Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : a_durmazTürkçeci0505Venn
12 Mayıs 2011 16:28  

Yasaklı
Meb Yönetici Sınavlarının Yeniden Değerlendirilmesinin Hukuki Sonuçları

MEB YÖNETİCİ SINAVLARININ YENİDEN DEĞERLENDİRİLMESİ NE ANLAMA GELİYOR?

Öncelikle şunu belirtelim sınav sonuçlarının yeniden değerlendirilmesi yargı kararları neticesinde olmaktadır. Dolayısıyla hukuki sonuçları olması kaçınılmazdır. Bu nedenle konu hukuki sonuçları açısından değerlendirilmelidir.

Öncelikle bakanlığın soru iptalleri olması durumunda ne yapılması gerektiği konusundaki düzenleyici işlemlerinin ne olduğuna bakalım. http://egitek.meb.gov.tr/Sinavlar/Klavuz/2009/Meb_MdrYrd_Snv.pdf adresinde yayınlanan Kılavuzun 10. SINAV DEĞERLENDİRMESİ başlığında e maddesi şöyledir: ??Değerlendirme sırasında hatalı soru/soruların çıkması durumunda hatalı bulunan soru/sorular doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.?? Bilindiği üzere bu düzenlemede Danıştay kararıyla yapılmış bir düzenlemedir. Daha önce hatalı soru iptal edilerek kalan sorular üzerinden puan hesaplanıyordu ancak yargı bunun 1 puanla barajın altında kalan adayları mağdur edeceğinden hareketle bu düzenlemeyi hukuka aykırı bularak iptal etmiş ve neticesinde yukarıdaki düzenleme yapılmıştır.

Yargı kararı veya bakanlığa yapılan itirazlar neticesinde soru iptal edilmesi ve sınav sonuçlarının yeniden değerlendirilmesi adayların puanları açısından şu sonuçları doğurmaktadır.

1-)İptal edilen sorulardaki 3 yanlış şıkkı işaretleyen adayların yanlış şık nedeniyle verilmeyen soru başına 1 puanları tüm şıklar doğru kabul edildiği için verilmektedir. Dolayısıyla 3 yanlış şıkkı işaretleyen her aday iptal edilen soru başına 1 puan almaktadır.

2-)İptal edilen soruda doğru kabul edilen şıkkı işaretleyen adaylar ise zaten bu soru veya sorulardan dolayı puan aldıklarından puanları değişmemektedir.

Puanların değişmesinin sonuçları nelerdir?

1-)Soru iptalleri neticesinde asla puan azalması söz konusu olmamaktadır. Ama 60 puan barajının hemen altında kalanlar için baraj geçilmekte dolayısıyla yapılacak atama duyurularına başvuru imkânı gelmektedir.

2-)Barajı geçen ama önceki atamalarda tercihlerinde daha üsteki tercihe atanamayan ama yeniden değerlendirme sonucu üst tercihlerine atanma durumu olan kişilerin hak kaybı olmaktadır.

3-)Barajı geçen ve puanıyla önceki atamalarda atanan dolayısıyla tek kullanımlık sınav puanını kullananlardan puanı artanlar emsal yargı kararı gereği tekrar başvuru hakkı elde ediyor.

Bu 3 grup kişilerin elde ettikleri hukuki kazanımların korunması için bakanlığın ve öğretmenlerimizin yapması gerekenler nelerdir?

1-)Bakanlık son değerlendirme sonucunda barajı geçenlerin ve sınav puanı değişenlerin hukuki kazanımlarının korunması ve hukuk devletinin gereği olarak en az 1 atama daha yapılması konusunda valiliklere genelge göndermelidir.

2-)Eski sınav puanına göre atanan ama yeni sınav puanına göre daha üstteki tercihlerine atanabilecek durumda olanlar ise istemeleri halinde yeni sınav sonucuna göre atama sonuçlarının yeniden değerlendirilmesini isteyecekler ve ret cevabı ile birlikte yargıya giderek haklarını arayacaklardır. Yargı kararı olmadan önceki atamalar tekrar değerlendirilemez ve bu tür davalar bireysel açılır.

SONUÇ: Sınav puanlarının yeniden değerlendirilmesi kesinlikle geriye dönük toplu iptale neden olmaz. Sadece barajı geçenler ve puanı değişenler açısından yeni atama hakkı verir ve üst tercihine atanabilecekler açısından da dava açarak hakkını alma imkânı verir. Bakanlığa tavsiyemiz 2005 sınavına dayalı atamalarından ders çıkararak bir an önce yeni sınav sonuçlarının yukarıda belirtilen hukuki gereklerini yerine getirmesi ve illere bu konuda genelge yayınlamasıdır.

12 Mayıs 2011 18:21

ferit.k.

Bireysel açılacak davaların sonuçları önemli.Bu davalar eğer kabul görürse zincirleme etki yaratacağından mem ler işin içinden çıkamazlar.Bundan sonra açılacak atamalara puanı değişsin değişmesin herkes başvurmalıdır.

12 Mayıs 2011 19:29

Gelen Kutusu(10)
Kapalı

destek bu durumda olan arkadaşlar en az bir kere daha atama yapılması için duyuruların yapılması için bastıralım

12 Mayıs 2011 19:50

egebuca

Ben eski puanımla merkeze 50 km lik bir köye atandım.Eğer atamadan önce soru iptali olsaydı çok daha yakına atanabilirdim.Hakkımız ne olacak şimdi.

12 Mayıs 2011 20:51

silverdagger

akhun hocam yorumlarınızı sürekli takip ediyorum. mantıklı ve doğru yorumlarda bulunuyorsunuz size teşekkür ediyorum. Benimde bir sorum olacak.

bildiğiniz gibi müdürlük sınav puanlarıda değişti. ben sınavı kazanmış ancak istediğim tercihlere atanamamıştım. Ordu ilinde görev yapıyorum. İl mem'e sözlü olarak 55 tane münhal okul müdürlüğü hala boş ve üstelik sınav puanı değişti nezaman 2. atamaları yapacaksınız? diye sordum. Bana öyle bir şey yapmayacağız yapmayıda düşünmüyoruz dediler.

şimdi bunu sözlü değil yazılı olarak sormayı düşünüyorum. gelen cevaba göre dava açacağım sonuç sizce ne olur? ve sınava dayalı 2. müdürlük başvurularını açtırma şansım nedir?

12 Mayıs 2011 23:17

a4205

"1-)Bakanlık son değerlendirme sonucunda barajı geçenlerin ve sınav puanı değişenlerin hukuki kazanımlarının korunması ve hukuk devletinin gereği olarak en az 1 atama daha yapılması konusunda valiliklere genelge göndermelidir."bu yorum harika akhun beyefendi.meb bunu dikkate alır mı acaba.almazsa ne yapalım.sizn de puanınz arttı mı..neler yapabiliriz..paylaşalım.iyi olur.

13 Mayıs 2011 09:02

akhun
Yasaklı

sayın silverdagger:siz daha önceden barajı geçtiğiniz ve yapılan atamalara başvurabildiğiniz için yeni atama isteğinde bulunmanız ve olumsuz cevabla dava açmanız halinde şahsi kanaatimce olumlu sonuç alma ihtimaliniz düşük. bu konuda daha önce emsal bir karar yok bu nedenle kesin birşey söyleyemem ama şahsi düşüncem önceki atamalara başvuru hakkınız olduğundan puanınız artsa bile yeni atama yapılsın isteği ile açacağınız dava olumlu sonuçlanmaz çünkü zaten hep başvuru hakkınız vardı. eğer baraj altında puanınız olup son değerlendirme ile barajı geçmiş olsaydınız önceki atamalarda hak kaybına ugradığınız için bu hak kaybının telafisi noktasında açaçağınız davalarda olumlu sonuç alırdınız. emsal olarak 2005 sınavını gösterebiliriz. o zaman sınav geçerlilik süresi 2 yıldı. sınavın süresi doldu ama sınavda soru iptali nedeniyle süre 2 yıl uzadı.(o zaman yönetmelikte sınav geçerlilik süresi sınav sonuçlarının açıklanmasından itibaren 2 yıldır ifadesi vardı.) mahkemenin soru iptali nedeniyle yeniden değerlendirilmesi ve sonuçların yeniden açıklanması nedeniyle 2 yıllık süre sıfırlanıp yeni sonuçların açıklandığı tarihten itibaren başladı. bunu şuanki durum çerçevesinde düşünürsek şuan sınavın geçerlilik süresi bir dahaki sınava kadar geçerli. yani 2 yıl ifadesinin yerine bir dahaki sınava kadar ifadesi geldi. bu durumda aynı mantıkla eger bakanlık veya iller yeni sonuçlara göre özellikle baraj altında kalanlara yeniden başvuru hakkı vermezse ve bu arada yeniden sınav yapılırsa açılacak dava ile 2009 sınav puanlarında baraj altında kalanlar ve puanı değişenlerin puanları yeni sınav süresince geçerli olur. çünkü yargı kendi kararıyla çelişmez eğer soruyu iptal ediyorsa bunun sonucunu etkisiz hale getirecek oyunlara da müsade etmez. ve valiliklerin veya bakalığın puanları yeniden açıkladık ama atama yapmadık dolayısıyla sizin hukuki kararınızı geçersiz hale getirdik demelerine müsade etmez.ama dediğim gibi davayı sizin durumdakilerin değil baraj altında kalıp son değerlendirme ile barajı geçenlerin açması daha kesin ve olumlu sonuç verir. eğitim bir sen in sitesinde yer alan 2005 sınavı ile ilgili verilen emsal karar gereği sınav puanınız arttığı için yapılacak yeni duyurulara başvuru hakkı elde edersiniz.ama yeni duyuru yaptıramazsınız bence. bu konuda sendika avukatları daha doyurucu bilgi verebilir.

13 Mayıs 2011 09:13

akhun
Yasaklı

sayın egebuca:yazıda belirttiğim gibi eğer üst tercihlerinizi çok az bir puan farkıyla kaçırdıysanız ve puan artışının üst tercihlerinize atanan kişilerde olmadığını biliyorsanız hemen dilekçe ile durumu anlatıp atamaların yeni sınav sonuçlarına göre tekrar değerlendirilmesini talep edebilirsiniz ve ret cevabı ile birlikte açacağınız davayı kazanma ihtimaliniz çok yüksek. ben sizin yerinizde olsam üstteki tercihlerinize atanaların t.c. kimlik numarasından yeni puanlarını öğrenirim. eğer onların artmadı sizin arttı ise ve aradaki fark sizin onları geçmenizi sağlıyorsa hemen dilekçe yazar ekine yeni ve eski sınav sonuçlarını okuyup ret cevabı ile davayı açardım bu konuda sendika avukatları yardımcı olur sendikanız varsa hemen iletişime geçin yoksa tavsiyem beğendiğiniz birine üye olup hakkınızı arayın. unutmayın şuanki yeniden değerlendirme sonuçları yargı kararı ile oldu yani siz hakkınızı aramadıkça sizinle ilgili sonuç değişmez.

13 Mayıs 2011 09:13

ülkü35

arkadaşlar özür tayini ile başka bir ile giden ve puanı değişen biri olarak bulunduğum ilde başvuru yapabilirmiyim? yargıya gidebilir miyim sizce?

13 Mayıs 2011 09:24

akhun
Yasaklı

ülkü35 senin durumun aynısı oku sen eğer yeni gittiğin yerde atama duyurusu olursa başvurabilirsin.

http://www.egitimbirsen.org.tr/dokuman/karar_1802.pdf

Milli Eğitim Bakanlığı, 26.03.2005 tarihinde Eğitim Kurumları Müdür Yardımcılığı Seçme Sınavı yapmış, sınav sonrasında bazı sorular Ankara 9, 6 ve 4. İdare mahkemeleri tarafından iptal edilmişti. Bu iptal kararları neticesinde sınava katılan tüm adayların sınav sonucu 07.05.2008 tarihinde yeniden değerlendirilerek, Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından internette duyurulmuş, yeniden değerlendirme sonucu tüm adayların sınav puanı değişmişti.

Bu son değerlendirme sonucunda sınav puanı yükselenler, müdür yardımcılığına başvuru yaptıklarında; ilk aldıkları puanlarla atanma hakkını kullandıkları gerekçesiyle başvuru yaptıkları yerlere atanamamışlardır.

Bu şekilde ataması yapılmayan üyelerimiz adına açılan davalarda idare mahkemeleri, söz konusu kişilerin yeniden değerlendirme sonuçlarına göre, ilk sınav puanıyla atamaları yapılmış ve bir kez bu atanma hakkını kullanmış olsalar bile, sınavın geçerlilik süresi içerisinde yeniden atanma haklarını kullanmaları gerektiğine karar vermiştir.

13 Mayıs 2011 09:29

ülkü35

akhun kardeş sağolasın.

13 Mayıs 2011 09:51

akhun
Yasaklı

umarım doğru bir haberdir.

http://yonetici41.com/haber_detay.asp?haberID=99

Yönetici atama sınavında puanı değişenlere başvuru hakkı

13 Mayıs 2011, 01:26 sabriser

MEB iptal edilen sorular sebebiyle puanı değişen müdür ve müdür yardımcılarına PUANLARINI KULLANMAMIŞ VEYA KULLANAMAMIŞ OLMA ŞARTI İLE yeni duyuru çıkarıyor.

Hem müdür hemde müdür yardımcılığı sınavında mahkeme kararı ile iptal edilen sorular sebebi ile bazı adayların puanları değişti.Meb puanı değişen ve bu puanı atama ile kullanmayan adaylara süreci bozmamak için en kısa sürede duyuru çıkarılması için valiliklere gönderilmek üzere yazı hazırladı.sınav puanına göre yapılacak bu atamalar yönetmeliğin yayınlanmasından sonra tüm ülkede kısa süre içinde yapılacaktır.

13 Mayıs 2011 11:01

Gelen Kutusu(10)
Kapalı

akhun kardeş

bu haberi nerde gördünüz verdiğiniz link açılmıyor da????

13 Mayıs 2011 12:00

akhun
Yasaklı

http://yonetici41.com/ bu sitede hocam ben şimdi baktım açılıyor. tekrar deneyin. haber doğrumu yanlış mı bilemem ama o sitede böyle bir haber var.

13 Mayıs 2011 12:33

silverdagger

sayın akhun,

cevabınız için teşekkürler hocam. banada benzer cevaplar gelmişti. şimdi 59 dan 60 a yükselen veya değişen puanı sayesinde bir üstteki tercihine atanabilme şansı bulan bir adayın dava açmasını bekleyeceğim. ama kanaatim meb. in bu işi sizin dediğiniz gibi tüm illere vereceği talimatla çözeceğini umuyorum.

13 Mayıs 2011 14:23

spil

Akhun Hocam ,

''Puanlarını kullanmamış veya kullanmama şartı"ifadesini açar mısınız?KULLANMAMIŞ veya KULLANMAMA ŞARTI....

13 Mayıs 2011 14:42

akhun
Yasaklı

Danıştay 8. Dairesinin 20/12/1996 tarih ve Esas No: 1995 /331, Karar No: 1996/4045 sayılı kararında şu sonuç cümlesi yer almaktadır: ?Sınavlarda Hatalı Soru Sorulduğunun Belirlenmesi Halinde, Bu Soruların Öğrenci Lehinde, Doğru Cevaplandırılmış Gibi Kabul Edilmesi Gerektiği Hk.?

Yine Danıştay 8. Dairesinin 20/12/1996 tarih ve 1997 /85 Esas No ve 1999/5549 sayılı Kararında şu sonuç cümlesi yer almıştır:

?Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. Sınıf Pataloji Ders Telafi Sınavında Bilirkişilerce İptali Gerektiği Saptanan 5 Sorunun Tam Puanla Değerlendirilerek Davacının Puanının Belirlenmesinde Dikkate Alınması Gerektiği Hk.?

milli eğitim bakanlığı yukarıdaki danıştay kararları sonucunda ??Değerlendirme sırasında hatalı soru/soruların çıkması durumunda hatalı bulunan soru/sorular doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.?? ifadesini koymuştur. burada aynı mantıkla şunu çok rahat söyleyebiliriz bir sınav sonucunun mahkeme kararı ile yeniden değerlendirilmesi ve yeni sonuçların açıklanmasının doğal sonucu veya ikinci aşaması bu puanlara dayalı yeni atamaların yapılmasıdır. aksi takdirde işlem yarım kalmış olur mahkemenin soru iptali kararının ve sınav sonuçlarının yeniden açıklanmasının anlamı kalmaz. hukuk devletinde her işlem belli bir amaç için yapılır laf olsun diye sınav sonuçları yeniden değerlendirilmez.

anayasanın 125ci maddesi şöyledir:''İdare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür.'' sınav sorusunu kim hazırladı? cevab:MEB. yargı kararı ile idarenin sınav işleminde hatalı soru sorarak sınava giren adayların daha yüksek paun almasına neden olan idarenin bu hatalı işleminden doğan zararı ödemek ANAYASAL zorunluluktur. bu nasıl olur. danıştayın yukarıdaki kararı gibi yanlış hazırlanan sorular sınava giren lehinde doğru kabul edilerek sınav puanları yeniden hesaplanır ve BU PUANLARA GÖRE ATAMA DUYURUSU YAPILARAK İDARENİN İŞLEMİNDEN KAYNAKLANAN ZARAR KISMEN TELAFİ EDİLMİŞ OLUR.

2005 atamalarında bakanlık bunu gördü bu nedenle şimdi aynı hatayı yapmaz bence.yaparsa 2005 sınavı gibi olur yeni sınav yapılır ve yeni sınava dayalı atama duyuruları başladığında bazıları yeniden değerlendirilme sonucu oluşan 2009 yeni paunlarını hiç kullanma hakkı verilmediğinde aynen 2005 sınavında olduğu gibi yeni sınavın geçerlilik süresi boyunca geçerli kabul edilmesi için dava açar.2005 sınavında yaşananlar tekrarlanır.

şunu açık ve net olarak söyleyeyim. ben olayın tarafı değilim.

13 Mayıs 2011 14:50

akhun
Yasaklı

MEB iptal edilen sorular sebebiyle puanı değişen müdür ve müdür yardımcılarına PUANLARINI KULLANMAMIŞ VEYA KULLANAMAMIŞ OLMA ŞARTI İLE yeni duyuru çıkarıyor.

spil hocam

öncelikle bu ifade bakanlığın bir ifadesi değil bir sitenin ifadesidir.iddianın doğruluğunu bilemem. ama konumuzla ilgili olarak bu ifadeden ben şunu anlarım: PUANLARINI KULLANMAMIŞ: 2009 sınav sonuçlarını eski haliylede yeni değerlendirilmiş son haliylede hiçbir atamada kullanmamış kişiler. KULLANAMAMIŞ:2009 ilk değerlendirmede 59 ve daha altı alıp da puanını kullanamamış olup son değerlendirmede 60 ı geçenler ile eski paunını kullanıpda son değerlendirme sonucu sınav puanı artan ve son halini kullanamamış olanları anladım ben.

13 Mayıs 2011 15:17

spil

Akhun Hocam,

Teşekkür ederim.Aşağı yukarı ben de öyle yorumlamıştım.Bugün 17.00 itibarıyla Adana MEM'de sınava dayalı müdür yardımcılığı başvuruları son buluyordu. Sınav puanı değişikliyle bu süre galiba biraz daha uzayacak.Atama yapan iller de geri çekecek gibi görünüyor.(Mersin MEM gibi.)

13 Mayıs 2011 16:49

sonfilozof

AYNI SİTEDEN BAŞKA BİR HABER DE ŞU HABERLERDEKİ İSABETSİZLİK AÇISINDAN ÖNEMLİ...

MEB müdür atamaları yeniden yapılacak mı?

04 Mayıs 2011, 06:41 sabriser

01.11.2009 tarihinde yapılan Eğitim Kurumları Müdürlük sınavının bir sorusunun mahkeme tarafından iptali sonucunda bakanlık puanları yeniden hesaplanmıştır.Yeni puanlarınızı Meb sitesinden öğrenebilirsiniz

1-MAYIS AYI İÇİNDE ATAMA YÖNETMELİĞİ YAYINLANACAKTIR

2-HAZİRAN-TEMMUZ AYI İÇİNDE PUANI 59 DAN 60 A ÇIKANLARA BAŞVURU HAKKI VERİLECEKTİR

3-EYLÜL AYI İÇİNDE AÇILAN MAHKEMELERDE ÇIKAN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARALARI SEBEBİYLE 01.11.2009 tarihinde yapılan Eğitim Kurumları Müdürlük sınavına BAĞLI OLARAK YAPILAN TÜM ATAMALAR İPTAL EDİLECEKTİR.

4-EKİM 2011 YÖNETİCİ ATAMA SINAVI YAPILACAK VE İKİ SINAV SONUCUNA BAĞLI ATAMA İŞLEMLERİ BAŞLAYACAKTIR

13 Mayıs 2011 18:28

Cengiz-maraşlı

Bakanlık puanı yükselen herkese bir başvuru hakkı tanımak zorunda eğer bunu sağlamazsa ödeyeceği mahkeme masrafını ve kaybedeceği davalarla karşı karşıya kalır. Bununla ilgili bir çok mahkeme kararı mevcut.

Toplam 64 mesaj
ANKET
Sizce Cumhurbaşkanı kim olmalı?

Grup Vizyon