Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : FoRNoX
01 Ağustos 2011 14:53  

Uzman Çavuşluktan, Astsubaylığa geçiş

Merhaba arkadaşlar..

Askerliğim tecilli yaşım 21 üniversite terkim.

Tecilimi kaldırıp askere gittiğimde.. Uzman olarak kalsam.

Nasip olursa göreve başlarsam. 2 yıl açıktan okuduğunda Astsubaylığa geçebiliyorsun diye öğrendim tam emin değilim araştırdım fazla bilgi bulamadım..

Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

01 Ağustos 2011 16:52

nihat.kaya

Kimse bilmiyor mu?

02 Ağustos 2011 13:35

Barangezici

Arkadaşı askere gidip uzman çavuş olarak kalırsın daha sonrasında 4 yıl uzman çavuşluk hizmetini doldurup sınava giriceksin tabi bazı şartlar var örnek olarak sicil notun yüksek olucak 4 yıllık hizmeti doldurucan sınavı kazanman lazım ve en önemlisi 2 yıllık bir önlisans programı bitirmen lazım bunları geçtikten sonra 6 ay astsubay anlayışı temel kazandırma kursuna takılıcan daha sonra sınıf okulu filan inş. yardımcı olmuşumdur

04 Ağustos 2011 15:30

nihat.kaya

Bilgilerin için teşekkür ederim. Geçişte yaş sınırı varmı?

06 Ağustos 2011 13:56

halil1258

UZMAN ÇVŞ İLE ASTSUBAY AYNI.UZMAN ÇVŞ UN ZİMMETİ YOK ASTSUBAYIN ZİMMETİ VAR,SORUMLULUĞU VAR,GÖREV YAPMASI GEREKEN 5 TANE BÖLGESİ VAR.

06 Ağustos 2011 14:31

kirte

halil 1258, uzman çavuş ile astsubay aynı derken neye göre bu sonuca ulaştınız? Hatta verdiğiniz örneklere göre uzman çavuşluğun astsubaylıktan daha iyi olduğunu bile ima etmişsiniz.

Anladığım kadarıyla ya hayal dünyasında yaşıyorsunuz yada gözlem ve tespit özellikleriniz yok.

06 Ağustos 2011 14:36

kirte

nihat.kaya,

önce askere git o ortamı gör, yaşa sonra sınavlara gir ondan sonra karar ver. Askere gitmeden önce uzman çavuş,astsubay olmayı isteyip askere gittikte sonra bu fikri değişen bir çok kişi tanıdım.

O yüzden sen de önce bir git ondan sonra hedefini belirle. Bu arada astsubay yada uzman çavuş olma şartlarını ise googledan aratarak rahatça bulabilirsin.

15 Ağustos 2011 10:53

subayçorlu2010
Kapalı

halil1258 e katılıyorum görev- sorumluluk-yetki üçgeni bakımından uzm cvs bir nevi turist gibi kalıyor(nöb.cvs luk tutar,zimmet yok mehmet te az zaten)..nihat kaya sende uzmancvs olmaya gercekten talipsen,yani uzmanlıgı sevmemene ragmen olup daha sonrada atraksiyonlar yapıp astsb olmaya calısmayacaksan gir bu işe... yani herkes önce balık tutmayı öğrensin sonra balık yemeyi....

Toplam 7 mesaj