Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : ulashyani diyorsun ki
09 Ekim 2011 09:38  

Özel Okullarda Öğretmen Olmak?

şuanda kadrolu öğretmenlik yapıyorum ama görev yaptığım yerden ve milli eğitimdeki çarpıklıklardan dolayı mesleğimden soğudum. Özel sektöre geçip kendi memleketimde çalışmayı düşünüyorum ama özel sektörde hiç çalışmadım:(( çok kararsızım lütfen biri bana tavsiye versin :(

09 Ekim 2011 10:48

incili01
Kapalı

bu zamanda özel sektöre gecilir mi devletten :s tavsiye etmem

09 Ekim 2011 11:36

ulash
Editor

Yine eğitim sektöründe olduktan sonra neden olmasın.

09 Ekim 2011 14:34

ozo21

hiçbir şekilde tavsiye etmem en basitinden memursan bayram tatilin 9 gün özel sektördeysen 4 gün bu en basit örnekti bunun gibi dag gibi örnekler var.

09 Ekim 2011 15:20

imagination23

Çarpıklık sadece bahsettiğiniz yerde mi var sanki... Güya maliye milli eğitimin hesaplarını inceleyecekmiş! Biri bana geçen yatırdığım kantin kirasının 100 küsur tl kısmını maliyeye giden ekrandan yatırılıp kalan 900 küsur tl nin neden okul aile birliğinin hesabına yatırıldığının açıklamasını yapabilir mi ? Ben de ücretli öğretmenlik yaptım, onu da bırakın babamın milli eğitim camiasında anlattıkları, imam eniştemin beyoğlu-eyüp civarındaki dernek, vakıflar hakkında anlattıkları her şeyi açıklar nitelikte ki herkes her şeyin farkında zaten bu düzen böyle gelmiş böyle de gider malesef :(( savcı arkadaşım bir kıza tacizde bulunmuşlar her tacizde bulunanı hapse mi atalım diyor, bir üçkağıtçılık davasına bir ziraat çalışanı da dahil olmuş onun da üstüne gidiyim mi şimdi uğraşamam off diyor devletin savcısına bakınız.

Bence gitmek istediğin yeri bi araştır acaba değer mi değmez mi tek söyleyeceğim varsayımlar üzerine hareket etmemeli,özelde de dersanelerde mesela öğrenci bulma baskısı olabiliyo :( çok kurumsal değilse patron-işçi zihniyeti olabiliyo vs.

09 Ekim 2011 15:32

thry

Milli eğitimden ayrılmakla hayatının hatasını yaparsın hocam, en iyi özel sektördense en kötü devlet memurluğunu tercih ederim. En azından giriş çıkış saatlerin belli, tatilin belli maaşın belli. Ben de şu an özel sektördeyim ve kpss'ye çalışıp devlet memuru olmak istiyorum inşallah.

09 Ekim 2011 16:46

ingilizceci_d

dışarıdan öğretmenlik kolay gibi görünüyo ama inanın öyle değil. zaten 9-3 çalışıyorum ama işim okulla sınırlı kalmıyo. Bedenen okulda çok yoruluyorum eve gelince de 600 tane çocuğun işleriyle tek tek internette uğraşıyorum. Bi de son saçmalıklar sayesinde çocukların evdeki çalar saatine kadar! bilgi sahibi olmamız isteniyo. Her gün okula gelmeyen öğrencilerin evlerine tek tek veli ziyareti yapıcakmışız. doğuda olduğum için taşımalı eğitim veren bi okuldayım ve 4 tane uzak köyden öğrencim geliyo ve mutlaka en az 10 kişi devamsızlık yapmış oluyo. Sizce ben bu köyleri dolaşıp bu 10 aileyi ziyaret etmeye kalksam mesaim saat kaçta biter. Ve de doğuda kız başıma yapıcam bunları düşünün!

09 Ekim 2011 17:12

thry

Haklısınız hocam, çeken bilir Allah kolaylık versin ama özel sektör de kesinlikle düşündüğünüz gibi değil. Özel okul öğrencileri de velileri de ukala olur, beklentileri hiç bitmez. Çocuk sınavdan düşük puan alır, sorumlusu siz olursunuz işi öğretemiyorsunuz diye, çocuğa hiçbirşey diyen olmaz. Dershane deseniz 3 kuruşa suyunuz çıkana kadar çalıştırır durur. Karar sizin, elbet birak sene içinde daha rahat bir okula tayininiz çıkacaktır. İngilizce öğretmenisiniz sanırım, sonuçta her yerde ihtiyaç var.

09 Ekim 2011 17:47

ingilizceci_d

thry arkadaşım sizin meslek neydi? öğretmen gibi konuşmuşsunuz valla aynen söylediğiniz gibi durum :(

10 Ekim 2011 00:17

thry

Almanca öğretmeniyim hocam ama şu an bir bankada çalışıyorum. Yukarıda yazdıklarım benim gözlemlerim ve yakınlarımdan duyduklarım. Mezun olalı 2 yıl oldu ama bu sürede hiç öğretmenlik yapmadım. Bankadan ayrılıp kpss'ye hazırlanmayı düşünüyorum ben de. Eğer olursa bu süre içinde ücretli öğretmenlik yapmayı da düşünüyorum boş kalmamak için.

10 Ekim 2011 02:08

nrcv

hocam istifa etmeni hiç tavsiye etmem. ben de özel sektörde çalışıyordum. resmen canımı çıkardılar en son istifa ettim kurtuldum. şimdi de 3 kuruşa ücretli öğretmenlik yapıyorum. çünkü bir köyde görevliyim. her gün 1,5 saat yol gidiyorum. 1,5 saat yol geliyorum. her gün toplamda 4 araç değiştiriyorum.ben öğrenci ziyaretlerini geçen sene severek ve isteyerek yaptım. kaç tane öğrenciyi okula kazandırdım. ben de eğitim faültesi mezunuyum. yani ben de öğretmenim. ama şimdi tüm öğretmenler yazdıklarımı okuyunca bana kızacak.çünkü özel sektörde çalışmadan okullara atanan öğretmenler okullarda çok iş yaptıklarını düşünüyorlar. ben özel sektörde sabah 8.30, akşam 8 çalışıyordum. girişlerimiz kartlı sistemdi. 5 dakka geç kalsan maaşından 5 tl kesilir, 10 dk geç kalsan 10 tl kesilir, 15 dk geç kalsan o gün hiç çalışmamış gibi işlem görürsün. ayrıca işe gelmemek gibi bir lüksün yoktur. aylık sadece 5 gün sigortalı görünürsün. yemek saatin 15 dakikadır. sabah evden çıkmadan lavaboya gidersin, bir de akşam eve gittiğinde. cep telefonuyla konuşman yasak, 16 kamera tarafından her anın izlenir, 2 kulağın vardır ama nasıl yapıyorsam aynı anda masamda 3-4 telefonla birden konuşurum. masamın önünde her zaman müşterilerim vardır. günlük, haftalık, aylık raporlar cabası.bu arada toplantıları unutmamak gerek (personeli azarlamak için), müşterilerden işittiğiniz azarlar da cabası. bu anlattığım küçük bir firma değil. türkiye'nin ilk 5 teki şehirlerinden birinde ve sektöründe o şehrin 1 numaralı firması. bu arada aldığım maaşta ücretliyle aynı ve cumartesileri de çalışıyorduk. şimdi hocam işten ayrılmadan önce bir daha düşünün derim. geçen yıl uzun bir aradan sonra kpss ye girdim. bu yıl yine hazırlanıyorum. taban puanımız 85. ama bu yıl 90 da kapattı. 2 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum. özel sektörden önce yine ücretli öğretmenlik yapmıştım.lütfen öğretmen arkadaşlar kızmasın ama siz gerçekten çalıştığınızı mı düşünüyorsunuz? ben şuan kendimi çünkü çalışıyor olarak görmüyorum. malum o yoğun tempodan sonra. ayrıca her kademeden derslere de girdim. anaokulu da dahil. tekrar öğretmen arkadaşlar söylediklerimi yanlış anlamasınlar ve ellerindekinin kıymetini bilsinler bu arada ben de bayanım. yılmadan savaşıyorum. çocuğumda var ama ben bu kpss yi kazanacağım. kpss ye girmek işten çıkarılma sebebi olarak görüyor patronlar. sınav için izin istediğinde işten çıkarıyorlar. bir kere özel sektörde başıma geldi. sizin vaktinizi aldığım için tekrar tekrar özür diliyorum ve yazdıklarımı okumadan gönderiyorum. hatalarım olursa affedin.

10 Ekim 2011 02:34

woheins

nrvc

Allah yardımcınız olsun, nasıl bir yere denk gelmişsiniz öyle. Umarım en kısa zamanda kamuya tanırsınız.

10 Ekim 2011 21:55

ingilizceci_d

nrcv arkadaşım ben de ücretli yaptım ve ozaman işimden çok memnundum çünkü kadrolu olmadığın için hiçbi sorumluluğun yok gibi bişey birçok evraktan haberim bile yoktu ama kadroluda öyle diilmiş durum doğuda öğretmenlik çok farklı. resmen yarı açık cezaevi usulü çalışıyoruz. çocukların evine ziyarete gidip çocuğu okula kazandırmaya çalışıyoruz ve evlerden kovuluyoruz!! çocuk bir arkadaşını hastanelik ettiği için disiplin cezası verdiğimizde veliler okulu basıyo ve yemediğimiz küfür hakaret kalmıyo. evrak hazırlamaktan ders işleyemez oldum. her sınıfta 50 kişi var ve hepsi ayrı sorunlu. siz daha bişey görmemişsiniz mesleğin içine girin de görün. özel sektör iyidir demiyorum ama öğretmenliğin zor tarafları da çok.

10 Ekim 2011 22:24

beyersan
Yasaklı

Özel sektöre geçeceksiniz, ilkönce iyi bir iş bulmalısınız.. Yoksa, uzun süre işsiz kalabilirsiniz. Ama ihtiyaç duymuyorsanız, o başka!

10 Ekim 2011 23:59

thry

Hocam elbette ki öğretmenlik dahil olmak üzere kolay bir iş yok ancak inanın özel sektör gibi olmaz öğretmenlik.

11 Ekim 2011 08:20

beyersan
Yasaklı

Tanıdığım bir bayan, Ankara Ü. Eğitim'de okuyup birincilikle mezun olduktan sonra aynı Üniversitede hem çalışıp ve hem de yüksek lisans yapmıştı.. İngilizce eğitim almıştı. Üniversitedeki görevi rahat ve esenlik içindeydi. Kadro bulunamayınca yüksek lisans sonrası ayrılıp koleje geçmişti. Ünlü kolej o rahatlığı vermiyor. Orada hem öğretmen ve hem de idarecilik yaptı.. Çok iyi bir eğitimcidir. Her an ve her dakika çok dikkatli olmanız gerekiyor.. Kolejde, küçük hatalar asla affedilmez!.. Hele de, kolej ünlü olunca; o iş çok daha zorlaşıyor..

Kolaylıklar dilerim.

11 Ekim 2011 10:09

beyersan
Yasaklı

İyi bir kolejde göreve başlayanlar; kamudaki ücretlerinden 1.000 - 1500 TL dolayında daha fazla ücret alıyor. İyi bir öğretmen, meslek aşkını da taşıyorsa hiç zorlanmaz!. Nitelikli ve nicelikli olanlar, her yerde iş bulur ve derde deva olur.. Yeter ki çok iyi çalışılsın!

03 Mart 2012 09:53

BELENTEPE
Yasaklı

Eğer; sağlam ve tanınmış, kaliteli bir kolej olursa, elbette tavsiye olunur. Genelde, patronların olduğu ve her dakika, her işe karıştığı bir ortam olmamalıdır.. Çok iyi düşünülerek ve araştırılarak karar verilmelidir.

Toplam 17 mesaj
ANKET
MEB'in politika üretebilmesi için, öğretmen atamalarının taşraya devredilmesini ister misiniz?