Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : Adversarykonserwatifkjhu
20 Eylül 2011 15:01  

Kimyager Ne İş Yapar

Bir yorumda hastane lab larında bir kimyager ne işe yarar sağlıkçı değiller sonuçta ne işleri var gibi bir şeyler yazmış..

sağlıkçı olduğunu da iddaa ediyor ama kimyagerin ne olduğunu bile bilmediğine göre sağlıkçılığından şüphe de etmeye başladım açıkçası..

Kimyagerler bilim insanlarıdır araştırmacılardır ve sorunları çözerler.. örneğin bir a hastalığı sonucunda insan vücudu savunma amaçlı kan proteinleri sentezler bu proteinlerin kandaki miktarları ölçülerek doktorlar için hayati bilgi onlara sunulur.. ya da tükettiği bir gıda maddesinin sindirimi sonucunda idrarda bazı atıklar oluşur ve bu atıklardan hastanın durumu hakkında gerekli bilgiler doktorlara sunulur iyi bir kimyager hastalıkların erkn teşhisinde sık görülmeyen hastalıkların yanlış teşhisini önlemede çok önemli işler yapabililmektedir.

birde kimyagerler ve kimya mühendislerinin ne olduğunu devlet henüz öğrenememiştir. aralarında dağlar kadar fark vardır yalnız kimya mühendislerinde "mühendis" yazması devlet tarafından tercih edilir düzeye ıkartmıştır.

bir kimya mühendisi var olan bilgileri kullanarak gerekli işleri yapmaktadır ama bir kimyager sorun odaklı bilmsel olarak olaylara yaklaşmaktadır. Var olan bilgisiyle ve eğitimi ile sorunları araştırarak çözmekte şartları devamlı iyileştirmektedir.

Bu ülke ne zaman gelişir diye soranlara şu cevabı veririm hep:

"Bu ülke kimyagerlere hak ettiği değeri verdiği gün gelişmiş olacaktır"

saygılarımla.

20 Eylül 2011 15:02

Teftiş
Yasaklı

Biz bugüne kadar hep kimyagerler özellikle hastanede görev yapanları, bok koklayanlar olarak tanıdık, maalesef

20 Eylül 2011 15:15

chemyss

senin mesleğin ne arkadaşım b.k atmayın bilmediğiniz şeylere hiç bir kimyager dediğini yapmaz. aynı kafa aynı zihniyet!!!

20 Eylül 2011 15:19

Teftiş
Yasaklı

Yok hocam estf. ben öyle itham etmiyorum. Sadece bu zamana kadar öyle öğretildi diyorum.

Kimyagerler elbette ulvi derecede bir görevi icra ediyorlar.

Onlar olmasaydı yiyeceklerin içine sitrik asitleri kim ayarlayacaktı, hormonlu gıdaları kim hortlatacaktı.

:D

21 Eylül 2011 14:24

kalbim-kanarya

bilim,sadece bilim,ama memur,ama özel,ama genel= bilim.

22 Eylül 2011 16:40

esinceee

chemyss,bir kimyager olarak üniversitelerde bile verilen eğitimlerde ne iş yapacağın açıklanmaz,yönlendirilmezken konu hakkında bilgisi olmayanların yorumları çok normal.5 sene özel sektör tecrübem oldu,trakyada ve istanbulda.her firmada imza yetkimin olduğunu,denetçi olabileceğimi,kaliteci olabilecek eğitimlerimin geçerliliğini ispatlaya bilmek için kimyagerler derneğinden az yardım almadım.ne iş veren biliyor ne yazıkki,ne toplum.

40 puanla anasınıfı açıköğretim mezunu kişi atanır 2bin maaş alır,toplumun gözünde çalışkan,memur,başarılı olur.sen deli gibi formul öğren,lise,ortaokul başarılı ol vs.90 üstü alamayınca atanama,yanında kpds iste,sanada başarısızlık kalsın.

Toplam 5 mesaj