Editörler : Pangaea

zihni yorgun
Memur
05 Aralık 2011 00:50

iktisat yüksek lisansı yapan biri olarak konuşuyorum, güzel bir çelişki içindesin. keşke o yaşta ben de bunlara kafa yorsaydım. okulu uzatmadığın sürece her iki yolun da avantajlı olduğunu düşünüyorum. hacettepe iktisat istanbuldaki üni'lerden çok daha iyiymiş, bunu biliyorum. odtü'nün de tabi adı var. bu durumda her şey bitirdikten sonra ne yapmak istediğinde düğümleniyor. bir kere bizim üniversitelerde adam gibi ingilizce öğretmezler odtü de olsa boğaziçi de olsa. boğaziçi bitirip ingilizcesi kötü olan arkadaşlarım var. yerinde olsam, hacettepeyi takıntısız bitirir, odtü'ye vermediğim 3 senenin 1 yılını yurtdışında dil eğitimi için geçirir, döndükten sonra da merkez bankası uzman yardımcılığı sınavlarına hazırlanırdım. 26'ya kadar ingilizce bilen bir hacettepeli olarak yerleşirsin rahatlıkla, hatta belki askerliği bile aradan çıkarırsın. 26 yaş, bu rekabetin her geçen yıl katılan yeni mezunlarla daha da kızıştığı ortam düşünülürse mezuniyet için biraz geç bir yaş. ileride yüksek lisansını odtü'de yapar, o ukteye de son verirsin.

necromance35
Daire Başkanı
05 Aralık 2011 02:03

ne karar verirsen ver pişman olma,acaba diye geçirme içinden.hacettepeyi seçersen ODTÜ'ye geçiyim mi geçsem mi okulu bıraksam mı diye düşünme.ODTÜ için çabalarsanda keşke bırakmasaydım diye düşünme.

jupishan
Aday Memur
05 Aralık 2011 16:56

Cevaplar için teşekkürker.

jupishan
Aday Memur
06 Aralık 2011 20:26

Son sorum

Burda okumaya devam edersem mesleki ingilizcemi nasıl geliştirebilirim?

yz_yz_06
Şef
06 Aralık 2011 20:30

MEMURLAR.NET KORKMA İİBF YE DESTEK OL !

jupishan
Aday Memur
06 Aralık 2011 22:28

Konuyu tekrardan bir üstlere çıkaralım

Mesleki anlamda ingilizcemi geliştirmek için ne yapabilirim?

civilwar
Memur
06 Aralık 2011 22:42

yapabilmek için ciddi irade gerekir, ben de heves ettim ama yapamadım zamanında arkadaşım. okulda gördüğün dersleri çalışırken konuyla ilgili ingilizce literatürlere-makalelere ulaşabilirsen hem ingilizcen gelişir hem konuya hakimiyetin artar. Ama akademisyenlik düşünmüyorsan mesleki anlamda ingilizceni geliştirmek yerine daha çok konuşma-anlama pratiği kazanmalısın diye düşünüyorum şu anda.

jupishan
Aday Memur
06 Aralık 2011 22:46

civilwar hocam zaten bu yaz amerikaya gideceğim bir sıkıntı olmazsa pratik ingilizcem iyi zaten ama mesela dün SPK'nın sınavına baktım Türkçe bir metin var bu metnin İngilizceye çevrilmesi istenmiş onu ve orda birçok ekonomik terim var mesela en basitinden aklıma bu geldi. Ben daha çok bunları sormuştum aslında

civilwar
Memur
07 Aralık 2011 08:15

o zaman ilk söylediğim faydalı olabilir. İlgini çeken konularda makaleler okuman hem uzmanlığını artırır hem ingilizceni. Çeviri olayı disiplindir birazcık, zamanla kazanırsın zaten temelin iyiyse.

artmakesmefart
Aday Memur
07 Aralık 2011 15:31

dostum iktisadı boşver, illa sınawlara girmek istiyosan dandik bi yerde psikolojik danışmanlık bölümünü kazan kpss de 40 puanla atanırsın, kaldı ki özelde de iş imkanın diğer bölümlere göre daha rahat olur, tabiki psikolojiye birazcık ilgi duyuyorsan bu dediklerim geçerli.

jupishan
Aday Memur
07 Aralık 2011 15:41

Bırakmıyorum okulu ve çok teşekkür ediyorum gelen cevaplara.

civilwar
Memur
07 Aralık 2011 16:36

herşey gönlüne göre olsun arkadaşım :)

tariihci
Aday Memur
23 Temmuz 2014 23:43

PDR yerine HACETTEPE iktisat (türkçe) tercih ettim ve kazandım.Sİzce hacettepe iktisat nasıl ?

yuppi26
Aday Memur
24 Temmuz 2014 00:52

MÜCADELEYE DESTEK VERİN

24 Temmuz 2014 01:14

arada uçurum yoktur ama kesinlikle ODTÜ derim.

yuppi26
Aday Memur
24 Temmuz 2014 01:16

mücadeleye destek vermeyenler İNŞALLAH ATANAMAZ

24 Temmuz 2014 01:23

arkadaşım illa iibf okuyacam diyosan dinle:ben ankara iktisattan bu yıl mezun oldum.yaşım 26 :) okul 1 yıl uzadı bu insanı biraz strese sokmuyo deil.ancak işin bir de şu tarafı var.kendimi okul uzatmamış gazi mezunundan daha şanslı görüyorum,çünkü okulu boşuna uzatmadım zorluyolar ama bu senin çıkarına oluyo bi yandan.yani zor, okulu uzatırım die düşünme hem çom çalış uzatma. :)

bankacı olacam diyosan da müfettişlik falan hacettepe odtü gazi ankara farketmez ama üniversiteyi sadece meslek edinme yeri olarak düşünme farklı bakış açıları kazandırır mesleğin dışında bu da seçtiğin okula bağlı olarak değişir.bu yüzden ben odtü derim.

komenton
Kapalı
24 Temmuz 2014 19:29

odtu'yu kazanıca

komenton
Kapalı
24 Temmuz 2014 19:30

odtu'yu kazanicagin ne malum?

komenton
Kapalı
24 Temmuz 2014 19:31

arada uçurum yok mu?

ahahashafagafsf

mülkiyeliiii, 10 yıl önce

arada uçurum yoktur ama kesinlikle ODTÜ derim.

Toplam 40 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi