Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler :
10 Haziran 2011 18:35  

2011 vaizelik...s i z o l s a n ı z

atanan arkadaşlara hayırlı olsun.bu meslek hakkında bilgisi olanlar paylaşabilirler mi acaba? avantaj ve dezavantajları nelerdir? bir de sözleşmeli kkö'yken, kadroya geçtik,şimdi de sözleşmeli vaizeliğe atandık, siz olsanız bu meslek ne kadar cazip gelirdi ??

10 Haziran 2011 20:02

_Amine_
Kapalı

bence kürs hocaliği daha güzel..tercih meselesi..

10 Haziran 2011 21:39

cell0077

vaizelik daha kolay diyolar...daha rahatmış..3 gün vaaz var diyodu arkadaş.diğer günler yokmuş.kuran kursu malum hem vaaz veriyoruz muhtelif günlerde hemde öğrencilerimiz var.bence vaizin en olumlu yönü cemaate yeni sesleniyo olması.daha etkili oluyo.ama ben görevimden memnunum tercih meselesi.altın kapla da verseler kuran öğretme zevki bambaşka.kuranı her açtıklarında akıllarında dualarındasın...

11 Haziran 2011 01:12

kul82

nekibu arkadaşım sen nereye atandın, bende seninle aynı durumdayım da napsak geçsek mi acaba vaizeliğe

11 Haziran 2011 01:41

besiman
Kapalı

vaizelige gecen arkadasım bir aysonra geri donmek istedi...bence her insan aynı işi sevemez hocam...sizin hangi işte mutlu oldugunuz onemli..insan sevdigi işte avantaj yada dezavantaj gormuyor....çalışma sartları acısından vaize arkadasım cok hiçte oyle çalışma sartları kolay felan degil...davulun sesi uzaktan hos....helede evliyseniz vaizelik daha zor...cunku belli bir yeriniz yok...3 ayrı muftulukle calışabiliyorsunuz..cok sık yeriniz degişebiliyor...mesala kko olunca kursunuza yakın bir ev tutabilme imkanınız var ama vaizelikte bir birine cok uzak yerlerde gorev alabiliyorsunuz...pazartesi biryerde salı baska caamide....sonra cemaat toplayamazsanız o caamiden alınıp baska camiye...bizim toplumumuzda birde hanımlar alışmıs belli tarikatların toplantılarına gitmeye ..onlara caami ortamında sohbete alıştırmak cok zor....tabiiki kko ciligininde zor yanları var ben sadece kko cileri vazieligi kolay onlarda kko kolay sanıyor.kısace hepsiniz zorlukları var hocam...

11 Haziran 2011 01:49

kul82

evet insanın tabiatıyla alakalı biraz ikisininde zorlukları var fakat ben karar vermete çok zorlanıyorum

11 Haziran 2011 01:51

kul82

besiman arkadaşım o dönmek isteyen arkadaşının akıbeti ne oldu dönebildi mi kuran kursuna yoksa alıştı mı vaizliğe

11 Haziran 2011 12:05

ebu-fisar

müftüye göre değişiyor mesela karaman müftüsü (herhalde şimdi değişti) hafata da 5 gün 8 5 müftülükte olacaksınız diyordu isterse o gün hiç vaazın olmasın geleceksin diyordu ..

böyle bir müftüye rastgelirseniz çok kötü olur...

benim böyle bir tercih hakkım olsaydı şöyle düşünürdüm...

vaize olduğunuz zaman muhatap kitleniz teyzelerddir... onları ise eğitmek çoğu zaman mümkün görünmemektedir kafasında dondurduğu belli başlı şeyler vardır dine aykırı olsa da değiştiremezsiniz yani suya yazı yazmak gibi olur...

ama kuran kursunda işiniz çocuklarla gençlerle taze zihinler bozulmamış dimaklar çabanızın karşılığını görürsünüz...

gerçi artık kız kuran kurslarına da teyzeler geliyordu değil mi :I

11 Haziran 2011 14:44

Nur-seza

Tamamen tercih, ilgi ve zevk meselesidir. Hiç vaize olmayı düşünmedim, düşünmem de. Tartışılacak bir konu değil. Herkes yeteneğine göre, ilgisine göre tercih yapar vesselam...

11 Haziran 2011 15:03

hüdalfa

bir soru? vaize kadrolu veya sözleşmeli maaşı ne kadar? evli veya bekar?

ya da kkö ile vaize maaşı arasındaki fark nedir?

11 Haziran 2011 15:39

adalet adil

bence kadronuzu sözleşmeye tercih etmeyin.kadroluyken görevde yükselme sınavıyla vaizeliğe geçersiniz inşallah.benim öğrencilerimin coğu yaşlı okuma yazması olmayan cok.bırakın değiştirmeyi,kuran öğretmek bile zor oldu.yöntemi söylüyosun uygulatmaya çalışıyosun ama kendi bildiklerini okuyolar.özel öğretim gibi tek tek ince ince işlemek durumundasın.vaizeliği ilerde bende düşünüyorm.hakkımızda hayırlısı

13 Haziran 2011 22:11

nekibu

kul82 arkadaşım ben de hala araştırıyorum napacağıma karar veremedim,tam verdim diyorum gene bi şeyler tereddüt etmeme sebep oluyor.kendi memleketim olan d.bakır'a atandım.sen nereye atandın?

vaizelik kkö'den daha zor bir kere,bunu en baştan bilerek bu işe girmek lazım.çünkü sürekli okumak ve kendini geliştirmek,insanların sorularına cevap verebilmek gerekiyor.sorumluluk üstlenmektir yani.

görev yapan arkadaşlara ulaşabilirsek daha net anlayabiliriz durumumuzu.

13 Haziran 2011 22:36

kul82

nekibu meslek olarak tereddüt edecek birşey yok bence önemli olan kadroyu bırakıp tekrar söz. devam etmek. bende hala karar veremedim ve zaman daralıyor, ankaralıyım ve kırıkkaleye atandım

13 Haziran 2011 23:54

ozciran

Öncelikle atanan arkadaşlarıma hayırlı olsun diyor ve nur seza arkadaşıma katılıyorum. gerçekten ilgi ve tercih meselesi.Bu kadar düşünmenize gerek yok arkadaşlar kendinizi biraz tanıyorsanız, ne istediğinizi iyi biliyorsanız karar vermeniz kolaylaşır. Size bir fikir oluşturması için isterseniz biraz bahsedeyim. Öncelikle hiçbir işte mutlak rahatlık ya da mutlak zorluk yok.Çoğu zaman rahatlıklar zorlukları, sıkıntılar güzellikleri beraberinde getirir.Ben isteyerek kazandığım, severek okuduğum ilahiyattan çok idealist duygularla mezun oldum. Malum sorunlar sebebiyle formasyonum olmasına rağmen MEB e hiç başvurmadım.Yıllarca KKÖ olarak çalıştım. Evet çok güzel bir meslek, özellikle ilk yıllar tadına doyum olmuyor.Ama gördüm ki kendimi geliştirebilme çabamı bir yere kadar sürdürebildim, bir süre sonra kendimi tekraretmeye başladım. Çünkü öğrencilerin genel potansiyeli belliydi.sizlerce de mağlumdur öğretmeni geliştiren biraz da öğrencidir.Mesleğimi çok severek yaptım ama istediğimin bu olmadığını da anladım. 3 yıl önce sözleşmeli vaizeliğe atandım, aynı vakitlerde kadrolu kkö alımı da vardı ben 80 puanla sözleşmeli de olsa vaizeliği tercih ettim.ilk günden itibaren aradığımın tam da bu olduğunu düşünüyorum. İlde göreve başladım haftada 3 vaazım vardı ama hergün 65 km yol gidip geliyrdum.iki yıldır kendi ilçemdeyim evim işim her şey çok yakın ama sabah 9 da bir çıkıyorum 6 dan önce eve giremiyorum Dedim ya her zorlukla beraber bir kolaylık ya da tam tersi vardır diye. ama ben bunlara hiç takılmıyorum. Çünkü beni okumaya, kendimi geliştirmeye sevkeden yaptırımlarım var. Neler mi? Camiide hanımlara sohbet yapıyorum, i.h.l de kız öğrencilere aylık seminer veriyorum, cezaevinde mahkumlarla, çocuk yuvasında yetimlerle sohbet ediyorum, şimdiye kadar yalnızca iki kez yapmış olsamda yerel tv de program yapabiliyorum, çok istekli bir grupla tefsir dersleri yapıyoruz... velhasıl çok farklı kitlelerle beraber olabilme fırsatını yakalayabiliyorum, çok çetrefilli sorulara muhatap oluyorum. Ama tüm bunlar sayesinde okumadan, deryada damla olduğunu gördüğüm bilgilerime yeni birşey eklemeden, mahcup etmemesi için, layık kılması için rabbime dua etmeden tek bir gün geçirmiyorum. Vaizelikte siz ve amiriniz gelişime açıksanız yapamayacağınız hizmet yok.Amire de çok takılmayın bugün var yarın yok.Ha bu arada kkö ile aynı maaşı alıyoruz tabi onlar bir de ek ders ücreti alıyorlar.Ama inanın hiç gözüme görünmüyor,aldığımın hakkını vereblsem bana yeter. biliyorum ben sözü çok uzattım ama sizdüşünmeyi bu kadar uzatmayın. Kendinizi tanıyın yeter.hangisinde daha rahat ederim daha fazla kazanırım sorusunu değil hangisiyle daha mutlu olurum sorusunu kendinize sorun.Sözleşmeli kadrolu meselesine de çok takılmayın ikisinin birbirinden çok farkı yok.Rabbim dileyince kadroyu da veriyor elhamdülillah şu an olduğu gibi. Ayrıca kadrolu kkö iken vaizeliğe geçmek sandığınız kadar kolay olmuyor. Çok yakınlarımdan biliyorum.

14 Haziran 2011 13:35

nekibu

ozciran arkadaşım çoooook teşekkür ederim Allah razı olsun, tecrübelerinizi aydınlatmak adına usanmadan yazdığınız için minnettar hissettim gerçekten.ben de özellikle bu mesleği yapan arkadaşlara ulaşmak istiyordum.iletiyi okuyup cevaplandırmanızı bi nimet sayıyorum. ben de aynı dertlerden muzdarip, daha farklı şekillerle bu güne geldim tabi,önceliğim her zaman bir şeyler öğrenmek oldu şimdi de öğrendiklerimizi hayata geçirme emri bil maruf nehyi anil münker desturunca uygulama zamanı elimizden geldiğince. Bakalım Mevla neyler neylerse güzel eyler...

tekrar teşekkürler

Allah yardımcın/mız olsun,başarı dileklerimle...

14 Haziran 2011 13:47

mercansi

arkadaşlar vazielik kolay kolay deniliyor. ama bulunduğunuz müftülüğe göree değişiyor haberiniz olsun. biizm müftülükteki vaize çook yoruluyor. bütün iş onun üstünde.

14 Haziran 2011 23:34

kul82

bende vaize arkadaşa çok teşekkür ederim. rabbim muvaffak etsin. darısı bizlere nekibu ne karar veriyorsun, ben yeni alımların da kadroya döndürüleceğini düşünüyorum.

15 Haziran 2011 11:18

mızgin

s.a. arkadaşlar ben de şuanda vaizelik yapıyorum. Özciran arkadaşımızla aynı duyguları paylaşıyorum. Daha önce ben de K.K.ö yaptım ve formasyonum da var.Vaizliğin zorlukları olabilir fakat mutlu olacağım en ideal meslek olduğunu düşünüyorum. Eğer sürekli okumak ve paylaşmayı seven biriyseniz mesleğin gelip geçici sıkıntıları çok da önemli olmuyor. Allah hakkınızda en hayırlı olanı nasip etsin.

19 Haziran 2011 19:58

nekibu

a.s mızgin arkadaşım, teşekkür ederiz bize düşüncelerini yazdığın için.

kul82 arkadaşım ben de kadroyu bırakıp sözleşmeli de olsa vaizeliğe başvurmaya karar verdim,buna da değecek sanırım, öyle bekliyorum.Allah utandırmasın hepimizi inşallah.

sen naptın?neye karar verdin?şimdiki görev yerin neresi?

20 Haziran 2011 05:20

kul82

şimdi ankaradayım. ben 6 yıldır kadrosuz çalıştığım için tekrar söz. olmaya içim el vermiyor, son kararım değil ama kkö olarak kalacak gibiyim, hayırlısı olsun

22 Haziran 2011 18:40

nekibu

başvuru yapmaya gittim kadro bırakılıp sözleşmeli kalınır mı yaa diye şaşırdılar ama ben yine de vaizeliğe karar kıldım :)

hayırlısı bakalım.şimdi de istifa ve göreve başlama sorunu var.ne zaman başlatacakları belli değil gel istifa et diyorlar,yine karıştı işler

Toplam 22 mesaj
ANKET
Sizce Cumhurbaşkanı kim olmalı?

Grup Vizyon