Editörler : Pangaea

karadan
Şef
05 Mayıs 2011 08:26

Arkadaşlar dini bilgi sormuyorlar, yüzüne okutup, tecvit soruyorlar, harflerin sıfatlarına çalışın, bildiğiniz sureler hangileri diye soruyorlar, içinden bir veya birkaç tanesini ezberden okutuyorlar. Ezberde harflerin çıkış yerlerine dikkat edin, yüzüne yavaş okuyun, Allah hepimizin yar ve yardımıcısı olsun...

karadan
Şef
05 Mayıs 2011 08:30

Bilmediğiniz sureleri boşuna ezzberlemeye çalışıp kafanızı karıştırmayın, bilgiklerinizi sağlamlaştırın...

karadan
Şef
05 Mayıs 2011 08:33

bu arada benim sınav iyi geçti gibi, gerisi artık nasip...

bengünur
Aday Memur
05 Mayıs 2011 08:43

peki karadan arkadaşım hangi sureleri okuduğunu bizimle paylaşırmısın ben de kkö için gircem 10 mayısta.

savaşçı52
Genel Müdür
05 Mayıs 2011 09:08

sıfatları nasıl soruyolar tanım olarak mı soruyolar hocm bir de hangi sureler ve nasıl okudunuz yavasmı normalmi.yuzunede hadr uslu okuttularmı.tahkik den hadr a geciriyolarmı

berr_ak57
Daire Başkanı
05 Mayıs 2011 09:19

Sıfatlara şöyle bir baktımda kafa karıştırıcı. Bir sıfatı veripte harflerini mi soruyorlar acaba ? Yada sıfatın tanımını mı ?

05 Mayıs 2011 11:55

kafama bişi takıldı arkadaşlar bu mülakat puanını verirken yazılı puanında etkisi varmı kaçta kaçı yoksa ikisini toplayıp ortalamasımı alınıyor bilen var mı?

karadan
Şef
05 Mayıs 2011 12:14

hangi sureleri biliyorsun diye sordular, ben de bildiklerimi söyledim, bildiğim sureler arasından rahman suresinin birinci sayfasını yarısına kadar, ikinci sayfasından da 4 - 5 ayet ezbere okudum, ayrıca inşirah suresini okuttular, bildiğiniz sureler arasından soruyorlar, iyi bilmediğiniz sureyi söylemeyin, tecvitte idgamı şemsiye meal gunne' yi ve dudak ihvasını sordular. harflerin sıfatlarını da arkadaşlarıma sormuşlar, mesela sad harfinin adını, dad harfinin adını, nefes harflerini, yanımdaki arkadaşa da revm hangi harekede olur, işmam hangi harekede olur gibi sorular... (bu arada karadan eşim olur, onun ismi ile yazıyorum...

karadan
Şef
05 Mayıs 2011 12:22

Yüzüne okurken; Kuranı Kerim' den herhangi bir sayfayı açtırarak okutturuyorlar, besmele' de çok önemli, normal bir şekilde okudum (evde okuduğum gibi), hızlı veya yavaş gibi bir ikazda bulunmadılar.

savaşçı52
Genel Müdür
05 Mayıs 2011 12:25

idgamı semsiyye maal gunne elif lam takısından sonra nun harfinin gelmesiyle olur.dudak ihfası ise sakin mimden sonra harekeli mimin gelmesiyle ihvai sefevi yani dudak ihvası olur.ismam otrede olur tul tevessut ve kasr okuyus cesidi ile olur.revm otre ve esreyle olur.sadece kasr okuyus tarzı ile olur

savaşçı52
Genel Müdür
05 Mayıs 2011 12:45

bu sad dad harfinin adı nasıl oluyo bilen varmı anlamadım ben pek

gfb_mehmet
Daire Başkanı
05 Mayıs 2011 12:51

sakin mimden sonra harekeli mim gelirse idğamı misleyn meal ğunne olur, sakinmimden sonra be harfi gelirse ihfa-i şefevi, sakinmimden sonra be ve mim harfi dışında bir harf gelirse izhar-ı şefevi olur..

karadan
Şef
05 Mayıs 2011 13:53

mücevvez Z harfi murahhas Sad hsrfi Yazılı sınavda da Şın harfini sormuşlardı buna benzer

savaşçı52
Genel Müdür
05 Mayıs 2011 16:42

hmm ozamn bu soruya secavend isaretleri yani durak isaretleri diyebiliriz

savaşçı52
Genel Müdür
05 Mayıs 2011 17:40

bugun giren arkadaslar nerdesiniz lutfen paylasımlarınızı bekliyoruz allah rızası icin samsunda giren arkadaslar......

savaşçı52
Genel Müdür
05 Mayıs 2011 19:16

asıkkutluda bugun giren yokmu arkadaslar paylasım bekliyoruz allah rızası icin lutfen

savaşçı52
Genel Müdür
05 Mayıs 2011 21:39

anlasılan bugun samsun yok

_AKS3L_
Şube Müdürü
05 Mayıs 2011 21:49

mülakatta çıkan sorular dün ve bugün :

1- Harflerin sıfatları

2- Meddi arızın mertebeleri

3- Ra' nın hükmü (hangi şekillerde ince-kalın okunur)

4- Hurufu mukattaları öğrencilerine nasıl anlatırsın diye sorulmuş.Cevap:Hurufu mukattalardaki harfleri isimleriyle okuruz olacakmış.

5- Hangi ezberlerin var diye soruluyormuş.Özellikle dün ve bugün nebe ve mülk sureleri ağırlıkta sorulmuş.(Rahman,fetih,hucurat sureleri ezberde değilse )

6- Mahreçe dikkat ediyorlarmış.

7- Adiyat, zilzal, tin ve tarık sureleri ağırlıkta.

8- Tecvid tanımı

9- İklab ve gunne hangi sıfatlardandır.Cevap: gunne: Sıfat-ı Lazime, iklab: Sıfat-ı arıza

10- İlmihal soruları sorulmuyormuş.

Edindiğim bilgiler şimdilik bunlar kardeşlerim.. Yeni bilgiler aldıkça sizlerle paylaşırım inş.

savaşçı52
Genel Müdür
05 Mayıs 2011 22:10

sagol allahrazı olsun hocm busamsun da taktı sıfatlaraya

berr_ak57
Daire Başkanı
05 Mayıs 2011 22:43

Allah razı olsun ... Anlaşıldı sıfatlardan kesin çıkıcak oturup çalışıcaz artık :)

Toplam 216 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi