Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : FoRNoX
29 Ağustos 2006 05:15  

Tsk da Sivil Memur ve Nöbet

arkadaşlar öncelikle şunu belirtmek istiyorum bir kaç konu dışında kimse kimseye yardım etmemiş forum bir bilgi paylaşım yeridir. Tsk da çalışan memurlarıntek sorunu maddimidir çoğu konu başlığı maddi içerik taşıyor ne olcak sadece varsayım bunlar

Benim sorunum tskda çalışan sivil memurların nöbetleri ben bir ordu evinde görevliyim ve normal mesai saati dışında görev yapıyorum cumartesi pazar izinliyim fakat 2 haftada bir nöbetimiz var sizden istediğim yardım şu konuda:

tuttuğumuz nöbetlerin yerine izin alma şansımız varmı 657 sayılı devlet memurları kanununa göre var ama askeri iç hizmet kanununa göre durum ne şimdiden tşkler.

29 Ağustos 2006 23:12

cerit71

Nöbet tutmak kanunen var ve yerine izin almak gibi birşey söz konusu değil.

30 Ağustos 2006 03:18

fakir memur

tsk nöbet yönergesi derki;nöbet 24 saat esasına göre tutulur.nöbet ertesi görev verilemez.yani nöbet ertesi izin verilir.hafta sonu nöbetleri ve resmi tatil nöbetleri sonrasında mutlaka izin verilir.iyi geceler

30 Ağustos 2006 22:32

udogan36

TSK'da görevli devlet memurları çalışma saatleri olarak 657'ye tabi değildir. Bu konuda İç Hizmet Kanunu/Yönetmöeliği ve TSK Nöbet Yönergesi geçerlidir.

Buna göre TSK'da görevli devlet memurlarına görev ve statülerine uygun olarak nöbet görevi verilebilir. Nöbetler 24 saat esasına göre tutulur ve memur nöbetin tamamlandığı gün istirahatli sayılır.

31 Ağustos 2006 01:00

nejbus

biz nöbet adı altında resmi tatil günleri 8 saat ile yeri geldiği zaman 12 saat mesai yapıyoruz nöbet midir bu değilmi tsk da nöbet 24 saat esasına göre yapılıyorsa bu nedir. iç hizmet kanununda bunun yeri nedir.

31 Ağustos 2006 22:48

ChefCook

ARKADAŞLAR BİR KAÇ SAAT FAZLA MESAİ YAPMAKTAN YAKINIYORSUNUZ

HAKLISNIZDA AMA BEN YAPTIĞIM MESAİYİ SİZLERE ANLATSAM BELKİDE BANA İNAMAYIP ABES BİR DURUM DİYECEKSİNİZ SOSYAL TESİSTE ÇALIŞAN ARKADAŞIM SENİN MESAİN TESİS MÜDÜRÜNÜN DUDAKLARININ ARASINDA... BEN BU GÜN 20 GÜN OLMUŞ AİLEMDEN UZAĞİM SAYGILAR.... BENDE MEMURUM SOSYAL TESİSTE

03 Şubat 2007 14:15

skocal

Arkadaşlar bende bir orduevinde teknik personelim(sivil memur)

Bizde daha birkaç gün öncesine kadar nöbet (tabiki var olan birşey)tutuyorduk ve nöbet sistemimiz 24 saat esasına göre idi. Ve nöbetimiz bittiği saatten itibarende 24 saat istirahatli sayılıyorduk. Yani evimize gidiyorduk.

Ancak ilk amirimizin hazırladığı bir yazılı emirle bu sistemimiz tamamen değişti.

Ana başlıkları yazacak olursam;

1. Nöbet 24 saat esasına göre tutulur.

2. Nöbet hafta içinde akşam saat 6 da başlar ve gece 12 ye kadar devam eder. Gece 12den sabah 7 ye kadar gösterilen yerde (nöbet mahallimize bir adet yatak kuruldu.) istirahat eder ancak herhangi bir arıza durumunda istirahat saatinde dahi olunsa Arızaya müdahale eder.

3. nöbetlerde Nöbetçi sivil memur kendi branşı olan bir arızada(toplam 7 kişi ancak farklı branşlarda teknik personel, tek bir oda ve amir altında çalışmaktayız.) arızanın giderilmesi için gerekli olan herşeyi yapar, kendi branşı haricindeki arızada ise emniyeti sağlayarak branş teknik personeli çağırır.

Bu yazılı emirde sözü geçmemesine rağmen bu emir geldikten sonra nöbet istirahatlerimiz tamamen kaldırılmış olup kaba bir hesapla nöbetçi olduğumuz günlerde 32 saat olmak üzere minimum haftalık çalışma saatimiz 64 saat olmakta ki bunun içinde hafta sonu nöbetlerimiz yada mesailerimiz yok.

Şu an itibari ile bir avukat ile görüşmelerimiz var (Yeni başladık görüşmelere) Ancak ben bu görüşmelerin bize birşey kazandırmayacağı düşüncesindeyim.

Avukat Tsk dan emekli bir subay. Dolayısı ile düşünce tarzı benim bu emri hazırlayan amirimden daha farklı olmaz diye düşünüyorum ki zaten ilk görüşmemizde "siz hele bir itiraz dilekçesi verin bakalım ne cevap verecekler" yada "Bu olayı deşerseniz tayin edilmeyide göze almalısınız" gibi sözler sarfetti.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa yada bu tür bir olay yaşamış arkadaşlar varsa bize yol göstermeleri mümkünümü acaba?...

Şimdiden teşekkürler.

SAYGILARIMLA...

04 Şubat 2007 14:51

skocal

Birde arkadaşlar bazılarınız tsk nöbet yönergesinden bahsetmişsiniz. internette malesef bulamadım. İç hizmettede böyle bir başlık yok. Nöbetlerle ilgili madde de ise bu konuda açıklama yok. Sadece nöbet tutturulabileceği yazıyor. Bu nöbet yönergesini nasıl ve nereden bulabilirim ben. Karanete ulaşma imkanımda yok malesef.

Bu konuda bana yardımcı olabilecek kimse varmı acaba?

SAYGILARIMLA...

04 Şubat 2007 16:53

thk1
Yasaklı

skocal kardeşim

Yönergeleri birlikler yapar.Kuvvetlerinde farklıdır.bu nedenle internette yayınlanmaz.Ancak Nöbet Yönergesini ancak birliklerden ve karanet,j.net ve diğerlerinden bulabilirsiniz.tabi hangi kuvvetteyseniz oranın yönergesini temin etmeye çalışın.

kolay gelsin.

04 Şubat 2007 21:59

ğızale

arkadaşlar TSK da SHS da sivil memur olarak çalışıyorum.yeni yayınlanan asker hastaneler yönetim yönergesi ile ilgili olarak bilgisi olan ve bu yönergedeki nöbet hizmetleriyle ilgili olarak kendi kurumunda bir uygulama yapılan arkadaş varmı teşekkürler.

04 Şubat 2007 23:22

skocal

thk arkadaşım bilgi verdiğin için çok teşekkür ederim. Ben direkt genkura bağlıyım. ank içinde ancak genkur un içinde değilim ve birliğimde malesef karanet yok. Artık başka yollardan ulaşmaya çalışacağım bu yönergeye... Cevaplarınız için teşekkürler yeniden...

SAYGILARIMLA...

04 Şubat 2007 23:45

fakir memur

ğızale nöbet konusunda ne araştırıyorsun?evet nöbet yönergesi var.SHS da şöyle söylüyor:nöbet 24 saat esasına göre tutulur.nöbetçi ... ertesi günü görev verilmez.ama senin araştırdığın konuyu tam olarak söylersen yönerge bende var sana her konuda yardımcı olabilirim.selamlar

05 Şubat 2007 18:13

ğızale

(fakir memur) arkadaşım teşekkür ederim.Yeni yönergeye bende ulaştım ama bizim hastanede bu yönergeye dayanarak bütün sivil memurları ACİL SERVİS VE KARANTİNA NÖBETÇİ MEMURLUĞU adı altında oluşturulan nöbete dahil ettiler .SHS da lsboratuvar teknisyeni olarak çalışıyorum , bu uygulamanın yasalara uygunluğunu araştırıyorum.Teşekkürler.

05 Şubat 2007 19:16

skocal

Fakir memur arkadaşım bu yönergeyi bana ulaştırman mümkünüm acaba?

şayet bilgisayarında kayıtlıysa bana maille gönderebilirmisin?

Şimdiden teşekkür ederim.

SAYGILARIMLA...

06 Şubat 2007 15:32

yumo90
Kapalı

arkadaşlar bende nöbet sonrası izinle ilgili sorun yaşıyorum.Bana personel eksiği durumunda izne gönderilemeyeceği söyleniyor bizler(hemşireler)bu konuda ciddi sıkıntı çekiyoruz izin bize lütuf gibi veriliyor.Halbuki gece bile belli bir saatten sonra söyleneni bile anlamaz hale geliyorsun ve işinde hata affetmiyor.

06 Şubat 2007 22:24

naci12

Arkadaşlar ilgili kanun vs. aşağıdadır.

211 Sayılı TSK. îç Hizmet Kanununun 77 nci maddesinde "kıtalarda, karargahlarda ve askeri kurumlarda nöbet hizmetine tabi tutulacak personelin kimler olacağı, nöbet hizmetlerinin yapılış tarzı ile şekli ve nöbetçilere ait vazifeler talimatname ile tayin ve tespit olunur" denilmekte ; Kanunun bu amir hükmü uyarınca çıkarılan îç Hizmet Yönetmeliğinin "Askeri Hastanede Nöbet" başlıklı 390 nci maddesinin ilk fıkrasında "askeri hastanelerde nöbet hizmetleri hastane hizmetlerinin aksamadan devamını sağlamak maksadıyla, (Askeri hastaneler idare talimatına) göre yürütülür" hükmünü içermektedir. Yönetmeliğin söz konusu maddesinin (b) bendinde hastane nöbetçi subaylığının o hastanede görevli yarbay ve daha küçük rütbeli subaylar arasında tutulacağı, (f) bendinde ise hastanede tutulması lazım gelen diğer nöbetlerin askeri hastane idare talimatına göre tutulacağı öngörülmüştür.

926 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun EK-2 nci maddesinde; subay, astsubay, uzman çavuş ve uzman jandarmaların haftalık çalışma süresinin genel olarak 40 saat olduğu, bu sürenin Cumartesi ve Pazar günleri tatil olmak üzere düzenleneceği, ancak 211 Sayılı Kanunun bu konudaki hükümlerinin saklı olduğu belirtilmektedir.

211 Sayılı T.S.K. İç Hizmet Kanununun 33 / a maddesinin 2 nci fıkrasında ?nöbetçi ve vazifeli olmayan veya kendisine ayrıca hususi bir vazife verilmeyen subay, askeri memur ve astsubaylar günlük mesai veya eğitimin bitiminde vazife mahallinden ayrılabilirler? hükmü, aynı maddenin (b) fıkrasında; ?Kıt?a, Karargah ve Kurumlarda günlük çalışma saatleri mevsim, iklim, ahval ve hizmetin özelliklerine göre bir talimatla düzenlenir? hükmü yer almaktadır.

211 Sayılı Kanuna istinaden çıkarılan ?Türk Silahlı Kuvvetlerinde Görevli Askeri ve Sivil Personelin Günlük Çalışma Saatleri Yönergesi?nin (30-3) 4 / a maddesinde; hangi görev yerinde olursa olsun haftalık çalışma süresinin genel olarak 40 saat olduğu, bu sürenin Cumartesi ve Pazar günleri tatil olmak üzere düzenleneceği ve aynı Yönergenin 5 / ı maddesinin 3 ncü bendinde ise, askeri hastanelerde doktor, hemşire, sağlık personeli ve karargah personelinin yukarıda belirlenen süreye tabi oldukları belirtilmektedir

Devlet memurları kanunu

Ek Madde 33- (23.2.1995- KHK 547/10 md.) Yataklı tedavi kurumlarında (en az 25 yataklı) normal mesai saatleri dışında, genel tatil günlerinde veya hafta sonu tatillerinde, normal, acil veya branş nöbeti tutarak, bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı personeline; her bir izin suretiyle karşılanamayan nöbet saati için (nöbet süresi kesintisiz 8 saatten az olmamak üzere), aşağıda gösterilen gösterge rakamlarının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu bulunacak tutarda nöbet ücreti ödenir. Ancak ayda 80 saatten fazlası için ödeme yapılmaz. Bu ücret damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

. Gösterge

a) Klinik Şefi, Şef Yardımcısı, Başasistan, Uzman Tabip 60

b) Tabip, Tababet Uzmanlık Tüzüğünde belirtilen dallarda, bu tüzük hükümlerine göre uzmanlık belgesi alanlarla, aynı dallarda uzmanlık unvanı doktora aşaması ile kazanmış olanlar 55

c) Diş Tabibi 50

d) Mesleki yüksek öğrenim görmüş sağlık personeli 40

e) Lise dengi mesleki öğrenim görmüş sağlık personeli 30

f) Ortaokul dengi mesleki öğrenim görmüş sağlık personeli 20

Bu madde hükmü, üniversitelerin yataklı tedavi kurumlarında çalışan ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 50 nci maddesinin (e) bendi kapsamında bulunanlar hakkında da uygulanır.

(Ek fıkra: 05.07.2005 tarihli R.G. ve 5371 sayılı Kanun) İcap nöbeti tutan ve bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı personeline, her bir izin suretiyle karşılanamayan icap nöbeti saati için (her bir icap nöbeti süresi kesintisiz oniki saatten az olmamak üzere), yukarıda nöbet ücreti için belirlenen ücretin %30'u tutarında icap nöbet ücreti ödenir. Bu şekilde ücretlendirilebilecek icap nöbeti toplam süresi, aylık yüzyirmi saati geçemez.

06 Şubat 2007 22:27

naci12

Sağda solda keyfe keder görevlendirilen arkadaşlar için Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kararı

Davaci memurun atandigi görev yeri disinda bir baska kadroda daimi süratte görevlendirilmesi hukuka aykiri olup bu ayni zamanda Anayasanin 128 ve 129. maddelerinde düzenlenen memur güvencesinin de ihlali sonucunu dogurur.

Dergi No:10

Karar Dairesi:AYIM. 1. D.

Karar Tarihi:6/20/1995

Karar No: E. 1995/310

Karar No: K. 1995/669

06 Şubat 2007 22:49

ğızale

NACİ12 verdiğin bilgiler icin teşekkür ederim . o bilgiler içinde personelin çalışma süreleriyle ilgili olaan yönerge yi bilmiyordum , yarın onu bulup okuyacağım.ama atıfta bulunduğun diğer kanunları ayrıntılı olarak ben okudum.Orada ki y7azılanların hepsi gelip asker hastaneleri yönetim yönergesine bağlanıyor. sonuç olarak problem ocak ayı içinde son hali yayımlanan yönergedeki yer alan nöbet hizmetlerinin idare tarafından yorumlanmasında ortaya cıkmaktadır.İdare sınıf farkı gözetmeksizin tüm sivil memurları aynı nöbete dahil ederek (görevlerinin çoğunun VHKİ personeline ait olan ve adı ACİL SERVİS VE KARANTİNA NÖBETÇİ MEMURLUĞU olan ) 657 sayılı kanunun 45. maddesine aykırı mı davranmıştır.Benim asıl aralamaya çalıştığım kısım burasıdır.

06 Şubat 2007 23:44

thk1
Yasaklı

gızale kardeşim

siz laboratuarda teknisyen olarak çalışıyorsunuz.peki bu hastanede laboratuar gece kullanılmıyormu,kullanılıyorsa orda kim nöbet tutuyor?

ayrıca herkesin asli görevinde,sınıfında çalışması gerekiyor.siz laboratuar teknisyeniyseniz bu görevi yapacak nöbet tutmanız lazım.Biliyorsunuz Doktorların aldıkları eğitimle alakasız diye AYİM tarafından, doktor mesleğine ait nöbet tutmaları konusunda karar verilmişti.Aslında Bundan farkı yok Diye değerlendiriyorum.

Ayrıca naci12 kardeşimiz diğer forum başlığında bizlere demediğini bırakmadı ama,burda yaptığı çalışma takdire şayan.Çok emek vermiş.Kendisini takdir ettim(haddim olmayarak)kabul ederse.Tüm kalbimle böyle bir özveri için naci12 yi kutluyorum.

SAYGILARIMLA.

07 Şubat 2007 01:30

fakir memur

arkadaşlar yönetim yönergesini özelime adresinizi yazarsanız posta ile gönderebilirim.çünkü çok kalın bir kitap halinde.bende intranetten indirdim.yada elinizin altında varsa sizlerde indirebilirsiniz.arkadaşlar eski yönergelerdede çalışan her personel mutlaka nöbete giriyordu.ama uygulamalar kurum amirlerine bırakılmıştı.şimdiki yönergede mutlak uygulama var.ğızale sen mesleğinde tek kişisin herhalde bu nedenle karantina nöbetine girmişsin.bu sağlık komutanlığının uygulaması.nöbet istirahatleride personel yetersiz olduğu taktirde pesonel gönderilmiyor.ama mutlaka para yada izin olarak telaffi edilmek zorunda.çünkü nöbet 24 saat esasına göre tutulur.ertesi gün personele görev verilmez diyor.bu nedenle mutlaka telaffi edilmek zorunda.ama şuda bir gerçekki yeni yönerge çok büyük sorumluluklar getirmiş.ne yapalım bizlerde görevimiz gereği uymakla mükellefiz.bu işlerin 657 ile falan alakası yok.çünkü bizlerin 657 nin 232 ci maddesinde hangilerinden yaralanacağımız belli.bu nedenle çalışma saatleri açısından tamamen iç hizmete tabiyiz.saygılar

08 Şubat 2007 18:57

serdenli

BU SEBEBTEN ÖTÜRÜDE 1,5 -2 BİNLİRA MAAŞ ALIYORUZ ANLADINIZMI

:_))

Toplam 41 mesaj