Editörler : Pangaea
15 Ağustos 2011 00:54

Tasavvuf Yüksek Lisansı

Tasavuftan başvurabilmek için hazırlık mahiyetinde neler yapmalıyız? tecrübelerinizi paylaşırsanız memnuniyet duyarız.

recep0001
Aday Memur
15 Ağustos 2011 03:36

senden istene belgelri hazırlayacaksın..ihtimaldır ki başvuru ücreti isterler onu yatıracaksın..belgeleri bizzat isterlerse götüreceksin..posta ile de olursa gönderirsin....sonra kesin kayıt hakkı kazanırsan gidersin harcı yatırırsın kesin kayıtını yaptırırsın..sonra ders seçme için danışman hocanla görüşürsün..gel derse yanına gidersin..internetten sana yap derse yaparsın.ama muhakkak danışman hocanla konuş ondan sonra ders şeçimi yap..eger uzak bir yerden gideceksen derslerini devamsızlığı problem etmiyen hocalrdan seçersin... nereye başvurdun..

recep0001
Aday Memur
15 Ağustos 2011 03:42

kaynak açısından soruyor isen ne okuabilirim diye...

imam sühreverdi....gerçek tasavvuf

kelabazi ...ettaarruf

dilaver selvi..kaynakları ile tasavvuf iki cilt..semerkand yay

tasavvuf literatürü...mustafa aşkar

tasavvuf terimleri sözlüğü....ethem cebecoğlu

bunlara bakabilirsin..

hillalll
Aday Memur
16 Ağustos 2011 00:23

recep0001 kardeşim çok sağolunuz.

çok makbule geçti.ya fırat üni. ya da yüzüncüyıl üni. de başvurmak düşüncesindeyim.ama henüz karar vermiş değilim.

siz bu alanda mı çalıştınız?

hillalll
Aday Memur
16 Ağustos 2011 00:23

recep0001 kardeşim çok sağolunuz.

çok makbule geçti.ya fırat üni. ya da yüzüncüyıl üni. de başvurmak düşüncesindeyim.ama henüz karar vermiş değilim.

siz bu alanda mı çalıştınız?

recep0001
Aday Memur
16 Ağustos 2011 00:35

yok çalışmadım ama birçok tasavvuf kaynağı elimde mevcut..klasiklerden...kütüphanemde ayrı bir bölüm var...tefsirden yapıyom yüksek ama tasavvufa ilgim de var...

sayto
Aday Memur
17 Ağustos 2011 16:10

ben yüzüncü yıl da tasavvuf tan yaptım. tezim kabul edildi. 15 eylül de teslim edecem. van da yapmak isterseniz tavsiye ederim. zorluk çıkarmazlar. ama şimdi tasavvuf hocası çanakkale ilahiyata geçti. hoca olmadığı için alım yapmazlar büyük ihtimalle.

hillalll
Aday Memur
18 Ağustos 2011 03:59

sayto kardeşim siz hangi kitapları tavsiye edersiniz?

recep0001
Aday Memur
18 Ağustos 2011 04:17

sayto hocam..konu ne idi..

nurullahulekber12
Şube Müdürü
18 Ağustos 2011 10:56

hocam fırat tasavvuf kontenjanı en son ilana göre 1 kişi

fıratta alımlar rezalet, liyakat zayıf,hak hukuk sıfır,

bu yönden türkiyede ilahiyatla içinde en adaletsiz fırattır.fıratta mülakat vardır. yönetmeliklerinde şöyle bir madde var:

mülakat notu 50 nin altında olanlar değerlendirilmeye alınmayacaktır.

yani senin alesin 100 bile olsa dip.notun 99 bile olsa dilin 80 bile olsa mülakattan 49 alsan notların hesaplanmaz bile.

fırat ilahiyatta kontenjanlar belirlenmeden önce hocanın alacağı öğrenciler bellidr. mesela son ilanda 1 kişi kontenjan var bu nedemek 1 adamı var onu alacak.

bende geçen yıl tasavvufa başvurdum hocayla konuştum bana dediki ben hakkedeni alacam bende sevindim, tasavvufçu böyle olur dedim işte.

kayseri iahtisas okuyan bir arkadaşımda onu aramış ona benim adamlarım var demiş.

mülakattan sonra ihtısas okuyan bana dediki niye bana söylemedin. sana derdim meseleyi dedi.

oyuzden hocadan söz almadan başvurma parana yazık.

sayto
Aday Memur
19 Ağustos 2011 14:06

benim tez konum Niyazi Mısri'nin hocası olan "Elmalılı Yusuf Sinan-ı Ümmi'nin Tasvvufi görüşleri" idi.

Tavsiye edeceğim kitap ilk etapta yani yl. sınavına hazırlanırken veya mülakat sınavı için "Hasan Kamil Yılmaz- Ana Hatlarıyla Tasavvuf ve Tarikatler" ve "Mustafa Kara- Tasavvuf Ve Tarikatlar Tarihi" bu iki kitap yeterlidir, benim çok işime yaradı.

tabi bir de arapça metin tercüme ettirirler.

hillalll
Aday Memur
21 Ağustos 2011 02:09

Çok sağolunuz cevaplarınız için...

Bir de Arkadaşlar öğretmenlik yaparken bir ilden başka bir ile tayin olabilmek için yüksek lisans yapıyor olmak geçerli bir sebep midir?

sayto
Aday Memur
21 Ağustos 2011 19:06

evet geçerli bir sebeptir. özür gurubu tayine girer.

hillalll
Aday Memur
21 Ağustos 2011 21:00

eyvallah sayto kardeşim.

:-))

A Belles images
Genel Müdür
31 Aralık 2014 11:21

Tasavvufta yüksek lisans yapabilmek için ilahiyat mezunu olmak şartı var mı?Hocalar inisiyatiflerini kullanıp farklı bir alandan öğrenci kabul edebilirler mi?

u_mutsuz
Aday Memur
10 Ocak 2015 23:57

selamün aleyküm yüksek lisans yapmak için en az kaç puan almalı ales ve dilden

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi