Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : cihan27incir.receli
06 Ağustos 2011 18:17  

refakat izni nasıl alınır?

arkadaşlar bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi? başka ildeki annemize refakat etmek için izin alabiliyormuyuz ve bunun herhangi bir gün sınırlaması oluyormu?

07 Ağustos 2011 00:16

zihnigonen
Kapalı

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?nun 105. maddesinde ?Ayrıca, memurun bakmakla yükümlü olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak, üç aya kadar izin verilir. Gerektiğinde bu süre bir katına kadar uzatılır.? şeklinde bir hüküm bulunmaktadır. Hastaneden alacağın Heyet Raporu ile ilgili şartları taşıması halinde 3+3 ay ücretli izin kullanabilirsin. Torba yasa öncesi 6+6 ay idi, torba yasayla bu yarı yarıya düşürüldü.

07 Ağustos 2011 00:42

matik76

peki hocam bu raporu almak da sağlık özründe kullanılan raporu almak gibi zor mudur? çünkü sağlık özrü için raporu denedim gerçekten çok yıpratıcı bi süreç oldu. ve bi sorum daha olacak. diyelim ki yakınımız 20 gün hastanede yattı bu durumda ben yakınıma refakatçı olarak yazılıp izinli oluyor muyum?

07 Ağustos 2011 21:44

zihnigonen
Kapalı

hocam durum ciddi ise zaten hekimler gerekli raporları verirler. heyet raporunda "memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girebilir" gibi bir ibarenin olması gerekiyor. hastanedeki refakatçilikle izinli sayılmazsınız. olsa olsa 10 gün mazeret izni, kalanında da rapor kullanabilirsin.

08 Ağustos 2011 11:28

ali33

Hocam ben geçen ekim ayında aldım il millieğitim nasıl olacağını bilmiyordu çünkü ben babama bakmakla yükümlü değilim babamın kendi sigortası vardı.Bende bakanlık sağlık işleri daire başkanlığıyla görüştüm ordaki şef arkadaş hastaneden bir yazı al dedi babasının yanında refakat ediyor diye babam hastanede yatıyordu bende onun söylediği gibi bir yazı aldım okula faksladım onlarda izin işini halletti bir sorun çıkmadı.

Toplam 4 mesaj
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?