Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

Editörler : asillord
06 Aralık 2011 12:46  

UZMAN ERBAŞLARA ÖZLÜK HAKLARI KONUSUNDA İYİLEŞTİRME GETİRİLİYOR

UZMAN ERBAŞLARA ÖZLÜK HAKLARI KONUSUNDA İYİLEŞTİRME GETİRİLİYOR

Yapılması düşünülen değişikliklerden biri de, uzman erbaşları yakından ilgilendiriyor. Önerilmesi düşünülen değişiklikle, birlikte yıllardır uzman erbaşların en çok yakındığı, özlük haklarının yıllara göre değerlendirilmemesi hususu düzenleniyor. Düzenlemenin gerçekleşmesi ile uzman erbaş statüsünde olanlara da önemli avantajlar sağlayacak. Hükümete sunulması düşünülen değişiklikte, uzman erbaşların çalıştığı yıllara göre derece ilerlemesi almalarının önünü açıyor. Bu, değişiklik gerçekleşirse şayet, TSK' da derece yükselmesi almayan uzman erbaş biriminin önünü açılacak. Yıllardır, özlük hakları olmamasından dolayı, sürekli istifa etmeleri ile gündeme gelen uzman erbaşların, yıllara göre aldığı maaşlara, diğer TSK. personeline verildiği gibi ek gösterge verilerek maaşlarının iyileştirilmesi hedefleniyor. Halen TSK'nde kıdem yıllarlı dikkate alınmayan ve ekgösterge uygulamasının dışında tutulan grup olarak sadece uzman erbaşlar bulunmakta. Ek gösterge ile düzenlemeri hayata geçirilirse, 900 lira olan emekli Uzman Erbaşların maaşlarında da 600 liraya varan iyileştirme olması bekleniyor.

Tasarının yasalaşması ile birlikte, Genel Kurmay Başkanlığı'nın yıpranan ve birçok istifanın gerçekleştiği Uzman Erbaş statüsünü yeniden canlandırmayı, daha cazip hale getirmeyi amaçladığı öğrenildi. Zira personelin özlük haklarındaki eksikliklerden ve ek gösterge olmamasından dolayı birçok Uzman Erbaş istifa etmişti. 2009'dan 57 bin olan Uzman Erbaş sayısı, 2011 yılında 40 bine kadar gerilemiş durumda.

"UZMAN ERBAŞLARA HASTA OLMAK BİLE YASAK"

Konu hakkında, özlük haklarındaki eksikleri kamuoyuna ve ilgili yerlere duyurarak etkin mücadele eden Emekli Uzmanlar Derneği (EMUZDER) başkanı Emekli Uzman Çavuş EsefMerdoğlu; "Sıkıntının maddi boyutları çok büyük ancak eksikler sadece bunlar değil. Profesyonellik sadece isimde olmaz. Uzman Erbaşlara hasta olmak dahi yasak. Hasta olan Uzman Erbaşa ilk sırtını dönen ve güvencesiz şekilde kaderine terk eden bir sistem olamaz. İsimde profesyonel ama özlük hakları öylesine amatörce düzenlenmiş durumda ve sonuçları açısından aileler dağılıyor. Yaşanan örnekleri gerçekten çok acı " de

uzman çavuş arkadaşları haklı mücadelelerinden dolayı tebrik ediyorum

bizim temad dada başarılar diliyorum. inşallah bir gün bizimkilerde gözünü açarda haklarımızı alırız

06 Aralık 2011 15:24

05amasyalı

ömrumuz geçtı gitti bu meslekte artık ben de dayanamadım 9yıl 6 ayım bıtıyor ve aralık sonun da ilişigim kesılecek hayırlısı ile diyorum istıfamı verdim ve gidiyorum .. hak hak hak dedık durduk verilmiş olan ufacık haklarımızda alındı gıttı hakkını savunursun hak idda edemezsınn çıldırır durursun.. profosyenel askerlık denıldı işte görduk hüsran verilen özluk hakkı 2000 tl maaş yapan lar bukadar.....başka yokk. en basınden: guney doguda görev yapıyorum tayınle geldım ve iznimi kullanamadım batıdan gelırken tayınımız çıktıgında kursa göderildik bu yuzden izin kullanma fırsatımız olmadı ve yenı bırlıklerımıze katıldıgımızda batıdan gelenler izin lerini 15 gün kullanacaklar denıldı gen kurmay emir yayınlamıs pekı benı kursa gönderen makam kım............. sen sole durrrrr hadı hakkını ara sadece bu bınde bırı ne ozluk hakkı ne arıyoruz biz.... 2-arkadaşın eşi dogum yaptı ve bebek rahatsızlıgından dolayı hastaneye alındı arkadaş şırnak tarafların da bir üst bölgesin de görev yapıyor.. eşine hastanede kalamayacagı söylenıyor ama bebegin ihtıyacları için hastaneye ugraması solenıyo bu kardeşimizde dışarıda nereye gideyim derken ordu evi aklına gelıyor ve derdimi anlatırım dıyor ve gidiyor gazino muduru kommanderimiz ne şartla olursa olsun sizi burada misafir edemem diyo ve misafır hanede kalma talebini reddediyor..neden UZMAN ERBAŞ oldugu için PEKI BEN BU DAG BAŞINDA KİMİ BEKLIYORUM BENİM EŞİM ARKADAŞIM KARDEŞİM BUNLARI YAŞARKEN BEN BU ÜST BÖLGESİNDE VATANIN BÖLÜNMEZLİGİNİ BÜTÜNLÜGÜNÜ SAGLARKEN BENİM BU YENİ ANNEOLMUŞ KARDEŞİMİN BU DURUMUNA DE DEMELIYIM VE BU KARDEŞİMİZ EŞİNİ ARIYARAK SEN NEYİ BEKLIYON ORADA BEN BURADA MAGDURUM BENİ KORUYAMADIKTAN SONRA NEYİ KORUYACAKSIN DIYEREK ÇIK GEL DİYE EŞİNE İSYANDA BULUN DU BUNU BİZZAT KULAKLARIMLA DUYDYDUM BIRAK HAK HUKUK ÖZLUK HAKKI... HEPSI ONLARIN OLSUNNNNN İŞTE 9.YIL 6 AY BİTTİ HEP SORUYORLAR NEDEN BIRAKIYOSUN DIYEE BUSORUYU SORMAYIN KOMUTANLARIM CEVABINI SIZ VERİN NEDEN BIRAKIR BİR UZMAN CEVABINI SİZ VERİNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN.....

06 Aralık 2011 17:26

lonlywolf

sayın amasyalı yazdıklarınız o kadar doğru ki inanıyorum dışarda çok daha iyi şartlarda iş bulacaksınız. 2000 liraya sözleşmeli asker bulmaya çalışıyorlar aylardır sonuç ortada. değerli! komutanlar için çok önemli değilde bari hükümetin düşünmesi lazım 10 bin sözleşmeli er bulamadık aynı maaşla çalıştırdığımız ve hiçbir hak vermediğimiz 40 bin uzman çavuşu nasıl elde tutacağız diye...

06 Aralık 2011 19:11

paraşütçünün-ruhu
Yasaklı

uzman arkadasların bekleyen sorunları umarım en kısa zamanda cozum bulur,

sonucta gerek maas,gerek lojman sosyal tesıs ve ozluk haklarında olan magdurıyetınız ortadadır.

umarım en kısa zamanda bu bekleyen sorunlarınız cozulur. 10-15 yıl meslege hızmet etmıs yetısmıs kardeslerımızı kaybetmek zorunda kalmayız..

hayırlı olsun..

06 Aralık 2011 20:11

40uzman-sitti

hadi hayırlısı bakalım nasip biz yıllarca elimizden gelenin en iyisi ile işimizi yaptık sabır gösterdik olursa hepimiz için iyi olur

06 Aralık 2011 20:14

ozkan444

mert078 e bize vermiş olduğu bu bilgiden dolay teşekkür ediyorum.

bu bilginin kaynağını da yazarsanız çok sevinirim.

ii akşamlar

06 Aralık 2011 20:53

turşu hasan

arkadaşım lütfen haber kaynağın nedir yazarmısın

yada öylesinemi yazdın acil haber kaynağın hadi arkadaş

06 Aralık 2011 21:09

mert078

Genelkurmay, Personel Kanunu'nda değişikliğe gitmeye hazırlanıyor

başlığı altında memurlar net haberlerinde mevcut

06 Aralık 2011 21:21

40uzman-sitti

haber7.com da var bu haber arkadaşlar

06 Aralık 2011 22:15

ozkan444

evet arkadaşlar iiice okudum haberi.galiba bu sefer olacak bu iş.habere göre teklifi genelkurmay veriyor..onların olur dediği kanun,komisyondan ve meclisten kolay geçiyor.inşallah düzelir şu kanun..

07 Aralık 2011 00:09

eyüpercan2020

bu gün ay 07.12.2011 bircok uzman arkadaşın sözleşmesi 31.12.2012 de bitiyor 2011 yılında 57 bin olan uzman erbaş bu gün 40 kadar gerilemiş ben hak verileceğine inanmıyorum sözleşmeyi fest ettirmemek için atılan bir bomba bu tasarı açıklanacak meclise sunulacak meclisten gececek ve sonraaaaa Sayın Maliye bakanımız diyecek ki Bütce müsait değil hadi hayırlısı seneye olay bu

Toplam 10 mesaj