Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : hamzakck
04 Mayıs 2011 17:00  

Ders çalışırken kullanılabilecek bir müzik

Merhaba arkadaşlar,

Hepinize ders çalışırken kullanabileceğiniz bir müzik için link veriyorum. Evet yıllarca klasik batı müziğinin ders çalışma verimini artırdığına dair şeyler okuduk ve duyduk. Ancak, kaçırılan nokta şuydu herhangi bir müzik değil, largo barok müzikler bu etkiyi yapıyor. Söz konusu linkte Mozart'ın K448 iki piyanoluk sonatı adlı parça bulunuyor. Siteye gömülü oynatıcı sayesinde dinleyebilirsiniz. Sitede aynı zamanda söz konusu parça hakkında ve zeka üzerindeki etkileri üzerine de bazı bilgiler mevcut.bu parçanın özelliği, yapılan bir araştırmaya göre, bu müziği 10 dakika süreyle dinleyen öğrencilerin IQ puanlarında gözle görülür bir artış olmasıymış... Bu yüzden bu müzik daha enteresan bir hava kazandı gözümde o yüzden de sizlerle paylaşmak istedim.

http://www.smart-kit.com/s245/how-the-amazing-mozart-k448-can-increase-your-iq-listen-now

04 Mayıs 2011 19:51

cass82

teşekkür ederiz. her şeyin bu kadar zorlu ve hayal kırıklığı yaratan etkiye sahip olduğu bir dönemde şaşırtıcı ve ferahlatıcı bir başlık olmuş:)

04 Mayıs 2011 22:06

prsprsprs

Ben teşekkür ederim inşallah herkese faydalı olur.

05 Mayıs 2011 01:34

maximus_44

teşekkürler hocam;)

05 Mayıs 2011 08:17

uj_bej_sekıs
Yasaklı

teknik üniversite mezunu bir birey olarak ün. sınavına gireceğim zaman, sınava 2 ay kala sürekli sezen aksu dinledim..-farkında olmadan,sonradan farkındalıklar çıktı meydana-

bu kadının sesi daha bir başka..

çok faydasını gördüm..

05 Mayıs 2011 11:51

f_yagmur

eğer çalışabilirseniz müziğin ritminin insana ders çalışırken hız kazandıran bir yapısı var...

05 Mayıs 2011 14:36

onemunit

teşekkürler

05 Mayıs 2011 19:17

kaspersky_security

Ders çalışırken ortam sessiz olsun klasik miş neo klasikmiş farketmez dikkat dağıtır bence.

DERS CALIŞIRKEN DİNLENECEK TEK MÜZİK: Sessizlik senfonisidir.:):)

05 Mayıs 2011 22:24

prsprsprs

sayın editör,

yorumunuza ve düşüncenize saygım sonsuz ancak önyargılı buluyorum. paylaştığım müzikte " klasikmiş neo klasikmiş " tarzı değil, üzerinde bir araştırma yapılmış özel bir müziktir. sadece klasik müzik söz konusu etkiyi yaratmıyor. zaten linkte verdiğim araştırmayı okuma zahmetine katlanırsanız aslında oldukça enteresan sonuçları olduğunu görürsünüz söz konusu parçanın.

05 Mayıs 2011 22:31

prsprsprs

Bu arada belirtmeyi unutmuşum, söz konusu müziğin etkisinin geçici olduğu belirtiliyor araştırmada, bu tür müziğin geçici de olsa bir etkisi olmasına rağmen, beyin fonksiyonlarını optimum düzeye taşıyacak olanın esasında bir müzik aleti çalmayı (özellikle 7 yaşından önce) öğrenmek olduğu belirtiliyor. Bunu özellikle hafıza ile ilgili kişisel gelişim kaynaklarına göz atarsanız sizin de görebileceğinizi düşünüyorum. Gerçekten de kullandığımızdan çok daha üstün bir potansiyeli var beynimizin. Bu klişe bir laf olmaktan çok öte bence.

06 Mayıs 2011 10:04

dmuh

Müziğin olumlu etki yarattığını düşünmekle birlikte her ders ve her zaman geçerli olduğu konusunda ciddi şüphelerim mevcut :)

Müzik sadece ders çalışırken değil,başka alanlarda da, örneğin hastalıkların tedavisinde ciddi anlamda kullanılmakta. Belki Mozart yerine, alternatif olarak başka müzikler de belirlenebilir, bu çalışmada onu seçmişler, Orhan Gencebay dinletselerdi sonuç değişir miydi? :))

06 Mayıs 2011 10:11

neslihan2

çok hoş....tv da da bu konu ile ilgili bir program vardı...paylaşımınız için sağol...ancak nasıl indirebiliriz... sürekli siteyi açamak durumunda mı kalacağız??

06 Mayıs 2011 10:15

prsprsprs

elbette şüphele yaklaşmak doğaldır. zaten çalışmada bazı kimselerin mozart ismini kullanarak " baby mozart " falan gibi cdlerle kötü niyetli bir şekilde ticari kazanç elde etme eğiliminde olduğu da belirtiliyor. ancak dinleyerek kaybedeceğimiz bir şey yok. linkte verdiğim sitede yazmıyor ama bu melodilerin binaural frekans adı verilen kulaklıkla bir kulağa farklı öteki kulağa farklı frekanslar dinletilerek beynin iki frekans farkına eşit bir beyin dalgası ortamına girmesi tekniğiyle verimin arttığına dair araştırmalar da var. henüz onunla ilgili elimde döküman olmadığından paylaşmadım.

06 Mayıs 2011 10:18

prsprsprs

maalesef ben de indirilebilecek bir link bulamadım bu parçayı.

ancak adı şu " Mozart K448 Sonata for two pianos "

google amca yardımcınız olsun !

06 Mayıs 2011 14:50

yaziliproje

Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde değişiklik yapmak amacıyla hazırladığı taslak için http://www.yaziliproje.com/meb-personelinin-yer-degistirme-yonetmelik-taslagi.html

06 Mayıs 2011 15:46

yaziliproje

Alın ders çalışırken dinlenecek müzikler:

http://www.yaziliproje.com/kpss-sarkilari-dinle.html

Hem ders Çalışın hem müzik dinleyin :)

06 Mayıs 2011 16:03

miss_jugde

ben ney taksimleri dinliyorum yada türk sanat müziği , sözsüz iyi geliyor:)

06 Mayıs 2011 18:26

teknoman

mozilla üzerinden açarsanız siteyi zaten üstte, bilindiği gibi indirme bölümü aktifleşiyor ve indirebiliyorsunuz ben indirdim...

07 Mayıs 2011 00:15

Sezai GÜNGÖRDÜ

ilhan irem

07 Mayıs 2011 10:36

prsprsprs

İlhan İrem derken ?

Bi İlhan İrem vardı o nooldu demeye mi getiriyorsunuz ?

07 Mayıs 2011 13:31

kırmızıbaşlıklıkız

TÜRKÜ, SADECE TÜRKÜ..!

ÖRNEĞİN; YOUTUBE'E "KRİZ BİZİ TEĞET GEÇTİ HAMDOLSUN" YAZIN..

BAKIN TÜM SINAVLARDAN EEENN ÜST PUANI ALIYOR MUSUNUZ, ALMIYOR MUSUNUZ..?

OLMAZSA Bİ YERDEN "ŞİFRE" BULUN, BEN N'EDİM..? ;-))

Toplam 48 mesaj
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?