Editörler : E.Kayı Han

wip_
Aday Memur
13 Haziran 2017 01:03

Hocam buraya yazsaydınız da herkes istifade etseydi

BenSiz Gül, 7 yıl önce

Bana ulaşan olursa çok pratik yöntemi anlatırım ve rahat edersiniz inşallah. Az ders çalışmak ama çok ders dinletmek maksadımız

wip_
Aday Memur
13 Haziran 2017 01:07

Kıymetli Hocalarım Allah razı olsun tavsiye ve tecrübe paylaşımlarınız için şimdi size farklı bir şey sormak istiyorum sure sure hafızlık yapma konusunda değerli tecrübe ve paylaşımlarınızı bilmek istiyorum ne dersiniz bu konuda teşekkür ederim...

Has lama işi her 15 gün sonunda 15 günlük tekrar ama ezber yaparken bir nevi aşır yapar gibi ezberlemek her namazda ezberlenen yerleri okumak ne dersiniz ?

BenSiz Gül
Memur
15 Haziran 2017 12:44

Hocam yazma ile anlatılacak değil ks

wip_, 7 yıl önce

Hocam buraya yazsaydınız da herkes istifade etseydi

17 Haziran 2017 13:56

Hocam ne kadar karisik anlatmissin oyle bunu 6 yil once yazmissiniz yaptiniz mi bu sekilde

evzzc, 13 yıl önce

10 cüz formülünü uygula hocam..

hafızlığa yeni başlamış gibi başlayıp sadece ilk 10 cüzü yap.

yani dönüşleri 30 cüz değil 10 cüz üzerinden yap.

bu şekilde dönüş bitiminde ilk cüzü unutmamış olursun..

ilk 10 cüz tamamen bittikten sonra ikinci on cüze geç . ilk 10 cüzü unutmamak içinde 11. cüzün ilk sayfasını verdikten sonra 1. cüzü, 12. cüzün ilk sayfasını verdikten sonra 2. cüzü 13. cüzün ilk sayfasını verdikten sonra da 3. cüzü vererek, yani bir günde hem 2. on cüzden sayfa yapıp hem de ilk 10 cüzü tekrar ederek 2. 10 cüzü bitir. aynı yöntemle 3. on cüzü yaparken de 2. on cüzü tekrar et.. sadece unutmamak için 3. on cüzün ortasına gelince ilk 10 cüzü tekrar edebilirsin.. bu yöntem biraz karışık gibi gelse de özellikle yetişkinler için ideal. dönüşler 10 gün olduğundan baştaki sayfayı unutma derdi yok. 2. on cüzü yaparken aynı zamanda ilk onu tekrar ettiğinden hem hafızlık yapıp hemde has yapmış oluyorsun. dolayısı ile hafızlık yaklaşık olarak 2 yıl sürüyor ama bittiğinde gene yaklaşık olarak ilk 20 cüzü 20 defa haslamış oluyorsun. ben Allah nasip ederse yarın bu yöntemle tekrar etmeye başlayacağım.. ama en önemlisi diğer hocalarımın da dediği gibi ehil birine dinletmek şart.. Allah yardımcınız olsun....

Orta Anadolu
Kapalı
17 Haziran 2017 20:04

Mesleği İmam-Hatip olanlar için çözüm basit. Zamlı surenin yüksek sesle okunduğu (Cehri) namazlarda hatim sırasıyla namaz kıldırmak.

Sabah namazında her rekatta 1 er sayfadan 2 sayfa, Akşam ve yatsı namazlarında her rekatta yarımşar sayfadan 1 er sayfa. Günde 4 sayfa eder. 150 günde hatim biter. Haftalık izin düşülse bile 170 veya 175 günde hatim biter. 6 ayda Kur'an-ı Kerim'in tamamı sağlam bir şekilde elden geçmiş olur.

İkinci bir çözüm: Her gün sabah namazından önce 5 ila 7 sayfa hatim sırasıyla Cemaat huzurunda ezberden Kur'an-ı Kerim okumak. Zamanla hıfz kuvvetlendikçe günde 10 sayfa da olabilir.

BenSiz Gül
Memur
20 Haziran 2017 18:54

Yazıya daha dökemedim anlatım ile olur

BenSiz Gül, 7 yıl önce

Hocam yazma ile anlatılacak değil ks

Hadimul Kur-an
Aday Memur
25 Ekim 2018 21:45

Selamun aleykum hocalarım, öncelikle bu konuyu açandan ve tavsiyede bulunanlar dan Rabbim razı olsun, benim de hafızlığı bitireli 3 yıl oldu ve asıl mücadelenin evde nefisle olduğunu anlayanlardanım bu süreçte envai teknikler uyguladım şimdi sûre ile yapmaya çalışıyorum ve faydasını görüyorum hamdolsun.

Benimde nacizane hafız arkadaşlara 1 2 tavsiyem olacak biiznillah.

Öncelikle günde en azından 5 sayfa da olsa yapmaya çalışırsak hem tekrarı hemde vicdan azabını hafifletmiş oluruz inşaAllah. Onun dışında bir de bizler Rabbimizin kelamını hıfz etmek ıçın yıllarımızı verdik ve ömrümüzün sonuna kadar da iletmeye çalışacaz biiznillah. Ancak maalesef bir çoğumuz ezberlediğimiz kelamın neyden bahsettiğinden bi haberiz halbu ki meâl ile bunu taçlandırırsak nurun âlâ nur olur biiznillâh.bizim kurslar da sadece ezber yapın yeter! Düşüncesi vardı sonralar da anladım ki ben bu kadar tekrar ediyorum fakat sadece apaçık olan yerleri anladıgımı farkettim o günden sonra yaptığım her sayfanın ayetlerini teker teker kırık meâlleri ile yapmaya çalıştım hamdolsun 3 yıldır da meâlle yapıyorum inanın Rabbim o kadar sevdiriyor ki şuân mealsiz tekrar yapamıyorum süre ile yaptığım için konuların bağlamı a o kadar âşikâr ki kelama tekrar hayran kalmamak elde değil :) sizlere de nacizane tavsiyem elimizden geldiğince meâl ile ezberleri tekarlamaya veya hatin okumaya başlamaktır çunkü herkesin arapça okumak gibi bir imkanı olamayabiliyor. Bundan dolayı en aazından ruzi mahşerde kelamın sahibine verecek bir cevabımız olsun. Rabbim bu yolda ayaklarımızı sabit tutsun ve bizleri kelamının muhafızlarından eylesin inşaAllah.

Not; Benim çevremde ki hafız arkadaşlarımın bir çoğu maalesef meal ile okumayı vakit kaybı olarak görüyor buna binâen bu sıkıntımı bur da dilledirme ihtiyacı hissettim. Hakkınızı helal edin. Vesselâm

iakpinar
Yasaklı
26 Ekim 2018 08:00

Kuran'ı meal ile tekrar ne zamandan beri var?

Mealcilik başlı başına büyük bir sıkıntıdır. Allah Teala Hazretleri, bu kullarını meal ile amel etmek, meal ile hafızlıklarını tekrar etsinler diye göndermedi!

En basit örneği,

Ashab'ı kiram, Rasulullah'dan sonra, Allah'ı ve kendisini anlamak için kaçı meal ile haşır neşir oldu?

Kaçı, Kuran'ı mealleştirmeye gayret etti?

Huzeyfe radıyallahu anh, Rasulullah'ın sözlerini bir kitap halinde toplamayı akıl etti de, kendisi veya bir başka sahabeden bir tanesi çıkıp neden "ben de kur'an'ı mealleştireyim!" diye ortaya atılmadı?

Bu arkadaşın iyi niyetle ama yanlış bir yöntemle, insanın ameline sıkıntı verecek bir durumla duurmu ifade etmeye çalıştığını düşünüyorum...

Gün de bir sayfa tekra, haftada beş sayfa tekrar et ama, meale sakın bulaşma!

Ha, insanın merak ettiği bir durum olur da, tefsir kitaplarına bak, veya bir ayetin mealine bakar!

Fakat şunu asla aklından çıkarmaz çıkarmamalı!

Mealcilik, sapkınlığa açılan ilk adımlardan bir adımdır.

Hadimul Kur-an
Aday Memur
26 Ekim 2018 15:40

Meâlden ne anladığınızı gerçekten merak ediyorum, sahabe döneminden bahsettiniz o dönem de Kur 'an nazil olduğu dönemin dilindeydi. Meale niçin başvursunlardı ki? Kur'anın mealine duyulan ihtiyaç islamiyetin arapları da aşıp evrenselleşmeye başlamasından beri var. Anlamadığımız bir Kur 'an hayatımızda ne kadar müdahil olabilir ki? Kur'anın kaç ayetinde " onlar düşünüp öğüt alsınlar diye indirdik" buyurmuyor mu? Yüzüne okuduğumuz ancak yüreğimize okumadığımız bir Kur'an sığ bir tekrar dan öteye geçebilir mi? Hiçbir şeyin (mealcilik vs.)cileştirilmesi tavsiye edilmez. Bizler kelamı anlamak için meale de başvururuz, tefsirine de, meali okumadan Kur'anı anlamayı nasıl düşünüyorsunuz? Meal birebir anlamı veremese de anlamdan da uzaklaştırmaz.

Vesselâm...

Subem
Aday Memur
27 Ekim 2018 17:07

Hafızlığını tekrar ederken mealini beraber okumak nasıl olmuş mealciliğe dönüşmüş anlamış değilim. Meal okuyup ahkam kesmek tabiki yanlış mealcilik yapanlar gibi. Ancak Kur'an'ı Anlama çalışmak güzel bir haslet olsa gerek diye düşünüyorum. Gerek güvenilir kaynaklardan meal okuyarak ve yanında tefsirlere bakarak anlamaya çalışmak ve uygulamak yani amel etmek her müslümanın görevidir. Sadece Arapça metninden okumak dili Arapça olan ve okuduğunu anlayanların işidir. Birilerine bir şey tavsiye ederken doğru tavsiyelerde bulunmak lazım. İşkembeyi kübradan sallamadan yapmak lazım. Benim hocam şeyhim Kur'an'ı mealinden okumayın diyor diyen varsa buyursun okumasın ve şeyhine ve hocasına kulluk yapmaya devam etsin.

Not: Arapça bilmeden önüne meali koyup ahkam kesmek yanlış bir davranıştır. Ayrıca yanlış anlamaya götürür bundan uzak durmak lazım.

iakpinar
Yasaklı
04 Kasım 2018 08:35

Meal okumak zararlıdır dediğimiz bir durum olmayabilir belki, ama meal okumakla ilim elde edilir dediğimiz bir durumda yok.Okuyanına göre değişen bir kuraldır bu.

Çünkü,

Tefsir yardımı olmadan ayetler üzerinden hüküm yürütmek kesinlikle yanlıştır.

SELÇUK3616
Aday Memur
05 Mayıs 2020 11:38

Güncel

30 Mart 2022 16:05

Merhaba yeni başladım 2 sayfa dinleyecek biri varsa iletişe geçelim aynı şekilde ben de dinlerim. Bu işin aslı dinletmek ,

kumsati37
Aday Memur
04 Kasım 2023 15:07

Guncel.

yorumsuz 34
Aday Memur
07 Kasım 2023 22:59

Hocam hafizlik yapmak için ideal sistem ben öyle yaptırıyorum. son on cüzden başlatıyorum ortalama bir yılda bitiyor ve belge alıyorlar. herkes için en uygunu.
evzzc, 13 yıl önce

10 cüz formülünü uygula hocam..

hafızlığa yeni başlamış gibi başlayıp sadece ilk 10 cüzü yap.

yani dönüşleri 30 cüz değil 10 cüz üzerinden yap.

bu şekilde dönüş bitiminde ilk cüzü unutmamış olursun..

ilk 10 cüz tamamen bittikten sonra ikinci on cüze geç . ilk 10 cüzü unutmamak içinde 11. cüzün ilk sayfasını verdikten sonra 1. cüzü, 12. cüzün ilk sayfasını verdikten sonra 2. cüzü 13. cüzün ilk sayfasını verdikten sonra da 3. cüzü vererek, yani bir günde hem 2. on cüzden sayfa yapıp hem de ilk 10 cüzü tekrar ederek 2. 10 cüzü bitir. aynı yöntemle 3. on cüzü yaparken de 2. on cüzü tekrar et.. sadece unutmamak için 3. on cüzün ortasına gelince ilk 10 cüzü tekrar edebilirsin.. bu yöntem biraz karışık gibi gelse de özellikle yetişkinler için ideal. dönüşler 10 gün olduğundan baştaki sayfayı unutma derdi yok. 2. on cüzü yaparken aynı zamanda ilk onu tekrar ettiğinden hem hafızlık yapıp hemde has yapmış oluyorsun. dolayısı ile hafızlık yaklaşık olarak 2 yıl sürüyor ama bittiğinde gene yaklaşık olarak ilk 20 cüzü 20 defa haslamış oluyorsun. ben Allah nasip ederse yarın bu yöntemle tekrar etmeye başlayacağım.. ama en önemlisi diğer hocalarımın da dediği gibi ehil birine dinletmek şart.. Allah yardımcınız olsun....

Toplam 76 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi