Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : _neden_
14 Nisan 2011 09:47  

"Kurum" Ne Demektir?

Türkçe Sözlüğünü bir kenara bırakınız...

"Kurum" sizce ne demektir?

"Kurum", sizin ve milletin gözünde nasıl bir varlıktır?

Neden Toplum ile Kurumlar birbirine çatışıktır?

Neden, ruhsal olarak, kurumlara güven duyulmaz?

Benim anlamak istediğim "Kurum", topluma ve millete yararlı olmalıdır, toplumla milletle içiçe olmalıdır...

Ama gerçekten böyle midir?

14 Nisan 2011 16:15

!!EsMeR!!!SeKeRiM!!

sayın ozgurfreeman,

" kurum " kelimesi nin bendeki çağrışımı; suratından binlerce parça düşen memurlarla en sakin halimle muhatap olmaya başlamışken ordan oraya şurdan buraya defalarca aynı koridorlarda o oda senin bu oda benim dolaşıp durmamı yinede on onbeş dakikalık işimi bir günde yapabilmek için üstün çaba sarf etmem gerekliliğini bitap düşmüş sinirden deliye dönmüş evimin yolunu tuttuğum akşam saatlerini anımsatıyor.

teknoloji çağında işlerin hızlanmasına karşın değişmeyen tek şey memurumun davranış şekli ve başından atma isteği ve tabi işini zorlaştırma çabası.

kurumlar ne yazıkki amacının çokda ötesinde üretmeyen tamamiyle tüketime dayalı bir haldedir.

örnek mi iş ve işçi bulma kurumu, tarım il/ilçe müdürlükleri, ..

14 Nisan 2011 17:03

bertaluka

Ben özel sektörde de çalışmış bir 'Kamu Kurumu' personeli olarak şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki özel sektörde iken müşterilere bakış açım ve davranışım ne ise şuan hizmet ettiğim vatandaşlara da aynı şekilde. Öncelik müşteri memnuniyeti iken şimdi vatandaş memnuniyeti. Hiçbir şey değişmedi. Tüm çalışanlarımız da aynı mantalite ile çalışıyor. Arada çıkmıyor değil ama yavaş yavaş onların da zamanı doluyor.

14 Nisan 2011 17:11

ozgurfreeman

Evet. Son derece haklısınız.

Kendimden örnekler de vereyim.

Üniversiteyi tamamladıktan sonra ilk işim iş aramak olmuştur.

Ama gel gör ki Türkiye İş Bulma Kurumu yolu ile hiçbir iş bulamamıştım.Reklam yapmış olmayayım. Bilirsiniz, Kariyer.net sitesi bunun için toplumla kucaklayıcı, iç içe olmuş özel ve parasız bir iş bulma şirketidir. Garanti Bankası'nda da çalışmayı, Sabancı Üniversitesi'inde çalışmayı hep Kariyer.net sitesi sayesinde olmuştur.

Özel sektörden devlet sektörüne geçtiğim zaman sistemlerin birbirinden farklı olduğunu gördüm.

Özel sektörde çalışan müdür ve yöneticilerin herşeyi araştıran, yarın öbür gün için yapılması gereken işleri önceden belirleme gibi çalışmalar olumlu sonuçlar veriyor da, devlet sektörünün müdür ve yöneticileri hiç de öyle değil. Özel sektör çalışanları daha esnek, daha düzenli ve daha odaklı başarılı sonuçlar elde eder.

Devlet sektörünün müdürleri ve yöneticileri habire yasaların belirlediği ölçüler dışına çıkamamak yüzünden hiçbir gelime gösteremiyor. Onlar da haklı. Sorun yasalar ve yönetmeliklerdedir bence. Yasalar ve yönetmelik maddeleri o kadar gereksiz madde madde ço ki,"Kurum" dediğimiz binalar topluma hiç de yararlı olmuyor.

Özel sektördeki iş ve yönetim ile alakalı deneyim ve birikimlerimi devlet memuru olduğumda paylaştığımda "yok böyle olmaz, yok yasalar izin vermez, yönetmeliklerde öyle geçmiyor, müfettişler kızar..." gibi tepki ve eleştirilere maruz kalabiliyorum!!! Ne saçma şey!!!

Bunun temel sebebi memurların "vicdan" dediğimiz manevi özelliklerinin farklı olmasıdır. Vicdansız bir yapılaşmaya zemin vermemek için yasalar sert ve katıdır. Yasalar ve yönetmeliklr katı ve hantal olunca vicdan sahibi memurların bundan etkilenmemesi elde değil.

Kaliteli iş ve deneyimli olmak çok önemlidir. Toplum ve millet için kazançtır.

Kalite ve deneyim bence yasalar, kanunlar ve yönetmeliklerden önce gelmelidir diye düşünüyorum...

Özel sektörün kalitesini ve kalite anlayışlarını görüyoruz. Bir de devlet sektörünün kalite ve anlayış yaklaşım biçimlerine bakın!!!

15 Nisan 2011 22:28

togeder

kurumların coğu gözumdeh iç bir işe yaramayan hantal varlıklar

insanlara kucuk bir işleri için bile saatlerce bekleten cok soğuk bir kelime hiç bir kurumda işim olmasın ki sıra beklmeyim

18 Nisan 2011 22:56

ozgurfreeman

Konumuza bir de değişik bakış açılardan bakalım.

Benim gözümde kurum, hiç de babayiğit değildir.

"Kurun" dediğimiz sistem ve yapılaşmalar, topluma faydası yoktur, tam tersine toplum kurumları yüceltir.

Şunu ifade edebilirim ki, bir kurum kendine değerlilik katmak için katıcıl tavır-üslup takınır ve her kurum kendini "Tarısal" seviyeye kadar çıkarır.

Örneğin; ÖSYM kendini yüce ve kutsal hissetmek için öğrenciyi YGS ile ezer. İşsizi KPSS ile ezer.

TBMM de bir kurumdur. Kimi yasalar ve kanunlar toplumla uyuşmayabiliyor ve millet ile barışık olmayabiliyor. Böylece devlet ile millet karşı karşıya cephe alarak zıtlasşabiliyor. Örneğin, devletin devamlılığı için milletin vergi vermersi şarttır, ama millet devleti dinlemiyor,vergisini vermiyor. Neden? Çünkü milletvekilleri ve kurumlar hazinenin parasını yiyiyor, devleti hortumluyor ve yine yasalar çerçevesinde ödevini yerine getirmeyen millet cezalandırılabiliyor, yargılanabiliyor, sicilne "suçlu" işlenebiliyor.

Yani, kendi kendini yakan, yok olmaya uğraşan ve bundan zevk ve haz alan sadist bir sistem dönüyor.

20 Nisan 2011 19:17

Erdem Adalet

devletin kanunlarını dayattığı ve üstelik bu yetmiyormuş gibi oralarda çalışanların da (hizmet alanlara)caka sattığı, keyfi davranıp göbek büyütüp, yangelip yattığı yerlerdir, kurum(lar...).

bizim milletimizin bir sözü var ya hani;"devlete kapak atmak". işte aslında kapak atılan yer, kastettiğiniz o kasvetli binaların çalışanı olabilmektir. ama bu anlamda kurum, bizim en bildiğimiz şeydir. kültür, din, siyaset, eğitim... tüm bunlar da ayrı birer kurumdur. onları da siz yorumlayın artık. vesselam.

24 Ağustos 2011 15:21

Erdem Adalet

devlet halk için var edilmiş bi uzlaşı ise kurumlar da devletin halkka yapacağı hizmetin aracısıdır. daha çok mekan anlamı taşır. yani kurum devletin yüzüdür.. kurum bozuksa devlet yüzsüz demektir!...

04 Eylül 2011 19:18

Levent114

Biz de sorun vatandas'ta.

Talep etmiyor.

10 kisilik minibuse 20 kisi biniyor, alma artik kardesim diyorsun, ilk tepkiyi iki buklum giden musteri veriyor.

9.5 Milyon emekli ac,surunuyor, bakiyorsun mvcut durumu onaylayan kisi orani % 50.

Bence bu milletin sorunu egitim degil.

Zeka.

Toplam 8 mesaj
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?