Editörler : "eskiyara"Pangaea
16 Mayıs 2011 12:55

Psikolojik Danışma ile Rehberlik Ayrılmalıdır...

Bunun nedeni birincisi okulda psikolojik danışma yapılamaz.Hem şartlar uygun değildir hem de pdr mezunları bu işi yapmaya ehil değildir.Rehberlik ataması ise gereklidir çünkü öğrenciler tercihler ders çalışma yöntemleri üniversitelerle ilgili bilgiler almak ister ki bunu da Felsefe ya da Pdr mezunları rahatlıkla yapabilir.Unutmayın ki Eğitimin temeli felsefedir.Eğitim ile felsefe arasındaki ilişkiyi iyi öğrenmek için biraz Socrates,Aristoteles,Platon,Nietzsche,Schopenhauer,John LockeJohn Dewey filan okuyabilirsiniz.

pdrturkey
Aday Memur
16 Mayıs 2011 13:04

Okullarımızda rehber öğretmen açığı oldukça fazla. Bütün öğrencilerin rehberlik hizmetlerinden yararlanmaları için bu açık acilen giderilmelidir. Üniversitelerin mevcut PDR bölümlerinden mezun olan öğretmenlerle bu açık kapatılacak gibi değil. Bu durumda acil olarak;

EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM

EĞİTİM YÖNETİMİ VE PLANLAMASI

EĞİTİMDE ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

HALK EĞİTİMİ

SOSYOLOJİ

FELSEFE

mezunları değerlendirilerek bu açık kapatılmaya çalışılmalıdır. Aksi takdirde önümüzdeki 15 yıl boyunca milyonlarca öğrenci rehberlik hizmetlerinden mahrum

18 Mayıs 2011 14:31

sayın dunvebugun. hangi ünvanla böyle bir konuda ahkam kesebiliyorsunuz merak ettim. psikolojik danışma ve rehberlik alanında öğretim üyesi misiniz? alanın lisansını bile almamış biri olarak nasıl da kendinizde böyle bir hak görüyorsunuz?

ayrıca bizim psikolojik danışma yapmaya ehil olmadığımızı da nereden çıkarıyorsunuz?

madem okumanız yazmanız da yok -olsa bir miktar araştırmanız yeterdi- ben size rasgele seçtiğim bir fakülteden bölüm öğrencilerinin aldığı derslerin listesini vereyim sonra tartışalım.

buyrun:

http://www.pdr.hacettepe.edu.tr/ogrprog1.html

şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, psikolog ünvanı alan psikoloji alanı mezunları arkadaşlarımız bile bizim kadar bireysel ve grupla terapi dersleri almazlar. bunu da araştırın, hazıra alıştırmayayım sizi :)

danisman09
Memur
18 Mayıs 2011 14:47

ya gerçekten anamıyorum ben dün ve bugünü, gerçekten dün yazıştık forumda, bugün başka konuda gel tartışalım falan dedi, söylediklerine cevap yazdım, oraya yazmıyor da gelmiş buraya yazıyor. ya arkadaşım sen çok mu istiyorsun rehber öğretmen olmayı, dur bir rica edelim de seneye 23 nisanda sana rehberlik odasını bir günlüğüne versinler.

ya sen ne kadar abes fikirler söylüyorsun. tercih uzmanı mısın anlamadım ki? tercih yaparken sadece üniversitelerden bilgi mi verildiğini sanıyorsun acaba? bireyin yetenekleri ve beklentilerine uygun olup olmadığını da araştırmaya gerek yok tabi, yani sen diyorsun ki, bir tercih zamanında çalışırım, arada bir de üniversite anlatırım yeter, senin bu dediğini internette tercih robotları da yapıyor.

kaan_20_kaan
Kapalı
18 Mayıs 2011 15:19

ya arkadaşım sen çok mu istiyorsun rehber öğretmen olmayı, dur bir rica edelim de seneye 23 nisanda sana rehberlik odasını bir günlüğüne versinler.

ha ha çok iyi yaa:)))))))))))))

yasaklı55
Aday Memur
18 Mayıs 2011 16:19

tabii yaw sen iste yeter ki hemen ayırırlar.

seçim olmasa sizin yüzünüze bakmazlardı da ah seçim yok mu...

dunvebugun
Daire Başkanı
18 Mayıs 2011 17:27

Ya benim kaçtığım filan yok iki yere de yazmamda ne var.Rehberlikçi olmak için 23 nisanı bekmememe gerek yok.Dershanede 2 yıl rehberlik yaptım.Rehberlik sadece tercih yapmak değildir tamam da ben hiçbir okulda sizleri yetenek testi filan yaptığınızı görmedim gören varsa yazsın diyelim yaptınız bunun sonuçlarını değerlendirdiğinizi de görmedim yani sizin yaptığınız şey tercih robotluğu (rehberlik odasına gelenlere tercihleri çıktı alıp veren sizsiniz çünkü) benim sorularıma hiçbiriniz cevap veremediniz.Sen neye cevap verdin komiklik yapmaktan başka? Grup terapisiymiş.Hanginiz okulda grup terapisi yaptınız güldürmeyin.Bakın eğitiminizi küçümsemiyorum mesele gerçekler sizde biliyorsunuz bunların uygulanamadığını çünkü okulda bu şartlarda bu olmaz.Sizle tartışınca ben zaten rehberlikten soğudum.Hak verseler de geçmem.Yatmaya alışkın değilim.Felsefeyi seviyorum ben sadece herkes sizin gibi derslere girmeyip,haftada bir kağıt verip maaş almayı (odasında akşama kadar kitap okumayı ister) sanırım bölümün cazibesi bundan.Bir de bu açıdan düşünün neden öğretmenler rehberlikçi olmak ister? Zor ve meşakkatli bir işi kim isterki...Diyeceğim Rehberlik ayrıdır Psikoloji ayrı Türkiyede böyle bir bölüm var diye bu savunulamaz...

danisman09
Memur
20 Mayıs 2011 10:22

bak arkadaşım sana yaptığımız işi ispatlamak zorunda değiliz. sen rehberliği yatış gördüğün için rehberliğe geçmek itiyorsun sanırım, terapi yapılmazmış, bak arkadaşım ben bir devlet okulunda çalışıyorum, bilişsel terapi eğitimi aldım, hipnoterapi eğitimi aldım, eft (duygusal özgürleşme tekniği), emdr, akran arabuluculuk ve çatışma çözme (mentörlük) eğitimi aldım, bir sürü test için eğitim aldım ve bunların hepsini hipnoterapi hariç kurumumda uyguluyorum. yani sadece senin dediğin gibi tercih yapıp, üniversite anlatmıyorum. artı okullarda yetenek testi yapılıp sonuçları açıklanmıyormuşmuş, sana mı açıklayacaklar sonuçlarını artı zaten rehberlikde gizlilik esastır, paylaşılması gereken bir konu varsa sadece gerekli kişiler ile paylaşılır. hiç uzun etme arkadaşım, yok rehber öğretmen açığı vardı biz rehber öğretmen olucaz falan filan boş laf bunlar. türkiyede kadın doğumcu açığı da var, felsefe de tüm bilimlerin anasıdır, sen bir de git kadın doğumcu olmak için sağlık bakanlığına başvur oldumu.

dunvebugun
Daire Başkanı
20 Mayıs 2011 11:33

Tamam yeterince aydınlandım işinizde başarılar...

medip
Daire Başkanı
20 Mayıs 2011 12:36

Okullardaki psikolojik danışmanlar daha çok dershanede çalışan yetersiz alan dışı rehber öğretmenlerin bozduklarını düzeltmeye çalışıyorlar.Bu nedenle de alan dışıların dershanelerde de çalışması derhal yasaklanmalı.

ancelo
Yasaklı
12 Ağustos 2014 12:49

gncel

medip
Daire Başkanı
12 Ağustos 2014 13:30

Süper :) Çok güldüm. :)))))

kaan_20_kaan, 13 yıl önce

ya arkadaşım sen çok mu istiyorsun rehber öğretmen olmayı, dur bir rica edelim de seneye 23 nisanda sana rehberlik odasını bir günlüğüne versinler.

ha ha çok iyi yaa:)))))))))))))

xrainmannx
Yasaklı
12 Ağustos 2014 23:11

Yetmez arkadaş ayrılmalı veya ayrılmamalı , rehberlik dersine REHBER ci girmelidir. Adı rehberlik dersin, rehber öğretmen odada boyle bir şey mantık dışıdır. Bunun ivedilikle ve zorunlu olarak değiştirilmesi gerekir.

ancelo
Yasaklı
28 Ağustos 2014 19:23

ayrılamaz tabi. Yapılmayan, bu kör sistemin sonucu yapılamayarak yalnızca ekran görüntüsünden ve yüzeysellikten öte geçemeyen rehberlikler son bulacak Yerine; aktif saha rehberlik uygulamaları İnşaallah yeni rehberlik yönetmeliği ile ve bir katılım getirilmek sureti ile okullarda faaliyete geçirilecektir. Nasıl ki avrupa uygulamalarında danışman, öğrenci genelini tanıma adına kendi rehberlik ve etkinliğini bir müfredat ile sınıfta veriyorsa aynısı yakındır. Haklısın rainmanx.

xrainmannx, 10 yıl önce

Yetmez arkadaş ayrılmalı veya ayrılmamalı , rehberlik dersine REHBER ci girmelidir. Adı rehberlik dersin, rehber öğretmen odada boyle bir şey mantık dışıdır. Bunun ivedilikle ve zorunlu olarak değiştirilmesi gerekir.

28 Ağustos 2014 22:19

Arkadaşlar 2011 yılına ait bu başlığı ancelo ( farklı türevleri mevcut, çoklu kişilik bozukluğu) isimli zavallı güncellemiştir. Ciddiye alıp da bir şeyler yazmayın. Uyarmak istedim :)

ancelo
Yasaklı
28 Ağustos 2014 22:33

kimin zavallı olduğunu zaman gösterecek, soytarı giibi hakaretlerinden utacaksın (diğerleri tenzihle) O rehberliklerine paşalar gibi girmekle kalmayacak, O nöbeti tutacak ve de 8/5 mesai ile aslanlar kaplanlar gibi çalışacaksınhiç merak etme.

ancelo
Yasaklı
28 Ağustos 2014 22:42

İlaveten, korkarım ki "akilopanter" artık odanda hafta boyu oturamayacaksın.

İşte bu şekilde, evvel Allah hayal edemeyeceğin kadar fâal bir yönetmelik sen gibilere mum tutturacak. Yeterince whats up oynamaya da artık zaman bulamayacaksın. o yüzden çok kaşınmasan iyi edersin. Pdr taslak tasarısı ve Pdr Önerisi bu tembel oyunu bozdu. Yerden göğe helal olsun.

ancelo
Yasaklı
28 Ağustos 2014 22:45

vereceksen bu yazılara medeni ve konu hakkında bir cevap ver haydi..

Yeni dünya ve daha faal bir rehberlik sistemi inşaallah artık senin de kapındadır.

xrainmannx, 10 yıl önce

karradeniz
Aday Memur
29 Ağustos 2014 02:04

Şunlar şunlar rehber öğretmen olarak atansın diyen arkadaşlar yanlış bir bilgiye sahipsiniz.Şu an MEB de rehber öğretmen açığı 10.500.PDR geçen yıl ve bu yıl 6.000 kontenjanla öğrenci aldı.Yani sadece 1 ve 2. sınıfta okuyanların sayısı bile açiğı kapatıyor ki 3 ve 4.sınıflarla birlikte 20.000 öğrenci şu an PDR okumakta.Farklı bölümlerden atamaya gerek kalmadan 3 yıl içinde açık alan mezunları ile kapanacak.

pdrturkey, 13 yıl önce

Okullarımızda rehber öğretmen açığı oldukça fazla. Bütün öğrencilerin rehberlik hizmetlerinden yararlanmaları için bu açık acilen giderilmelidir. Üniversitelerin mevcut PDR bölümlerinden mezun olan öğretmenlerle bu açık kapatılacak gibi değil. Bu durumda acil olarak;

EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM

EĞİTİM YÖNETİMİ VE PLANLAMASI

EĞİTİMDE ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

HALK EĞİTİMİ

SOSYOLOJİ

FELSEFE

mezunları değerlendirilerek bu açık kapatılmaya çalışılmalıdır. Aksi takdirde önümüzdeki 15 yıl boyunca milyonlarca öğrenci rehberlik hizmetlerinden mahrum

29 Ağustos 2014 14:03

Amaç nicelik değil danışman öğretmenim Hedef; Okullardaki rehberliğin çökmüş niteliği olmalı

karradeniz, 10 yıl önce

Şunlar şunlar rehber öğretmen olarak atansın diyen arkadaşlar yanlış bir bilgiye sahipsiniz.Şu an MEB de rehber öğretmen açığı 10.500.PDR geçen yıl ve bu yıl 6.000 kontenjanla öğrenci aldı.Yani sadece 1 ve 2. sınıfta okuyanların sayısı bile açiğı kapatıyor ki 3 ve 4.sınıflarla birlikte 20.000 öğrenci şu an PDR okumakta.Farklı bölümlerden atamaya gerek kalmadan 3 yıl içinde açık alan mezunları ile kapanacak.

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi