorunda değilsin.

lacivert25
Aday Memur
19 Temmuz 2013 09:56

Hocam başlık tabiki onun için, burada eminevim temsilcisi var mı bilmiyorum ama benim gibiler tecrübeleri ile hareket ediyor. Sistemdeki ince hesaplar zaten bilgisayar programı ile hesaplandığı için burada ne kadar deşsekde tamamen doğru rakamlara ulaşamayız. Eminevimi aslında bir çok kez özetledim (bilgim dahilince). İlk olarak geçmişine bakıldığında artık güven konusunda üzerine konuşulmasına gerek yok diye düşünüyorum. Sistemin karlılığı ise durumdan duruma değişiyor. En basiti eğer kirada iseniz eminevim sistemine girmek hiç karlı değil. Hem kira hem eminevim ödemek çok zor. Ayrıca geçen zamanda ki ev artışlarıda cabası. Ama ailenizin yanındasınız veya yatırımlık ikinci birşey yapmak istiyorsunuz o zaman değerlendirelebilecek bir sistem. Tabi işin birde faizmidir, değilmidir boyutu var. Orasıyla ilgilide değişik yorumlar var. Sonuçta yüzlerce aile oradan ekmek yiyor adamlar işi al 100 ver 100 mantığı ile yapamazlar. Yani aradaki organizasyon ücreti oradaki insanların emeğine gidiyor.

kerasus.28
Şube Müdürü
19 Temmuz 2013 12:28

faiz olsun yada olmasın, ama organizasyon ücretine kesinlikle karşı değilim. olması gerekli bişeydir zaten. bi hayır kurumu olmadığına göre elbette kendilerininde bir karı olması lazım. fakat faizsiz kelimesinin bukadar ön plana çıkarılmasının sebebi ise tamamen ticaridir. yani muhafazakar kesimi kendine bağlamak için en etkili sözcük. ve bunuda başarıyorlar. ama tabi ticari kar sağlamak uğruna, insanların dini inançlarını kullanmak ne derece etik artık orasını herkes kendince yorumlasın.

zaten eminevim istese bile faiz alamazki. çünkü verdiği hizmet farklı. ha bankalar gibi bana hemen şuan versin 100 bin lirayı ozaman görürüz bakalım faiz alıyormu almıyormu. ha alsın onada bişey demiyorum. 100 bin lira verip 120 bin lira geri alsın onada bişey demem, haklarıdır. ancak bankalardan farklı bir hizmet veripte, "bakın bankalar faiz alıyor ama biz faiz almıyoruz" diye kendilerini bankalarla kıyaslamak işin ticari kurnazlığı oluyor. ticari kurnazlık konusundada kızamam. hemen her şirketin yağtığı bişeydir ticaret hayatında. ama bunu dini inançlara dayandırması bence doğru değil.

isveren
Aday Memur
10 Ağustos 2013 23:56

sisteme katılan biri olarak destek olabilirim

isveren
Aday Memur
10 Ağustos 2013 23:59

her türlü sorularınıza yanıt verebilirim .sisteme katılıp herkese öneren biri olarak...

2uzeri7
Yasaklı
11 Ağustos 2013 16:12

ne zamandır sistemdesin?

ne zamana ev hakkı doğacak?

peşin ne verdin aylık ne veriyorsun?

toplam ne kadara maolacak?

isveren, 11 yıl önce

her türlü sorularınıza yanıt verebilirim .sisteme katılıp herkese öneren biri olarak...

askbahcesii
Şube Müdürü
11 Ağustos 2013 16:18

Evin çıkmama ihtimali var mı ev çıkmadığı takdirde geri alacağımız para güvence altında mı yani önceden imza senet vb. Yapıyorlar mı ev çıkmazsa para iade edilir diye?

lacivert25
Aday Memur
12 Ağustos 2013 09:26

Hocam zaten size biryerde ev çıkmıyor. Size ödemeniz çıkıyor ve evi siz buluyorsunuz. Vade ortası sistemde, sisteme girdiğinizde teslim alacağınız tarih net olarak belli oluyor. Çekilişte ise bu çekilişlerle belli oluyor.

askbahcesii, 11 yıl önce

Evin çıkmama ihtimali var mı ev çıkmadığı takdirde geri alacağımız para güvence altında mı yani önceden imza senet vb. Yapıyorlar mı ev çıkmazsa para iade edilir diye?

askbahcesii
Şube Müdürü
12 Ağustos 2013 10:06

70 bine ev var mı peki

lacivert25
Aday Memur
13 Ağustos 2013 09:06

Orası size kalmış birşey. Yaşadığınız şehre göre değişir.

--ACTION--
Aday Memur
14 Ağustos 2013 11:47

Yatırdığımız paranın garantisi var mı ?

Yazılı teminat ( devlet veya banka garantili ) verebiliyorlarmı ?

Toplam 312 mesaj
«34567891011121314»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi