Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : muhtesem32*aziyade*
22 Eylül 2011 16:59  

Sosyal Bilimler Bölümü (Tek Başlık)

Merhaba arkadaşlar,

Ben bu yıl AÖF Sosyal Bilimler önlisans programına kayıt oluyorum. AÖF Sosyal Bilimler okuyanlar, bitirenler ve kaydolacak olanlar bu sayfa üzerinden bilgi paylaşımı yapabiliriz.

Pek rağbet gören bir bölüm değil şüphesiz, neden seçtiğimi soracak olursanız, ben hali hazırda askerliğimi yaptım, onun için ilk etapta askerlik sorunum yok, kısa dönem gibi bir derdim de yok. KPSS'yi de düşündüğüm için 2 yıllık bölüm istedim, sözelim iyi olduğu için de en son Sosyal Bilimler de karar kıldım.

Bazı avantajları da yok değil hani. Mesela bu bölümü bitirince DGS'ye girip yeterli puanı alınca Örgün Sosyoloji programlarına geçiş yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda AÖF'den lisans tamamlama kapsamında İşletme-İktisat'tan 3. sınıftan devam edebiliyorsunuz. Sayısalınız kötüyse ilk 2 yıldaki sayısal derslerden de kurtuluyorsunuz böylece.

2012 KPSS'ye girip 2013 yılında tercih yapacağım aynı zamanda, malum lise düzeyinde atanmak imkansıza yakın. Hayırlısı...

22 Eylül 2011 23:43

*mavikpss*
Yasaklı

başka bölüm seçin nasıl olsa bütün birinci sınıf derleri aynı sizin kpss de işinizi görecek başka bir bölüm yazın bu bölümün puanları yüksük ben okudum pişmanın şimdiki aklım olsa başka bölüm okurum bence daha iyi araştırın başka bölüm yazın size daha çok faydası olucak bir bölüm

23 Eylül 2011 12:37

FGkts

Tercih sürecinde çok araştırdım, en son Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığını da düşündüm fakat bu bölümünde puanları oldukça yükseldi çünkü herkes bu bölüme rağbet gösterdi, göstermekteler. Başka bölüm de yok açıkçası 2 yıllık.

Kayıtları da başlamak üzere değiştiremem zaten bu saatten sonra. KPSS'de alımı iyi, YURT-KUR bir çok S.B mezun alıyor, diğer kurumlarda alıyor tek tük. Ek olarak PC İşletmenliği sertifikam da var olmadı 3001'den tercih yaparım. Bunun yanında bitince direk İşletmeye geçeceğim zaten. Hem 2 üniversite bitirmiş olacağım hem de İşletme'nin ilk 2 yılındaki sayısal dersleri görmemiş olacağım. Yani nerden baksan benim için kârlı bir tercih.

26 Eylül 2011 23:44

çocukeğiticisi

bende bu bölümü okuyorum,2.sınıftayım.Bence dersleri özellikle 2.sınıf dersleri çok zevkli.Bu bölümü bitirince inşallah sosyolojiye geçiş yapacağım ve bölümümden çok memnunum.

27 Eylül 2011 11:24

nice_42

AÖF kamu yönetimi okuyordum 2 nci sınıftaydım istatistik gibi sayısal derslerden sürekli kalınca baya zaman kaybım oldu o kadar pişmanım ki bu bölümde sürekli böle durdugum için... kaydımı sildirmedigim için. neyse ki gecen yıl sosyal bilimleri yazdım gayet güzeldi büt sonuçlarini bekliyorum dersler gayet zevkli zorlanmıyorsun severek okuyorsun

askerlik sorunu olmayan sayısal derslerden zorlananlarin okuyacagı yer

fgkts görüşlerine tamamen katılıyorum düşüncelerin yorumlarin çok mantıklı olarak yaklaşmışsın.

30 Eylül 2011 20:16

nice_42

*mavikpss*

sosyal bilimler mezunu kpss sınavında kaç puan aldıgı zaman atanabiliyor ?

kpss de puanlarinin yüksek olmasinin nedeni ne olabilir ?

01 Ekim 2011 15:11

adn53

aöfden sosyal bilimler kaldırıldı sanırım klavuzda yok

01 Ekim 2011 16:06

İhvan21

çocukeğiticisi sosyoloji aöf 3.sınıf devam ediliyor mu*

veya dikey geçiş sınavıyla sosyoloji 3 den devam edilir mi ?

02 Ekim 2011 15:07

nice_42

adn53

Nasil kaldirildi anlamadim daha detaylı açıklayabilir misin?

03 Ekim 2011 00:03

ilhanist

mrb arkadaşlar

birinci sorun bu bölüme sınavsız 2. üniv. olarak kayıt yapabilirmiyiz

ikincisi bu bölümde 3 ay zorunlu staj var diye yazıyor aöf sitesinde tam olarak nasıl bir staj bu

03 Ekim 2011 11:28

nice_42

ikinci üniversite olarak sınavsız geçilip geçilmedigini bilmiyorum ama staj yapılmıyor ben öle bir şey göremedim tam nerde gördüyseniz link atabilir misin ilhanist?

03 Ekim 2011 12:17

FGkts

Adn53,

Sosyal Bilimler kaldırılmadı klavuzda yer alıyor. Yalnız farklı bir tabloda yer alıyor yanılmıyorsam. Bütün tablolara bakın göreceksiniz.

İhvan21,

Bu bölümü bitirirsen AÖF'den İşletme-İktisat bölümlerinden birine 3. sınıftan devam edebilirsin. Kamu yönetimine de edersin ancak intibak görürsün. Öte yandan Sosyal Bilimler bitirirsen DGS ile örgün Sosyoloji programlarına geçiş yapabilirsin.

İlhanist,

Sen Sosyal Hizmetlerle karıştırmışsın kardeş burayı. Zorunlu staj Sosyal Hizmetler de var.

Son olarak ikinci üniversite kapsamında da okuyabilirsiniz bu bölümü yanılmıyorsam. Bu konuda en doğru bilgiyi AÖF bürosundan alırsınız.

03 Ekim 2011 12:36

adn53

evet arkadşlar baktım ben detaylı evet kaldırılmamış farklı bi tablodaymış. ben aradım aöf burosunu 2 üniv. oalrak yazılıyomuş evet

03 Ekim 2011 12:45

nice_42

FGkts

Akılda kalan bütün sorulara cevap vermişsin teşekkürler...

Gecen yıl kayıt olmuştum bu yıl iktisattan borçlu olarak ikiye gectim 48 le kaldim saglık olsun genel matematik ve diger sayısal derslerden sorununuz varsa gecemiyorsaniz bu bölümü okumanızı tavsiye ederim zaman kaybı olmadan severek okuyup rahat bitirebilecegiz bölüm.

03 Ekim 2011 16:33

FGkts

Nice_42 sana katılıyorum. Özellikle 2. sınıftaki dersleri çok eğlenceli ve kolay. 1. sınıftaki dersler ortak olduğu için ve genel işletme/iktisada giriş gibi dersler olduğu için pek eğlenceli olmasa da 2. sınıf, sözeli iyi olanlar ve sözel merakı olanlar için gerçekten çok eğlenceli geçecektir.

Bu bölümün tek eksiği; bitirildiğinde AÖF İşletme ve İktisat bölümlerine olduğu gibi AÖF Sosyoloji bölümüne lisans tamamlama için 3. sınıftan kayıt yaptırılamaması. DGS ile örgün Sosyoloji bölümlerine geçiş yapılabiliyor ancak AÖF'deki Sosyolojiye yapılamıyor. Bence Sosyal Bilimler okuyanlar olarak bu konuda dilekçe, mail vs ile durumu dile getirebiliriz.

Henüz 1. sınıfım ve kitapları da almış bulunmaktayım. Şöyle bir göz gezdirdim kitaplara ve 3 dersten zorlanacağımı düşünüyorum. Bunlar Genel İşletme-İktisada Giriş ve İngilizce. Genel İşletme ve İktisada Giriş o kadar ağır dersler değil elbet ama çalışmak gerekiyor. Diğer derslere de şöyle bir bakarım. Dediğim gibi zorlayacak olan 3 ders.. onları geçince tamamdır.

03 Ekim 2011 19:59

nice_42

FGkts

Ben iktisata pek çalışmadigim için kaldım ortalama 48 düştü bazı çalışmadigin derslerde olsa mantıgın iyiyse az bir çalışmayla bile rahat gecebiliyorsun

İngilizce kelime oyunu gibi ders çok zorlanmazsın kitaplara çalıştıktan sonra e-ögrenme de çıkmış sorular var onlara mutlaka bak sınavda çıkmış soruların çok faydası oluyor.

e-ögrenme portalında da ders çalış oranında faydası çok. Bilemedigin veya aklına takıldıgın bir şey olursa her zaman için yardımcı olurum sana FGkts.

03 Ekim 2011 23:58

*mavikpss*
Yasaklı

arkadaşllar bu bölümden 85 ve üstü alanlar genelde atanıyor isterseniz tercih robotundan bakın görüceksiniz zaten yurt kur falanda hep yüksekle kapattı bu bölümü ben bilseydim okumazdım ama oldu bir kere neyse yani yüksek almanız şart ya da 3001 den pc sertifikası başka da iyi bir torpil yoksa zor kendimden biliyorum.

04 Ekim 2011 00:01

*mavikpss*
Yasaklı

arkadaşlar bu bölümden dgs çok kolay ben iki kez kazandım kayıtta yaptım ama bir takim nednelerden dolayı bitiremedim iki ünv de bırakmak zorunda kaldım bu bölümden sosyoloji okuycaksanız dgs ve örgünden inönü yazmayın derim bunun yerine sakarya -- antep-- erzurum bu gibi yerleri tercih yapın. sanırım bu sene aöften 3. sınıf sosyoloji var onu okuya biliriz ama daha klavuzlar yok meydanda çıkınca görücez.

04 Ekim 2011 10:51

armak

FGkts arkadaşım nerden biliyorsun aöf 3. sınıfta sosyolojiye geçiş olmadığını bu yıl var ben sırf bu yüzden bu yıl sosyal bilimlere girmeye karar verdim bu konuda bildiklerini paylaşırsan sevinirim

04 Ekim 2011 16:23

nice_42

*mavikpss*

kpss denen akıl dışı sistemden artık umudum kalmadi kpssden atanırım memur olurum mantıgıyla okumuyorum

haklısın kpssden yüksek puanlarla atama oluyor yapacak bir şey yok

arkadaşım demirel üniversitesi sosyoloji mezunu ecza deposunda telefoncu olarak çalışıyor ne garip ülkedeyiz

dgs den sosyolojiyi kazanırsam sıf içimde kalmasin diye örgün okuyacam. umarım dediginiz gibi kolaydır artık neye kolay diyecegimi de şaşırıyorum

mavikpss elinde imkan varsa sosyoloji okuyun en azından lisans düzeyinde atanabilirsiniz hakkınızda hayırlısı olsun.

05 Ekim 2011 00:28

*mavikpss*
Yasaklı

arkadaş zaten ben dğs den sosyolojiye iki defa geçtim ama elimde olmayan imkanlardan dolayı bıraktım. bu sene de açılırsa eyer aöften geçmeyi düşünüyorum bu bölüme ve 3. sınıftan 6, 4. sınıftan da 6 dersim olucak ama tabi bölüm açarlarsa bakıcaz allah hayırlısını versin. bu bölümü okuymayı çok istiyorum.

Toplam 25 mesaj