Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
Editörler : DaRuGa_YaRKaNAykırı Polisünal benlialper
14 Kasım 2011 13:02  


Bimer'e başvuran memura ceza verilemez

4982 sayılı Bilgi Edinme Kanununun 6. maddesi; ?Bilgi Edinme Başvurusu? dilekçe ile istenen bilgi ve belgenin bulunduğu kurum ve kuruluşa yapılır?? hükmüne uyulmadan üst makamlara başvuran memura ceza verilebilir mi?

4982Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 6. maddesinde başvuru usulü açık olarak belirtilmiştir. Usule ilişkin madde şu şekildedir: ?Bilgi edinme başvurusu, başvuru sahibinin adı ve soyadı, imzası, oturma yeri veya iş adresini, başvuru sahibi tüzel kişi ise tüzel kişinin unvanı ve adresi ile yetkili kişinin imzasını ve yetki belgesini içeren dilekçe ile istenen bilgi veya belgenin bulunduğu kurum veya kuruluşa yapılır. Bu başvuru, kişinin kimliğinin ve imzasının veya yazının kimden neşet ettiğinin tespitine yarayacak başkaca bilgilerin yasal olarak belirlenebilir olması kaydıyla elektronik ortamda veya diğer iletişim araçlarıyla da yapılabilir.?

Bu konuya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelikte ise daha ayrıntılı düzenlemeler yapılmıştır. Örneğin yönetmeliğin 8. maddesinde "Bilgi edinme birimlerinin" oluşturulacağı belirtilmiştir. Yine başvuru usulü ayrıntılı olarak 9. maddede açıklanmıştır. 9. maddenin 4. fıkrasında "Merkezi idarenin taşra teşkilatında bulunan bilgi veya belgelere ilişkin başvurular, valilik veya kaymakamlığa bağlı olarak faaliyette bulunan bilgi edinme yetkililerine veya taşra teşkilatında bulunan ilgili birimlere yapılır. İl ve ilçelerde bulunan birimler arasındaki koordinasyon ve bu işlemlere ilişkin raporların hazırlanması, valilik ve kaymakamlıklardaki bilgi edinme birimlerince sağlanır. Valilik ve kaymakamlıklarda bulunan bilgi edinme birimleri, merkez teşkilatını ilgilendiren konularda kendilerine yapılan başvuruları ilgili idareye gönderir ve durumu başvurana bildirir.? hükmüne yer verilmiştir.

Bu tür soruşturma konusu daha önce gündeme gelmiş ve MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Bilgi Edinme Biriminin, 28/02/2005 tarih ve 66 sayılı yazısı ile Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu'ndan görüş talep edilmiştir.

Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu'nun 30/03/2005 tarih ve 337 sayılı yazısı ile verilen cevaptaki; ?Müşavirliğimiz Bilgi Edinme Birimi ilgi (a) görüş yazısında Devlet Memurlarının Bilgi Edinme Hakkını kullanırken şikayet ve başvurularında silsile yolu takip edip etmeyecekleri hususunda görüş talep etmiş olup, Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu ilgi (b) yazısının 25/03/2005 tarih ve 2005/180 Sayılı Kararında;

Başvuru Konusu: Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Hakla İlişkiler Müşavirliği Bilgi Edinme Hakkı Kanununa göre başvuruda bulunacak devlet memurlarının başvurularının "Devlet Memurlarının Şikâyet ve Müracaatları Hakkındaki Yönetmelik" hükümlerine göre hiyerarşik silsile yolu ile yapmaları gerekip gerekmediği hususunda Kurulumuzdan görüş talep etmektedir.

Görüş: 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu bireysel bir hak olan bilgi edinme hakkının kullanılmasını düzenlemektedir. Kanunun 6 ncı maddesinde bilgi edinme başvuruları için devlet memuru olup olmama ayrımı yapılmadan herkesi kapsayan bir başvuru usulü düzenlenmiştir. 5 inci maddesinin ikinci fıkrasında ise "Bu Kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren diğer kanunların bu Kanuna aykırı hükümleri uygulanmaz ." hükmü yer almaktadır. Buna göre 4982 sayılı Kanununun 5 inci maddesinin amir hükmüne göre bilgi edinme başvuruları için Kanunda düzenlenen dışında başka bir usulü kabul etmek mümkün değildir. Devlet memurlarının yaptığı bilgi edinme başvurularında da 4982 sayılı kanun maddesinde belirlenen başvuru usulü uygulanması gerektiğine oy birliğiyle karar verilmiştir." hükümlerine göre 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu bireysel bir hak olan bilgi edinme hakkının kullanılmasını düzenlemektedir. Kanunun 6. maddesinde bilgi edinme başvuruları için devlet memuru olup olmama ayrımı yapılmadan herkesi kapsayan bir başvuru usulü düzenlenmiştir. Ve bu durum MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Bilgi Edinme Biriminin, 01/04/2005 tarih ve 66 sayılı yazısı ile tüm valiliklere bildirilmiştir.

Bu hükümlere göre; Bilgi edinme başvurularında devlet memuru olup olmama ayrımı yapılmadan herkesi kapsayan bir başvuru usulü düzenlendiğinden üst makamlara başvuran memura makam atladığı gerekçesiyle ceza verilemez

MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Bilgi Edinme Biriminin, 01/04/2005 tarih ve 66 sayılı yazısı

14 Kasım 2011 15:54

lodos23

sıralamalar ve tenzili rütbelerin belli olduğu şeklinde yorumlar duydum.polneti olan varmı.ve duymu olan varmı.

15 Kasım 2011 00:10

özel_tim_34

Bundan 3 ay önce bimere yazdığım bir konudan dolayı şaun soruşturma geçirmekteyim ve muhtemelen ceza alıcam.... yukarıda yazılanlardan anladığım kadarıyla benim ceza almamam gerekiyor... soruşturma sonuçlanır ve bunun sonucunda ceza alırsam sizce ne yapmalıyım?

TEŞEKKÜRLER....

15 Kasım 2011 21:34

policeab

benim arkadaşım ceza aldı uzun süreli kıdem tenzili ben şahitim

15 Kasım 2011 21:45

angarali1979
Kapalı

bilgi edinme kanunu kapsamı dışında bir başvuru yapılmış olabilir. şikayet şeklindeki bir bimer başvurusu var ise tabiki silsile yolu ile bir başvuru gerekir. bilgi ve belge talebi için bu kural geçerli değildir. sizin yaptığınız bimer başvurusunun içeriği önemli yani.

15 Kasım 2011 21:52

iyiniyetliyorumcu

sayın özel tim

konusu suç teşkil eden bir taleptemi bulundunuz

neden soruşturma açıldı hakkınızda

mahsuru yoksa yazarmısınız

15 Kasım 2011 22:56

bekiryimaz

bastırmaya çalışıyorlar amirler müdürler

Allah verecek müdüre de amire de az kaldı sabredin.

Bir arkadaş sormuş konusu neydi diye bende soruyorum konu neydi neyle ilgili bimere yazdın konu ne aynısını bende yazayım.

15 Kasım 2011 23:21

sahmaran14

yahu arkadaşlar siz safmısınız sen başvuramıyorsan şikayet edemiyorsan eşin var çocukların var anan var baban var kardeşin var var oğlu var hadi onlarada ceza versinlerde göreyim hehehehhe

15 Kasım 2011 23:43

ahmet552

Arkadaşlar BİMER ve Bilgi Edinme başvuruları farklı şeyler.BİMER dilekçe kanunu kapsamında yapılan bir başvuru.Doğal olarak idare isterse hiyerarşik sırayı atlamaktan idari soruşturma başlatabiliyor.Bilgi Edinmenin ise ayrı bir Kanunu var, müracaat üsul ve esasları kapsamında yaptığınız her başvurunun cevabını alırsınız, soruşturma da açamazlar. Ancak BİMER başvuruları yüzünden bir çok arkadaşımız şu an soruşturma geçiriyor. İllaki BİMER üzerinden bir müracaat yapacaksanız bir arkadaşında dediği gibi gerçek bilgilerinizi vermeyin.

16 Kasım 2011 01:24

deliyurek569

iyide bilgi edinmek için bimere yazan polis varmıda

16 Kasım 2011 07:42

asprns

evet bircok arkadasım var en az ceza alan 3 maas kesintisi aldı

16 Kasım 2011 11:13

angarali1979
Kapalı

arkadaşlar neden ceza alıyorsunuz bunu anlamakta zorlanıyorum. siz bimere nasıl bir yazı yazıyorsunuz ki ceza almanıza neden oluyor. ben defalarca yazı yazdım ve hepsinede cevap aldım. bir tanesi için bile bana soruşturma açılmadı. uslübunuz nasıl oluyor bu yazılarınızda ? bilgi edinme kapsamında mı yazıyorsunuz şikayet mi yazıyorsunuz?

16 Kasım 2011 12:35

ikiyüz

özel tim 34 özeline bakarmısın

16 Kasım 2011 12:50

ikiyüz

istek yapıldığında durum ne oluyor bilgisi olan var mı?

16 Kasım 2011 13:40

özel_tim_34

elazığ merkez de 2 yıldır görev yapmakta iken beni tuttular orta da hiç bir neden yokken ilçeye tayin ettiler bende önce personel müdürüne gittim neden böyle oldu diye adam yüzüme bile bakmayınca yazdım bimere... yazının içeriğine gelince durumu anlattım kısaca ve neden tayin olduğumu öğrenmek istiyorum dedim bimerden cevap geldi işte personel ihtiyacı felan diye sonra bi baktım silsileye uymadan başvuru yapmaktan hakkımda soruşturma açılmış.... şimdi sonucunu bekliyorum olay bu yani....

16 Kasım 2011 15:25

Sermon Valley

Türkiyenin İlerlemesinin Adaletinin Kalkınmasının anlamı bu olsa gerek...

Napalım katlanacağız yada on sene önceki yapılanmalar gibi bizde solumuza döneceğiz tercih edeceğiz gibi geliyor.

Yoksa yanılıyor muyuz?

16 Kasım 2011 17:22

@lperh@n

Bir taraftan hak verip sonra o hakkı arayanlara ceza vermeye çalışan bir sistem ne saçma ya aklım almıyor, ama asıl neden şu son birkaç yıl içinde Bimer yüzünden birkaç müdürün ayağı kaydı adamlarda kendilerince önlem alıyorlar, müdür her toplantıda mail atmayın deyip duruyor sorununuz varsa bana gelin kapım her zaman açık diyor, gittiğinde müdürü göremiyorsun bile, hasbel kader gördün diyelim sokaktaki bir vatandaşın bile sana verebileceği cevaplarla aklınca gazını alıp gönderiyorlar off offf

16 Kasım 2011 21:09

angarali1979
Kapalı

sayın özel_tim34 böyle bir nedenden dolayı size ceza veremezler. bilgi edinme kanununda bazı konularla ilgili bilgi talebinin (atanma nedenini öğrenmekte bunlardandır diye düşünüyorum) sadece kurum içindeki personelin yapacağını içeriyor. maddeyi aşağıya kopyaladım.

KURUM İÇİ DÜZENLEMELER

Madde 25 - Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Ancak, söz konusu düzenlemeden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakları saklıdır

16 Kasım 2011 22:25

frdtsdmr

sevgili arkadaşlarım ben basıma gelmıs bırı olarak yazayım sıze. kusurlu oldugunu dusundugum bır mudur davranısını bımere yazdım. memurlara kotu davranarak moral ve motıvasyonun bozuldugunu anlattım ve yagmur camur demeden calıstıgımızı gunlerce gec işe gıttımgızı fakat sıkayetcı olmadıgımızı ama en azından bıze ıyı davranılması gerektıgını belırttım.2 gun sonra benı subeye caırdılar ya oyle deıl boyle felan fılan dedıler kapatalım dedıler ve 3 gun sonra sorusturma acıldı.ve 3 gun maas kesımı cezası aldım.mahkemeye verdım.valılık yaptıgı savunmada aynen soyle demıs; bız memurların bırbırlerıyle dyanısmasını ve bırlıktelıklerını saglamak ıcın geleceklerıne etkı etmeyen cezalar vermekteyız dıye.mahkeme kabul etmıs bu savunmayı ve bana gelen mahkeme yazısında aynen soyle dıyor; memurun gelecegını etkı etmeyecegınden reddıne karar verılmıstır dıye. bende davayı temyıze gonderdım danıstayda su an.2,5yıl oldu halen devam edıyor.bilginizeeee...

16 Kasım 2011 22:30

frdtsdmr

özel tim muhtemelen kınama yada maas kesımı alırsın ama dırekt bolge ıdare mahkemesıne basvur sonuna dek gıt. enınde sonunda bı yerlerden donecektır bu. yanı polısız dıye dusuncelemızı bıle soylemek yasaklandı gıbı bırsey ama kesınlıkle buna boyun egmemelıyız.

16 Kasım 2011 23:10

ahmet552

BİMER den ne talep edersen et, idare isterse soruşturma açar. BİMER; Bilgi Edinme kanunu kapsamında değil, dilekçe kanunu kapsamında yapılan bir başvurudur.

Toplam 49 mesaj
ANKET
MEB'in politika üretebilmesi için, öğretmen atamalarının taşraya devredilmesini ister misiniz?