Yandex.Metrica
Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler :
22 Kasım 2011 11:19  

DGS ile özel üniversite hukuk fakültesine geçiş hakkında

Merhaba arkadaşlar.

Adalet meslek yüksek okulu mezunu bir kişi , dgs sınavına girip özel üniversiteden hukuk bölümüne devam edebilir mi?

Eğer geçme imkanı var ise , toplamda 160 soru bulunan DGS'den kaç net çıkarması gerekir ortalama..

En önemlisi özel üniversitede hukuk bölümünü tamamlaması için 2 sene yeter li mi yoksa hazırlık okumak filan gerekiyor mu?

Birde ücretler hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

22 Kasım 2011 13:40

Tusem91

Bildiğim kadarıyla cevap vereyim.

Açıktan adalet okuyup mezun olan biri DGS ile özel veya devlet üniversitesinde hukuk'a devam edebilir. Kaç net yapmanız gerektiği hakkında tam bir bilgim yok. Devlet üniversitesinde okumak için 145 150 net civarı diye duymuştum ama ne kadar doğru bilemiyorum.

Hazırlık diye bir şey olduğunu sanmıyorum. İntibak senesi vardır o seneyle beraber toplamda 3 yıl okursunuz diye düşünüyorum.

Ücretlere gelincede ortalama 8 9 bin civarı.. Tabi üniversitesine göre değişir. Devleti kazanırsanız ne alâ. Çok daha rahat okursunuz maddi açıdan..

22 Kasım 2011 14:27

zoltar
Yasaklı

arkadaşın puan olarak durumu iyi olsa zaten konuyu devlet üniversitesi diye açardı demekki o kadar puan alamıyor. Gelelim sorunun cevabına evet özelde hukuk okuyabilirsin Dgs ile az bir çalışmayla. Yeterki paradan haber ver yani...

Bizim lisede sınıfta kocakafalı biri vardı:) ama babası iş adamı, maddi durumları çok çok iyiydi. Kıbrısta 7 -8 sene hukuk okuyup bitirdi, zoraki avukat oldu. Şimdi kasım kasım büroda oturuyor, ama iş yapıyormu dersen hala baba parası yiyor:)

22 Kasım 2011 19:18

matrock_lawyer

Aress,Hukuk okuyupta ne yapacaksın başın göğemi erecek.Artık eskisi gibi bir ayrıcalığı yok o bölümün Dgs ile gidenlerinde aklına şaşarım sanki bir halt oluyor.Senede 6-7 bin mezun...

Zoltar senin o dediğin Ankara hukuk mezunuda yaşıyor herkesin sıkıntısı aynı.Aylık 4-5 bin lira kazanacakmısın ki avukat olasın.Benimde başıma geldi hala ezikliğini hissediyorum kurtlar sofrası olmuş.Hadi kazandın bitirdin 2016-2017'ye kadar neler değişir kim öle kim kala hacı.800 tane hakim açığı kaldı oda bitti mi Kötü son.Biz Hukuk okudukta ne oldu.

2 Adli 1 askeri mülakat gördüm ama nedense olmadı.Şimdi Kurum avukatıyım 2200'e talim.Son kanunla iyileştirme geldi ona sevindim.Haftayada İcra müdürlüğü mülakakatına girecem.Onda En azından AMİRİM olmaz....

23 Kasım 2011 08:28

AreSs1910

@Tusem91 verdiğin bilgiler için teşekkürler.

@zoltar o arkadaşın zaten o duruma alışmış , muhtemelen hayatının sonuna kadar öyle gider .))

@matrock_lawyer hocam senin dediğin mantığa göre , üni'de hiçbir bölümü okumamak lazım.İBFF'den 300 bin mezun verilirken sadece 3000 kişi alım yapılıyor.Aynı şekilde Eğitim fakültesi mezunları..Sen haksızsın demiyorum..Haklısın..Fakat bırak da okuyup,okumama kararını ben vereyim..Başım göğe erecek mi , ermeyecek mi ona ben karar vereyim.Şuan zaten adalet bakanlığı bünyesinde katip olarak çalışmaktayım..Kendime güvenmesem ya da bir kuşkum olsa özel üni okumayı filan düşünmezdim hiç..Sana icra müdürlüğü sınavında başarılar.Hakkında hayırlısı olsun.

23 Kasım 2011 10:18

çapanoğluismail

arkadaşlar ben dgs ile özelünv hukuk kazandım ama gitmedim.yıllık 15000 tl iki dönemde ödüyosun kyıtta 7500 tl diğerinide 2. dönemde ben hiç hazılanmadan girdim 50 matematik-42 türkçe netim vardı 244 puan aldım.tabi işin aslı 65 -65 yaparsanız devlet ünv hukuk gelir yüksekihtimal-ben normalde 70 mat-55 tükçe bekliyodum ama sınav ı yetiştiriyim derken özellikle matematikden kapasitemin çokaltında net geldı sağlık olsun nasip buişler.....

23 Kasım 2011 14:51

matrock_lawyer

Teşekkür ederim Aress.Ama ben karar vereyim diyosun ya orada Yanılıyorsun.Buna SİSTEM karar veriyor Senin yerine.Desinler için okuyacaksan yada derece alayım dersen anlarım...

23 Kasım 2011 15:19

AreSs1910

@matrock_lawyer sistem konusunda haklısın.Sana o konuda malesef birşey diyemem..Bu konuda aksi birşey söylemem söz konusu değil..Neden okumak istediğimin sebebinide özel mesajla sana yazdım..

23 Kasım 2011 15:31

matrock_lawyer

Tamamdır aress şimdi daha iyi anlıyorum....xD

26 Haziran 2012 15:30

ozkanay

yeni dönem dgs için kursa gitmeyi düşünüyorum.

dgs'de en başarılı kurs hangisidir? istanbul,avrupa yakası için bildiğiniz ve eğitim kalitesine güvendiğiniz kurs varsa, önerilerinizi rica ediyorum.

şu ana kadar murat ve deneyim diye düşünüyorum.

Toplam 9 mesaj
ANKET
Sizce mülakatla, daha liyakatli okul müdürleri mi atanıyor?