Editörler : supporters.
12 Ekim 2011 23:02

Öğretmenlikten Yrd.Doç.luğa Geçiş İşlemleri

Öğretmenlikten Yardımcı Doçentliğe Geçiş

Bu yazıda size MEB?de çalışan bir öğretmenin bir devlet üniversitesine Yardımcı Doçent olarak atanması süreci hakkında bilgi verilecektir.

1. Üniversite sizin alanınızla ilgili bir ilan yayımlayacak. Bu ilanın süresi 15 gündür.

2. İlan süresinin bitiminden ortalama bir hafta sonra fakültede yabancı dil sınavı yapılacak.

3. Yaklaşık bir hafta sonra sınav sonucu açıklanacak. Başarılı olanların dosyaları üç jüriye gönderilecek.

4. Jüriler bu dosyaları inceleyip rapor yazacaklar. Jürilerin rapor yazma süreleri azami bir aydır.

5. Jürilerden olumlu rapor geldikten sonra dekanlık, fakülteye atanmanız için rektörlüğe bir yazı yazacak.

6. Rektörlüğün de uygun görmesinden sonra sizin bağlı bulunduğunuz kuruma (okula) muvafakat istendiğini belirten bir yazı yazılacak. (Örn. 1)

(Not: Bazı üniversiteler bu yazıyı direkt olarak MEB Personel genel müdürlüğüne de yazabiliyorlar.)

7. Okul, bu yazıyı üst yazıyla il milli eğitime, onlar da başka bir üst yazıyla MEB Personel müdürlüğü Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Başkanlığına yazacaklar.

8. MEB Personel müdürlüğü Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Başkanlığı da size muvafakat yazısı verecek. (Örn. 2) Muvafakat yazısı direkt olarak üniversitenin personel işleri daire başkanlığına yazılacak.

9. Üniversite bu yazıyı aldıktan sonra sizin atama kararnamenizi (Örn. 3) hazırlayıp bir üst yazıyla MEB Personel müdürlüğü Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Başkanlığına gönderecek. (Örn. 4)

10. MEB Personel müdürlüğü Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Başkanlığı da bu kararnameyi size tebliğ edilip ilişiğinizi kesmek üzere bağlı bulunduğunuz il milli eğitim müdürlüğüne gönderecek, İl milli eğitim müdürlüğü de durumu okul müdürlüğüne yazacak.

11. Bu yazıya istinaden okulunuzdan ayrılma yazısını alıp il milli eğitime geleceksiniz. İl milli eğitim de personel nakil belgenizi dolduracak.

12. Siz de bu belgelerle üniversitenin personel işleri daire başkanlığına müracaat edeceksiniz.

13. Üniversite personel daire başkanlığı dekanlığa bu yazıya gönderecek. Dekanlık da bölüme bildirecek. Bölüm başkanlığı da görevinize başladığınıza dair bir yazıyı size tebliğ edecek. Böylece resmen görevinize başlamış olacaksınız. Hayırlı olsun.

Önemli Not: Üniversiteden kurumunaza yazılacak yazıdan itibaren (bu yazı dahil) tüm yazışmaların her biri normal posta ile yapılıyor. Ancak siz bu işlemelerin bazılarını, elden bazılarını da faks yoluyla takip ederseniz işlemi iki-üç aydan 15 güne kadar düşürebilirsiniz.

Bakanlıktaki yazıları elden takip ederseniz bir ya da iki günde, rektörlükteki yazılar ise 3-5 günde imzadan çıkmaktadır.

911-506
Şef
12 Ekim 2011 23:07

Benim en çok merak ettiğim 2. madde. O dil sınavı nasıl yapılır? Neye göre değerlendirilir? Kim değerlendirir? Kadroya başvuran 1 aday olsa dahi dil sınavından yetersizlik verilebilir mi?

alpertunga84
Müsteşar
12 Ekim 2011 23:45

İşin özü şudur: Öncelikle lgili üniversiteye başvurursunuz. Dekanla veya bölüm başkanıyla görüşürsünüz. Sizi almak isterlerse, sizin adınıza ilana çıkarlar. Önemli olan kısmı da burasıdır zaten. Sizin süper yayınlarınızın olması farketmez. Alacakları kişi zaten bellidir. İlana başvusanız dahi elerler. Olay biraz ahbap-çavuş, biraz siyaset, biraz akrabalık, biraz mezhepselliktir. Kadroyu aldıktan sonra da muvaffakiyet olayları işin kolay olan kısmıdır.

riot
Şef
13 Ekim 2011 18:18

Olayı çok güzel özetlemişsiniz. Jikkie_Hippie_hip Hocam peki kadro değişikliği nasıl oluyor? Diyelim ki kadro dereceniz öğretmen iken yar. doç.luktan daha yüksek, geçerken hak kaybı oluyor mu? Emeklilikte ise eğer kadrolu öğretmen iken yrd. doç (ki sözleşmeli oluyor) SGK'da değişiklik oluyor mu peki?

Arensnuphis
Kapalı
14 Ekim 2011 08:45

tüm bunların hepsi teorik, olması hayal edilen birde gerçek olnalr var.

kadersiz44
Aday Memur
14 Ekim 2011 09:29

peki üds kpds puanınız olsa da fakültede yabancı dil sınavı yapılacak mı?

okan celal
Aday Memur
23 Eylül 2017 20:22

Hocam, iyi akşamlar rahatsız ediyorum ama sizden muvafakat konusunda bilgi almak istedim. Muvafakat

23 Eylül 2017 20:46

Yabnci dil puanina sahip olsaniz bile TOEFL/UDS/YDS/KPDS/YOKDIL hatta yurt disi yabanci bir ulkede doktora dereceniz bile olsa farketmez,yabanci dil sinavina girmeniz zorunludur. Yabanci dil sinavinda genellikle iki adet soru sorulur, bir tanesi Turkceden yabanci dile ceviri, digeri ise Turkce bir metni yabanci dile cevirmeniz istenir. Yaninizda istediginiz kadar sozluk getirebilirisiniz, sure sinirlamasi da yoktur. Verilen metinler genellikle sizin bilim daliniz ile alakali olur. Bu sinav icin genellikle uc adet juri olusur, atanacak oldugunuz anabilimdali baskani, dekan ve yabanci dil ile egitim yapan bir ogretim uyesi ya da yabanci dilller fakultesinden bir ogretim uyesi gorevlendirilir. Size basarili ya da basarisiz oldugunuza dair sonuc bildirilir. Hatta bildigim kadari ile bu sonuc oyle iki uc gun degil ayni gun adayara bildirilmesi gerekir.

23 Eylül 2017 20:47

... Turkce'den yabanci dile, yabanci dilden Turkce'ye ...

sscientistt, 7 yıl önce

Yabnci dil puanina sahip olsaniz bile TOEFL/UDS/YDS/KPDS/YOKDIL hatta yurt disi yabanci bir ulkede doktora dereceniz bile olsa farketmez,yabanci dil sinavina girmeniz zorunludur. Yabanci dil sinavinda genellikle iki adet soru sorulur, bir tanesi Turkceden yabanci dile ceviri, digeri ise Turkce bir metni yabanci dile cevirmeniz istenir. Yaninizda istediginiz kadar sozluk getirebilirisiniz, sure sinirlamasi da yoktur. Verilen metinler genellikle sizin bilim daliniz ile alakali olur. Bu sinav icin genellikle uc adet juri olusur, atanacak oldugunuz anabilimdali baskani, dekan ve yabanci dil ile egitim yapan bir ogretim uyesi ya da yabanci dilller fakultesinden bir ogretim uyesi gorevlendirilir. Size basarili ya da basarisiz oldugunuza dair sonuc bildirilir. Hatta bildigim kadari ile bu sonuc oyle iki uc gun degil ayni gun adayara bildirilmesi gerekir.

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi