Editörler : supporters.
«789101112131415161718»

tarikilhan
Aday Memur
15 Aralık 2011 18:36

Mülakata bugün öğleden sonra girdim. Bana ve benden önceki arkadaşlara sorulan sorulardan aklımda kalanları paylaşmak istiyorum. Ayrıca bu vesile ile yazılı sınav sürecinde de çok faydalı bulduğum bu forumlara emek veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

1)Tasarrufun iptali davası kimlere karşı açılır? İptal davası açılan

mal üçüncü bir kişiye satılırsa ne olur? Dava sürerken Borçlunun iflasına karar verilirse ne olur?

2)Kambiyo senetlerine özgü takipte itiraz nasıl ve nereye yapılır? İtiraz tek başına takibi durdurur mu?

3)Talep edilmeden inkar tazminatına hangi hallerde hükmedilir?

4)Yargılamanın iadesini anlatınız.

5)Haksız fiilin unsurları nelerdir?

6)Alkollü olarak trafik kazazı yapılması halinde kaskodan talepte bulunulabilir mi?

7)Dava zamanaşımını kesen sebepler nelerdir?

8)Ceza zamanaşımını kesen sebepler nelerdir?

9)Yetkisizlikle gelen bir dosyayla ilgili yetkisizlik kararı verecek olan C.savcısı ne yapar?

10)İddianame hangi hallerde reddedilir hangi hallerde reddedilemez?

11)İki Türk Vatandaşının yurtdışında birbiriyle trafik kazası yapması halinde hangi hukuk uygulanır? Türk Hukukunun uygulanması mümkün mü?

12)Emlak komisyonculuğuna ilişkin ayrıntısını bilemediğim bir soru..

13)Müddetname nedir? Kim tarafından düzenlenir?

14)Vatandaşın yakalaması hangi hallerde mümkündür?

15)İsim düzeltme davasını anlatınız

16)Çapraz sorgu nedir?

17)Avrupa Konseyi nedir?, Avrupa birliğinin organları nelerdir.?

18)Navlun nedir?

19)Pafta nedir?

Hatırlayabildiklerim bunlar. Bana genel kültür sorusu sormadılar. 5 tane alan bilgisi sorusu sordular. Bir de soruları genelde yoğun olarak çalıştığınızı söylediğiniz alandan soruyorlar gibi geldi bana..

Herkese başarılar dilerim.

ardaser
Daire Başkanı
15 Aralık 2011 19:02

tarikilhan üstadım,

asıl biz sana teşekkür ederiz. Foruma sadece yararlanma gözüyle bakıp paylaşımda bulunmayan bazı bencillerede cevap vermiş oldunuz. Bundan dolayı teşekkür ederim üstadım. Allah gönlüne göre verir inşallah.

bayan hukukçu
Aday Memur
15 Aralık 2011 20:35

mülakata girecek tüm arkadaşlara başarılar dilerim. Ben de bugün girdim benim hatırlayabildiğim sorularda aşağıda yer alıyor.

1- Temyiz süreleri

2- Davanın nakli

3- Avrupa Konseyine üye olan ülke sayısı

4- Avrupa Birliğine üye olan en son ülke

5- Başlıca uluslararası mahkemeler

6-Kopenhag kriterleri

7- Yaş tashihi davası

8- Hangi tellallık ücret gerektirmez ( evlilik tellallığı)

9- Nişanlılıkla ilgili bir soru (mutad dışı hediyelerin iadesi)

10 Geçit hakkı

11 İcra iflas hukukunda tasarrufun iptali davası

12- Bilişim suçları

13-İhtiyari mali mesuliyet sigortası

Mu-ha-ke-mat
Memur
15 Aralık 2011 20:49

ilk 3 gün yaklaşık 10 eksik olduğunu duyduk kenanmutlu üstadım...

mülakat için başvuran belgesini veren 507 kişi imiş. 490 civarı toplam katılım bekliyorum...

melsem
Memur
15 Aralık 2011 20:53

Bana çalıştığım alandan gelmedi.

Mu-ha-ke-mat
Memur
15 Aralık 2011 20:59

ben de 1-2 yerden duydum 300 kişinin tamamı doldurulmaz diye ama şahsi görüşüm 300 kişilik kadronun tamamının dolacağı yönünde. şimdilik diğer kötü ihtimali düşünmeyelim derim...

kenanmutlu
Şef
15 Aralık 2011 21:30

Bugün mülakata giren bir arkadaşımla konuştum.Mülakattan çıkanlar genelde memnun ayrılmamışlar.Komüsyon sık sık neden hakim olmak istiyorsun vs tarzı sorular sormuş.Tahminim 100 kişi alırlar.İnşallah yanılırım.

Mu-ha-ke-mat
Memur
15 Aralık 2011 21:45

yaşı 35 üstü olup serbest avukatlık yapan meslektaşlara bu soru soruluyormuş daha çok. benim tahminim 35 ve üstü yaklaşık 200 kazanan var. kamuda çalışan memur avukatlara bu soru pek sorulmamış...

ardaser
Daire Başkanı
15 Aralık 2011 21:53

Arkadaşlar Lawyer üstadımda bir duyumunu burada paylaşmıştı fakat acayip cevaplar verilmişti. 300 kişilik kadro verilmişsede acaba bende dahil herkes istenilen düzeydemiyiz. istedikleri gibimiyiz. Bu nedenle bugibi tahminlerde bulunmak için erken derim. Süprizlere açık bir süreçteyiz.

mülakatı kötü geçtiğini düşünen arkadaşların kazandığı, iyi geçtiğini düşünen arkadaşların başarısız olup hayalkırıklığına uğradığını, 80den yüksek puan alıp mülakatta elenilmesi, daha düşük alıp mülakatı geçenleri gördük ve duyduk. Bu nedenle mülakata giren arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. öyle veya böyle bu süreç atlatıldı.

Ayrıca Bayan hukuçu arkadaşımada soru paylaşımı için teşekkür ediyorum.

kenanmutlu
Şef
15 Aralık 2011 22:06

Mülakattan geçenler 1. ve 2.bölgelere atanmayacak 4. ve 5. bölgelerden başlıyacak.Bu mülakata girenlerin hepsinin en az 5 yıllık meslek deneyimi olduğunu düşünücek olursak düzeyimizin çok yüksek olduğunu düşünüyorum.Kontenjanın doldurulmaması için bu şekilde bir gerekçe olmaz diye düşünüyorum ardaser üstad.

lawyer-67
Daire Başkanı
15 Aralık 2011 22:22

ardaser üstadım,

aynı şeyleri şimdi ben düşünürken sen yazdın. Haklısın bi dönem ben bunları söylerken saldırırcasına karşı çıknalar olmuştu sanki kendi görüşümmüş gibi. Şimdi görüyorum ki bir çok arkadaşım dediğime gelmeye başlamış. Tabiki temennimiz 300 kişinin doldurulması ve hatta mümkünse aşılması ama sürprizlere de açık olmak lazım. 2008 yılında avukatlara 150 kişilik kadro açtılar 25 kişi mülakata kaldı ve buna rağmen bu 25 kişide bile eleme yaptılar. Tahammül edilemeyecek kadar hakim açığı ve doldurma isteği hepimizin malumu ama mülakat komisyonunun önceliklerini de bilmek lazım. Bakalım hep beraber göreceğiz umarım sonuç herkes için hayırlı olan olur...

kenanmutlu
Şef
15 Aralık 2011 23:58

Eğer gerçekten avukatlardan alım düşünülüyorsa kontenjanın doldurulması gereklidir.Mülakat esnasında karşılaştığım bir çok arkadaşın gayet olgun ve yeterli olduğu her hallerinden belliydi.Eğer 300 alım yapılmazsa bunda başka nedenler aramak lazim.Bu nedenlerde tartışmaya neden olacaktır.

ardaser
Daire Başkanı
16 Aralık 2011 01:20

valla dediğim gibi bu meseleler mülakat açıklanır ortaya çıkar. hepimizin temennisi kadronun doldurulması. şimdi işimize bakalım

16 Aralık 2011 01:41

O soru mulakata girenin avukatligi beceremedigini, ekonomik garantisi nedeniyle hakimligi istedigini ima etmek icin soruluyordur. Verilcek 2 cevap var genel olarak. Biri idealimdi.(simdiye kadar nerdeydin diye sorarlar) digeri avukatlık yapamadım(bu da söylenmez)

16 Aralık 2011 01:46

Kötüniyetle sorulmuş bir soru bence. Ayrıca yeni mezunların da en fazla %20'si idealist. Digerleri ekonomik nedenlerle, baska avukatların yanında kötü kosullarda calısma,ya da becerememe gibi nedenlerle hakimlige yoneliyorlar.

Frelancer
Memur
16 Aralık 2011 09:39

Lawyer ve ardaser arkadaşlarımın 300 kişinin alınmayacağına ilişkin görüşlerine katılıyorum önceki sayfalarda paralel nitelikte bir yorumumda vardı. Gelen tepkilerden sonra foruma yorum yapmanın gereksiz olduğuna karar vermiştim ama bu bir istisna olsun:)

Frelancer
Memur
16 Aralık 2011 09:44

Aklıma gelen iki soruyuda ben ilave edeyim.

Anlaşmalı boşanmada çocuğun velayeti hakkında anlaşılmamışsa ne olur.

Boşanmada çocuğun velayeti konusunda hakim tarafların iradeleri ile bağlımıdır.

iptidai
Daire Başkanı
16 Aralık 2011 09:52

arkadaşlar ben bişey duydum ki acı ama inşallah gerçek değildir mülakatta hazine avukatlarının şansının daha yüksek olduğu kurulun bu arkadaşlarımızı daha çok almaktan yana olduğu söylendi bana bakalım bunu ancak sonuçlar açıklanınca göreceğiz

barmed
Memur
16 Aralık 2011 10:03

İptidai arkadaşım ben de tam tersini duydum:)Kurumlar özellikle adalet bakanlığına "bizim personelimize dokunmayın, başka yerlerden alın hakimlerinizi" diye rica etmişler bakanlık ta tamam demiş:)

Size bir şey söylemek istiyorum değerli meslektaşlar: Ben dahil hepimiz mış lar ve miş lerle o kadar yorduk ki zihinlerimizi ve ruhlarımızı, kendi adıma söylüyorum, bir araba sopa yemiş gibi hissediyorum artık yaa:))Benim durumumda olan var mı merak ettim şimdi

ardaser
Daire Başkanı
16 Aralık 2011 10:05

o da duyumdur. kafanızı yormayın.

Toplam 2196 mesaj
«789101112131415161718»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi