Editörler : ya umutlarda biterse
19 Eylül 2011 17:18

kaan42
Kapalı

F Klavye tabiki.. hemde onparmak!

Türkiyede yaşıyosan Türkçe klavye kullanacaksın okadar

19 Eylül 2011 19:59

uye1676035
Kapalı

f klavye olduğu kesin de esas tartışılması gereken geçmeli mi geçmemeli mi?

işinize yarıyorsa, çok yazı yazıyorsanız, rahatınıza düşkünseniz geçin yok ben çok yazı yazmam bilgisayarla fazla işim olmaz diyorsanız geçmeyin. çünkü sabır gerektiren bir iş

klavye aramaya da gerek yok f klavye on parmak kullanan biri tuşları silik klavyede de yazar

denetim masasından küçük bir ayar değişikliği ile gittiği her yerde işini görür

19 Eylül 2011 21:01

boz.kurt.soylu

Arkadaşlar lütfen aşağıdaki yazıyı okuduktan sonra bir tekrar düşünün bence.

http://www.cokbilgi.com/yazi/f-klavye-ile-ucan-parmaklar/

Bu konuyu tartışmak yersiz bence. Çünkü Q klavyenin sırf insanlar "yavaş yazsın" diye üretildiğini herkes biliyor. Ayrıca Türkler F klavye ile onlarca kez dünya birincisi oldular. Hatta bize "Bu Türkler özel bir klavye üretmişler, kural ihlali yapıyorlar." gibi sözlerle saldırmak istemişlerdir; ama nafile.

F klavyenin ne kadar bilimsel ve Türkçeye uygun olduğunu görmek için, şöyle gözlerinizi açıp harflerin dizilişne bakınca dahi görebilirsiniz.

Ben ki Q klavyeyle dakikada 120 kelime yazdığım için kendimi on parmak yazan biri zannederdim. Taa ki üç yıl önce F klavyeyle tanışıncaya kadar. F klavyeyle şu anda dakikada 220 kelimeden fazla yazıyorum. Ki parmaklarım hiç kasılmıyor ve yazarken acayip keyif alıyorum.

Q klavyeli bir bilgisayarda F klavye ile yazı yazmak da çok kolay. Shift + Ctrl'ye basınca hemen F klavyeye geçer. (Tabi önceden bu klavye seçilmiş ise.) Yani diyeceğim o ki, istenildikten sonra yapılmayacak hiçbir şey yoktur.

19 Eylül 2011 22:36

ahmetmulla

@talipbasyigit

Şuan Ofiste olduğum için sana fazla yüklenmeyecem..

Seni sadece palavracı sanıyordum ama son mesajından sonra okuma özürlü ve aynı zamanda dikkatsiz olduğunu da öğrenmiş olduk forumca :)

Ben "ping basmak" diye bir tabir kullanmadım "ping kasmak" dedim dikkat et =)) Konuştukça batıyorsun demiştim ya bak birkez daha diyorum üstelik şuan kepazeliğin diz boyu bence çeneni kapasan ve yarım çalışan beynini daha fazla kasmasan senin için daha iyi olur çünkü palavradan başka birşeye çalışmıyor.

Ve eğer gerçekten söylediklerinde bir nebze olsun gerçeklik payı varsa bunca laftan sonra K2Network yada Knight Online United States 2005-2009 yılları arasında üst düzey yöneticilik yaptığını kanıtlarsın ama senin gibi "Çakma+Korsan" korsan şekilde online oyun serverı kuran üstelik bununla "şukadar hit yaptım" diye iftihar eden kimselerden beklenemeyecek bir davranış olduğuna zerre kadar şüphem yok çünkü sende biliyorsun ki sen zahiren birkaç beden büyük görünsende manen ve beyin olarak palavracı bir liseliden başka birşey değilsin.

"Not:Nasıl ki bir Deliye 'Deli' demek hakaret değildir öyle de sana Yazdıklarım hakaret değil doğrudan senin sıfatlarındır."

Sağlıcakla..

19 Eylül 2011 23:39

ahmetmulla

@talipbasyigit

Henuz evime geldim ve birkac sey daha eklemek istiyorum..

Sana yaptigim elestiride bilgisayardan anladigimi iddia etmedim aksine basindan beri bu hususta boyle bir iddiada bulunan sensin benimde elestirim tamamen bu munasebetledir bunca enaniyete sahip birinin cok saglam kaleleri olmalidir degil mi hele ki boyle bir tartismada..

Bircok programlama dili bildigini iddia eden sensin..

Q klavye ile dakikada 110-120 kelime yazdigini iddia eden sensin..

KnightOnline'da ust duzey yoneticilik yaptigini iddia eden sensin..

tdsharun isimli uyeye yuklenirken "Hack" konusunda "Senin hocan kim?" diyip "Nukedx" nickini kullanan sensin..

Ortaya bukadar iddia atmisken bu saatten sonra kabuguna cekilmek yakisi kalmaz..

Varsayalim ki 10larca programlama dili biliyorsun bu sebeple calismalarini yaparken Q klavyenin daha kullanisli oldugunu savunuyorsun.Q klavyenin islevselligini bilimsel bir sekilde kanitlayabilir misin?

Calismalarini yaparken Hic aktif bir sekilde F klavye kullandin mi?

Kullanmadiysan hic kullanmadigin bir klavyenin diger klavyeden daha kullanissiz oldugunu nasil iddia edersin?

Yok kullanmissan sirf sen beceremiyorsun diye bu onu kullanissiz yapar mi?Belki de bir baskasina gore Q klavye daha kullanissizdir.Bu ayrimi yapacak kriterin senin becerilerin olmasi hakkini sana kim veriyor?

Dakika da 110-120 kelime yazdigini iddia ediyorsun bunun tamamen palavra olduguna eminim ama bir sure icin yazabildigini kabuledelim.F klavye ile Q klavye ile yazdiginin cok daha fazlasini yazarsin ve arastirmalarima gore alisma sureci F klavye ile 2 aydan az suruyor.

"F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye olduğundan Türkçe bir metni yazmak, Q klavyede yazmaktan daha kısa sürer. F klavyede Türkçede çok kullanılan harfler parmaklara daha uygun yerlere yerleştirilmiştir. Art arda gelen harflerin yazım hızı da farklı parmaklara dağılımı daha iyi olduğundan standart Q klavyeye göre daha yüksektir. Q klavyede hızlı yazılamamasının temel nedeni bu klavyenin İngilizceye özel hazırlanmış olması değil, daktilonun harf çubuklarının hızlı yazmada sıkışmaması için tasarlanmış olmasıdır.Kaynak: Vikipedi.org"

Tartismayi devam ettirmek niyetinde isen U.S. Knight Online'da 2005-2009 yillari arasinda ust duzey yoneticilik yaptigini ispatlamak durumundasin.

Sen nasil bir insansin ki bir sirf egonu tatmin etmek icin,eglence icin,inat icin ,birilerinin emek ve para harcayarak olusturduklari sayesinde gecimlerini sagladiklari ve bircok kisiye istihdam sagladiklari "yasal" bir oyunu hak sahibinin rizasini almadan yasa disi yollarla yayinliyor,bunun uzerinden hit sagliyor ve hatta belki gelir saglayabiliyorsun.Iste bu senin karaktersizligini gozler onune seriyor.

Son olarak tdsharun isimli uyeye hack konusunda "Senin hocan kim?" Nukedx'ten selamlar diyip Benim basit bloguma gelince ben hackten anlamam demen ne yaman celiskidir.Madem hackten anlamazsin Nukedx nickli hackeri ne diye anar ondan ne diye selam yollarsin.Gercekten hic birsey bilmesen bile Nukedx munasebetiyle bu konularla alakadar oldugunu kendin ifade etmektesin.

Simdilik bukadar.. Halen devam edecek durumda isen onceki yazimdan baslayarak bu yazimin sonuna kadar okur ve sorulari ayri ayri cevaplarsin.

20 Eylül 2011 00:52

kübican..

bence f klavye =)

ben Q klavyeden başka klavyede yazamam diyordum ama sadece 1 aylık bir kursa giderek suan f klavyeden en az 100 kelime yazabiliyorum f klavye kullanımı bana göre Q dan çok çok kolay şimdi Q da yazmaya çalışıyorum arada sırada harflerin yerini bulmakta zorlanıyorum =))

20 Eylül 2011 06:37

detailed
Yasaklı

konun başında söyledim...

mahkeme katibi olmayı planlamıyorum...

Çok zorlarsanız tuşları farklı dizer, code sayfasından kafama göre klavye tanımlarım...

Hemen her şeyi milli leştirmeye kalkıyorsunuz harika güzel de adında milli geçince milli olmuyor...

Adam sistem yöneticisi, konsoldan komut giriyor hepsi de ingilicze ne oldu şimdi?

İlerde ses tanımlama ile girişler de sıklaşabilir office setinde benzer özlellikler başladı bile yazdığını okuyor, okuduğunu yazıyor...

O zaman ne yapcaz... Rapçiler gibi hızlı konuşacaz diye kursa mı gitcez...

Ülke olarak dil konusunda hassasız dil dedimi akan sular durur...

Hemen q v.s. f müsabakasına girmişsiniz...

Bize q size f...

kızdınırsanız dedim ya z klavye tanımlar kullanırım... Hatta alfabetik sıraya dizmemede engel yok... Yerini bulması kolay olur...

Takılmayın böyle basit şeylere...

20 Eylül 2011 07:59

dqueen

Q

20 Eylül 2011 08:24

talipbasyigit

@ahmetmulla

Elbet bir gün buluşur bi çay içeriz,

Suç bende özür dilerim;

memurlar formunda sql den botnetten ddostan konuları dağıttığım için,

hayatınız boyunca ( palavracı ) olarak adlandırmaya başladığın bi insanı daha ülke çapında zor görebileceğin için..

Sadece özür diliyorum. Umarım bir gün karşılıklı bir çay içeriz de, belki o güzel kalın kafan, " aa olabiliyormuş " der..

amacın ortalığa heyecan katmaksa bunu forumlarda aramamalısın, pm atarsın, gelir çayımı içersin. yüz yüze konuşursun. Böyle forumlarda, yok palavracı , yok kanıtla gibisinden şeyler. Sadece komik. 1. si insan yapmadığı şeyi yaptım der mi ?

2. si evet hocam Nukedx tir, ( ömrüm boyunca bırak yüzünü görmeyi, basit bi forumlardan msnlerden bile muhabbet edemeyeceğin adam :) )

3. sü karşı taraf artislik yaptığı için ben hocamdan selamlar gönderdim. Bu kimseyi ilgilendirmez. Zoruna gidiyorsa gidip ulaşırsın. Talip senin adından selam yolluyor dersin.

4. sü Sana k2 de görev yaptığımı kanıtlama zorunluluğum olmadığı gibi, PVP dediğin mevzunun da k2 ile hiçbir alakasının olmadığını belirtmek isterim. Az bilgin olsaydı böyle beleşten savurman pek kolay olmazdı. Pvp dediğin olayda tüm dosyaları , databasei kendin yapıyorsun. Sadece Eski k2 clientleri ile de giriş yapabiliyorsun ( dilersen ps ile kendi ayarlamış olduğun dxt , n3text leri sıfırdan kodlayıp tamamen kendine özel bi oyun da yapabiliyorsun ( Sen yapabilirmisin bilemem ama :) ). Yani tamamen kendi yaptığın bi kodlama. Emek hırsızlığı ile alakalı bir konu olsa , kimse Yalnız değil , mutlaka gerekeni yaparlar.

5. yukarda söylediklerim gibi çok merak ediyorsan bir gün gelip çayımı içersin. Daha yorum atmayacağım bu konuya. Konu F mi, q mu dan geçti k2 mi pvp mi 110 yazamazsın gibi şeylere döndü. Konunun özünü kaçırmayın.

Evet 110 yazıyorum , evet hayal bile edemeyeceğin kadar Sql, Sap , ollydb , Sql İNJECT bilgisine sahibim. ,

Evet Q F ten daha iyi, en kötü olasılığı düşün; F klavyeyi TR de öğren, 30 parmak yaz. Ufkun açıksa belki yurt dışına gidersin. Orada anlarsın 30 parmağının ne kadar değerli olduğunu. hani derler ya, Edirne'ye kadar Ahmetmulla BEY , sınırı geçtikten sonra Ahmet te kim ? :))

nokta nokta nokta

Bilmiyorsan sorgula, araştır, pm at , öğren bişeyler. Sakın bilmediğin konu hakkında yorum yapma.

20 Eylül 2011 13:49

KUPA VALESİ 09

burada önemli olan

f klavye dizilişinin, türkçe kelime yapılarına uygun konumda olmasıdır.

burada bundan başka bir kaygı aranmamalıdır.

20 Eylül 2011 15:27

myolu
Kapalı

Adalet Bakanlığında çalışan bir Zabıt Katipi olarak yorum yapmak gerekirse, Q klavye F klavyenin eline su bile dökemez şunu söyleyeyim Q Klavye ile bir yıl çalışın on parmakta yüz kelime yazarsınız, ancak F klavye ile bir ay çalışın inanın o seviyeyi yakalar ve geçersiniz çok rahat ve insan yazarken kelimeler akıp gidiyor durakmasa yok çünkü duş dizilimi türkçe karaktere uygun sesli harfler bir elin diğerleri ise diğer elin parmakları altında kaldığı için kullanılmayan harfler dışarlarda

21 Eylül 2011 00:33

exelsior

Hem f hemde q kalvyeyi hızlı seviyede kullanabilen biri olarak yazıyorum. Q klavye biz daha bilgisayarın ne olduğunu bilmeden karşımıza gelen ve sorgulamadan kabullenip alıştığımız bir klavyedir. F klavye ise türkçe yazmaya uygun, türkçenin bir sesli bir sessiz harf dizilişi ve en çok kullanılan harflarin yerleşimi uygun şekilde dizayn edilmiş, eski daktilolarda dahi kullanılan dizilimdir. Q klavye ile alışılınca hızlı yazılabilir ama parmaklar gereksiz uzaklık ve yerleşimdeki tuşlara basmaya çalışmaktan dolayı hızlı yorulur ve hızı kesilir.

F klavyede ise alışma süresi,(Q alışkın olsanız dahi) en fazla iki haftadır. Alışınca parmaklar basacağı tuşu kendi bulur siz dahi parmaklarınızı takip edemezsiniz. Yazımı çok rahattır ve yormaz. Q kalvyede harcadığınız zaman ve emeğin yarısıyla çok daha fazla yazabilirsiniz. Hele birde iyice alışırsanız, başına geçtiğiniz bilgisayarın klavyesi ne olursa olsun, denetim masasından klavyeyi f yaparak zaten tuşlara bakmadığınızdan rahatlıkla yazabilirsiniz.

Ben iş yerimde f, evde q kullanıyorum. Bu da gariptir ama ikisi bir kullanılabiliyor, birbirine karışmıyor. Buda bize lütfedilen beynin gücü olsa gerek.

21 Eylül 2011 09:36

dmr_21

sonuna kadar F daima F, Fklavye Q klavyeyi havada karada solda sıfır bırakır

22 Eylül 2011 13:48

ceren.a

hiç f klavye denemedim. q klavye yi on parmak kullanabiliyrum ama merak ettim, ben şu f klavye işine gireyim en iyisi.

ha bu arada, dışarda reel olarak bir insana neler söyleyebilecekseniz, burada da o kadarını söyleyin. ne gerersiniz, ne de gerilirsiniz.

08 Ekim 2011 15:49

mustafaboz

ONLİNE KLAVYE GRUBU

Yüzlerce klavye severin buluştuğu, klavye konusunda bilgilerin paylaşıldığı klavye grubuna msn'de ulaşabilirsiniz...

Yapmanız gereken;

1 Msn'yi açın

2 Kişi eklemeye basın

3 Adres bölümüne gelin

4 group257542@groupsim.com adresini yazın tamam deyin.

5 az sonra msn listenize KLAVYE ismiyle sürekli açık olan online bir isim yerleşecek

6 msn listenizdeki klavye ismini çift tıklayın

7 titreşim tuşuna basın yan tarafta bir panel açılacaktır. o bölümde bütün katılımcılar görünecektir..

Başarılar

08 Ekim 2011 15:53

mustafaboz

ONLİNE KLAVYE GRUBU

Yüzlerce klavye severin buluştuğu, klavye konusunda bilgilerin paylaşıldığı klavye grubuna msn'de ulaşabilirsiniz...

Yapmanız gereken;

1 Msn'yi açın

2 Kişi eklemeye basın

3 Adres bölümüne gelin

4 group257542@groupsim.com adresini yazın tamam deyin.

5 az sonra msn listenize KLAVYE ismiyle sürekli açık olan online bir isim yerleşecek

6 msn listenizdeki klavye ismini çift tıklayın

7 titreşim tuşuna basın yan tarafta bir panel açılacaktır. o bölümde bütün katılımcılar görünecektir..

Başarılar

20 Temmuz 2013 16:00

gokhan.sevinc26
Kapalı

bencede f klavye daha iyi:)

20 Kasım 2013 00:33

ekrem hoca1973

dün balıkesir ilçeleri için sınava girdim f klavye istediler.ama dillerden q ya çevirdim sınava girdim.ş u an 15 dakikadır f klavye çalışıyom. f klavyeyi hiç görmemiştim. türkçeye çok uygun bilmiyorum da bir hafta 10 günde çok şahane insan klavyeye bakmadan normal şekilde yazar

keşke f klavyeye bu zamana kadar baksaydım.q da sağ bileğim fena ağrıyordu bu ise şahane .

bütün sesliler birarada .BENCE "F" YİNE "F"

Toplam 118 mesaj