Editörler : supporters.

uyak
Şef
10 Temmuz 2011 18:57

o kadar çok soru çözünce kayış kopuyor kafa boş dönüyor bu sorunun iktşisatta mı olduğuna bile emin değilim ama Schumpeter yenilik olmayacakmıydı

ilkseron
Aday Memur
10 Temmuz 2011 18:58

Bu arada ekonometri ve istatistik yapan var mı arkadaşlar? benim girdiğim salonda yaklaşık 50kişi vardı ve ilk 155 dakika bitince 2kişi dışında salonun tamamı çıktı :( bu arada ben de sınav salonunda son 2 kişi kalıyorsa eğer diğerinin çıkmaması gerektiğini öğrendim :)

kayati
Aday Memur
10 Temmuz 2011 19:09

monopolcu rekabet sorusu vardı özelliklerinden diye ne yaptınız arkadaslar?

gucdevani
Şef
10 Temmuz 2011 19:11

farklılaştırılmış mal

gucdevani
Şef
10 Temmuz 2011 19:14

pozitif eğimli kayıtsızlık eğrisi vardı.tamlık geçişkenlik azı çoğa tercih vs. onun cevabı neydi. birde yatay talebin toplam hasılatı pozitif eğimli olacak vardı

kayati
Aday Memur
10 Temmuz 2011 19:16

eminmisinız?

hijcker
Aday Memur
10 Temmuz 2011 19:29

schumpter yenilik yaptım bende. merkez bankasının faizi sabitlemesi LM yaptım. onada bakcm birazdan. tekelci rekabet sorusu ürün farklılaştırması. pozitif eğimli kayıtsızlık eğrisi yansıtmazlık yaptım. diğer 4 şık değil diye yaptım ama onada bakcm

TiTiA61
Daire Başkanı
10 Temmuz 2011 19:33

*kısmi denge marshall.

*ilk devalüasyon 1946.

*y miktarı 20.

*birtane işlem sorusuda 5 çıkıyordu soruyu tam hatırlamıyorum.

*lm yatay eksene paralel.

*giffen de gelir etkisi ikame etkisinden büyüktür.

*p32 çıkıyo monopolde.

*marjinal maliyet eğrisi ortalam değişken maliyetin altındadır.

*ıs egrisi gelir vergisi oranı düştüğünde sağa kayar.

hatırladıklarım bunlar...

hijcker
Aday Memur
10 Temmuz 2011 19:40

merkez bankası sabit faiz politikası izlerse LM yatay ekesne paralelmiş ders kitabından buldum.

SonSessizKral
Kapalı
10 Temmuz 2011 19:43

arkadaşlar sınavım çok iyi geçti sayılmaz..ama buradan iktisat hocamız erman erbaykal'a çok çok teşekür etmek istiyorum..iktisatı hiç bilmeyen insanlara muazzam bir iktisat birikimi yaptırdı...onun dersleri dinleyip sınava girseniz bile 10 soru banko..long live john mynard erbaykal:)

lismcanl
Aday Memur
10 Temmuz 2011 19:44

ZEVK VE TERCİHLER DOĞRU ARKADAŞLAR (MARSHALL'IN GELİŞTİRDİĞİ TEKLİF EĞRİLERİ HEM ARZ HEM TALEBİ YANSITIR)

MONOPOL SORUSU q=32

KISMİ DENGE=MARSHALL

SCHMPTER = YENİLİK YARATMA... (YARATICI YIKIM)

(ESNEKLİK SORUSU)TALEP FAZLASI DENGE MİKTARININ: %30'U

YATAY EKSENE PARALEL TALEP EĞRİSİ = TOPLAM HASILA EĞRİSİ POZİTİF EĞİMLİ DOĞRU

POZİTİF EĞİMLİ KAYITSIZLIK EĞRİSİ: TAMLIK

MONOPOLCÜ REKABET: FARKLILAŞTIRILMIŞ ÜRÜN

MARJİNAL MALİYETLİ SORU: MC AVC'NİN ALTINDADIR

OPTİMAL SERMAYE MİKTARI: 7

FAİZ ORANLARINI SABİT TUTMAK İÇİN: LM YATAY EKSENE PARALEL

PHİLİPS CURVE : DOĞAL İŞSİZLİK ORANINDA DİKEY EKSENE PARALEL(YA DA YATAY EKSENE DİK tam ne diyordu hatırlayamadım.)

FAİZ ORANLARININ DEVAMLI DÜŞMESİ: BEKLENEN ENFLASYON ETKİSİ ( Tahvil talebini arttırır,tahvil fiyatları yükselir ve faiz oranlarını düşer.)

BEKLENEN ENFLASYONLU SORU: TAHVİL TALEBİ ARTAR TAHVİL ARZI AZALIR FAİZLER DÜŞER

AD'Yİ SAĞA KAYDIRAN: VERGİ ORANIN DÜŞÜRÜLMESİ

FİYATLAR GENEL SEVİYESİ REEL ÜCRETLERDEN DAHA FAZLA ARTARSA: FİRMANIN EMEK TALEBİ ARTAR, İŞÇİ EMEK ARZI AZALIR(REEL ÜCRETLER DÜŞMÜŞTÜR.)

ÇIKTI DÜZEYİ TAM İSTİHDAMDAN FAZLA MI NE DİYORDU: POTANSİYEL GDP'DEN FAZLADIR.

PARASAL TABAN: REZERV PARA + DOLAŞIMDAKİ PARA (REZERVİ ÇIKARINCA MI NE KALIR DİYORDU DOLAŞIMDAKİ PARAYI MI HATIRLAYAMADIM.)

2001'DEN BERİ CARİ AÇIK VERMEKTEYİZ. (YA ÇIKMIŞ KHK SORUSU YA DA KAYMAKAMLIK)

2.DÜNYA SAVASŞI SONRASI İLK RESMİ DEVALÜASYON 1946YMIŞ (58 DİYE HATIRLYDM 56YI ÜFÜRDÜM YANLIŞMIŞ.)

hatırladıklarım bunlar arkadaşlar. Herkese geçmiş olsun Rabbim herkesin gönlüne göre versin..

downtempo
Şef
10 Temmuz 2011 19:44

azı çoğa tercih diye attım,bide y yi 30 buldum,ölçeğe göre sabit getiri yok mu CES fonk.da..

SonSessizKral
Kapalı
10 Temmuz 2011 19:48

arkadaşlar sınavım iyi geçmedi..artık kader kısmet ne olur ne olmaz..elimizden geleni yaptık...olan buydu..buradan iktisat hocam erman erbaykal'a sonsuz teşekkür ediyorum..kendisi sene başından beri kanının son damlasına kadar bize bir soru daha fazladan yaptırabilmek için didindi durdu...hiçbir iktisat bilgisi olmayan kişilere bile iktisat literatürü kazandırdı..long live john mynard erbaykal:)

ferhat_poscu
Aday Memur
10 Temmuz 2011 19:49

arkadaşlar şuna dikkatinizi çekmek istiyorum !

Kısmi denge analizini kim bulmuştur demiyor kim geliştirmiştir diyor, soru çödüğüm kitaplarda da kaşılaştım bununla bence marshall değil tuzak bir soru diye düşünüyorum...

downtempo
Şef
10 Temmuz 2011 19:50

FİYATLAR GENEL SEVİYESİ REEL ÜCRETLERDEN DAHA FAZLA ARTARSA: FİRMANIN EMEK TALEBİ ARTAR, İŞÇİ EMEK ARZI AZALIR(REEL ÜCRETLER DÜŞMÜŞTÜR.)

ÇIKTI DÜZEYİ TAM İSTİHDAMDAN FAZLA MI NE DİYORDU: POTANSİYEL GDP'DEN FAZLADIR.

bunları bende böyle yaptım,dolaşımdaki parayı mı ne çıkarınca rezervler kalır yaptım,banka rezervleri mi ne vardı bide..

gucdevani
Şef
10 Temmuz 2011 19:50

lismcanl inşallah cevapların doğrudur. ces fonksiyonu sabit getirili.

lismcanl
Aday Memur
10 Temmuz 2011 19:53

ÖLÇEĞE GÖRE HERDURUMDA SABİT GETİRİ

GİFFEN MAL: GELİR ETKİSİ İKAME ETKİSİNDEN BÜYÜK DÜŞÜK MAL.

spekboy
Şef
10 Temmuz 2011 19:56

lismcanl allah seninde gönlüne göre versin kardeşim;)

aplexx
Aday Memur

Şöyle bir soru vardı..

Ne buldunuz? (Verileri tam hatırlayamamış olabilirim)

Firma üretim fonk: q=46x-2x^2

x'in fiyatı= 16

Fiyat=4

lismcanl
Aday Memur

GÜCDEVANİ

umarım öyledir..:)

Toplam 157 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler