Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : battusay01
30 Kasım 2011 10:57  

hangi raporla ötv indirimi mümkün

degerli arkadaşlar yüksek müsadenizle sıfır araba alırken ötv indirimi ilgili bir sorum olacak sizlere benim sag ayagımda yüzde 40 lık bir raporum var raporda sürekidir yazılı... şimdi ise h sınıfı ehliyet için özel tertibatlı araç kullanabilir bir rapor aldım.yüzde 20 engelli diyor.ötv indiriminden yararlamam için hangi raporum geçerli??? internette biraz arastırma yaptım diyorki ortopedik engellilerde (özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi mevcud ise yüzdeliğe bakılmaz direk ötv indiriminden yararlanabilir. lütfen bilen arkadaslar bana yardıcı olsun saygılar a.e.o

30 Kasım 2011 13:49

abdullah1263

arkadaslar bu konu hakkında gerçekten bilgisi olan yok mu?

30 Kasım 2011 13:58

abdullah1263

ben kendime cevap vereyim inş bir görüş yazarsınız H sınıfı ehliyet ve ÖTV indirimli otomobil almakla hiç bir ilgisi yok. Rapor oranı ister %40-50-70 olsun isterse %20-30 olsun. Burada ki önemli nokta raporda yazılan sakatlık (iş gücü kayıp) oranı değil. Asıl önemli olan alacağınız raporda H sınıfı ehliyet alabilir ve özel donanımlı otomobil kullanabilir ibarelerinin olmasıdır. Bu 2 ibare olduktan sonra rapor oranı ne olursa olsun istediğiniz aracı alabilirsiniz

30 Kasım 2011 15:26

abdullah1263

ÖTV Kanununun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendi ile bu Kanuna ekli (II) sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tâbi mallardan;

a) 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler tarafından,

b) 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, bizzat kullanma amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından,

c) 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, bu bendin (a) ve (b) alt bentlerinde belirtilen malûl ve engelliler tarafından ilk iktisabından sonra deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle hurdaya çıkarılmasında, bu G.T.İ.P. numaralarında yer alan malları hurdaya çıkaran malûl ve engelliler tarafından,

beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV'den istisna edilmiştir.

Yukarıda sözü edilen araçların sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malul ve engelliler tarafından ilk iktisabında ÖTV istisnası uygulanması için, bu kişilerin araçları kullanması şartı aranılmamakta ve özel tertibat yaptırılmasına da gerek bulunmamaktadır. İstisna uygulamasında, aracın ilk iktisabını yapacak olan kişinin sakatlık derecesinin % 90 veya daha fazla olduğuna dair yetkili sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık kurulu raporu aslı veya noter onaylı örneğini, araçların ilk iktisabının yapılacağı motorlu araç ticareti yapanlar tarafından vergi dairesine verilecek 2A numaralı ÖTV beyannamesine eklenmesi yeterlidir.

Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanların ise söz konusu istisnadan yararlanabilmesi için

· Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca yetkili sağlık kuruluşundan alınan sağlık kurulu raporunun aslı veya noter onaylı örneğinin,

· Aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belgenin aslı veya noter onaylı örneğinin,

· H sınıfı sürücü belgesinin fotokopisinin, mükellef tarafından verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine eklenmesi gerekmektedir.

Sakatlık Dereceleri

Sakatlık derecesi % 90'ın üzerinde olanlar için başka bir şart aranmaksızın, altında olanlar için ise "H" sınıfı sürücü belgesini haiz olunması ve araçta sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması şartıyla istisna uygulanacaktır. Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanlarda, bu şartları haiz olmak koşuluyla sakatlık derecesinin önemi bulunmamaktadır

30 Kasım 2011 15:35

sedat71

benim %40 raporum var ama ortapedik engelli değilim h sınıfı ehliyet alabilir ibaresi işaretli değil yakın zamanda başvurmayı düşünüyor sadece h sınıfı alabilir işaretletsem diğer maddeye gerek varmı daha doğrusu ortapedik olmadığım için bana verirlermi raporu

01 Aralık 2011 01:52

darbeci1

arkadaşlar benim bildiğim bu alınan raporlar çeşitlilik gösterdiği için,önemli olan raporun ''vergi indiriminden faydalanılmak üzere!! alınmış olması lazım.Benim mesela 3 tane farklı oranlarda raporum var ama 3 üde farklı amaçlar için alındı.Engelli olarak işe girmek için %40 ama vergi indiriminden faydalanmak için başvurduğumda bu oran %19 a düşüyor.Önemli olan bu indirimden faydalanmak için başvurup %40 ve üstü rapor alabilmek,diye biliyorum...

01 Aralık 2011 09:50

hatice2323

Abdullah arkadaşım senin durumunun aynısı bende de mevcut benimde sol ayakta problemim var %20 ''H sınıfı ehliyet alabilir,otomatik vitesli araç kullanması uygundur'' ibareli raporum var bu raporumu maliyeye götürdüm ÖTV indiriminden faydalanmam husunda yeterli olduğunu söylediler araç ve ehliyette özür oranının önemli olmadığını belirttiler.

01 Aralık 2011 09:57

soykankaan

engeliniz fiziksel ise alacağınız araçta özel tertibat yapılası gerekiyorsa raporun yüzdesinin bir önemi yoktur.özellikle el ve ayak engelli arakadaşların işi daha kolaydır.

01 Aralık 2011 14:58

abdullah1263

hatice kardesim ve soykaan kardeşim verdiğiniz bilgilerden ötürü allah sizden razı olsun teşekkürler...

24 Ocak 2012 10:51

CSENLİK

Değerli Dostlarımız;

Günümüzde özel otomobil sahibi olmak yoğun iş temposu ya da ailevi gibi sebeplerle bazı işitme engellilerimiz için bir ihtiyaç olmaktadır. Ancak H sınıfı engelli sürücü ehliyetine sahip olan işitme engellilerimiz fiyatların yüksekliğinden dolayı otomobil satın alamamaktadırlar.

Çünkü fiyatların yüksek olmasının en başında ÖTV (özel tüketim vergisi) faktörü gelmektedir. Sıradaki faktör otomatik vitesli modelin düz vitese göre daha pahalı fiyatla satışa sunulmasıdır. Otomatik vites diyoruz çünkü;

İşitme engellilerin en büyük sorunu vites değiştirmek için gereken gaz sesini duyamamalarıdır. Hiçbir işitme cihazı vites değiştirmek için gereken gaz sesini duyuracak kadar güçlü değildir. Bu nedenle, İşitme engellilerin vites yükseltme için gereken gaz sesini duymaya çalışmalarına gerek bırakmayan "otomatik vites" en büyük yardımcılarıdır, ancak otomatik vites TEK BAŞINA İşitme engelliler için "hareket ettirici özel tertibat" olarak görülmemektedir. Ancak sol bacağı / ayağı olmayanlar için tertibat olarak görülmektedir. Aşağıdaki dilekçede detaylı okuyabilirsiniz.

Dilekçede görüldüğü gibi işitme engellilere ÖTV muafiyetinden faydalanma imkanı verilmemesi gerçek bir haksızlıktır. Otomatik vitesin işitme engelliler için de hareket ettirici özel tertibat olarak görülmesi ve H sınıfı ehliyet sahibi tüm işitme engellilerin de ÖTV'den muaf olmaları için lütfen bu adresi çevrenizle, e-posta listenizle paylaşarak dilekçe göndermelerini isteyin:

www.engelname.net/dilekce.php

Destekleriniz için şimdiden teşekkür eder,sevgi ve saygılarımızı sunarız...

24 Ocak 2012 11:49

w.sneijder

merhaba arkadaşlar,konuya dayanarak size birşey danışmak istiyorum,yeni konu açmak istemedim. 2006 eylul ayındam %40 ozurlu raporum var. hastalığım sağ bacak polio sekeli rapor durumum sürekli. 2007 de H sınıfı ehlıyet aldım. 2008 de araç almak için başvurduğumda maliye raporumu kabul etmedi ÖTV için. yeni rapor istedi yeni rapora başvurunca %25 anca alabılecegım soylendı bende kızıp tekrar başvurmadım. Bana H sınıfı ehliyeti veren devlet özürlü plakalı araç almama niye engel oluyor diye düşünüyorum. Ben yeni rapor almadan ötv den muaf bır araç alamazmıyım ? birde söyle bir yazı okumustum...

7-Sağlık Kurulu Raporlarının Tarihi

Engellilere sağlanan ÖTV İndiriminden yararlanmak için, 29/6/2006 tarihli ve 2006/10660 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Resmi Gazetede yayımlandığı 16/7/2006 tarihinden önce alınmış olan raporların, söz konusu Kararname eki "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" hükümlerine uygun olarak yenileneceğine dair ÖTV mevzuatında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tarihten önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan sağlık kurulu raporları da ÖTV istisnası uygulamasında geçerlidir.

Sonuç olarak benim şimdi tekrar heyete girmeme gerek varmıdır,yoksa eski raporumla ve H sınıfı ehliyetimle ötv den muaf olabilirmiyim... beni bu konuda bilgilendirirseniz cok sevinirim...

28 Ağustos 2012 22:13

87701010

arkadaşlar sizde benim gibi polio sekelisiniz ben%40 raporu alamadım siz nerde gözüktünüz bu büyük haksızlık lütfen yardımcı olun

23 Aralık 2013 19:08

HOMALI4156

sol elimde 3 orta parmağım yok. h grubu ehliyetim var. raporumda yüzde 26 özür var. özel tertibatlı araç kullanabilir yazıyor. bir oto bayisine gittim. bu halde arabayı alırsın dediler belgeleri ve parayı verdim. şimdi maliye sorun çıkarıyor dediler ne yapmam gerekir. iyi akşamlar

21 Şubat 2014 15:29

aydn7406

h sınıf ehlıyet var esımın ortopedik yalnız sıfır araclara zam geldı sız hangı markayı önerirsiniz

Toplam 13 mesaj
Grup Vizyon